Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ясновидството


Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Мимолетно се налагат схващания в определени коментари, че аз съм против съвременната наука,…която критикувам и отричам. Държа да уточня в прав текст, че това не отговаря на Истината! :)

Преди само година горното мнение (на Никола) спокойно можеше да бъде мое. Дори може би ще излезе една моя книга на тема "Трансперсонална психология", където критикувам научната психология и когнитивната наука. Сега обаче когато искам или не навлязох в научния скептицизъм и здрава логика, се убедих в друго. Има нужда от МОСТ. Има нужда от хора с достатъчно широка визия и съзнание, с интегрална когниция и обемащо сърце, които да свържат науката с мистицизма (с религията, езотериката).” Орлин Баев

В първият момент когато прочетох това бях решил да ти докажа (покажа), че разсъжденията ми в мнението, за което говориш е базирано не само на безплодни медитеции, хвъркати размисли и догатки, а е логично и обосновано… и то до голяма степен може да се доближи (сравни) до научните постановки и факти, които аз познавам отблизо. Какво ще постигна с това? Какво ще постигна, ако издигна научният си имидж и познания в твоите очи? - почти нищо, освен загуба на енергия и време, защото ти си достатъчно „здраво стъпил на земята” както казваш.

Уважавам твоя избор да се развиваш и изследваш нещата, но ще си позволя да прогнозирам следствието от това което съм подчертал от цитата горе:

Всички хора които дръзват да свържат науката с мистицизма (с религията, езотериката), ще придобият печалният опит на начинаещия (меко казано), който е дръзнал поради незнание (или глупост) да свърже плюса и минуса на един проводник по който тече ток и има напрежение.

Разбира се,че това твърдение (прогноза) може да се докаже (и окултно и научно), но в случая не е необходимо,…защото ще се изземе правото на тези хора да натрупат познания като проведат неразумните си опити и изследвания. Как да процедираме тогава? – Просто трябва да се молим по проводника, който ще свързват да не тече ток с много високо напрежение! :)

„…Та тези учени (с материализма си, със самооковаването си в рамките на рационализма.) са едни доста ведри и щастливи хора, живеещи в своя много детерминиран и ясен свят. Рядко учен е депресиран или невротизиран - логиката му бързо намира сривовете в мисълта му, които причиняват кривите мисли и на свой ред негативни емоции. Установих вече от собствен опит, че това е една прекрасна позиция на съзнанието. Прекрасна е, защото си стъпил много здраво на земята, върху законите на логиката, които движат социалния (американската психология за разлика от българската се развива от 150г. и проследява логиката в социалните процеси) и физически живот.” Орлин Баев

Може би си прав, но това се отнася за учените в Америка или т.нар. богати страни. Примамлив е стандарта там, който обаче привидно създава атмосфера на ведрост, щастие, комфорт,…без депресии и неврози. Нещата винаги изглеждат така, когато се гледат на картичка или на филм… Действителността на практика е друга!

А замислял ли си се какво ще стане, ако средствата които се наливат в безумни експерименти и поддържане на раздути разходи

секнат ? Мислиш ли, че е случайно явление идващата криза и „пукнатият балон” ? … Дали ще искаш да си на тяхно място и след 2-3-5 години? Мислиш ли,че хората няма да се осъзнаят чрез своята беднотия Истината, че са просто едни добри спонсори (донори) на психолози, психиатри, лекари и фармацефти, за които много често основното верую е "колкото повече болни - толкова повече пари" ...? Реторични въпроси!

Изобщо човек трябва да внимава какво си пожелава и към какво се стреми, защото много често горчивите сълзи се свързват с реализирани желания.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Да отсеем бисерчетата:

"Не трябва да си мъдър, а да говориш истината." - Следвайки пътят на Истината (което не означава само да я говориш, но животът ти да е основан на този принцип).Едва тогава Мъдростта ще те дари със своите богатства.

"Мъдрият трупа мъдростта си от опита,надареният притежава истинската способност да говори истината и да прозре бъдещето." - Опитът е важен да :thumbsup: . Всеки има дарба, стига да я открие в себе си. Всеки е Божествен. Нали се сещаш, за искрата?

"Което му е дадено на човек не може да му бъде отнето." :hmmmmm: Може, ако зарови талантите си и не ги развива или пък ако направи чрез свободната си воля грешни избори.

"Ако вътрешно изпитва копнеж към свободата...."Това е път безкраен :angel:

:hmmmmm: Всъщност дарбите (в случая ясновидството) са нещо второстепенно. На първо място са принципите Любов, Мъдрост, Истина и стремежът към истинската свобода. Другото е следствие.Поздрави!

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

"Забелязала съм, че мъдрите хора по-малко приказват. Който вижда, не говори толкова."

Не трябва да си мъдър, а да говориш истината.

Когато говоря, говоря истината. Не знам какво трябва, но така правя.

Напълно съм съгласна за гръмогласните философи.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, мислех да ти дам координатите на мъж, защото предположих, че ще останеш изненадан и евентуално по-респектиран :) . Но ако държиш да е жена - и това може би ще може да се уреди ;)

Да, за подобен тип експерименти говорех, макар че точно това с поставянето на химикалите няма да сработи (според мен), защото тук е прекалено много застъпена твоята свободна воля. От моите скромни познания бих изказала препоръка, ако държиш да получиш достоверна информация относно ясновидството, нека въпросът ти да бъде свързан с някакво по-значимо, сериозно, ярко и съдържателно предстоящо събитие в твоя живот (или в живота на някой друг), което в много редки случаи е силно подвластно само на личните волеви усилия. Може и да не е за близките 30сек., но нека не надхвърля периода от седмица до месец. Ако ти нямаш идея какъв да бъде въпроса ти, може и без въпрос - просто да помолиш да запишат едно предстоящо събитие.

Важно уточнение: Колкото е по-отдалечено във времето и колкото е по-сложно (засягащо много хора/съдби), толкова може да има разминаване в детайлите, в срока за случването му или дори да не се реализира.

П.П. А ако някой ясновидец назове събитие от твоето минало - това доказателство ли ще бъде за теб?

Ами не съм тръгнал да правя експерименти, споко. А не съм тръгнал, защото много преди мен са правили такива, както писах по-горе, а резултатът е бил не по-голямо познаване от случайността. Ако обаче бях решил да правя експеримент, стимулният материал е нужно да бъде конкретен.

...

Хм, аз съм спокойна, обаче ми е трудно да те разбера.

Отначало предлагаше да се направят експерименти, а сега изявяваш една, извини ме, но предубедена позиция, че други преди теб вече са ги направили и са установили, че такова животно като ясновидство нема :) .

Също така, ако може на по-елементарен български език да ми преведеш последното изречение - аз го разбирам в смисъл, че ако искам да повярваш, ще трябва да се направят точно такива експерименти, каквито ти предложиш и точно по определен от теб начин ... или греша?

Тук обаче има нещо, което може би не е очевидно - някои експерименти определено не са подходящи и биха довели до погрешни изводи, а други биха били направо недопустими (защото бъркаме в едни доста дълбоки води); това важи и за условията на експериментите.

В същност това би трябвало да се разбира от хората, защото при физичните експерименти се прави същото: примерно непроводящи материали не са подходящи за демонстрация на електричество и ако някой "Тома Неверни" каже "Не, аз определям експеримента - ето ти едно парче метал, едно парче дърво и едно парче гранит - ако навсякъде тече електричество, ще ме убедиш, ако ли не, то това е някакъв фокус.", значи край, увяхваме без електричество :) .

Но явно при ясновидството се подхожда с нагласата, че това е нещо необикновено, някакво чудо и щом е чудо, значи нищо и никой не може да му попречи да се прояви, няма невъзможни неща и т.н. То и на практика си е така, но в такъв случай ясновидецът е нужно да е на много високо ниво, както казва Никола от ранга на мирови Учител, а аз ти предлагам много по-скромни варианти все пак :) .

