Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Разпространение или пропаганда на духовност


Guest Христо

  

16 гласа

  1. 1. Има или няма смисъл от нея ?

    • Да, има смисъл.
      6
    • Не, няма смисъл.
      4
    • Зависи ...
      6


Recommended Posts

Ани, точно така. Едно от основните неща при Кришнамурти е отхвърлянето на всякакви авторитети, били те велики учители или месии, за което мога само да го поздравя, тъй като и аз съм горе-долу на същото мнение.

Пропагандата получава ясна отрицателна конотация едва след Втората Световна Война, по обясними причини.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мисля ,че Кришнамурти е само до някъде прав .И в тоят ред на мисли ,и в него нетрябва да вярваме и да следват убежденията му хората :)

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че Кришнамурти е само до някъде прав .И в тоят ред на мисли ,и в него нетрябва да вярваме и да следват убежденията му хората :)

Точно. Човекът споделя своя опит и убеждения, никого не поучава и не изисква. Това е то свободата.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че Кришнамурти е само до някъде прав .И в тоят ред на мисли ,и в него нетрябва да вярваме и да следват убежденията му хората :)

Точно. Човекът споделя своя опит и убеждения, никого не поучава и не изисква. Това е то свободата.

Мда ,не са ли правили същото и Христос и Буда и всички светила в човечеството са споделяли своят опит и убеждения ,тези хора са достигнали до такива нива на духовност ,че са искали да покажат и хората да разберат ,че може да се живее и по друг начин ,че има друга реалност , и от колко хиляди години все още хората живеем в тъмнина .Все пак има напредък де ,макар и малък ,интересно на какво полужение щяхме да се намираме без тях ,дали въобще щяхме да съществуваме :). Но както и да е ,всеки има право да мисли и да казва каквото си иска :)

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Да пропагандираш,да разпространяваш,да проповядваш все е тая ,важното е да знаеш как и да ти идва от вътре,и на всеки едного така да му пропагандираш според раните му та да го излекуваш с тази пропаганда и да внесеш светлина в ума и топлина в сърцето му.И като го разпалиш да гледаш да не угасне,защото някои в началото се запалват по-новите идеи но прегарят и скоро угасват

Линк към коментар
Share on other sites

Пропаганда не ми звучи добре ,потърсих и по точното значение на думата и тя е - Пропаганда е вид послание ,целящо да въздейства на мнението или поведението на хората.Често вместо доказана и безпристрастна информация ,пропагандата може да бъде съзнателно объркана с цел заблуда на обществото ,когато посланието ,което трябва да се втълпи ,не се харесва на обикновенните хората и те не го възприемат.

И в този ред на мисли големите учители не са пропагандирали :)

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна изцяло с Веселин! Разпространението съвсем не е равносилно на пропаганда - то е по-скоро неагресивната алтернатива на пропагандата.

Ето пример:

- днес имаме гости и на масата месо, разбира се.

Майка ми започва да ме агитира да хапна, защото е "срамота" да не го опитам.

Баща ми започва да ми пропагандира калко е важно месото и колко губи човек, когато не яде и че той до 82 години е ял всеки ден и е в отлично здраве, а познава вегетарианец дето се разболял.

Аз просто си боцкам салатките и каротфената гарнитура и си мълча. Гостите ми задават въпроса откога съм вгетарианка. Казвам истината - след един режим за изчистване на организма не ми е вкусно и затова не ям. следва въпрос дали не огладнявам и какво тчно ям, в течеие на което става ясно, че усещам вкуса на зеленчуците откак не ги ям с месо. После старото поколение (нашите родители) започват да си спомнят как едно време са ядяли месо само по празници и когато...и т.н......

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Днес ми стана особено неприятно, когато намерих в пощенската си кутия пропагандни листовки на някаква непозната за мен християнска "църква"...

Мисля, че подобен начин на "разпространение" на духовни идеи нарушава човешките права.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес ми стана особено неприятно, когато намерих в пощенската си кутия пропагандни листовки на някаква непозната за мен християнска "църква"...

Мисля, че подобен начин на "разпространение" на духовни идеи нарушава човешките права.

Пламъче, а защо позволяваш на нещо такова да ти развали настроението? Ами това е толкова дребно нещо - ако листовката не ти е по вкуса просто я слагаш в коша за хартиени отпадъци и проблемът е решен. :feel happy:

Колкото до правата - нали има свобода на словото и печата, свобода на вероизповеданията ... т.е такива материали струва ми се могат съвсем законно да се разпространяват, включително и по този начин.

Аз пък съм много благодарна, че ямболската групичка на ББ беше разлепила преди доста години обяви за лекция на Константин Златев в Ямбол, включително и на нашия блок - беше ми много полезно. Сигурна съм, че някои други хора обаче също са се подразнили - как "тези откачалки с белите дрехи са си позволили да замърсяват фасадите на сградите със сектантските си обяви" :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Защото знам кой ги пуска в кутиите тези неща.

