Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Харта на задълженията


Guest Христо

Recommended Posts

Философът Кубрат Томов е изготвил Харта на задълженията. Той е предложил тази харта на посолствата на десетки страни. Би искал тази харта да бъде приета от ООН. В нея се съдържат основни задължения на човешките същества, чието спазване да спомогне за оцеляването на цивилизацията. Мислите ли, че трябва да се приеме подобна харта ? Говори се много за правата на човека, но не толкова за задълженията му ...

П.п.: В правото се говори за естествени права, тоест права на хората, които те притежават по рождение, неотменими и присъщи на хората права, които в демократичните страни получават и законов израз. Има ли естествени задължения и ако има, в какво се изразяват те ? Досега не съм чул/чел да се говори за естествени задължения, докато естествените права са тема от векове. Просто задълженията по - лесно са намирали законов израз...;) Но не знам дали реално има естествени задължения, а не такива измислени от властниците. Ако има, какви ли са те.

Кубрат Томов :

Хората трябва да разберат, че главната причина за кризата е погрешната йерархия в ценностната система. Оттук да се създаде Харта на човешките ценности с правилна йерархия на ценностите, да се създаде и Харта на човешките задължения като задължителен баланс на правата. Тези две харти да се приемат в ООН и оттам да влязат в националните конституции, медиите, образованието. Човечеството да разбере от какво е болно и да започне да се лекува.

Тези две харти и проект за световна конституция аз вече съм създал. Изпратил съм ги на 50 посолства на чужди държави, на представителството на ООН, разпространявам ги в интернет. Това е мисията на България - да даде диагнозата, да даде лечението в лицето на двете харти и качествено нова конституция. И, ако може, практически да тръгнем по този път. Ето го трудния път за спасение и за създаване на разумна държава. Сега държавите по света са безумни.

Цялата статия, тук : http://erigkan.ucoz....2011-09-11-1004

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, Кубрат Томов... Точно преди 10 години ( а бяхме млади ^_^ ) водеше предаване за нова култура по една от кабелните телевизии. Беше доста интересно и провокиращо... с много „храна за размисъл“. :D Някой друг сигурно го помни, нали?

Относно хартата, не знам доколко ще го вземат на 0сериозно, защото банкстерите си имат собствен план за света.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Интересно, вчера с един колега говорихме на подобна тема - че промяната ще ни наложат отвън, защото в България мафията и властта са едно и също нещо и сами няма да пуснат кокала. Те се чувстват длъжни да си угодят на интересите, а ние - да оцелеем някак. Всеки си спазва задълженията в случая...

Поводът за този разговор бяха високите лихви по кредити в нашите банки, дето ги няма нийде по света. България произвежда голям вътрешен продукт, но народът като цяло е беден, защото огромната част от произведеното отива при малцина.

Харта на задълженията... самата идея би наложила ограничения, санкции и противоречи на свободата, а може би е необходима, докато ни се промени съзнанието в достатъчна степен.

Мисля, че като цяло светът се движи в правилна посока, макар в отделни случаи добрите идеи да се опорочават. Развитите общества стават все по-социално насочени. Съзнанието на хората и законодателствата се променят към добро, хората се грижат за чистотата, за природата, за чиста храна, вода и въздух, развиват се обновяеми източници на енергия и т.н. Помня отпреди двадесет години мръсотията навсякъде, окичените с найлонови торбички дървета, изхвърлените къде ли не боклуци. Вече не е така. Забелязвам едновременно засилване на индивидуализма и на колективното чувство, че всички сме част от едно Цяло. Тези две качества не си противоречат, а водят до по-голяма сила, когато всеки зачита свободата и индивидуалността на другите и е готов да сътрудничи. Аз лично мисля, че светът се движи към добро. Сега ни е тежко, но няма да е все така.

Нека да се водим от Любов, Свобода и Зачитане на Всичко и Всеки. Любовта задължава сърцето, не някаква харта, не някаква хартия... Историята е показала, че има много начини човек да си избегне задълженията.