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, аз съм спокойна, обаче ми е трудно да те разбера.

Отначало предлагаше да се направят експерименти, а сега изявяваш една, извини ме, но предубедена позиция, че други преди теб вече са ги направили и са установили, че такова животно като ясновидство нема :) .

Също така, ако може на по-елементарен български език да ми преведеш последното изречение - аз го разбирам в смисъл, че ако искам да повярваш, ще трябва да се направят точно такива експерименти, каквито ти предложиш и точно по определен от теб начин ... или греша?

Правенето на експерименти с ясновидци е напълно възможно, да. Но друг е въпросът сега дали аз ще тръгна да се занимавам с това. Това, че си позволявам да отделя време за да изразя мнение и мисли в този форум нима ме ангажира с конкретни обещания по въпроса? А и такива не съм давал ;) ! За последното изречение във връзка със стимулните материали при провеждането на когнитивни експерименти: това няма нищо общо с моята личност, моите разбирания и моите желания. Има общо със стандартите по провеждане на познавателни експерименти, каквито се практикуват в познавателната (когнитивна) наука. Ако ние в Б-я не знаем нищо за нея, това си е за наша сметка. "Когнитивната революция" тече вече около 50г., в развитите държави вече рядко дори се използва гръцката дума "психология". Новото име на съвременната научна психология е '"Cognitive Science". В развитите държави постановките на тази познавателна наука отдавна са навлезли в бита на хората - например знанието за когнитивната архитектура, автоматичните мисли, правилата и допусканията, когнитивните схеми/ сценарии, дългосрочната епизодична, семантична, емоционална декларативна памет, процедурната памет, работната памет и вниманието, метакогницията, въпросите по вземане на решения, мисленето (аналогия, дедукция и индукция), процесирането на емоциите, когнитивната невронаука, когнитивното моделиране и т.н. и т.н. Това е интердисциплинарна наука, ядрото на която е психологията. В българия наистина малцина са чували за тази наука, което е ... интересен факт. Та тази наука има критерии за провеждане на когнитивни експерименти - това е дълга тема и едва ли мястото и е тук за разискване. та в такъв смисъл разсъждавайки в цитирания от теб постинг съм споделил, че е нужно експериментите да бъдат ясно конкретизирани и внимателно обмислени, да имат добър дизайн. Иначе просто не са приемани за валидни и точка. Моите желания тук имат място единствено в съставянето на подходяща хипотеза и качествен дизайн на експеримент - ако реша да правя такъв. Защо не решавам, това е друг въпрос... :)

Още нещо: в науката НАИСТИНА има безпристрастност. Поне при серизоните учени. А такива има немалко. Тоест към дадена хипотеза се подхожда непредубедено, от позицията на една отстранена наблюдаваща отвисоко когниция, надемоционална, в смисъл над обикновените пристрастия. В такъв аспект разглеждан, един учен е много подобен на един медитатор, но на по-приземено ниво.

Тук обаче има нещо, което може би не е очевидно - някои експерименти определено не са подходящи и биха довели до погрешни изводи, а други биха били направо недопустими (защото бъркаме в едни доста дълбоки води); това важи и за условията на експериментите.

В същност това би трябвало да се разбира от хората, защото при физичните експерименти се прави същото: примерно непроводящи материали не са подходящи за демонстрация на електричество и ако някой "Тома Неверни" каже "Не, аз определям експеримента - ето ти едно парче метал, едно парче дърво и едно парче гранит - ако навсякъде тече електричество, ще ме убедиш, ако ли не, то това е някакъв фокус.", значи край, увяхваме без електричество :) .

Но явно при ясновидството се подхожда с нагласата, че това е нещо необикновено, някакво чудо и щом е чудо, значи нищо и никой не може да му попречи да се прояви, няма невъзможни неща и т.н. То и на практика си е така, но в такъв случай ясновидецът е нужно да е на много високо ниво, както казва Никола от ранга на мирови Учител, а аз ти предлагам много по-скромни варианти все пак :) .

Аз също познавам т.н. ясновидци, не един и двама. Дори съм добър познат с някои. И никъде не визирам някакви учители. Информацията се филтрира през вътрешните филтри и всеки вижда това, което иска да види в края на краищата, а ако не съответства с познавателната му система и ценности, вижда казаното пречупено. говоря принципно. Добри дизайни на експерименти в тази насока съм сигурен, че има, както и чед могат да бъдат създадени такива, без да се "провежда електричество през парче дърво...", ако не се лъжа за примера ти. Възможно е да бъде предоставено нужното спокойствие на потенциалния ясновидец, както и експеримента да бъде провеждан от човек, вярващ в ясновидството, ако допуснем, че неверието могат по някакъв квантов (или мисловен или какъвто и да било начин) да попречат на Г-н/ г-жа ясновидеца.

Пак казвам: аз самият вярвам в неограничените способности на човека, включително съм готов да допусна и възможността за ясновиждане. Аз самия преживявам ежедневно малки "съвпадения" от типа на телепатия с близките до мен хора и т.н. сички го правим. Когато говоря з акогнитивната наука, по никакъв начин нямам намерение да ви я представям или да я защитавам, нито да я представлявам. тя няма нужда от това, аз също. Просто стана дума за научния поглед към асновидството. тъй като то е функция на познавателните ни процеси, с него се е занимавала познавателната наука. Ако си направя труда да ровя, ще нямеря детайли за експериментите и защо практически всички са неуспешни и оттогава когнитивнта наука практически не се занимава с тези феномени. Но длъжен ли съм да прав ятов аровене - не, освен ако не преценя, че имам нужда да го направя. Във всеки случай, ако си мислим, че видите ли, всеки един такъв експеримент е бил провеждан от учен неверник или пък че е бил с крив дизайн, това ще бъде изкривено филтриране на информацията според очакванията ни.

Поздрави! :)

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Следващите цитати са от темата Предаването "Ясновидци".

Какво ще кажете за новото шоу "Ясновидци", което btv подготвя?

Кой смятате, че ще се включи в надпреварата за "титлата" - "Най-добрия ясновидец на България"?

Ами, тъжно е!

На мен ми се струва неприемливо да изтъпанят пред екрана 5 или 10 художника и да ги накарат точно сега и за определено време, и при заврени, както казва Кристиян, камери и микрофони да сътворят примерно пейзаж. Какъв ли пейзаж ще се получи, дори и да са много добри художници?! А после и да се определи кой е "по" и кой е "най" :whistling:

Е, още по-неприемливо е, ако дисциплината е "ясновидство".

Освен това ми се струва, че такъв род предавания допринасят у хората да остане впечатление, че ясновидството е някакъв циркаджилък, фокус-бокус-препаратус ... А няма как да не се създаде такова впечатление, ако съдя по някои предавания с близка тематика в разни кабелни телевизии - да се смееш ли, да плачеш ли ... или да смениш канала. А и ако мераклиите за участници са същите или подобни "медийни звезди" ... :thumb down: В същност очаквам точно такива да са кандидатите им.

Ами хората си имат способности - кои по-силно развити, кои по-слабо.

Но за да се изявят тези способности е необходимо да бъдат създадени определени условия, а това не се прави. А и самите способности са твърде разнообразни и специфични, и не бива да се поставят под общ знаменател. Един ясновидец може да е силен в едно изпитание (или не знам как ги наричат в предаването) друг в друго. Всеки си е специализирал някакъв метод на работа, при конкретни условия и може да прояви таланта си най-вече при тях. Това създава илюзията за неуспех в изпитанията и липса на дарба. Но просто липсват условия.

Един от недостатъците на предаването е това, че се търсят определени резултати и успеха на участниците са оценява според това доколко са достигнали именно до тези резултати. Не се оценява, ако ясновидецът получи възприятие за нещо различно от поставеното като задача. А всяко възприятие дори и да не е свързано пряко с поставената цел е важно и показва, че е осъществена някаква по-близка връзка с надземните светове (предимно астралния).

