Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ясновидството


Recommended Posts

Никола, ясновидството е свързано с "виждането" на истинския свят. Ясновидството е страничен ефект, но виждането е нужно.

Ясновидството е името за хората, виждането е търсеното.

Линк към коментар
Share on other sites

Истинския свят?

Само фините пластове на нашия си, човешки свят, в които няма нищо истинско и всичко си е все така преходно...

Слепци сме в по-фините сфери, ама не заради очите си... Иначе, пробив лесно се прави - със свредло.

Астралната пластичност е нещо, което не бихме успели да асимилираме. Още по-малко да управляваме.

Би трябвало да сме изключително благодарни, че нямаме сетивата за по-фините сфери, защото иначе бихме изкукуригали. Само дето от това кукуригане никой няма да се събуди. Как - след като е баш в средата на сънищата...

Линк към коментар
Share on other sites

Венци, както обърнахме темата, може да продължим като ходим да се бием с мечове :)

Между другото същността на боя с мечове се състои в това да се откажеш от победата. Установих го, докато ме млатеха с букен по главата.

Същата е работата с финните светое. Дали ще ни млати по главата нашия свят или финния няма значение. Важно е нашето желание и отношение. Ако имаш финно желание, то ще те млати финния свят :)

Линк към коментар
Share on other sites

Още от древноста до днес всички мъдреци предупреждават, че всички, които търсят умишлено свръхсетивност (свръх сензорика, телепатия, ясновидство, сидхи...) отиват в някакво си "интересно дюкянче". И много остават там, защото е особено, защото "виждат", "Чуват"...

А това си е спиране от Пътя. Или дори навлизане в " х-та глуха".

От друга страна има хора, които са родени с по-фини рецептори. Те са дар, но и голямо изпитание и отговорност.

Аз познавам поне 2 такива хора, при които тези дарби да се развили естествено, без да са възнамерявани.

И те са много добри и благи хора, много морални и етични, не се изкористяват, не се рекламират, а се прикриват дори.

Но винаги с приятелска, блага дума ще помогнат, ще посъветват, ще дадат кураж...

Линк към коментар
Share on other sites

Интуицията ще управлява следващият период. Интуиция значи да се уповаваш. Да знаеш без да мислиш, без да се съмняваш! Ето къде се намираме в цикъла. Разсъдъкат, който управлява фалшивия сън, се е трансформирал в интуиция у онези, които вече са се променили.

Когато осъзнаем, че сме директно свързани със Слънцето, можем да предложим ново поведение на друг от органите на Земята. Интуицията ни свързва с нашият личен лъч от Светлина. Ето защо молитвата е толкова въздействаща, когато очакваме отговор...

...Натрупаните знания ни държат настрана от интуицията. Интуицията ни води към Истината. Истината е жива.

Любовта е противоположност на страха. Любовта е огънят, който не унищожава, докато страхът е онзи огън, който изгаря всичко, до което се докосне.

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...;showentry=1768

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

ще кажа, че ясновидство на човек не му трябва, на е заложено в Божественият замисъл като потребно човешко сетиво, и тези които го развиват меко казано си "вкарват автогол"

c02b9be5de91.gif

Ключовото дума при разсъждения в тази насока е ИНТУИЦИЯ... Там трябва да се съсредоточат усилията на всеки стремящ се към духовно усъвършенстване.

Както и да ги наричаме нещата - интуиция, трето око, ясновидство.. все за един и същи орган (физически и астрален) говорим :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз бих нарекъл това нещо- ясновиЦтвото- пилеене на време и задръстване на пространство. Всъщност, с наличните ни сетива, независимо колко са "наточени", независимо от големината на "диапазона" им, не е възможно да да осезаем що е това "действителност", а за "обективност" и дума не може да става.

Извън човека няма нищо...Сетивата ни са като датчици- реагират на нещо отвън, но то си остава външно и непознато- информацията която се обработва е всъщност реакцията на сетивото при съприкосновение с това "навън". Съзнанието не може да обработи информация, за която предварително няма "мостра" за сравнение.