Да променим себе си, да даваме добър личен пример. А децата ни ще ни учат.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

куки, не искам да те разочаровам, но май е точно обратното - много страни затъват в помията на „мафията, която управлява света“, както се изразява Кубрат Томов. Погледни само САЩ и ЕС - камари с безсмислени закони и бюрокрация, финансови гешефти, постояно намаляващи права. Патриотичният акт, бейлаутите, Лисабонският договор, еврофондовете... ЕС е заприличал на ЕСССР, даже комисари има. Да обяснявам ли за мъртвата хватка на нашата бюрокрация? Една барака да речеш да си направиш в двора, ще ти побелее косата от разрешителни и не знам си какво. Банките си прокараха лобистки закони според които ако не си плащаш ипотеката, банката ти взема имота, продава го и ти продължаваш да дължиш разликата до размера на кредита!!

Но ще му дойде и на това края. :)

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Новото в света - това е новият език, а сега влизаме в една нова епоха, която аз наричам епоха на реалното в света, т.е. епоха на сърцето. Когато говорим за Любов, за братство, за равенство, за организиране, ние подразбираме сърцето, реалния свят. Любовта ще управлява реалния свят.

Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

Новото в света - това е новият език, а сега влизаме в една нова епоха, която аз наричам епоха на реалното в света, т.е. епоха на сърцето. Когато говорим за Любов, за братство, за равенство, за организиране, ние подразбираме сърцето, реалния свят. Любовта ще управлява реалния свят.

Беинса Дуно

Да, Любовта ще управлява реалния свят, но кога?...

Мисля, че времето когато това ще се случи е някъде далеч в бъдещето.

Дано греша.

Има ли някой отговорил на Кубрат Томов?

Линк към коментар
Share on other sites

Философът Кубрат Томов е изготвил Харта на задълженията. Той е предложил тази харта на посолствата на десетки страни. Би искал тази харта да бъде приета от ООН. В нея се съдържат основни задължения на човешките същества, чието спазване да спомогне за оцеляването на цивилизацията. Мислите ли, че трябва да се приеме подобна харта ? Говори се много за правата на човека, но не толкова за задълженията му ...

П.п.: В правото се говори за естествени права, тоест права на хората, които те притежават по рождение, неотменими и присъщи на хората права, които в демократичните страни получават и законов израз. Има ли естествени задължения и ако има, в какво се изразяват те ? Досега не съм чул/чел да се говори за естествени задължения, докато естествените права са тема от векове. Просто задълженията по - лесно са намирали законов израз... ;) Но не знам дали реално има естествени задължения, а не такива измислени от властниците. Ако има, какви ли са те.

Всяко право задължително върви със задължение. Ако всеки има право на мнение по даден въпрос, то у мен автоматично се явява задължението да зачета това право у събеседника си. В противен случай самото право би било само фиктивно. Ако говорим за естествени права (не знам какво точно се включва тук), то неизменно има и естествени задължения, свързани с реалното зачитане на тези права. Всъщност това не са точно задължения, а по-скоро изисквания. Аз не съм длъжен да зачета правото на другия да има свое мнение по даден въпрос. Без спазването на тези изисквания обаче, правото не съществува.

Харта на задълженията... Тук има един основен проблем. Правата винаги вървят ръка за ръка с определени изисквания/задължения свързани с осигуряването им. Задълженията обаче не са свързани с получаването на някакви права. Ако аз поема задължението да зачета правото на собственост у някого, то какво ми гарантира, че и той ще зачете това право спрямо мен? Поетото от мен задължение не гарантира собственото ми право. Та по отношение на въпросната Харта на задълженията, мога да кажа, че при поставяне на нещата от подобен ъгъл се губи целта, целесъобразността, резултата. Поемат се задължения без да е ясно защо, с каква цел. Правата сами по себе си са цел, но не и задълженията. Последните винаги се приемат заради нещо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

В случая под естествени права се визират правото на живот,собственост,свободно придвижване, свързани са и с човешкото достойнство. Те са произтичащи от биосоциалната същност на човека, смятат се за естествено присъщи на човека ценности и блага.

Естествени права

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...