Абсолютно съм съгласна. Друг голям недостатък е, че журито оценява нещо, което не разбира, дори се съмнява в съществуването му.

Все едно ми показват картина, на която има кацнала муха(но те хал хабер си нямат) и ме "питат какво виждаш? " Вярно е, че резултатите трябва да са убедителни и за Тома неверни, но подхода и критериите и избора на задачите са много важни.

Слагам тези цитати, защото начинът по който е организирано предаването, не е много по-различен от начина на провеждане на научните експерименти или поне на част от тях. Това което не само науката, но и самият ясновидец, както и свидетелите на даден феномен, ако има такива, не могат да оценят е тяхната значимост. Определянето на това, кое постижение е съществено и значимо, и кое не е, до каква степен е значимо, е извън способностите на човека да разбере. Това може да се оцени само от много напреднали духовно същности. Най-често истински стойностните проявления биват определяни като незначителни от хората и обратно.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Слагам тези цитати, защото начинът по който е организирано предаването, не е много по-различен от начина на провеждане на научните експерименти или поне на част от тях. Това което не само науката, но и самият ясновидец, както и свидетелите на даден феномен, ако има такива, не могат да оценят е тяхната значимост. Определянето на това, кое постижение е съществено и значимо, и кое не е, до каква степен е значимо, е извън способностите на човека да разбере. Това може да се оцени само от много напреднали духовно същности. Най-често истински стойностните проявления биват определяни като незначителни от хората и обратно.

Ако така се провеждаха експериментите както в това предаване... язък за науката и учените ... :lol:

Експериментите се провеждат в тихи, изолирани от шум и стрес лаборатории и със сигурност не са наблюдвани от няколко милиона зрители. Експериментите са прецизно съставени, а експериментаторите са неутрални към резултатите. Защото са учени, а не шоу водещи или зрители. Обикновено експериментаторът провежда експерименти, които най-добре съответстват на личните му интереси, на това, което го вдъхновява и вълнува. Когато се провеждат експерименти с необикновени когнитивни способности, провеждащият ги със сигурност се вълнува от тези способности и има известен афинитет към тях. Тоест не е скептичен повече от научно изискваната обективност. Но - никой няма да се занимава с нещо, което не му е интересно и което отрича. Говоря от собствени наблюдения!

За оценяването на същественото и значимото - това по принцип си важи за цялостното ни познавателно равнище като хора. Не само в науката, но по принцип.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Прекаленият ентусиазъм пречи също толкова, колкото и прекаления скептицизъм. Разбира се, че нещата не са едно към едно в предаването и местата, където се провеждат научните експерименти, но подходящи условия така или иначе липсват и на двете места. Проблемът е, че подходящите условия няма как да бъдат дефинирани, за да бъдат създадени. Наблюдаващия например оказва сериозно влияние върху експеримента, моментното му състояние, моментното състояние на човека под наблюдение, коя част от деня е, климатичните условия - факторите могат да са най-разнообразни и неочаквани. Обръща се внимание на доказването, а не на проявата на феномена. Учените имат нужда от доказателство, зрителите имат нужда от нещо очевидно. Всъщност за провеждането на експерименти засягащи свръхестественото се изисква много повече наблюдения и търпение, отколкото учените могат да си представят. Всъщност, огромната част от феномените възникват несъзнателно и неочаквано, поради което често се обявяват за случайност и/или не им се обръща достатъчно внимание. Всеки е имал в живота си някакви необясними прояви.

Линк към коментар
Share on other sites

Телеестезията (ясновидството) е (пара)психичен процес на екстрасензорното енергоинформационно възприятие на зрителна, слухова, емоционална, интуитивна и др. информация за живи същества, предмети, явления, събития, в настоящето, бъдещето и миналото, при които обикновенните сетива не могат да действат.

Линк към коментар
Share on other sites

"Ясновидството или съновиденията се подчинява на сложни закономерности. Всеки процес, включително човешкият живот, е обмен на енергия и информация. Телата и от живата и от мъртвата природа локализират енергия и информация в себе си. Информацията е енергия, излъчвана в околната среда или съхранявана в кръговете на информационно-енергийна обмяна на органите на живи същества или в тела от мъртвата природа или в общото биомагнитно поле. Човек е в състояние да мобилизира енергията си, да получи информация от общото поле и да я обработи. Всъщност той във всеки момент получава огромно количество информация, но само незначителна част от нея е в състояние да осъзнае. Останалата по-голяма част отново се връща в общото информационно поле.

Получаването на информация от бъдещето /прогностика, проскопия, ясновидство/ или от миналото, става като факторът време почти се изплъзва от контрола на съзнанието. В редки случаи е възможно по косвен път да се стигне до извод за възможното време на проявление на минало или бъдеще събитие. И в двата случая се мобилизират психически и физически сили, които могат да коригират събитието. Опростено процесът на "ясно виждане" в бъдещето, чрез сънища, астрология или проскопия, протича по следната схема:

При съзнателно търсене на информация, човек изпраща своята енергия към интересуващия го обект, слива се с него, включва го към своя енергиен обем и по създадения по такъв начин канал, получава интересуващата го информация. При несъзнателно търсене на информация, но при улавянето й, механизмът е същия...

Такава постановка на механизма на прогнозиране чрез сънища или ясновидство изключва фатализма - съществува възможност за активиране на коригиращи фактори, които да предотвратят нежелани събития...

Това е обяснението защо по-голяма част от ясновидски сънища или прогнози не се сбъдват - задействат се съзнателно или несъзнателно коригиращи сили...

Същата постановка обаче дава възможност за практикуване на т.н. магия - външно влияние върху обекти, чрез насочена информация и енергия. Всъщност информация непрекъснато се излъчва, предава, приема, но много по-малко се осъзнава... и използва...

Осъзнаването и използването и може да направи живота по-интересен и вълнуващ. Развитието на способностите за осъзнаване на информацията се подчинява на контрол. За целта е необходимо пределно внимание към собствената физика, психика, задълбочено осмисляне и максимално осъзнаване на собствените действия. Пренастройването на съзнанието, носочването му към външната среда или навътре, с цел да бъде получена информация, може да бъде постигнато и да стане навик в резултат на повече или по - малко упражнения.

Ясновидството е сила, която може да бъде използвана за добро или за зло...

Човек приема огромно количество енергия и информация от околната среда. Но да я задържи и използва целенасочено може само подготвения за това човек. Всъщност натрупването и би могло да бъде опасно както за индивида, така и за околните... Насочването на енергията с цел използването и за външно или вътрешно въздействие става чрез превключване на съзнанието към контрол на дишането и дейността на жизненоважни органи или в другия случай изцяло към външната среда. Когато е превключено съзнанието към управляване на процесите в организма, вниманието към външните промени е отклонено и занижено или изцяло изключено, но някои от тези външни промени могат рязко и силно да повлияят на организма, да доведат до увреждане или направо да окажат пагубно въздействие върху него.

При втория случай, когато е освободено съзнанието от получаване на информация от собствения организъм и контрол на процесите в него, същата опасност за разстройство на нормалните функции на органите продължава да съществува, като тоя път опасността идва от вътрешните промени... И въпреки че овладяването на необикновени сили е твърде примамливо, ако то не бъде подчинено на строг контрол и висок морал, то неминуемо води до разрушения и страдания...

В резултат на усилията за овладяване на енергията, човек неминуемо ще се усети като една естествена, органична част от огромна сила, като съзнанието става част от общото информационно поле. Човек може да се научи да владее чувствата /да ги игнорира или разгаря до край/, мислите, усещанията си, да облекчава или отстранява болка, да изпраща и получава каквато пожелае информация, да стане едно цяло със свръх-Аза си...