Пък и си мисля, че нерегистрирани "църкви" нямат правото да пропагандират идеите си.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, не мога да остана безразлична, към това, което се проповядва в тази листовка, защото според мен е опасно.

Ето един цитат от "Христос за всички" :

"Нали е така, че няма по-голямо доказателство за обич от това, да умре някой за теб? Всеки от нас обича родителите, приятелите си. Обаче бихме ли били готови да умрем за тях?

Това направи Христос за теб - за да каже "Обичам те!"

Може и да греша, но за мен текста съдържа опасни внушения, още повече, че листовката е предназначена за деца и младежи.

Ако мнението ми противоречи на правилата на форума, моля да бъде изтрито от модератор.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, не мога да остана безразлична, към това, което се проповядва в тази листовка, защото според мен е опасно.

Ето един цитат от "Христос за всички" :

"Нали е така, че няма по-голямо доказателство за обич от това, да умре някой за теб? Всеки от нас обича родителите, приятелите си. Обаче бихме ли били готови да умрем за тях?

Това направи Христос за теб - за да каже "Обичам те!"

Може и да греша, но за мен текста съдържа опасни внушения, още повече, че листовката е предназначена за деца и младежи.

Ако мнението ми противоречи на правилата на форума, моля да бъде изтрито от модератор.

Да, разбирам, не грешиш според мен. Но не се ядосвай. Просто направи каквото можеш - дори и нещо дребно, като примерно да обереш и унищожиш листовките от вашия или дори от няколко съседни входа/блока.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, не мога да остана безразлична, към това, което се проповядва в тази листовка, защото според мен е опасно.

Ето един цитат от "Христос за всички" :

"Нали е така, че няма по-голямо доказателство за обич от това, да умре някой за теб? Всеки от нас обича родителите, приятелите си. Обаче бихме ли били готови да умрем за тях?

Това направи Христос за теб - за да каже "Обичам те!"

Може и да греша, но за мен текста съдържа опасни внушения, още повече, че листовката е предназначена за деца и младежи.

Ако мнението ми противоречи на правилата на форума, моля да бъде изтрито от модератор.

Да, разбирам, не грешиш според мен. Но не се ядосвай. Просто направи каквото можеш - дори и нещо дребно, като примерно да обереш и унищожиш листовките от вашия или дори от няколко съседни входа/блока.

Не се ядосвам, особено откакто си наложих да мисля, че моето семейство не е застрашено, пък другите да правят каквото си искат.

Много удобен начин на мислене!...

Листовките се пускат в пощенските кутии, така че всеки сам си изхвърля боклука от тях

А за боклуците във входа си имаме чистачка. :)

Доброто в цялата тази история е, че знаем кой ги разпространява. - човекът "сее" разни духовни идеи откакто го познаваме.

Сигурно се е родил с мисията да е духовен разпространител в този си живот? :hmmmmm:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Според мен сексуалността и по- скоро проблемната сексуалност много пъти се оказва една от причините за това хората да стават част от "духовни общности", някои си търсят половинките на курсове по йога или каквато и да била духовна практика или курс.

Други прикриват своята сексуалност, ако не е ортодоксалната/хетеро/ и също намират пристан в някакви школи, учения и т.н.

До какво довежда това временен покой и някое и друго запознанство, а дали има щастлив край/тук вече ми става смешно/, зависи от самия човек.

Сексуалността е прекрасно нещо, общуването също, а пък да не говорим за духовността.

Много хора откриват и някакъв сексуален подтекст в духовния патос.

Сещате се за склуптурата"Екстазът на Света Тереза".

Линк към коментар
Share on other sites

Има една авторка на духовна литература, която се казва Лора Йордакиева (тя е арт модел същевременно). Освен снимането и писането на книги, знам че се занимава и със социални дейности. В профила и в един сайт, освен нейни снимки (някои от които изрязани за съжаление на мъжете, понеже не е било допуснато да ги качи в оригинал), та в профила и там освен снимките и, има и нейна библиография, както и описание на заниманията и. Та ми хрумна, да не би да се стреми да пропагандира духовност, стъпвайки здраво на апетитните си форми и красивото си лице. :D Като любопитен факт може да се отбележи, че е снимана от съпруга си (не са му треперели ръцете, свикнал е с нея :D) Тя е ниска, почти джудже ( на едно място пише 145см., на друго - 150см., може да е пораснала...), снимките и (особено ако са в оригинал), могат да повдигнат на високо мъжките духове. :D За личността и творчеството и, може да бъде попитан чичо ни Гугльо Интернетски. :) Мисля че заради нея ще се регистрирам в zip.bg., понеже ми се чини, че някои мигове от живота и са видими само за регистрирани потребители (сега се оказва, че няма нужда, намируеми са и другаде - гледаш, трепва ти енергията долу, дишаш бавно и дълбоко, също така - благодариш богу за видяната прелест, трансформира се енергията, изкачва се по чакричките, просветляваш съ :D). Ако ми попадне книга на Махатма Деви (демек мини Лора), ще я прочета и ще споделя впечатления. :)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Христо

Интервю с Владимир Данаилов. Човекът говори интересно и на моменти забавно (не визирам само конкретното интервю), макар че сигурно мнозина го намират за лудичък..., което пък не означава, че би било добре да се превръща в нормален по начина, по който се разбира по принцип тази дума...

http://www.blitz.bg/.../article/138276

Под статията има коментари, като по - голямата част са на хора от т.нар. нормални...

