Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лъжата. Да говорим ли истината?


Никича

Recommended Posts

:) Малко ще сменя посоката :D

Деветата от десетте Божи заповеди гласи :

НЕ ЛЪЖЕСВИДЕТЕЛСТВАЙ ПРОТИВ БЛИЖНИЯ СИ !

Може би Оринави затова справедливо се гневи...защото знаем, че има и справедлив гняв...който всъщност е противодействие на нечие бездушие / страх / угодничество / завист...

Всеки носи отговорност за действията и бездействията си.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Аз съм много строг противник на лъжата и не мога да я оправдая по никакъв начин........защото вървам че дори да сбърка човек или какво от и да е той трябва да бъде честен първо пред себе си, пред Бог и естествено пред другите....и до с8коро направо можех да загърбя човек заради лъжа....

Обаче, размишлявах върху лъжата и знаете ли тя може да е закована в човека още от детството му и да бъде провокирана от силен страх, което обаче не е оправдано за един възрастен човек, но всеки човек е развит духовно на различно ниво и за това се научих да съм малко по- толерантна към лъжата, въпреки че може и да бъркам, но единствения начин да се бориш с подобни човешки качества може би е ЛЮБОВТА...

Въпреки, чу някои хора лъжат за добро утро и лека нощ просто зо да им е по - лесно, и как трябва да се отнесем към тях..............??????????? <_<:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли ми се струва, че повечето хора имат амбивалентно отношение към лъжата.... - по-благосклонни са към собствените си лъжи, но нетолерантни са към лъжите на другите, особено ако биват засегнати лично..

Линк към коментар
Share on other sites

Милкана, защо трябва да ти се струва, че е така с повечето хора.....??????

Първо от лъжа до лъжа има разлика и второ ако ти си честен с някого, и той го приема просто, а не ти отвръща със същото и след като разбере, че ти знаеш за неговите лъжи и продължава да го прави и прочеее......какво мнение ще имаш тогава..... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се , че е така, защото хората гледаме от собствената си камбанария, не смятам, че съм нещо повече от другите хора, нито по-добра, нито по-честна. Огледай, се Аделаида, кои от твоите познати лъжат, кои никога не лъжат, кои признават лъжите си, кои ги отхвърлят самозаблуждавайки се и заблуждавайки другите? "Лъжа" прилича на "лежа" - лъжата е състояние на пасивност, временно оттърване, пасивността е въображаема защита. Затова се лъже.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Семантиката на луга, лужа и много подобни производни думички от много езици, и то не само от нашата езикова група, идва точно от признака - "който стои, лежи, не мърда, застоял" - в случая с локвата - ами точно - вода, която не се движи, пасивна вода, оттам и мътна. А пък че лъжата си е миризлива, така е, надушва се :)
Линк към коментар
Share on other sites

Лъжата е странно състояние на съзнанието, при което 4овек, неиска да направи кра4ка напред, защото се страхува от неизвестното. Кра4ката да кажеш истината може да бъде болезнена, но алтернативата е "застоялата локва" на лъжата. Истинското у4ени4ество е истината.

Линк към коментар
Share on other sites

Кра4ката да кажеш истината може да бъде болезнена, но алтернативата е "застоялата локва" на лъжата.

:)

"На устните му, сладострастна лига.

Стига!"

Линк към коментар
Share on other sites

Защо ли ми се струва, че повечето хора имат амбивалентно отношение към лъжата.... - по-благосклонни са към собствените си лъжи, но нетолерантни са към лъжите на другите, особено ако биват засегнати лично..

:thumbsup2:

Права си Милкана.

Само ще добавя, че винаги се намира лъжец, който да защитава истината само за пред хората, а иначе, вътре в себе си е "мармалад". :(

Още един възгордял се ум!

Но кой съм аз да съдя! :feel happy:

Казано е :

Йоан

13:34. Нова заповед ви давам, да се любите един другиго; както Аз ви възлюбих, така и вие да се любите един другиго.

Никъде не пише, да обичаш само този, който на теб ти се струва добър.

Или да простиш, само на този, който се е разкаял.

Не!!! Пише, че трябва да се обича всеки, независимо дали е добър или лош.

Защото :

Матей

5:45. за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява на злите и на добрите, и дава дъжд на праведните и на неправедните.