Задължителни условия за успехи в тая насока са отличното физическо здраве, добрата и здрава психика, реалистичният светоглед... Задължителен е абсолютен ред както във физическото, така и в психическото тяло... "

Инфо : astrosite.org

Модераторска бележка: Част от текста е умишлено премахната, поради наличието на конкретни проктически наставления, за разпространението на които, както и последствията от тяхното прилагане, екипът на настоящия форум не желае да поема отговорност.

Линк към коментар
Share on other sites

"Забелязала съм, че мъдрите хора по-малко приказват. Който вижда, не говори толкова."

Не трябва да си мъдър, а да говориш истината.

Мъдрият трупа мъдростта си от опита,надареният притежава истинската способност да говори истината и да прозре бъдещето.

Което му е дадено на човек не може да му бъде отнето.

Ако вътрешно изпитва копнеж към свободата ще проповядва стремеж към свобода,

ако вътрешно изпитва нужда светът да е по-добър ще проповядва и ще се стреми да направи света по-добър,

ако забелязва заплахите надвиснали над дадено общество отдалеко ще се провикне и заклеими връхлитащото зло.

Нека бъдем по-малко "мъдри" и "дървени" философи и повече хуманни и загрижени за бъдещето.

Мъдрият никога не отива на митинг,никога не се бори за добруването на света.

На света му трябват водачи и герои , не мъдреци трупащи пачка след пачка.

Отнема се - не е вярно!Когато ползваш опитности от по-висша еволюция за цели и действия удовлетворяващи желания за по-нисша еволюция.Ти ги отнемат и си плащаш за всичко.Така ,че ако искаш способности ,трябва да знаеш,че трябва да ги ползваш за изпълнение на  Божията воля.Тя винаги е свързана с еволюцията.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато ползваш опитности от по-висша еволюция за цели и действия удовлетворяващи желания за по-нисша еволюция.Ти ги отнемат и си плащаш за всичко.Така ,че ако искаш способности ,трябва да знаеш,че трябва да ги ползваш за изпълнение на Божията воля.Тя винаги е свързана с еволюцията.

:thumbsup: Михайло!

Някои способности се дават без да ги иска или очаква човек - за да се изпълни някаква воля Божия, свързана с еволюцията. Щом са му дадени без да ги е искал, значи е преценено, че има сили и е сложен на място, на което да изпълни задачата си. Човекът има свободната воля дали да ги приложи за целта, за която са му дадени или да ги спотайва или да злоупотреби с тях. И всяко решение си има своите последствия...

Ясновидството е дадено на човека, за да ползва само самия него, а другите да се ползват косвено - през плодовете, които дава животът на ясновиждащия...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Едно от качествата на Любовта е предвиждането. Който люби, може да предвижда, т.е. да предсказва нещата. Това се дължи на едно вътрешно чувство в човека.”

Мисъл за деня

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:angel:

Всеки трябва сам да създава настоящето си, проро4ествата могат да спънат развитето на у4еника. Също и астролгията звездите ни влияят, но решенията взимаме ние. Няма предсказание което да има власт над нас, но за това е необходимо да не му слугуваме. Силата е в нас, а не в духове които могат да предскажат най-вероятния вариант, за бъдещето ни.

yasnovidstvoto koito ima razbirase pomaga da ne napravich grechka koyato moge da ti struva skapo toi ti pomaga pri trudnosti toi te predpazva to ne se komandva idva kogato naistina imach nugda ( isus kristos ) (mohamed) te sachto sa iasnovidtci koito sa polutchuli ot boga kakvo da razkagat na horata i te zabraviha tche zad tiah stoi istinskia bog koito e na vsitchki narodi

Модераторска бележка: Моля, пишете на кирилица.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Бъдещето се мени всеки един миг - в зависимост от това какво решение взимаме или какво ще направим. Ако отидем на ясновидец и той ни предскаже нещо, то според мен това, което е предсказал, вече е променено. И колкото по-далечно във времето е предсказанието, толкова е по-малък шанса да се сбъдне. Ама дали е така? :huh: Всъщност май точно в това се крие очарованието на живота - че не можеш да бъдеш на 100% сигурен какво ще стане :).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Бъдещето е нищо повече от добре забравено минало...

А за мен няма ясновиДство- има ясновиЦтво...винаги най-актуални са старите вицове...(тъй ша знайш леляяя... :3d_075: )

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

СПОСОБНОСТИТЕ НА СТАРИЯ И НОВИЯ ЧОВЕК

В тази статия съпоставяме философията и магията на Златния Розенкройц с популярния, общопрактикуван окултизъм. Искаме да осветлим колкото се може по-добре тези две непримирими и неподлежащи на идентифициране изходни точки и посоки, за да може всеки да разбере разликите и да вземе за себе си решение. За нас е важно да добавим, че в това си начинание не си поставяме друга цел, освен да ви бъдем от полза.

На вас ви е известно, че материалната сфера, в която живеем, притежава различни качества и се развива, подчинявайки се на различни закони. Субстанцията на огледалната сфера на нашата планета също притежава различни свойства. Познати са седем свойства, седем изяви и седем измерения. В съответствие със седемте аспекта на нашата планета, човек притежава седем сетивни органа, с чиято помощ той може да реагира на седморния материален свят. Чрез седемте си сетивни органа човек може да се изявява в този свят и да работи с материята.

Обръщаме внимание, че това състояние на седемте сетивни органи е само теоретична възможност, тъй като в обичайния живот – нашата материална сфера – човек познава и използва само пет от тези сетивни органи. Останалите два още не са развити. Това се отнася за човек, който се намира в този свят – материалната половина на диалектичния свят. Ако обаче е в огледалната сфера, то тогава той е в състояние да използва и останалите два сетивни органа – хипофизата и епифизата (пинеалната жлеза). Тъй като там му липсват материалното и етерното тяло, той не може да се изявява в тази сфера чрез сетивните органи на това повредено състояние на личността. В резултат на това постоянно наблюдаваме объркване на действителността в диалектичния свят, което струва твърде скъпо в материалната и огледалната сфери.

Да прокараме мост между двете половини

Диалектичният човек е склонен винаги да неутрализира разрушението на действителността. Той се опитва да прокара мост между два чужди един на друг свята, които всъщност са двете половини на един свят. Тази наклонност за осъществяване на връзка между тях, стремежът и умението да се прокарва такъв мост с цел постигане на някои предимства, наричаме окултизъм. В зависимост от очакваните изгоди и поради многообразието на различни типове хора, различаваме определени видове окултни течения.

И така, съществува окултно течение, което е религиозно ориентирано и е на мнение, че е възможна съзнателна връзка между нашия свят и страната на светлината в отвъдното. Има научно ориентирано окултно течение, което се стреми към знания. Освен тях има и едно материалистично течение, което използва окултни способности само за финансова изгода. Накрая можем да посочим и една четвърта група окултисти, които се концентрират върху себеутвърждаването и културата на аза.

Чрез това описание на различните окултни течения става ясно, че съвременният розенкройцер не проявява интерес към окултизма. Открай време ясно и красноречиво заявяваме, че нашата цел в никакъв случай не е насочена към огледалната сфера и нейните области, тъй като тя не би ни предложила по никакъв начин освобождаващи перспективи. Ето защо ние не се стремим да изграждаме подобни мостове. Още повече, че нашата задача, наред с всичко друго, се състои в това да неутрализираме всякакъв интерес в тази посока, в случай, че такъв би могъл да съществува у учениците.

Седем възвишени способности

Истинският човек има седем способности, които съответстват на седморно организирания свят. Той обаче може да ги притежава едва тогава, когато се свободи от ограничеността на диалектиката и унинието от нея. Тези способности могат да се опишат по следния начин:

~ Първата или най-висша способност на човека е силата на любовта. Ние имаме предвид силата на онази любов, която наистина е в състояние да просветли всичко. Вие можете да прочетете във всички свещени писания, че Светлината е най-висшето битие. Бог е любов, следователно Бог е Светлина. Вниманието на ученика по Пътя се насочва към това, че един ден той ще върви в светлина, тъй като Бог Самият е Светлина.