А за каквато и полза да се твърди, че има от ясновидството- тя е точно толкова голяма, колкото и ползата от ходенето на въже- било на 2-3 метра от земята или на 100 или 200 метра, било с дължина 5 или 50 метра...Т.е. не ползата е лична (за т.нар. ясновидец)- в края на краищата ако опнеш въже с дължина 5 метра на 2 метра височина- публиката няма да е много голяма и рано или късно ще й омръзне да хвърля стотинки в предвидливо поставената кутийка за "волни пожертвования"- това е ясновиЦтво на "дребно"- мо`ж си позволи кутийка, но не мо`ж си позволи някой, който да се разхожда между 10-20 души, да подрънква кутийката...та да вземе да се понапълни малко...

Друго е ако въже със същата дължина опънеш над нещо високо, па и опасно- я някоя река, я някое планинско дере...Тогава публиката е по-голяма, и ясновидецът предлагайки "зрелище"...изкарва хляб за себе си, и за другия с кутийката...

Но, ако вземеш да разпънеш много дълго въже на голяма височина- като онзи французин, дето опъна въже от арматурената им кула до незнамкакво си друго място- е такъв може да си позволи да ангажира медии, да вдигне "залозите", може освен простото ходене, да предложи каране на колело и в същото време жонглиране със седем сурови яЙца- но не всеки пък би могъл да си позволи да глеада на живо, или поне отблизо подобно нещо- требе да се бръкне...

Също както и при илюзионистите, така и при всякакъв вид ясновиЦтване е валидна диалектичната догма "няма магия- всичко е илюзия", а това, че ръцете са по-бързи и сръчни отколкото очите могат да си позволят да забележат- е това всеки може да си го докаже поне по 10 различни начина...

Така че, става ли въпрос за ясновиЦтво- добре, лошо няма- в края на краищата понякога си струва да дадеш двайсетачка- стига да е талантлив илюзиониста и да си струва таксата...

Преди време бях писал на Венци, че палеонтолозите са изкопали астралопитека-" липсващото звено" в еголюцията, но се оказа, че астралопитека не е изчезнал- просто е мигрирал в цивилизовани местенца, където популацията му напоследък става все по-нескромна откъм размери, и днес е по-популярен като "ясновидец", или " окултна терца Виста"- рано или късно обаче, и те биха могли да разберат, че в житейското им тесте друго освен спатии комай няма...

Линк към коментар
Share on other sites

Преди време бях писал на Венци, че палеонтолозите са изкопали астралопитека-" липсващото звено" в еголюцията, но се оказа, че астралопитека не е изчезнал- просто е мигрирал в цивилизовани местенца, където популацията му напоследък става все по-нескромна откъм размери, и днес е по-популярен като "ясновидец", или " окултна терца Виста"- рано или късно обаче, и те биха могли да разберат, че в житейското им тесте друго освен спатии комай няма...

Бе,

губят ми се подобни спомени,

ама сигурно щото съм ин-волю-ирал до етеропитка, която не е успяла да мигренира до цивилно-зовани астраломестенца.

Хлъц...

Линк към коментар
Share on other sites

С последни си пост затрудних практикуващите психиатри и сродни с определянето на точна диагноза...

Не, че ми се нрави темата, но се чувствам малко виновничък в задръстването и, та ще опитам да я отпуша...

Интуиция и ясновидство са съвсем различни неща.

Ясновидството се изявява с форми,

интуицията - в посоки...

тече ли...?

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Интуиция и ясновидство са съвсем различни неща.

тече ли...?

Разбира се, че е така. С горния си пост имах предвид, че всички тука се прескачаме да се чуем и съвсем размихме понятията, а нищо чудно да говорим за едно и също нещо.

Но, пък е забавно :D

п.п. И при мене още тече :D

Линк към коментар
Share on other sites

пътят на белите магове наистина съществува.

така като си ви чета мисля ,че в областта на ясновидството  99 % ,сте само теоретици.а много често теорията и практиката се разминават.

може да има и много плява , но моля ви ,не приравняваите всичко под общ знаменател.

казвам това защото съм виждал, какво могат и са ми помагали.

