Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да благославяме тези, които ни гонят?!


Recommended Posts

Всички сме чували тези думи на Христос, но това не е ли една шега от от космичен характер, едно хайку, захвърлено по нас, хората, от самия Бог? Защото там онова: да чуеш звука от пляскането с една ръка или действай бездействайки, е доста вяло в сравнение с разцепващото обичай врага си, например.

Как става тази работа? Айде, дори да не стигнем някакво просветление, толкова ли е трудно да измърморим някаква благословия, когато ни направят някакъв келешлък? Уви, не е толкова лесно. Или просто е въпрос на навик, но то пък с навици и стереотипи какъв духовен напредък и реален живот би имало?!

И все пак, дали Христос не се е шегувал, дали това не са от онези неща, които не трябва да се приемат буквално? Колко по-естествено звучат думите: "Око за око, зъб за зъб".

Имате ли мнение по въпроса?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не съм се обърнала навътре в себе си, т. е. не търся първо своите трънчета, за да ги чистя, то е нормално да вдигна ръка и да удрям ако ме ударят...

Но, когато човек е тръгнал себе си да изправя, и търси гредата в своето око, а не сламката в окото на ближния, то може и да израства, да се променя...

Няма начин външните условия да поправим, нито дори най-близките си. Опитвала съм, негодувала съм... не става. Ако човек сам не пожелае да се промени и да промени живота си, нагласите си, никой не може да го промени...

Та в тази връзка, благодарна съм на "лошите" външни условия, е, понякога се старая да отстоявам някои неща, но ако видя, че има смисъл, иначе е загуба на време и енергия...

Но и не позволявам много-много да ме поучават, особено хора, които не са научили своите си уроци... :3d_151:

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех си, защо се получава така, все "око за око..." и съдене да има?

За да приложим мъничко поне от прочетеното и дадено ни от Учителя ние трябва да сме в Живота. Понякога реагираме адекватно и правилно, понякога-не. Но се учим... Общо-взето всички сме склонни да се оглеждаме едни в други и това ще е на място ако вътрешните уроци, изводи си правим, т. е. осъзнаваме се...

"Да благославяме тези, които ни гонят"?... Сетих за Левски-"Отвсякъде гонен, всякъде приет"....

Ако любовта, правдата, истината са вътре в нас, от какво да се страхуваме?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Защото там онова: да чуеш звука от пляскането с една ръка

А, това е лесно - шамаросай се по бузата или задника. ;)

Айде, дори да не стигнем някакво просветление, толкова ли е трудно да измърморим някаква благословия, когато ни направят някакъв келешлък? Уви, не е толкова лесно.

Прав си, не е лесно. Днес ми се случиха неприятни неща. Първо, скочих с колата в една шахта по средата на пътя, която не беше направена като хората (нивото и беше 10 см под това на асфалта) и едва не си потроших окачването (всъщност, не се знае, ще си проличи). ОК, казах си че живея в България и такива работи може да се очакват. За да се оправят такъв вид проблеми трябва да се промени политическата структура и законодателството.

После, един автобус на СКГТ ми одра бронята с напълно забранена маневра като реши да ме заобикаля като джигит в насрещното платно. Не че го благослових, но не го гоних да се разправям. Защо? Защото като в първия случай ми стана ясно, че първо на първо е въпрос на инфраструктура. Ако проектантите бяха направили завоя по-добре (бордюри и маркировка), автобуса щеше да го вземе и нямаше да прави опити за глупави маневри. Второ на второ, спомних си, че сега е пълнолуние и хората правят всякакви щуротии.

Изненадата в случая е, че не се ядосах толкова, колкото очаквах. Даже може да се каже, че не се ядосах. :) Вероятно защото разбрах причините.

И все пак, дали Христос не се е шегувал, дали това не са от онези неща, които не трябва да се приемат буквално? Колко по-естествено звучат думите: "Око за око, зъб за зъб".

Имате ли мнение по въпроса?

Око за две, зъб за чене! :lol:

Разбира се, че не трябва да се приемат буквално. Но чак шега не са. ^_^

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Око за око е закона на Стария Завет.

Отвърнеш ли по същия начин,то ти не си по-различен...

Просто си повтарям:Благославям,благославям...

Да обичаш ближния е човешко,да обичаш врага-ангелско,да обичаш и жертвата и насилника-Божествено.. :3d_056:.

Линк към коментар
Share on other sites

Защото всички сме едно.

„Да се спасят всички човеци и да достигнат до познание на истината” (1Тим. 2:4).