~ Втората способност на човека е мъдростта, която може да се придобие и преработи.

~ Третата способност е волята. Тук става въпрос за онази воля, която символично описваме като първосвещеник в човешкия храм, изпълняваща с любов и мъдрост Волята на Бог.

~ Четвъртата способност на човека е мисленето. С негова помощ – воден от любовта и мъдростта, тласкан от волята – ученикът изгражда мисловно своята сграда, при това до най-малката подробност.

~ Петата способност древните са я наричали кундалини-шакти (kundalini-shakti) – всеобщият жизнен принцип. В нашата философия ние говорим за динамична енергия, която се концентрира, за да захрани менталната сграда с жизнена сила.

~ Шестата способност e изявата на формата, божествената способност на езика или мантрата. Чрез изговарянето на творческата, съзидателна дума, се предизвиква вибрация с магическа сила, чрез която захранената с жизнена сила мисловна сграда се реализира в материя.

~ Седмата способност е съвкупността от шестте предходни способности. Само в тази съвкупност седмата способност може да се изяви. Това означава, че човек е в състояние да използва по правилен начин всичко, което осъществява, в служба на Универсалната Божественост. Силите, които се отделят от първите шест способности, образуват Универсалната светлина, излъчвана в седмата способност.

Всяка една от тези седем сили притежава свой фокус в едно ядро на съзнанието, чиято сила или енергия се излъчва, както описахме по-горе.

Карикатура на Новия човек

Въз основа на описанието на този идеален седморен човек, който действа с целия си микрокосмос, всеки правилно мислещ разбира, че за диалектичния човек е невъзможно да изпълни една такава задача. Всеки ще прозре, че тези универсални способности далеч надхвърлят собствените му възможности. Като следствие от това, даже и в най-добрия случай, на мястото на идеала се появява една карикатура. Ще обясним това с няколко примера, които, надяваме се, ще намерят отзвук у всички вас.

Ясновидството и психометрията, например, са следствия и карикатура на втората способност на човека, не достигнала своята зрялост. Установихме, че втората способност е мъдростта, която може да се придобива, трансформира и асимилира от интелекта. При липса на връзка с мъдростта и при един силно денатуриран интелект, могат да настъпят ясновидски и психометрични качества. Но вие ще разберете, че тези способности нямат нищо общо с божествените намерения, а са само биологични реакции.

Ясновидството е вътрешно възприемане на впечатления, поглед върху това, което се случва на едно неопределено разстояние от възприемащия. Ясновидството, следователно, не е същото като етерното виждане, не е усъвършенстване и разширяване на материалното зрение.

Психометрията е способност за виждане на нещата от природата в тяхната взаимовръзка. Психометристът е в състояние, например, когато часовник на даден човек попадне у него, да прочете жизненото състояние на лицето, на което принадлежи часовникът. Това качество обаче е също чисто биологично. Ако наблюдаваме някои животни, този факт ще ни се изясни. Животните често са във висока степен ясновиждащи, ясночуващи и психометрични. Едно полицейско куче може да работи със своето фино обоняние и слух. Но това е само отчасти вярно, тъй като освен всичко друго, и при животното, и при човека жлезите с вътрешна секреция играят голяма роля. Това, че човек в една сходна ситуация постъпва различно от кучето, се дължи на факта, че последното няма разум като човека.

Хипофизата и епифизата работят съвместно

Нека да разберем как ясновидството може да възникне при чисто биологичния човек. Да насочим вниманието си към пинеалната жлеза и към хипофизата. И двата органа се намират в главата. Пинеалната жлеза има заоблена и удължена форма с дължина 10-12мм и е свързана със задната страна на третата мозъчна камера. Хипофизата е малък, твърд орган, около 2 см широк, с дължина 1 см и с височина 1 см. Нейните съставни части са изградени от субстанция, сходна на градивния материал на пинеалната жлеза. Въпреки че физиологично между двата органа няма пряка връзка, гностикът знае, че те работят анатомично и физически заедно. Хипофизата притежава една ударна сила, с която, в случай че тя постоянно увеличава своята вибрационна скорост, е в състояние да събуди дремещата епифиза. По този начин шестият сетивен орган събужда седмия. Чрез това ауричното поле на човека и неговото обкръжение се осветяват от светлинните лъчи, които се излъчват от епифизата – седмия сетивен орган. Шестият и седмият сетивни органи възприемат впечатленията от ауричната сфера чрез дихателното поле.

Известно е, че определени мисли и звуци могат да преодолеят големи разстояния. И така може да се случи някой да си помисли: “Ще му отида на гости”. Мисълта достига вашата аурична сфера, а хипофизта приема впечатлението и започва да вибрира. Започва да вибрира и епифизата. В резултат на това вие възприемате вътрешно образа на вашия приятел, който мисли в момента за вас, улавяте неговите мисли и знаете, че ще ви посети в някой от следващите дни. Понеже почти всички имаме подобни опитности, става ясно, че ние всички сме повече или по-малко ясновиждащи или ясночуващи.

Може да се развие позитивно или негативно ясновидство.

Негативно ясновиждащ става онзи, който допуска в своето аурично поле проникващите в него влияния отвън. Там той ги задържа и като резултат мислите му са напълно обсебени от тях. Концентрацията на мисли, която е насочената към него, и задържаната тревожна картина, са причина излъчващият се от хипофизата ток да доведе пинеалиса (епифизата) до ясновидски възприятия.

Позитивно ясновидство възниква, когато някой концентрира силно своите мисли върху нещо. Чрез тази целеустремено насочена мисловна сила човекът е в състояние да навлезе в ауричната сфера на своя обект. Като резултат предметът на неговия интерес се превръща в разтворена книга за него. Всъщност, не е необходимо да добавяме, че тази естествена способност може много да се засили посредством различни упражнения – при това с изненадващи резултати.

Култивиране на жлезите с вътрешна секреция

Ако разгледаме това развитие трезво и от по-висока гледна точка, ще открием, че всички тъй наречени висши способности не са нищо друго, освен култивиране на жлезите с вътрешна секреция. За такова култивиране човек не е длъжен дори да бъде добър и честен или да променя начина си на живот. Всеки, който се интересува, може да упражнява този окултизъм, в случай, че биологичната му структура не му създава твърде много пречки. Стимулацията на жлезите с вътрешната секреция може да се извърши по различни начини. Обаче с това са свързани страшни опасности.

В този смисъл, всяко разширяване на диалектичното съзнание означава увеличаване на всевъзможни опасности не само за дадения човек, но и за други хора. Защото така се създават богати възможности за материално, морално и духовно експлоатиране. Трагичното в случая е, че по този начин се отклоняват от истинския път действително търсещи хора.

За правилното разбиране тук е необходимо да се подчертае още веднъж следното: Ако човек веднъж е започнал негативно или позитивно трениране на вътрешната секреция или притежава по рождение възприемчиво за това тяло, без да знае обаче как да се предпазва чрез поддържане здравословно и високоморално жизнено поведение, то той отваря ауричната си сфера за множество сили, които могат да го обсебят.

Култивирането на личността засилва връзката с природата

Едно подобно развитие се отнася към природното култивиране на личността и я привърза към диалектичния свят по-силно от всичко друго. По този начин се постига точно обратното на поставената цел. Затова е необходимо много добре да размислим какво представлява по-висшата способност на Новия човек.

Ако искаме да узнаем нещо за това, първо трябва да установим и обхванем принципа на тази способност. Основата на тази нова способност е пълното разрушаване на аза. Тук ние нямаме предвид, че трябва да бъдем по-малко егоистични и повече хуманистични, или, евентуално, да се прекланяме пред една или друга религиозна догма. Не, разрушаването на аза според Духовната школа на Златния Розенкройц е едно тотално преобразуване на цялата сложна същност на материалната природа.