Линк към коментар
Share on other sites

Заглеждали ли сте се в лицата на хора които твърдят че имат дарба и я използват(в помощ на хората), а в очите им?

Линк към коментар
Share on other sites

Заглеждали ли сте се в лицата на хора които твърдят че имат дарба и я използват(в помощ на хората), а в очите им?

Диди, уточни моля те, коя точно "дарба" имаш предвид и правиш ли разлика между хора, които твърдят, че я имат и внушават това на околните, и такива, които в действителност я имат?

Защото, аз лично намирам изключително много прилики между пациентите си с психични проблеми и т.нар. "хора с дарба", които твърдят, че я имат. :D И да, това много добре се вижда и по лицата им - лудостта не можеш я скри...

От друга страна, познавам и достатъчно психично здрави хора, които я притежават, наред с много други морални качества.

Линк към коментар
Share on other sites

Заглеждали ли сте се в лицата на хора които твърдят че имат дарба и я използват(в помощ на хората), а в очите им?

Аз нямам "дарба", защото я имат всички обикновени хора - това е екстрасензориката. Аз не се заглеждам в очите на престъпниците, защото те са добри ученици. Няма нищо "духовно" и "мистично" просто способност.

Линк към коментар
Share on other sites

Заглеждали ли сте се в лицата на хора които твърдят че имат дарба и я използват(в помощ на хората), а в очите им?

Диди, уточни моля те, коя точно "дарба" имаш предвид и правиш ли разлика между хора, които твърдят, че я имат и внушават това на околните, и такива, които в действителност я имат?

Защото, аз лично намирам изключително много прилики между пациентите си с психични проблеми и т.нар. "хора с дарба", които твърдят, че я имат. :D И да, това много добре се вижда и по лицата им - лудостта не можеш я скри...

От друга страна, познавам и достатъчно психично здрави хора, които я притежават, наред с много други морални качества.

Мда, между другото независимо каква е "дарбата" пак човека може да изглежда с психични проблеми. А може да не е дарба, а човека да е развил някакво качество и пак да изглежда с психични проблеми.

Сещам се, пътувам във влака преди 30-40 години и в купето група циганки си говорят за тяхна роднина. Чудеха се как можела да чете и постоянно чела книги, и дори можела да чете книга обърната наобратно. И цялото това много четене я докарало до лудостта и сега си била чисто луда. "Дарбите" не прощават на никого.

А дори и съвсем елементарно умение може да ви накара да изглеждате най-малко странен в очите на околните. Ето, седя си снощи аз на дивана и по едно време гледам жена ми устремена с точилка към мене..... Никакво време за реакция. Скочи тя на дивана до мене и почна да млати тръбите на парното. Преглътнах и питам: "скъпа, какво става?". Оказва се, че тези над нас тропали от половин час. Имаха гости явно хората и сюрия ентусиазирани деца яко скачаха и тропаха. Ослушах се аз и верно ги чух.

Преди година много се ядосвах на шума от съседни апартаменти. Но открих началната причина, поработих и се оказа, че в определени граници тези шумове вече просто не ги забелязвам. И жена ми стои пред мене учудена и невярваща, че не чувам този "адски шум". Не знам дали си е мислела нещо свързано с "психични проблеми", но може да не е било много далече.

Ето, ние говорим тука за промяна на човека, за развитие на добродетели, за различно виждане на действителността. Всичко това променя хората и в даден момент те вече не се усещат как предишни форми на поведение и условности ги извоставят и изглеждат в очите на околните готови за лудница. Защото психичното здраве е точно някакво оптимизирано за успешен живот в обществото поведение, мислене и т.н. И човек се усеща накрая, че изглежда психясъл и почва да симулира поведение, но всичко това, казват, все едно почваш да го учиш като от детството и е трудно. И накрая изглеждаш психочно здрав, но вътре си яко психясъл изпълнител на роли :) хе хе

Но пък и много "хора с дарба" са си психясали психясници. Тоест, те не са загубили усет за държане в обществото за сметка на подобряване на виждането и разбирането на света, а за сметка на илюзии и израждане на егото. Разправяха ми как един 18 годишен "черен як маг" можел да се превръща във върколак, да прелита 10-ина метра и т.н., но не можело да демонстрира това, защото учителите му били забранил.....Е, може и да ги може тези неща...