Иначе казано, аз съм отговорен не само за моето спасение, но и за спасението на всички хора.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Защото всички сме едно.

„Да се спасят всички човеци и да достигнат до познание на истината” (1Тим. 2:4).

Иначе казано, аз съм отговорен не само за моето спасение, но и за спасението на всички хора.

ВЕРНО!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Защото всички сме едно.

„Да се спасят всички човеци и да достигнат до познание на истината” (1Тим. 2:4).

Иначе казано, аз съм отговорен не само за моето спасение, но и за спасението на всички хора.

ВЕРНО!!!

Едно сме, но само в абсолютен смисъл. Номинално не сме едно. :)

Иначе става комунистическа манджа с грозде - всички са равни, разбирай еднакви. Тц.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел,гледай на нещата откъм духовната страна,а не материалната,въпреки,че и тя е израз на същата... :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Христос не се е шегувал, но колко от нас успяват да го постигнат това "Обичай враговете си!"

Аз, за себе си, към настоящия момент и на "Приемай враговете си!" съм доволна, пък другото ... знам ли, живот и здраве, като и ако му дойде времето (в смисъл може и не в този живот, не зная).

Линк към коментар
Share on other sites

Ако искаме да се развиваме, ще желаем предизвикателства. От сън спомен няма и от лежане добра фигура. Глад и пот му е майката! Някой ще каже: О, ужас! Ужас е, защото фитнест до сега е бил форма на изнасилване, а не радост от движението, не е бил очарование от познанието на себе си.

А живота е един фитнес в който переодично се извършват ако не състезания, то поне контроли на резултатите. И щангата ни смачква, защото когато е било време за тринеровки, ние сме били в отсрещното заведение и сме се наливали с деуретици.

Линк към коментар
Share on other sites

Може и просто: "Прости им Господи, защото те не знаят, какво правят!" :wub:

Доста време ми отне да разбера това послание на Христос.И се съпротивявах и все ми се искаше да споря и да доказвам правотата си.Добре,че небесата и Отеца са търпеливи.Даже много търпеливи към неразумните си деца и чакат да се сетим,че може да се върви без непрекъснато да се блъскаме .

Сега и аз ,като Слънчева ,най-често подминавам с горното утвърждение .След което се отдалечавам.От разстояние нещата изглеждат различни.

Линк към коментар
Share on other sites

Законът им и научно обяснение - много добре е изложено в теорията на Курт Левин за психичните ни полета . Благославянето на този, който ни гони от гледна точка на тази теория е най-нормалното нещо, което един осъзнат човек прави в психичното си поле, за да го хармонизира след негативното влияние на някакъв фактор от средата или на друго психично поле.

Око за око - зъб за зъб" от друга страна е симптом за незряло психично поле и ниска степен на съзнателен контрол над него. В този случай полето приема негативните вибрации и те стават доминантни за него. Т.е. - то се подчинява на влиянието на чуждото поле или фактор.

Левин е изключително интересен автор. Искрено препоръчвам на всеки, който се интересува от социална психология и групова динамика.

Линк към коментар
Share on other sites

Канел,гледай на нещата откъм духовната страна,а не материалната,въпреки,че и тя е израз на същата... :rolleyes:

Айде стига с тая "духовност", ще я изтъркате от употреба!

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Айде стига с тая "духовност", ще я изтъркате от употреба!

Форума е БеинсаДуноточкаком, а не чалгаточкаком.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж какво, тия манипулации ги прилагай на някой друг. Междувременно си задай въпроса: защо толкова обичаш думата "духовност"? Ако имаш готов отговор, нека го чуем.

Линк към коментар
Share on other sites

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Да де, но не отговори на въпроса, а пак ме замеряш с цитати и поучения. Като повтаряш чужди мисли да разбирам ли, че си ги интериоризирала?

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е говорил толкова хубаво,че сърце не ми дава да го перефразирам и да го представям за мое творение.Просто в момента гледах тези и други филмчета с мисли и музика на Учителя....

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е говорил толкова хубаво,че сърце не ми дава да го перефразирам и да го представям за мое творение.Просто в момента гледах тези и други филмчета с мисли и музика на Учителя....

Нищо, ти все пак пробвай с едно две изречения да отговориш на въпроса: защо толкова обичаш думата "духовност". :)

Линк към коментар
Share on other sites

Каквото и да кажа,ще го преиначиш .. ...,затова не желая да водя повече писмени спорове с теб.

Ела на следващата среща на форума да си говорим на живо.Обичам когато разговарям с някой,да го гледам в очите... :3d_023:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...