Само на тази основа един ученик на Духовната школа може да пристъпи към подготвителната работа. На първо място с тази подготовка той трябва да промени напълно жизнените потоци на своя диалектичен сетивен свят. Тази промяна на диалектичните жизнени потоци е и първата предпоставка, тъй като цялото диалектично същество привлича към себе си сили и действа егоцентрично.

Силите и субстанциите в диалектичния свят действат обвързващо и чрез това поддържат старото същество. Ето защо ученикът трябва, когато стъпи върху Освобождаващия път, да изостави всичко, което привързва и поддържа съществуването на неговия аз. Това е един атакуващ и неизбежен процес. Защото ауричната сфера – извънредно важното дихателно поле на ученика, тръгнал по Пътя – трябва да бъде освободено от нисшите и обикновени материални въздействия.

Едва когато дихателното поле е освободено от тях, може да започне истинската работа. Възможно е някой да си зададе въпроса как се извършва това тотално прочистване на ауричното поле, това имунизиране срещу всички възможни вредни влияния, като се има предвид ситуацията, в която ние като диалектични хора живеем.

Откриване на истината за преходността на природата

Тази възможност е напълно установена чрез знанието, че ауричното поле разполага с три свойства, всяко едно от които може да бъде управлявано посредством ядрото в съзнанието на човека.

Първото свойство има привличаща сила, второто – отблъскваща, а третото неутрализира всичко, което се задържа в астралното поле. Важно е тези способности да се прилагат не негативно, а с позитивно и разумно разбиране.

При нормални обстоятелства човекът има съвършената свобода отвътре да управлява тези три способности. Но е необходимо първо да се разбере, че диалектичното ядро в съзнанието непрекъснато се върти в един съдбовен кръг и след възход винаги се преживява падение, при което личността остава пленник на ограничеността на този свят.

На второ място трябва да се разбере, че човекът трябва да умре според тази природа, за да може новият живот да получи възможност да се изяви, за да може Другият в микрокосмоса да израсне.

Това вътрешно познание обаче може да се управлява от аза само до един определен момент. Не е възможно един ученик да е в състояние напълно и изцяло да проведе този процес на обновление със собствени сили, защото диалектичното съзнание може да действа само в съгласие с неговата собствена природа.

Когато някой реши да тръгне по Пътя, водещ до истинско себепознание, много скоро една сила, която не е от тази природа, започва да изпълва неговото същество. Посредством тази свръхестествена сила ученикът реално осъзнава съществуването на един по-висш свят. И чрез това осъзнаване той може да вземе решение да поеме по Освобождаващия път и за части от секундата да прозре състоянието си на абсолютна зависимост от собственото си кръвно състояние. Ученикът се нуждае от това познание, за да може да осъзнае процеса на промяната, която ще трябва да се извърши в неговото същество.

Съзнателно прилагане на трите способности

Така ние установяваме, че ученикът взема своето решение въз основа на сигурната връзка с една сила, която не произлиза от тази природа и се явява връзка между него и неговата първоначална Прародина. Ние наричаме тази сила, тази връзка подсъзнателен спомен, чрез който Божествената любов ни стимулира към определена дейност.

Чрез този подсъзнателен спомен кандидатът започва съзнателно да прилага трите свойства на своето дихателно поле. Той отново съзнателно отхвърля всички влияния, които могат да навредят на постигането на поставената цел. Целият този процес може да се извърши чрез прилагане свойството на неутрализацията.

Който тръгва по този Път, повежда една голяма вътрешна борба, защото двете различни жизнени сили не могат да се свържат една с друга. Така започва един процес, чрез който подсъзнателният спомен, намиращ се в един от мозъчните центрове между големия и малкия мозък, започва интензивно да вибрира. Тази вибрация отваря седемте мозъчни кухини за Универсалната прана, за дъха на Божествения живот. Розата се разтваря за небесната слънчева светлина и нейната седморна сила се захранва от силата на Светия Дух, за да може чрез тази духовна сила да се постигне победа над стария живот.

В Учението на Розата и кръста тази борба се нарича процесът на Йоан Кръстител и свързаната с това седморна способност – Розата на Йоан. Празникът на Йоан е празник на ученика, който е подготвил своята аурична сфера за процеса, при което се изисква пълното разрушаване на природното съзнание на аза, така че да се събуди Божественото съзнание в ученика и да може да се издигне то в селенията на Божественото царство.

Затова кулминацията на Празника на Йоан е появата на Бялата роза. Това означава, че розата в светилището на главата се разтваря чрез интензивните вибрации на подсъзнателния спомен.

Навлизането на Слънцето в знака на Рака

Сега ще ви стане ясно защо един ученик, в когото се е извършила тази промяна, би възкликнал, че той, божественият в него, трябва да расте, а азът, природният човек, трябва да умре. Не е случайно, че този процес на отмиране се свързва с момента на навлизане на слънцето в знака на съзвездието Рак. Както може би ви е известно, това е зодиакалният знак на надира. Можем да прибавим към това, че кръстът трябва да се забива в черната, тъмна земя, в надира на живота. Защото без тази здрава основа ученикът не би могъл да издигне своя кръст. По този начин започва подготвителният процес, започва и борбата на Светия Дух срещу аза и неговите прояви. Човек първо трябва да стане рицар на Йоан Кръстител.

Розата на Йоан е седморна и притежава една седморна по-висша способност. Това е един седморен огън, който кореспондира със седемте кухини на мозъка. Когато този огън се разгори, тогава говорим за седемте хармонии:

~ първата хармония е песента на любовта – Любовта, която е самият Бог; Бог е Светлина, Бог е Любов;

~ втората хармония е песента на Мъдростта;

~ третата е волевата способност на първосвещеника, който поднася своите химни пред вътрешния олтар;

~ четвъртата хармония се намира в силата на мисълта;

~ чрез петата хармония се изявяват силите на една динамична енергия;

~ шестата хармония е изявената Нова форма;

~ седмата хармония е свързващата сила на всичките шест хармонии в едно съвършено битие.

От това трябва да заключим, че Розата на Йоан Кръстител е ключът, с който се отварят седемте врати към Вечността. В седморната по-висша способност е входът към първоначалната Божествена общност, в която се съдържат всички елементи за едно истинско действително новоизграждане на Божествения човек.

Премахване на седморното було

Братята на Розата и кръста, в своето чисто християнско убеждение, винаги са виждали Христовия път до Голгота в магията на Розата върху кръста, която се оцветява в червено от жертвената кръв на Иисус, нашия Бог. Това е способността, която отстранява булото от седморния микрокосмос.

Разбира се, това не означава, че след отстраняването на това було може да се очаква едно пълноценно, седморно действие на божествените сили. Но по този начин ученикът получава една седморна връзка със седморното, абсолютно Битие. Чрез тази връзка той може да продължи великия градеж. Най-напред обаче става дума за един разрушителен процес, а едва след това – за изграждането на едно съвсем ново битие според принципа: Където се появява Светлината, мракът трябва да отстъпи.

Разрушението, което трябва да бъде извършено, не е драматично действие, като например при средновековните мистици, които са се самобичували с въжета и пръчки или като при хората, които лежат върху дъска, покрита с пирони, с цел да убият желанията на плътта. Подобно разрушение на аза не се изисква от вас.

Вместо това, чрез Универсалната светлина, до която човек се е докоснал, в тялото започва един процес на обмяна на веществата. Разрушаването на природата означава едно същевременно тотално обновление, с една дума: трансфигурация.

Умирането на старото е едновременно раждане на новото. Седморната, по-висша способност на Новия човек расте с размерите на напредващата трансфигурация. Под ръководството на Светия Дух, който се разкрива пред кандидата, последният се отвежда обратно в загубената Родина.

