Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ясновидството


Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Защото ТИ контролираш процеса, а не той теб.

Самият факт, че се смяташ за управляващ по отношение на даден процес, обрисува добре една зависимост, която никога не може да бъде едностранна в противовес на всички физични закони и психологични аксиоми.

Венцислав, а не си ли се замислял, че има процеси, при които това което казваш, може да не е вярно?

В случая става въпрос за процес на ПОЛУЧАВАНЕ... Дали ще се получава Светлина, информация, чушки или ряпа, май няма голямо значение, когато просто там някъде ги има в изобилие и от ТЕБ зависи колко, кога и как ще си ги вземеш.

Да "контролираш" в такива случаи, аз разбирам да държиш себе си в хармония, да можеш да се самодисциплинираш и да проявиш нужната воля когато трябва...Да не говорим, че трябва да имаш нужно ниво на духовно развитие!

Къде тогава виждаш "двустранна" зависимост ?

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав, вероятно примерът с къртицата и човека беше малко брутален (но не и за Божо, надявам се :D ), но нещата стоят точно така.

И знаеш ли, вече ми дотежават всичките тези обяснения през годините, които давам на хората... Все едно описвам на сляп човек какъв е светът около мен. Не става. Каквото и да му говориш - той може само да го помирише и да си го изфантазира и обясни както му се иска на база прочетено или според умствения си багаж, но не може обективно да го види.

Нали помниш притчата за слона и слепите мъдреци? Е, същото е - всеки хванал нещо си и обяснява какво си мисли, че "вижда", докато за зрящия и един поглед е достатъчен, защото това за него е нормален процес.

Защото в случая говорим за нещо много простичко - за зрение. За допълнителна екстра към нормалното зрение. Нищо повече.

Затова, нека да не усложняваме нещата с излишни неща, нямащи общо с ясновидството, че в темата вече има всичко друго само не и истинска дискусия на хора, преживели това състояние.

Линк към коментар
Share on other sites

Не виждам специално при ясновидството, какво вмешателство в личната свобода на другите може да има. Можем да виждаме тяхната аура; да виждаме техните мисли ; можем да виждаме събития от живота на даден човек от предмети, които са били в обкръжението му, когато събитията са се случвали; можем да четем миналото от хрониките на акаша; можем да виждаме възможни бъдещи събития; можем да пренесем съзнанието си на отдалечени места и да получаваме информация от там, без физически да присъстваме и др. Няма нищо нередно в тези неща. Въпросът е как ще се използва информацията.

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав, вероятно примерът с къртицата и човека беше малко брутален (но не и за Божо, надявам се :D ), но нещата стоят точно така.

И знаеш ли, вече ми дотежават всичките тези обяснения през годините, които давам на хората... Все едно описвам на сляп човек какъв е светът около мен. Не става. Каквото и да му говориш - той може само да го помирише и да си го изфантазира и обясни както му се иска на база прочетено или според умствения си багаж, но не може обективно да го види.

Нали помниш притчата за слона и слепите мъдреци? Е, същото е - всеки хванал нещо си и обяснява какво си мисли, че "вижда", докато за зрящия и един поглед е достатъчен, защото това за него е нормален процес.

Защото в случая говорим за нещо много простичко - за зрение. За допълнителна екстра към нормалното зрение. Нищо повече.

Затова, нека да не усложняваме нещата с излишни неща, нямащи общо с ясновидството, че в темата вече има всичко друго само не и истинска дискусия на хора, преживели това състояние.

Напротив - именно за неща, имащи много общо с ясновидството говорим.

Разбира се, можем всички да продължаваме да се държим здраво за хобота и опашката.

На мен ми е омръзнало също, всичко онова, което изреди. Е, има и съществени разлики помежду ни.

Мисля, че думичката, именно защото не ви харесва, остава непълноценно разгледана - "зависимост".

Зрението не е просто зрение, а свързване на обект и субект. Самата му природа е такава, че то придава на обекта субективност, макар по презумпция целта му да е точно обратната - придаване на обективност на субекта.

По отношение на възприятията в огледалната сфера обаче, първата връзка е много по-изразена, поради пластичността на астрала (поле на вероятности, колективно подсъзнание, квантово-механична прото-субстанция или квото щете) и съответната му плътност в индивида, която изкривява всяко едно възприятие. И съответните форми са изключително манипулируеми, понеже са подвлстани и на чужди мисъл и емоции, особено ако е налична съзнателност в тази сфера, каквато притежават множество същности. Точно те са онези, които имат и най-голям интерес от т.нар. ясновидски способности на някой, тъй като спокойно си ги управляват. ... Ох, колко много има за казване именно по темата и по конкретните въпроси...