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

:) Всъщност нямах предвид лудостта, когато попитах за лицата и очите.

Но тъй като не уточних е нормално да се разбира по всякакъв начин.

Мислех си за една от лекциите на Дънов в която много подробно е описал как по формата и чертите на лицето може да се разберат редица духовни качества на човека (за съжаление на мога да се сетя точно в кой материал)двете половине на лицето, които всички знаем са много различни.Двете очи- при повечето хора едното е видимо по-малко от другото и това си има значение.Дали е лявото или дясното също.Медиумните способности също са изписани в чертите на лицето и т.н.Това имах предвид.

Наблюдавах с интерес лицата на хората в първото предаване ясновидци(другите не съм гледала, твърде комерсиални са)успях да позная, коя е "най- добрата" от тях, доста преди финала.

Освен това там всяка от последните работеше с различни източници на енергия, някои от които са си опасни и това се излъчваше от лицата им.Едната от тях, която работеше с доста тъмен източник успя да си повлияе доста зле на психическото състояние още по време на предаването.

Човешката физика и психика не винаги е добре подготвена за силата на енергията с която се сблъсква, често(да не кажа почти винаги)е добре подобни канали да се затварят, ако човека не иска да се самоунищожи, но това си е личен избор на всеки.Сигурна съм, че повечето от хората уловили тъмните канали си получават редовно предупрежденията.

Живота в личен план на човек решил да отдаде живота си на разговор с другото измерение или каквото там е уловил, често не е особено ползотворен, говоря изцяло в личен план.Така че този изборо е от особено голямо значение за личността.

Линк към коментар
Share on other sites

"....Мислех си за една от лекциите на Дънов в която много подробно е описал как по формата и чертите на лицето може да се разберат редица духовни качества на човека (за съжаление на мога да се сетя точно в кой материал)двете половине на лицето, които всички знаем са много различни.Двете очи- при повечето хора едното е видимо по-малко от другото и това си има значение.Дали е лявото или дясното също.Медиумните способности също са изписани в чертите на лицето и т.н.Това имах предвид.

Наблюдавах с интерес лицата на хората в първото предаване ясновидци(другите не съм гледала, твърде комерсиални са)успях да позная, коя е "най- добрата" от тях, доста преди финала.

Освен това там всяка от последните работеше с различни източници на енергия, някои от които са си опасни и това се излъчваше от лицата им.Едната от тях, която работеше с доста тъмен източник успя да си повлияе доста зле на психическото състояние още по време на предаването.

Човешката физика и психика не винаги е добре подготвена за силата на енергията с която се сблъсква, често(да не кажа почти винаги)е добре подобни канали да се затварят, ако човека не иска да се самоунищожи, но това си е личен избор на всеки.Сигурна съм, че повечето от хората уловили тъмните канали си получават редовно предупрежденията.

Живота в личен план на човек решил да отдаде живота си на разговор с другото измерение или каквото там е уловил, често не е особено ползотворен, говоря изцяло в личен план.Така че този изборо е от особено голямо значение за личността...."

това е точно

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Всъщност нямах предвид лудостта, когато попитах за лицата и очите.

Но тъй като не уточних е нормално да се разбира по всякакъв начин.

Мислех си за една от лекциите на Дънов в която много подробно е описал как по формата и чертите на лицето може да се разберат редица духовни качества на човека (за съжаление на мога да се сетя точно в кой материал)двете половине на лицето, които всички знаем са много различни.Двете очи- при повечето хора едното е видимо по-малко от другото и това си има значение.Дали е лявото или дясното също.Медиумните способности също са изписани в чертите на лицето и т.н.Това имах предвид.

Наблюдавах с интерес лицата на хората в първото предаване ясновидци(другите не съм гледала, твърде комерсиални са)успях да позная, коя е "най- добрата" от тях, доста преди финала.