А законите Божии ще свършат останалото - Ще дадат на всеки според заслугите му.

Не трябва да се търси личностно възмездие, а да се прощава.

Защото, кой би простил иначе на теб?

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Никъде не пише, да обичаш само този, който на теб ти се струва добър.

Или да простиш, само на този, който се е разкаял.

Не!!! Пише, че трябва да се обича всеки, независимо дали е добър или лош.

Защото :

QUOTE

Матей

5:45. за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява на злите и на добрите, и дава дъжд на праведните и на неправедните.

Да, обич към безсмъртната душа в Ближния - винаги.

истинското Смирение е чудесно

"Защото кой би простил иначе на теб?"

:thumbsup:

"прости ни греховете както ние прощаваме на длъжниците си"

Линк към коментар
Share on other sites

Много е лесно да се говори истината, но понякога се изисква огромна смелост. Трудно е човек да признае истината дори и пред себе си. Понякога си е направо грях да кажеш истината, понеже по този начин може да навредиш.

Аз се възхищавам на моя приятелка, която проявява учудваща креативност в мигновено измисляне на достоверни лъжи - направо царица е в това, страшен ум, може би само човек с двойнствена зодия и то близнаци може да го прави толкова лесно. Признавам си честно, че й се възхищавам. Винаги лъжеше за добро, понеже истината в ръцете на злонамерен човек не е за препоръчване. По-добре е да се хързулне с някоя подходяща лъжа. Любовта е над всичко друго. Да служим на Любовта, пък ако ще и да скътаме Истината от лоши ръце.

Притчи 17:9 Който покрива престъпление търси любов,

А който многодумствува за работата разделя най-близки приятели.

Линк към коментар
Share on other sites

Много е лесно да се говори истината, не се изисква кой знае какъв интелект, но понякога се изисква огромна смелост. Трудно е човек да признае истината дори и пред себе си. Понякога си е направо грях да кажеш истината, понеже по този начин може да навредиш.

Аз се възхищавам на моя приятелка, която проявява учудваща креативност в мигновено измисляне на достоверни лъжи - направо царица е в това, страшен ум, може би само човек с двойнствена зодия и то близнаци може да го прави толкова лесно. Признавам си честно, че й се възхищавам. Винаги лъжеше за добро, понеже истината в ръцете на злонамерен човек не е за препоръчване. По-добре е да се хързулне с някоя подходяща лъжа. Любовта е над всичко друго. Да служим на Любовта, пък ако трябва ще скътаме Истината от лоши ръце.

Притчи 17:9 Който покрива престъпление търси любов,

А който многодумствува за работата разделя най-близки приятели.

Линк към коментар
Share on other sites

Търси любов, ама любов човешка. Може би?

А който е с Бога е винаги в Истината!

Друг е въпросът, че Бог така урежда живота на праведника, та да не го доближават бели и злини /с малки изключения, според нивото/. Бог единствено разполага с това кога праведника да каже истината и кога да замълчи.

Но, да се върнем към св. Петър. Дали Бог го е накарал да излъже или със ситуацията му е дал урок за силата на вярата му? Поредното изпитание, едно от тези, с което Той ни проверява - това до къде сме го докарали в борбата ни със слабостите в самите нас.

Бог със сигурност не ни кара да лъжем!

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да кажа, Синева. Нали заковах накрая с цитат от Божието Слово. Да служим на Любовта. Вътре в себе си да останем верни на Истината. Да служим на Любовта - вътре и вън!

Линк към коментар
Share on other sites

Много е лесно да се говори истината, не се изисква кой знае какъв интелект, но понякога се изисква огромна смелост. Трудно е човек да признае истината дори и пред себе си. Понякога си е направо грях да кажеш истината, понеже по този начин може да навредиш.

:hmmmmm: На мен не ми е лесно да говоря истината и доста ум и интелект всеки път вкарвам, когато се наложи - да преценя кое от това, което аз наричам истина, е "моята" истина, а кое - обективна истина. Ох, честно казано много трудно намирам нещо обективно и неоспоримо.

Да речем, истината за това, което се е случило в миналото - ами не съм сигурна аз всичко ли знам и дали не съм изтълкувала грешно "фактите". Понякога една брънка да изпуснеш, истината изглежда по-различна...