Всъщност, признавам, не се включих в темата за постигане на яснота, защото ми е ясно, че не е възможна сред такива човеченца като нас.

Бях предизвикан от самозаявяването на специалисти и реших да се убедя в тяхната вездесъща авторитетност, на която, въпреки наивното си лековерие, нямам навика да вярвам. Вече нямам съмнения в това отношение.

Желая ви повече яснота при видството!

Линк към коментар
Share on other sites

Пак ще повторя вече изтъркани думи. Щом нещо е допуснато да го има, значи има нужда от него, има си своето място.

Ако някой се страхува от себе си и съвестта си, то той се страхува и от ясновидството.

Ако ясновиждащият или телепата злоупотреби с тези свои сетива, то ще ги загуби.

Изобщо-с големите способности, идват и големите отговорности.

Да, тези способности могат да се развиват, заложени са у всеки. Учителя е дал доста примери, упражнения, за да се развиваме.

Чебурашка, наистина не може да се обясни, все едно да опиташ да обясняваш Любовта. :):feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ле-лее... какво ясновиЦване става тук. :lol:

Ма то било пълно с .... , а може ли и барабар Петко с мъжете да се намеси? :lol:

...Аз имам например отлично физическо зрение, но по някакви стечения на обстоятелствата сега гледам една ми ти мъгла се е разтлала по поречието на градската река и на 20м нищо не се вижда. И какво от това като имам чудесно зрение, а !? <_< Какво ми ползва отличното ми зрение в такава обстановка, ако трябва да карам лека кола със 100 км/ч? Нищо. Аналогични са и нещата /предполагам/ в туй.... , в онуй... , в таковата ...., в онези другите Светове.

Ако има астрална мъгла, астралните очи за нищо не ни ползват. Но то и от мъгла до мъгла в астрала пак има разлика.

Ако има ментална мъгла - подобна ситуация.

Ако има "мъгла" на Причинното тяло, колкото и да обясняваш на въпросния субект, няма полза.

Само дето природата на физическата мъгла си е чисто физически феномен на водната пара,пък природата на другите "мъгли" са от съвсем друг порядък. И май точно там е майсторлъкът на баш майсторите - в "сгъстяването" и "разреждането" на "мъглите" в другите светове около определени субекти в поднебесието. А Духовното Ясновидство си мисля, че не е подвластно на никакви "мъгли" в поднебесните светове. Просто защото в поднебесните светове се проявяват Душевните ясновиЦва. Защото разсъждавайки в този порядък на логиката на едно и също място, в една и съща ситуация, за един човек може да е пълен "мрак", но за другия до него може да е Светло и да няма и грам следа от Сянка, камо ли от мъгла..... И едва ли ще е от полза на .."плуващите в мъглите" да цитират само назубрени "мъдрости". За това спирам да цитирам ..."назубрени мъдрости" по темата. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав, благодаря за уточнението и обосновката - я виж като се разприказва по-щедро как те разбрах по-лесно какво имаш предвид :D

Да, погледнато по този начин - зависимостта я има. От една страна, защото не можеш да изключиш въпросното сетиво, както не можеш да си забраниш да виждаш. (е, принципно можеш - ако дълго човек си го набива и внушава, всичко става)

От друга страна, да - може да се окажеш зависим от тооооолкова много чужди астрални проекции.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

Мисля, че думичката, именно защото не ви харесва, остава непълноценно разгледана - "зависимост".

Зрението не е просто зрение, а свързване на обект и субект. Самата му природа е такава, че то придава на обекта субективност, макар по презумпция целта му да е точно обратната - придаване на обективност на субекта.

...

Венцислав, интересно е да дискутира с теб човек, защото за разлика от други хора се опитваш да намериш някаква дълбочина на проблемите и въпросите.

Действително нормалното зрение придава на обектите субективност. Имаше преди време една катастрофа, където от 20 човека очевидци (директни наблюдатели!), описват случката по 20 различни начина и то с големи амплитудни различия в показанията.

Сега се сещам и за една скрита камера преди много години, когато един мъж остави на 3-4 жени в парка едно пеленаче за "малко" и повече не се появи... Много смешно беше, защото до 20-30 минути се вдигна голяма суматоха и се стълпиха хора... В крайна сметка, въпросният мъж се върна с униформа на полицай да "разследва случая" и онези жени направо го описаха по страхотно различен начин !!! :) А когато той си свали фуражката и им каза, че това е скрита камера, онези не повярваха и го обявиха, че е измамник, ...и за малко щяха и да го набият. Голям смях! Добре, че дойде истинската майка на детето и излязоха хората с камерите. :)

Та ...въпроса е - от къде идва това "разминаване" ? Едни и същи очи гледат (като структура и функция), а се получава голям субективизъм. Защо така се получава? - всичко е свързано с чувствата и емоциите, които пряко влияят върху тези процеси (тук включвам и чуваемостта!)