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Има една авторка на духовна литература, която се казва Лора Йордакиева (тя е арт модел същевременно). Освен снимането и писането на книги, знам че се занимава и със социални дейности. В профила и в един сайт, освен нейни снимки (някои от които изрязани за съжаление на мъжете, понеже не е било допуснато да ги качи в оригинал), та в профила и там освен снимките и, има и нейна библиография, както и описание на заниманията и. Та ми хрумна, да не би да се стреми да пропагандира духовност, стъпвайки здраво на апетитните си форми и красивото си лице. :D Като любопитен факт може да се отбележи, че е снимана от съпруга си (не са му треперели ръцете, свикнал е с нея :D) Тя е ниска, почти джудже ( на едно място пише 145см., на друго - 150см., може да е пораснала...), снимките и (особено ако са в оригинал), могат да повдигнат на високо мъжките духове. :D За личността и творчеството и, може да бъде попитан чичо ни Гугльо Интернетски. :) Мисля че заради нея ще се регистрирам в zip.bg., понеже ми се чини, че някои мигове от живота и са видими само за регистрирани потребители (сега се оказва, че няма нужда, намируеми са и другаде - гледаш, трепва ти енергията долу, дишаш бавно и дълбоко, също така - благодариш богу за видяната прелест, трансформира се енергията, изкачва се по чакричките, просветляваш съ :D). Ако ми попадне книга на Махатма Деви (демек мини Лора), ще я прочета и ще споделя впечатления. :)

Коментар - Boxser:

Попадам много случайно на това интересно писание. Браво! Държа да отбележа (тъй като съм запознат), че Лора Йордакиева е много известен Арт модел и се снима във фотографии с художествена стойност. Само в такива! Не по вулгарен начин, не като мръсница! Тя е класа, тя е стил и престиж! Има Арт художествени снимки и Еротични снимки (стил "Плейбой"; модел е и на самият "Плейбой") - готиното е, че е българка! Лора - много силен пример за жена на изкуството Христо! Много добър избор. Аз следя нещата на Лора от години и имам доста нехни фотоси. Тя е модел с много награди, както и Цветан Йордакиев (като фотограф). Във фотографските среди тази Лора, за която си писал е изключително ценена и е апетитен модел за фотографи и художници. Една картина на която я е рисувал известният Папа Жан е оценена на стойност 400000 евро. Снимки на Арт моделката Лора Йордакиева са оценявани и се оценят на базнословни суми. Лора е снимана в чужбина, но и тук за страната. Канена е във Ватикана за модел на Мадоната. Миналогодишната й сесия за Италия изтрепа рибата направо! Да, тя е уникална - великолепни форми, изумителни пропорции. Да, тя е мъничка на ръст, но е желан модел заради уникалността си. Доста малко са лолитките добри модели и са яко ценени! Другото което пишеш Христо, също е вярно: Лора е автор на Духовка литература (букв. е Духовен водач за мнозина) и ти си убийствено яко уловил една от идеите на Лора - тя има поставена и такава цел: с тялото си привлича, а като стигнеш до нея - получаваш Духовното. За това е писал известният журналист и писател Калин Кардамов (Кала) в една от неговите книги "Импресия - дневника на Кал@" (изд. 2008 г.), също така за тази интересна идея пише точно в едно списание, което съм чел - "Свят на хармония" - там се сочи тази идея, за която ти си поставяш тук въпроса - т.е. заявява се същото. От стотици места знам (защото живо съм се интересувал), че мисията на Лора е успешна, защото тя е един много силен пример за жена на изкуството на съвремеността - така я оценят нея. Като достигнеш до нея обаче, нямаш насреща си жена за разтуха - тя те поразява с Духовността си. ... Настръхвам! ... Прекрасна е. Няма друга такава жена! ... Ти няма да сбъркаш ако се регистрираш в Zip, защото аз съм гледал там галерията на Mahatmadevi и е убийствена, много приятна. Съжалявам че в живота има зли жени, които пръскат завист по доказани модели като Лора Йордакиева, но там, където има ярка светлина, трябва да има и тъмни петна, та да подчертават светлото - то се знае! Много е успешна Лора наистина. Някак си напипал една нейна много важна идея - браво на теб! Всъщност оказва се - разбираш от изкуство! Аз мога да ти оставя тук ел. адрес на самата Лора, който свалям (преписвам) от една от книгите й - (аз имам над 14 бр. нейни книги) и ако желаеш, можеш да й пишеш ако нещо те тегли. Дано ти отговори! Ето за теб, Христо: mahatmadevi@abv.bg Успех! МАКС

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...