Не се страхувам да казвам истината за себе си - не се страхувам, че някой може да я използва, за да ми навреди... Но за другите - ами нека те говорят сами за себе си, не е моя работа да говоря за техните истини. Моята приятелка осинови дете преди година - след като ми зададоха въпроси за осиновяването хора, известни с клюкарските си наклонности, временно поддържаме връзка само по телефона - докато се забрави, че знам нещо за нея и детето. Като ме попитат, казвам, за живота и семейството на други хора нямам право да говоря, простете - питайте си тях. За мен - всичко мога да ви кажа каквото питате и каквото мога да кажа.

истината в ръцете на злонамерен човек не е за препоръчване. По-добре е да се хързулне с някоя подходяща лъжа. Любовта е над всичко друго. Да служим на Любовта, пък ако трябва ще скътаме Истината от лоши ръце.

Да, съгласна съм да я скътаме, но не с лъжа и хързулване, а с езика зад зъбите - за каквото не искам да говоря, просто си казвам, че не искам да говоря за това и толкова. Няма подходящи лъжи, на всичките краката са къси и вредят най-вече на този, който ги измисля - дори и да са гениални... :(

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да кажа, Синева. Нали заковах накрая с цитат от Божието Слово. Да служим на Любовта. Вътре в себе си да останем верни на Истината. Да служим на Любовта - вътре и вън!

:thumbsup2:

Само да не го приеме някой както си пожелае - цитата.

Притчи

17:9. Който потуля грешки, търси любов, а който отново напомня за тях, отдалечава приятел.

"путуля" - не означава променил или изкривил истината с лъжа!

"прикрил" - не означава излъгал, а запазил истината от недобронамерени - съхранил!

Затова допълних!

Защото всеки по тази логика може да си тълкува Божието слово, както му харесва.

За любовта - :thumbsup:

:wub::wub::wub:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Да, съгласна съм да я скътаме, но не с лъжа и хързулване, а с езика зад зъбите - за каквото не искам да говоря, просто си казвам, че не искам да говоря за това и толкова. Няма подходящи лъжи, на всичките краката са къси и вредят най-вече на този, който ги измисля - дори и да са гениални...  :(

Е, съгласна съм, това е най-добрият вариант. Какво да се кося - без друго не ме бива в лъжите и предпочитам варианта с премълчаването, а най-предпочитам истината и толкоз. Ама не винаги е достатъчно. Като се замисля, не съм лъгала много отдавна, не помня откога...

Линк към коментар
Share on other sites

Е, съгласна съм, това е най-добрият вариант. Какво да се кося - без друго не ме бива в лъжите и предпочитам варианта с премълчаването, а най-предпочитам истината и толкоз. Ама не винаги е достатъчно. Като се замисля, не съм лъгала много отдавна, не помня откога...

Може би, затова не те бива с лъжите, защото си добър човек, а не лъжец! Не че има лоши хора, но има хора заблудени, по-малко заблудени и хора живеещи извън всякаква заблуда и едно с Бога.

И вървиш към още по-добро! То нали тава е Пътя?! И всички сме на него, но на различни етапи, защото сме различни хора.

:D

;)

Линк към коментар
Share on other sites

Присъствам на истински шедьоври на словесната гимнастика.

Поразителна маневрност- абсолютно изкуство !!!

Като, че ли истината е твърде нежелан гост в "залата" за изпълнение на словесна еквилибристика и сред творческите шедьоври на словесните гимнастици.

Ръкопляскания за невероятната еквилибристика... :thumbsup1:

Вече почнах да се замислям дали да посещавам курс за "заблуден" - сиреч артистично неказващ истината с цел увеличаване красотата на скучното съществувание, като така се увеличава тръпката по гърба при словесната еквилибристика... :hypocrite:

Поздрави на еквилибристите! :D

Линк към коментар
Share on other sites

еквилибристика

лат. - равновесие

- Цирков жанр, при който се правят трудни упражнения, без да се губи равновесие.

прен. - Хитруване, лавиране.

В Името на Бога това е позволено, но не и лъжата - тя присъства в 10 Божи заповеди.

Мир и Любов!

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Има разлика между "истината" и това което е вярно. Истината е това което мисля в момента и това е моята абсолютна истина, но ума понякога ме заблуждава и аз говоря това което е вярно, а не това което мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...