Сега, ако подобни факти свържем с предходния ми пост, може би всичко ще си дойде на мястото. Там аз говорих за необходимо ниво на духовна зрялост, което ако е на лице, емоциите и чувствата просто казано ще са си на мястото и зрението вече ще добие своята изначално замислена обективност. Няма да има нито "огледално", нито "замъглено" виждане.

В този ред на мисли нещата отново опират до вътрешна хармония и баланс, самодисциплина, воля...Нещата, с които човек "контролира" даден процес на получаване, за което идеше реч.

Линк към коментар
Share on other sites

Пак ще повторя вече изтъркани думи. Щом нещо е допуснато да го има, значи има нужда от него, има си своето място.

Ако някой се страхува от себе си и съвестта си, то той се страхува и от ясновидството.

Ако ясновиждащият или телепата злоупотреби с тези свои сетива, то ще ги загуби.

Изобщо-с големите способности, идват и големите отговорности.

Да, тези способности могат да се развиват, заложени са у всеки. Учителя е дал доста примери, упражнения, за да се развиваме.

Чебурашка, наистина не може да се обясни, все едно да опиташ да обясняваш Любовта. :):feel happy:

С две ръце подкрепям казаното от xameleona! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, тези способности могат да се развиват, заложени са у всеки. Учителя е дал доста примери, упражнения, за да се развиваме.

Защо всички твърдите,че всеки го може и защо да е заложено у всекиго ????? Не ме интересуват примерите .... Интересува ме вашият личен опит!Какво знаеш ти за ясновидството и дарбата ??? Как ти си развила това в себе си и как си стигнала до тези заключения?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, тези способности могат да се развиват, заложени са у всеки. Учителя е дал доста примери, упражнения, за да се развиваме.

Защо всички твърдите,че всеки го може и защо да е заложено у всекиго ????? Не ме интересуват примерите .... Интересува ме вашият личен опит!Какво знаеш ти за ясновидството и дарбата ??? Как ти си развила това в себе си и как си стигнала до тези заключения?

Личният опит ... си е личен. Дори и да се изпишат няколо страници с обяснения, няма да има смисъл според мен. Всеки човек извървява собствен път. Е, естествено има общи неща, които обаче пак могат да се постигнат по различни начини и се усвояват постепенно, с различна скорост, в различна степен...

Подкрепям Чебурашка в почти всичко, което е казала.

За потвърждение на това, че у всеки са заложени такива способности се сещам за това, как човек под хипноза "изведнъж" се оказва, че "знае" разни неща ...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Ти можеш ли да управляваш зрението си, или говора си?

В голяма степен не мога. Но ти

разсъждаващ логически и въобще не можеш да си представиш какво имам предвид

Ама все така логически можеш да се замислиш, не съм ли и аз управляван от зрението и говора си...

И аз съм аут, твърдостта е лишена от възприятия на нещо, непроизтичащо от самата нея.

Венци, гледам аз, гледам....и взех та ти "видях" относно тази твърдост- малко от който и да е "оборотен" ароматизатор за пране, и ще придобие ново усещане за мекота...и един куп възприятия, въпреки че според мен, при мъжете, без една определна твърдост не мо`ж придоби кой знае какви възприятия...Затова боравенето с ароматизатор не е за мъже- току виж, следвайки логиката че се пени, сме взели да го използваме за шампоан, пък току виж и новото усещане за мекота на някои места взело та ни харесало- логично, и със сигурност въобще не можеш да не си представиш какво имам предвид...

Днес ми хрумна да намаля малко зеленото, да засиля контраста и да намаля яркостта на зрителния си анализатор- е па родих се...светът бил толкова червен и го "излъчвали" в HD-формат! :D Как не съм се сетил досега да си управлявам сетивата, ами някак си май те са успели да ме управляват...ами пръскам щури пари за Hi-Fi тонколони, след като не кой да е, ами Бог ми е дал чифт уши- или е забравил да прибави "упътване за експлоатация", или мама не ми е казала за упътването като навърших 18- логично, нали?

Сетива, сетива...или още сензори, сензори..или още датчици...Все неща убави- всеки си има от тях, но завършват в черна кутия. Въпросът е дали черната кутия знае че е черна, и доколко може да контролира процеса така, че да си поддържа формата и тена...

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

и един куп възприятия, въпреки че според мен, при мъжете, без една определна твърдост не мо`ж придоби кой знае какви възприятия....