Освен това там всяка от последните работеше с различни източници на енергия, някои от които са си опасни и това се излъчваше от лицата им.Едната от тях, която работеше с доста тъмен източник успя да си повлияе доста зле на психическото състояние още по време на предаването.

Човешката физика и психика не винаги е добре подготвена за силата на енергията с която се сблъсква, често(да не кажа почти винаги)е добре подобни канали да се затварят, ако човека не иска да се самоунищожи, но това си е личен избор на всеки.Сигурна съм, че повечето от хората уловили тъмните канали си получават редовно предупрежденията.

Живота в личен план на човек решил да отдаде живота си на разговор с другото измерение или каквото там е уловил, често не е особено ползотворен, говоря изцяло в личен план.Така че този изборо е от особено голямо значение за личността.

По-точно едва ли някой го е казал! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Имайте само едно желание: да намерите Бога. Задоволяването на сетивата не може да ви задоволи, защото вие не сте сетива. Те са само ваши слуги, а не вашата истинска същност.

(Парамаханса Йогананда)

В тази връзка-ако ясновидството ни води към Бога и ни помага да познаем и разберем себе си-то си е прекрасно, даже необходимо сетиво.

Ще каже някой, че станал ясновидец. Какво е неговото ясновидство? Какво особено е видял? Ако е въпрос за ясновидство, всички хора са ясновидци. – Кога? – Когато спят. Като стане от сън, човек започва да разказва какво е сънувал. Той видял на сън хора, животни, градове, планини и реки, каквито в действителност не е виждал. Истински ясновидец е онзи, който вижда и в будно състояние, както и във време на сън.

Мнозина минават за ясновидци, а при това питат какво е тяхното предназначение на земята. Предназначението на всеки човек е такова, каквото е било на майка му и на баща му. Свръх това, той има да изработи още нещо. Изобщо, всеки човек има ум, сърце, дух и душа. Следователно той е изпратен на земята да развие ума си, да придобие повече светлина; той е изпратен на земята, да развие сърцето си, да придобие повече топлина; той е изпратен на земята да придобие благородни качества, да разшири своята душа; той е изпратен на земята, да усили духа си, да стане велик човек.

Десетте девици

Запример, някой от вас може да говори за ясновидството, да държи цели лекции какво нещо е ясновидството. – Добре е това, но дайте една демонстрация. Малко хора могат да дадат една демонстрация за ясновидството. Защо? Защото онзи човек, който има ясновидство, той вижда и отпред, и отзад на главата си. Значи, други очи действуват и разкриват света от друга светлина. Но ако един човек не (е) готов, както много хора не са готови за ясновидството, и се развие в тях тази способност, тя би ги поставила в крайно смущение. При мене са дохождали такива хора и са ми казвали: Аз видех нещо много страшно. – Няма нищо страшно. Какво страшно има в света. Запример, някой си представя ада страшно. Други си представят дявола страшен. Как си представяте дявола? Вие си го представяте с рога, с опашка, и с големи шишове да мушка грешниците. Че какво чудо има в това.

Каза ми всичко

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Знам, че някои от вас имат подобни обучителни школи и идеи за ясновдиството,

Ала то не е осенило никого.

И се питам, кого обслужва идеята за ясновидтство?

Защо има - те, сайтове за кармична диагностика, след като не можете да предскажете нищо?

Защо всички имате сайтове и проповядвате вселенски истини, при условие, че всичко е близо до глупостта?! Защо се лъжат хората и за каква кармична иде реч и ДИАГНОСТИКА става въпрос?

Какви енергийни дразнители виждате и какви не? Що за глупости?

Аз нямам сайт и няма и да имам, който иска да узнае нещо, той ще го разбере и без това. И го разбира.

Защо е необходима цялата тази лъжа?

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството не предсказва - то вижда ясно настоящето. Другите две измерения са вплетени в него. И в това е ясновидството - вижда цялото - не само отделните нишки.

Линк към коментар
Share on other sites

Мона, всеки си носи отговорност за делата - не бери грижа. И защо подценяваш хората като си мислиш, че не могат да отсеят абсурдното ;)

100119444.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

...