В заключение, още едно сравнение със способността на Новия човек. Отнася се до едно природно култивиране на хипофизата и епифизата още в самата диалектика. В новата способност хипофизата и епифизата са два фактора, две листенца на седморната Роза. Тези два органа са много тясно свързани с два от седемте дяла на мозъка. В новата способност те не функционират вече според старата природа, а още по-малко служат на чувствата и възприятията, които се изявяват в ауричната сфера. В новия етап тези две жлези се свързват със свещения Седморен Дух и се отварят за едно докосване, което не е от този свят. Те възприемат това, което още нито едно ухо не е чуло и нито едно око не е видяло. И като се свържат след това с останалите пет листенца на Розата, заедно ще представляват седемте пламъка на огъня на Свещения Дух.

Така описаният Път разкрива Седморната роза в нейната съвършена цялост.

Имитация на Свещените сили

Тренирането на двата органа с вътрешна секреция означава да си играеш със свръхестествените способности. Това е събуждане на едно заместително умение, на изкривеното изображение на една божествена способност, скрита в човека. Помислете за змията на Мойсей и нейната имитация от страна на египетските свещеници. Мойсей се явява пред фараона с жезъла на своя собствен свещен огън, знакът на неговата свръхприрода. Той доказа на света, че неговият път е Пътят на свободата, докато свещениците на фараона искали да блокират тази свобода чрез лъжливите видения на несвещения змийски огън.

Много свещени предмети и сили могат да бъдат имитирани. Възможно е дотолкова да се заблудите от тези карикатурни имитации, че да ги сметнете за истински и достоверни.

Не се ли получава същото в обикновения живот на човека? Всъщност това, което наричаме “живот”, реално погледнато, не е нищо повече от усилия и грижи. Затова всеки, който иска да вникне в тези неща, трябва да се издигне над обикновеното разбиране, за да приеме Бялата роза на Йоан. Когато тази Бяла роза, тази по-висша, седморна способност веднъж се изяви като ключ към седемте вечни врати, то тогава е сигурно, че докоснатият ще разбере нещо от думите на Христос: Божието царство е във вас. Защото с Бялата роза на Йоан, чрез жертвата на Йоан, се осъществява Човекът-Иисус. С други думи: Чрез по-висшата способност на Новия човек кандидатът ще бъде в състояние да стане съвършен, както е съвършен неговият Отец на небето.

Катароза де Петри

ИЗТОЧНИК

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм че ясновидството не е нещо, което трябва да бъде цел за стремежите ни, както и да се правят опити да бъде развивано изкуствено. Но все пак ясновидството е сетиво, подобно на всяко от познатите ни сетива. Кой би се лишил от слуха, от зрението или от обонянието си, само защото те са материални по своята природа. Те са средства помагащи на човек да взаимодейства със света, да го опознае и в крайна сметка чрез разумното им използване да се развива. В действителност ясновидството е просто поглед във вече съществуващото във висшите светове. Това може да бъде астралния свят, но може да бъде менталния свят или дори световете над него. А знаем, че висшите светове са много по-реални от познатият ни груб физически свят. Това което ни изглежда като бъдеще е такова просто защото още не се е проявило, но семената вече са посети, а действието на космичните закони предопределя възможните последствия.

Колкото до психометрията, тя е способност да разчиташ миналите събития по отпечатъка, който са оставили в материята на съответните предмети. Да можеш да различиш, да извлечеш картината на събитията от наслояванията на психична енергия, която човек взаимодействайки си с даден предмет оставя. Да, в това няма нищо възвишено и духовно, но пък от друга страна е чудесна възможност да се надникне в по-фините реалности и психометрията като че ли е сред най-безопасните способности за самия практикуващ.

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновиждането може да бъде развито правилно едва след придобиването на морално мислене при нравствено усъвършенствани индивиди. Такъв човек трябва да има съвършено чист живот и дейността му да е свързана с благото на всички хора.

Всички други сензационни форми на връзка с Висшите светове са деградиращи и пагубни, да не говорим, че отварят врата за навлизането в света на тъмни сили.

В „Как се постигат познания за Висшите светове” и „Правила за езотерично обучение” д-р Щайнер е представил форма на съвремения път за посвещение, който би подпомогнал развитието на свръхсетивни способности у човека. Ако някой се запознае, дори само информативно, с този път, ще разбере, че нито е лесно, нито безотговорно това познание; не носи награди и благополучия – това е път на служене. Затова и малко хора посягат към него.

Колкото до „стандартните” врачки, моето мнение е, че те нямат правилен ориентир в това, което им е достъпно, затова често „не познават”. А иначе, колкото и любопитен да е, човек никога не бива да пита такива хора какво му предстои. Това единствено ще го спъне да не прояви свободната си воля в моментите на предоставен избор.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво пише и Елена Рьорих за ясновидството: :3d_075:

Проникването в низшите слоеве на Тънкия Свят е явление, достъпно както за медиумите, така и за животните. Та животните много повече от нас усещат, виждат и чуват. Както казва Люк Берк:"Ясновидството е обща способност- кучетата, идиотите и човекът я владеят в еднаква степен". Може дори да се отбележи любопитния факт, че повечето медиуми и психици(с редки изключениия) не са се отличавали с високи умствени способности. Една особеност на организма при медиумите и нарушеното равновесие при психиците задържат правилното развитие на висшите им центрове, а понякога дори ги парализират. Ето защо ние не се прекланяме пред медиумите, по-скоро ги съжаляваме. Защото медиумът по рождение е изграден така, че да е открит за всякакви външни влияния. Волята на медиума лесно се подчинява на обсебващите, с каквито е пълно в низшите слоеве на тънкия свят, и опасността е там, че медиумът не съзнава своето подчинение. Най-трудното за него е да укрепи волята си и да се противопостави на обсебващите и "съветниците". У мнозина медиумистичните способности са в зачатъчно състояние и дори притежаващият такава особеност на организма често не подозира за нея, ако не бъде даден тласък за развитието й, преди той да е поел твърдо по духовния път. Ето защо са така опасни всички съвети как да развием в себе си тези или онези сидхи, които при липсата на натрупан духовен синтез, не дават нищо и в края на краищата почти винаги водят до разстройство на нервната система, обсебване и смърт, ако не физическа, то духовна.

...........................................................................

Та медиумизмът е вродена способност, особено състояние на организма, което няма нищо общо с разкриването на висшата психическа енергия.

"Писма на Елена Рьорих";том1;изд. Славена;гр. Варна;2002г. :3d_016:

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновиждането може да бъде развито правилно едва след придобиването на морално мислене при нравствено усъвършенствани индивиди. Такъв човек трябва да има съвършено чист живот и дейността му да е свързана с благото на всички хора.

Всички други сензационни форми на връзка с Висшите светове са деградиращи и пагубни, да не говорим, че отварят врата за навлизането в света на тъмни сили.

В „Как се постигат познания за Висшите светове” и „Правила за езотерично обучение” д-р Щайнер е представил форма на съвремения път за посвещение, който би подпомогнал развитието на свръхсетивни способности у човека. Ако някой се запознае, дори само информативно, с този път, ще разбере, че нито е лесно, нито безотговорно това познание; не носи награди и благополучия – това е път на служене. Затова и малко хора посягат към него.

Колкото до „стандартните” врачки, моето мнение е, че те нямат правилен ориентир в това, което им е достъпно, затова често „не познават”. А иначе, колкото и любопитен да е, човек никога не бива да пита такива хора какво му предстои. Това единствено ще го спъне да не прояви свободната си воля в моментите на предоставен избор.

За "познаването" сме говорили по-напред; то не е свързано само и единствено със способностите на "врачката".

Кои са "стандартните врачки" - тези от обявите във вестниците с импулсните телефони ли?Повечето от тях са доста далеч от призванието "врачка".

А Ванга каква врачка е била? :) И дали предварително е придобила морално мислене?

