Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Явлението "хоби"


Recommended Posts

Здравейте,

всички знаем какво е хоби - любимо занимание в свободното време, което най-често гълта и време и средства. Няма особен резултат, освен някакво специфично за всеки вътрешно удовлетворение от заниманието, което за други хора често е необяснимо, дори абсурдно или смешно.

А откъде идва това влечение - карма ли е или особеност на характера, някаква стара привързаност или сфера, в която предстои да се изявим, но още не сме дорасли да ни е професия ... или професия от предишен живот , ...?

Ако някой е срещал обяснение или има свое такова, ще бъде интересно да сподели.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет :). Бях отворила подобна тема преди доста време. Разгледай я ако искаш, може да откриеш нещо ценно по въпроса :) Поздрави!

http://www.beinsadou...0%BD%D0%B8&st=0

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

всички знаем какво е хоби - любимо занимание в свободното време, което най-често гълта и време и средства. Няма особен резултат, освен някакво специфично за всеки вътрешно удовлетворение от заниманието, което за други хора често е необяснимо, дори абсурдно или смешно.

А откъде идва това влечение - карма ли е или особеност на характера, някаква стара привързаност или сфера, в която предстои да се изявим, но още не сме дорасли да ни е професия ... или професия от предишен живот , ...?

Ако някой е срещал обяснение или има свое такова, ще бъде интересно да сподели.

За мен е второто - според мен има резон сега да се "упражняваме", като правим нещо ей така, на игра, за удоволствие, без отговорност, а по-късно, в следващ живот това вече да е на сериозно, като професия. Иначе щеше да е доста несигурно и рисковано, а съм се убедила, че в света всичко е добре измислено и нагласено :) Дори, струва ми се, някои хора могат да изкарат по няколко живота с една и съща професия.

Линк към коментар
Share on other sites

Хобито връхлита неочаквано. Никога от казармата не съм се интересувал, но наскоро се сдобих с яка (човек убива) въздушна пушка, въздушен пистолет (страшно вълнение е) и мощен арбалет. Още търся някой да ми обясни явлението ;) Доста неща изпонадупчих .... НЕживи.

Линк към коментар
Share on other sites

Бож., ако принципно си миролюбив, има вероятност да приемаш чужди мисъл-форми. Повече - на лични.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

всички знаем какво е хоби

А откъде идва това влечение - карма ли е или особеност на характера, някаква стара привързаност или сфера, в която предстои да се изявим, но още не сме дорасли да ни е професия ... или професия от предишен живот , ...?

Ако някой е срещал обяснение или има свое такова, ще бъде интересно да сподели.

В животът ни присъстват предизвикателства, препятствия, изпитания... При някои те са дълга поредица, при други са незначителни... Вярвам, че наред с изпитанията ни се предоставя и средството за преодоляването им. То може да е в различни форми и/ или проявления, включително и като хоби.

Макар често хобито да няма връзка с професията, ежедневието, обкръжението ти и т.н. това е само на пръв поглед, често повърхностен. Ако се замислим ще видим взаимовръзката... Нужно е да погледнем на нещата под различен ъгъл, да излезем от рамките, в които съществуваме, да напуснем стаята в която сме или поне да погледнем през вратата, която стои незаключена, но сякаш невидима...

Хобито често е ключа, разковничето - за всеки различно...

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за мненията, те ме наведоха на размисъл.

По моя ( субективни, разбира се) наблюдения има 3 основни групи причини да имаме и хоби:

- Това са познания , които сме придобили в предишни животи и сега "ни идва отръки" да ги правим почти без учене. Тук спада вероятно и колекционерството, като силен интерес към нещо, което подсъзнателно ни е познато, но не знаем как да го включим по-интензивно в живота си. А може и да е към следващата група:

- Интереси, за които в този живот още не сме узрели, за да ги превърнем в професия

и

- (За съжаление) призванието ни, на което ситуацията в настояшия живот е попречила да стане професия.

В моето семейство и род доста хора са с разностранни и разнородни интереси, от които поне 2 , нямащи нищо общо помежду си ( например животновъдство и автомобили) са професии на човека. Затова и търся отговори.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Бож., ако принципно си миролюбив, има вероятност да приемаш чужди мисъл-форми. Повече - на лични.

Абе това си е един вид неканализирана добре агресия моето, ама тогава и мисъл-формите са по-силни. Така я освобождавам. Даже и упражнение си измислих.

Пиши ми на лични, ако искаш да кажеш още нещо. Всяко ценно мнение е добро :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Според мен хобито е скрит, нереализиран талант на човека. Друг ще ти каже, че това е елегантен начин за бягство от трудностите и задълженията в семейството. И също ще се окаже прав. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Хобито е нещо,от което душата има нужда.Когато човек практикува хобито си,той е в медитативно състояние,светът наоколо престава да съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Хобито е нещо,от което душата има нужда.Когато човек практикува хобито си,той е в медитативно състояние,светът наоколо престава да съществува.

Колко "простичко" казано и в същото време си е самата истина, поне за мен. От две теми по този въпрос, отговорът на М.С. истински ме удовлетворява :).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не би ли трябвало да се разгледат и различните хобита като категории? Защото причините да практува човек едно хоби е една, за друг тип хоби - друга?

Например - имам колега, който рисува с маслени бои. А е лекар.

Друг колега рисува комикси - и то много добри - защото ги издава в едно списание. Той пък е биолог.

Трети се занимава с фотография. Ветеринарен лекар.

...

Това са все хобита, в които съдържат в себе си елемент на творчество. Събирането на монети или марки няма творчески елемент. И подбудите за практикуването на последните две хобита са различни.

...

Една от управителките на Леново пък плете кошници!? Решила, че трябва да си почива от напрегнатото ежедневие ... и понеже иска да прави нещо ръчно, различно от щракане по клавиатура - хоп - плете кошници. Не е точно като живописта, понеже при кошниците няма такива вариации - и няма такъв творчески елемент.

...

Затова си мисля, че хобитата можем да ги разделим на две групи - активни и пасивни.

Активните са тези с участие от страна на човека, а пасивните са просто колекционерство.

Активните можем да ги разделим на творчески и занаятчийски - едните - даващи възможност за получаване на нещо ново, а вторите - без подобен резултат.

Практикуването на спорт, според мен, не е точно хоби - то си е спорт. Човек така си почива. Може да има интерес към историята на спорта, към техниката на спорта, към различни теоретични и практични елементи, които вече не са свързани директно със самото му практикуване.

Като да караш колело - не е точно хоби - ако нямаш интерес към велосипедизма - съвсем. Просто караш колело, за да отидеш за хляб, за пасти...

Линк към коментар
Share on other sites

И тука ме спипахте :))))))))))). Eййййййййййй нищо скрито не остава от вас хахах. Що се отнася до колекционерството, не отдавна поднових една детска своя страст - събирам си салфетки :3d_039: . Ами да, сега има толкова много видове и са толкова красиви..., а когато бях дете беше много трудно човек да си направи хубава колекция, но пък беше истински вълнуващо :). Имах хубава колекция, но някъде е изчезнала, явно по някое време съм я подарила на племенницата си, не си спомням и от тогава няма спомен от тях, но сега го правя, за собствено удоволствие и заради красотата :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...