Мислех си за една от лекциите на Дънов в която много подробно е описал как по формата и чертите на лицето може да се разберат редица духовни качества на човека (за съжаление на мога да се сетя точно в кой материал)двете половине на лицето, които всички знаем са много различни.Двете очи- при повечето хора едното е видимо по-малко от другото и това си има значение.Дали е лявото или дясното също.Медиумните способности също са изписани в чертите на лицето и т.н.Това имах предвид.

...

didi_ts, виждам, че си проявила интерес към казаното от Учителя, относно чертите на лицето. Забелязала ли си, че лявото око на Петър Дънов е малко по-голямо от дясното? Това се отнася и за лявата половина на лицето му. Как би изтълкувала този факт?

Линк към коментар
Share on other sites

Заглеждали ли сте се в лицата на хора които твърдят че имат дарба и я използват(в помощ на хората), а в очите им?

Диди, уточни моля те, коя точно "дарба" имаш предвид и правиш ли разлика между хора, които твърдят, че я имат и внушават това на околните, и такива, които в действителност я имат?

Защото, аз лично намирам изключително много прилики между пациентите си с психични проблеми и т.нар. "хора с дарба", които твърдят, че я имат. :D И да, това много добре се вижда и по лицата им - лудостта не можеш я скри...

От друга страна, познавам и достатъчно психично здрави хора, които я притежават, наред с много други морални качества.

Мда, между другото независимо каква е "дарбата" пак човека може да изглежда с психични проблеми. А може да не е дарба, а човека да е развил някакво качество и пак да изглежда с психични проблеми.

Сещам се, пътувам във влака преди 30-40 години и в купето група циганки си говорят за тяхна роднина. Чудеха се как можела да чете и постоянно чела книги, и дори можела да чете книга обърната наобратно. И цялото това много четене я докарало до лудостта и сега си била чисто луда. "Дарбите" не прощават на никого.

А дори и съвсем елементарно умение може да ви накара да изглеждате най-малко странен в очите на околните. Ето, седя си снощи аз на дивана и по едно време гледам жена ми устремена с точилка към мене..... Никакво време за реакция. Скочи тя на дивана до мене и почна да млати тръбите на парното. Преглътнах и питам: "скъпа, какво става?". Оказва се, че тези над нас тропали от половин час. Имаха гости явно хората и сюрия ентусиазирани деца яко скачаха и тропаха. Ослушах се аз и верно ги чух.

Преди година много се ядосвах на шума от съседни апартаменти. Но открих началната причина, поработих и се оказа, че в определени граници тези шумове вече просто не ги забелязвам. И жена ми стои пред мене учудена и невярваща, че не чувам този "адски шум". Не знам дали си е мислела нещо свързано с "психични проблеми", но може да не е било много далече.

Ето, ние говорим тука за промяна на човека, за развитие на добродетели, за различно виждане на действителността. Всичко това променя хората и в даден момент те вече не се усещат как предишни форми на поведение и условности ги извоставят и изглеждат в очите на околните готови за лудница. Защото психичното здраве е точно някакво оптимизирано за успешен живот в обществото поведение, мислене и т.н. И човек се усеща накрая, че изглежда психясъл и почва да симулира поведение, но всичко това, казват, все едно почваш да го учиш като от детството и е трудно. И накрая изглеждаш психочно здрав, но вътре си яко психясъл изпълнител на роли :) хе хе

Но пък и много "хора с дарба" са си психясали психясници. Тоест, те не са загубили усет за държане в обществото за сметка на подобряване на виждането и разбирането на света, а за сметка на илюзии и израждане на егото. Разправяха ми как един 18 годишен "черен як маг" можел да се превръща във върколак, да прелита 10-ина метра и т.н., но не можело да демонстрира това, защото учителите му били забранил.....Е, може и да ги може тези неща...

:3d_075::3d_125:

Шизотипно личностно разстройство

Понятието шизотипно се въвежда за първи път през 1953 година от Sandor Rado, като комбинация от шизофрения и генотип. Според него шизотипните личности имат 2 абсолютно еднакви дефицита с тези при шизофренно болните. Затруднение при организирането, неприятни преживявания и нарушение в разбирането и осъзнаването на дадена информация.