Съгласна съм със Станимир, че ясновидството е просто още едно сетиво. Тъй като е рядко и по тази причина странно, сме склонни да му вменяваме прекалено голямо значение и разни плашещи заключения - опасно е, не бива да се развива, деградиращо ... Ами аз и другите си пет сетива мога да използвам така, че успешно да деградирам.

Представете си, че всички хора бяха с 4 сетива, примерно без зрението. И от време на време се ражда някой не напълно сляп или пък след време започва да вижда по малко. Ами това ще е доста странно и за него и за останалите. За тях той дори ще е малко луд. Защото възторжено ще им описва цвета на това, което пипат, чуват, чувстват ... Ах, ако знаеш колко хубав цвят има тази вкусна череша, която сега се каниш да лапнеш; но и плодовете на дряна са със същия цвят, а виж сливите, дори узрели, са съвсем различни. И другите дори няма да му повярват - как пък не, черешата и дренката са еднакви по цвят, а сливата съвсем различна! И въобще тези цветове, дето ги описва, реални ли са?

А за питането - ами хората обикновено питат далеч не от любопитство. Питат, когато се намират в дилема, на кръстопът, когато животът ги е притиснал и им е трудно да вземат сами решение или най-малкото се съмняват, че при тези тежки за тях обстоятелства са способни да вземат добро, подходящо решение ... И как да кажа - нормално е да питат. Аз например когато е нужно да взема някакво икономическо или правно решение отивам и се допитвам да специалист икономист, юрист; включително по въпроси как да действам занапред. Разбира се, аз споделям какво е моето желание и крайното решение пак ще е мое, но специалистът определено ме насочва също, не само ме осветлява какво гласи нормативната база по този въпрос.

По-трудно и отговорно е, какво ще направи врачката след като я питат. И да не е врачка, нека астролог да бъде, таролог ... Какво и колко ще каже, как ще го каже. Аз съм наблюдавала примерно такъв случай - човек с добри ясновидски способности да казва и неща, които не бива да каже, просто защото му се иска да се докаже, да "шашне" хората със способностите си.

Ясновидството е преди всичко голяма тежест и отговорност. Много хора като гледат отстрани и си мислят нещо от сорта: "Я, колко готино! Поглеждаш и веднага всичко ти е ясно - кое, кога... Де да можех и аз така ...", но никога не си представят, че е невероятно трудно да виждаш/усещаш разни бъдещи тежки моменти и предстоящи изпитания и страдания в живота на човека до теб.

------

П.П. Сега видях какво е постнала Роси - за мен ясновидство и медумизъм са две съвсем различни неща.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Явно не е станало ясно. Словосъчетанието "морално мислене" беше употребено от мен в смисъла на антропософията. (За помощ при изясняването му мога да посоча "Философия на свободата" - Р. Щайнер) В поста си нямах впредвид феномени като Ванга, а възможността един обикновен човек да постигне свръхсетивно знание. Но все пак, защо да не дадем за пример нейният морален живот и служене. Ами Слава Севрюкова ... дори не е толкова известна колкото Ванга, а е била "по-силна" от нея. Накратко, достъпът до Духовните светове се открива ясно за хора с безупречен морал. Това е първото условие.

Ясновидството, разбира се, е едно друго човешко сетиво, което ще бъде отворено по естествен път в бъдещето. А човекът има общо 12 сетива.... и много път да върви още.

За "консултирането" с ясновидци поддържам мнението си, че не е необходимо, дори вреди. Това не е като да отидеш при специалист юрист. Просто не съществуват "специалисти" в тази "материя"... Докато двама юристи могат да ти предложат един и същ съвет по даден казус, защото той е обвързан с точно определен член и алинея, то три ясновидки биха ти дали различни отговори - така е, защото Духовния свят не е отворена книга за всички "виждащи", различни нива има там, а и степента на просветление на способните е различна. После, чутото може да доведе до отчаяние питащия, точно, защото не всички хора с дарби са ориентирани какво да казват и какво не...

Приключвайки ще кажа, че всеки човек би трябвало да поеме отговорност за живота си и да изстрада всяко свое решение, защото това е част от благоволението на Бог към хората - да имат свобода на избора само тук, долу. Всяко подхлъзване по по-лесен достъп до решения е просто безотговорен изход. Трябва да благодарим за всеки кръстопът и всяка дилема, изпречила се на пътя ни, защото това е повод за преодоляване и растеж.

Така мисля. Всеки има право да търси своята вратичка...

Редактирано от Аметист
Линк към коментар
Share on other sites

Постът ти беше съвсем ясен - просто аз мисля малко по-различно и се опитах да обясня защо.

Измъкващо е да се каже - Ванга е феномен. Щом съществува, тя така или иначе се вписва някак в общата схема, изпълнени са били онези всемирни закони, при които няма такива неща като "Изключението потвърждава правилото."

Уважавам Щайнер и в момента активно наваксвам с неговите лекции и книги :) . Същевременно съм убедена, че далеч не, както казваш, "всеки обикновен човек" може да постигне свръхсетивно познание (поне далеч не в еднаква степен - нито количествено, нито качествено) и съвсем не е задължително в този живот да бъде с безупречен морал (за съжаление).

За "консултирането" с ясновидци поддържам мнението си, че не е необходимо, дори вреди. Това не е като да отидеш при специалист юрист. Просто не съществуват "специалисти" в тази "материя"... Докато двама юристи могат да ти предложат един и същ съвет по даден казус, защото той е обвързан с точно определен член и алинея, то три ясновидки биха ти дали различни отговори - така е, защото Духовния свят не е отворена книга за всички "виждащи", различни нива има там, а и степента на просветление на способните е различна. После, чутото може да доведе до отчаяние питащия, точно, защото не всички хора с дарби са ориентирани какво да казват и какво не...

Защо не съществуват специалисти в областта на ясновидството? Нали всеки обикновен човек можеше да постигне свръхсетивно познание за висшите светове?!

А и специалистите юристи, също като ясновидците, са с доста различни способности и квалификация и също могат да ти дадат доста различни отговори и съвети при малко по-сложен казус; не случайно някои юристи ги търсят много, въпреки високите им тарифи, а други - не. И специалистът юрист може да ти даде такъв съвет, че да те доведе до отчаяние или още в момента, или след като изпълниш препоръчаното от него :D

Приключвайки ще кажа, че всеки човек би трябвало да поеме отговорност за живота си и да изстрада всяко свое решение, защото това е част от благоволението на Бог към хората - да имат свобода на избора само тук, долу. Всяко подхлъзване по по-лесен достъп до решения е просто безотговорен изход. Трябва да благодарим за всеки кръстопът и всяка дилема, изпречила се на пътя ни, защото това е повод за преодоляване и растеж.

Да, нужно е човек да поеме отговорност за своите решения, но никъде не е казано, че консултациите са вредни или забранени. Това, да отиде на консултация за нещо, също е решение. В живота на хората има възходи и спадове, има по-леки и по-тежки периоди. По този начин ти отричаш всички консултации - значи човек изпаднал в депресия да не ходи при терапевт, ами да си страда и да се опита да се справи сам?! Защото ходенето при терапевт е също едно по-лесно решение на проблема депресия в случая.

Много ми хареса последното изречение:

Всеки има право да търси своята вратичка...

Нека да се има предвид следното - това, което ние наричаме бъдеще, не е строго фиксирано/предопределено, само тук и само при нас то има възможност да примърдва. Вярно не особено много, примерно: от - до, в някакви граници, но все пак като отчетем и кумулативния ефект си е нещо много съществено, дори за общото развитие на човечеството (точно Р.Щайнер обяснява, че във всемира съществуват много и различни същества, също и йерархии, но именно ние, хората, сме в тази, която е замислена като йерархия на любовта и свободата). Това би трябвало да обясни, защо и най-големите и признати феномени ясновидци не "познават" на 100%, особено за по-далечни събития, да успокои възраженията, че така се отнема, макар и косвено, свободната воля на питащия и др. п. съображения за вредност :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...