Шизотипното личностно разстройство е състояние при което индивидът се чувства некомфортно при осъществяването на близки взаимоотношения. Налице са нарушения на мисленето и чувствата, както и странно поведение.

По долу са описани симптомите (по DSM-IV - Диагностичен и статистически наръчник за психичните болести), които трябва да са налице (най-малко 5), за да бъде определено дадено разстройство като шизотипно:

Странни вярвания или магическо мислене, които влияят на поведението и не съответстват на нормите за дадена култура (суеверие, приписване на способности за ясновидство, телепатия или “шесто чувство”; при деца и подрастващи – странни фантазии или занимания.

Необикновени перцептивни усещания, включително илюзии, свързани със собственото тяло.

Странно мислене и реч (неопределеност, обстоятелственост, метафоричност или стереотипност).

Подозрителност или параноидни мисли.

Неадекватност или бедност на емоциите.

Странно или ексцентрично поведение, чудатост.

Липса на близки приятели.

Свръхтревожност при общуване с другите, която не намалява при по-близките контакти, и по-скоро е свързана с параноиден страх, отколкото с негативна самооценка.

Това разстройство не възниква на фона на шизофрения, разстройство на настроението, психотични симптоми, друго психотично разстройство или дълбоко разстройство на развитието и няма пряка връзка с соматични или неврологични заболявания. Освен това то се диагностицира при условие, че възниква в ранната зрялост. Въпреки, че за шизотипното личностно разстройство са характерни симптомите на шизофренията, включващи смущения в мислите, възприятията и речта, това което го отличава от нея е, че тези симптоми не са толкова сурови. Важно е да се отбележи също така, че хората с това личностно разстройство не изгубват връзка с реалността. Комуникацията при тях е странна, но и неразбираема. Тези проблеми на речта могат да бъдат обяснени с трудната им концентрация. Тяхното говорене е неясно. Те използват фрази, които са твърде сложни, а свободните асоциации, които правят, стават причина за това, околните трудно да проследяват мисълта им. Налице са също и междуличностни проблеми. Може да се наблюдава и деперсонализация (чувство на отчуждение от целия свят или собствената среда). Тези индивиди имат неуместни емоции. Което води до затруднения при създаването на хармонични взаимоотношения с другите. Избягването на социалните ситуации също е подчертано и се дължи на изразената социална тревожност. Те често избират да работят на места, които са под техните професионални възможности и на които не е необходимо общуване с другите.

Епидемиология и етиология на шизотипното личностно разстройство.

Предполага се, че от шизотипно личностно разстройство боледуват около 3% от индивидите, като то по-често се среща при мъжете. Етиологията на заболяването е аналогична на тази при шизофренията. Въз основа на изследванията на осиновени деца, както и въз основа на генетични и фамилни проучвания, може да се предположи, че шизотипната личност е синоним на това, което още Bleuler нарича “латентна шизофрения”. Приема се, че симптомите наблюдавани при шизотипното, както и при шизофренното разстройство те често се дължат на вредни комуникативни отношения в семейството. Както и на психичните разстройства на родителите Изследвания сочат, че при тези хора са налице и аномалии свързани със смущения в зародишното невроразвитие. Откриват се второстепенни физически аномалии, като тези свързани с периферията на главата, косата, абнормалност на небцето и други. Налице са също така и патофизиологични особености. Твърде възможно е да се наблюдава понижаване нивото на моноаминоксидазата, нарушаване на плавните проследяващи на очите, както и намаляване обема на главния мозък. Приема се, че шизотипното разстройство има и биологична основа. Така например, се счита, че при тези хора е налице висока активност на невротрансмитера допамин. Както увеличаване на мозъчния ветрикул. Същите аномалии се наблюдават и при шизофренията. Разграничаването на шизотипното разстройство от шизофренията в много случаи представлява проблем, поради сходството при проявата им и то особено на първоначалните симптоми.

(Из Албена Крумова, “Личността извън норма”, София, 2004)

:3d_068::3d_014:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...