Зачудих се... Дали ако отвън "смучеш" енергия за да се втвърдиш, освен черна кутия си и черна дупка? :D

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав, вероятно примерът с къртицата и човека беше малко брутален (но не и за Божо, надявам се :D ), но нещата стоят точно така.

........

Защото в случая говорим за нещо много простичко - за зрение. За допълнителна екстра към нормалното зрение. Нищо повече.

........

"Така както за къртицата е непостижимо човешкото зрение, така за повечето хора ясновидството е мистификация и не могат да си представят какво е."

E, не мисля, че примера е брутален.

Много си е точен. Означава, че това е не просто екстра към нормалното зрение, а съвсем друго зрение, друго сетиво.

Даже начинаещите в областта действат по-добре със затворени очи, за да не ги обърква нормалното зрение. Тоест затворените очи пренасочват "зрението" към другото сетиво.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

и един куп възприятия, въпреки че според мен, при мъжете, без една определна твърдост не мо`ж придоби кой знае какви възприятия....

Зачудих се... Дали ако отвън "смучеш" енергия за да се втвърдиш, освен черна кутия си и черна дупка? :D

В кутия с черен цвят няма как да има другоцветни дупки :D

Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав

...Зрението не е просто зрение, а свързване на обект и субект. Самата му природа е такава, че то придава на обекта субективност, макар по презумпция целта му да е точно обратната - придаване на обективност на субекта...

Зрението, включващо окото и чудесният анализатор, мозъка виждат обективно. Психиката ни е тази, която "субективизира" видяното.

Както казва Психологята, всичко което виждаме около нас, е......... самите нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля от известно време:Има ли смисъл от ясновидството?Ако има, какъв е?

С ясновидство никой, нищо, за никого не променя.

Защо е този стремеж някой да придобие нещо от което няма полза, няма смисъл и изобщо е напълно безполезно, както за самия човек(за когото бих казала е дори стопиране), така и за всички край него.

Линк към коментар
Share on other sites

Зрението, включващо окото и чудесният анализатор, мозъка виждат обективно. Психиката ни е тази, която "субективизира" видяното.

Както казва Психологята, всичко което виждаме около нас, е......... самите нас

:thumbsup: Съвсем точно, Александър! Да добавя нещо по моята специалност. Решаваща роля в интерпретацията на обективната информация, която ни подават сетивата, играе езикът, който сме усвоили при формирането на мисленето си (в най-ранното детство). Този език колкото ни "отваря очите' за нашия свят, толкова ги и затваря за други подробности. Всеки, който владее поне втори, а да не говорим за трети и повече езици познава усещането за промяна на мисленето и "виждане" на нови връзки и диференциране, благодарение на понятийния апарат, лексиката и граматичната система на другия език.

Например, английският език "ясно вижда" разликата между видовете усещане за задължителност, защото не притежава дума за универсално "трябва". Но пък българският език "ясно вижда" дали сме свидетели на събитие от миналото, за което говорим, или не, защото в английкси отсъства категория свидетел в минало време.

Какво общо има това с ясновидството?

Ами може би то се развива, ако съзнанието успее по някакъв начин временно да се освободи от ограниченията на интерпретаторите - езика, емоциите, и... още много.... Не че има нещо лошо в тях, напротив, те осигуряват връзките ни с нашето човешко обкръжение, но за ясновидство, може би имаме нужда да се освободим и от тези връзки...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля от известно време:Има ли смисъл от ясновидството?Ако има, какъв е?

С ясновидство никой, нищо, за никого не променя.

Защо е този стремеж някой да придобие нещо от което няма полза, няма смисъл и изобщо е напълно безполезно, както за самия човек(за когото бих казала е дори стопиране), така и за всички край него.

Преди години... граница, вечер, един много любезен чичко - западняк, усмихнат и деликатен излиза от България, детенцето му изтощено от впечатленията на деня спи в колата. Колата потегля и те се изгубват в ноща. И това се повтаря над 100 пъти, докато... един ясновидец не "вижда" картини, картини на нещо зло случващо се с децата на Българя. Казва го, проследяват усмихнатият чичко, и го разкриват с фалшиви паспорти, приспивателно и снимки на деца...

повечето от децата са открити и върнати на родителите им... някои - не.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Alexandar :3d_053:

didi_ts, ясновидеца и въобще всеки отдаден на попрището да помага на хората - няма личен живот. Да, така погледнато - за него вероятно няма смисъл "дарбата" му. Но, всъщност него това не го интересува. Това, което има значение (и би трябвало да има) за такъв човек - е доколко "дарбата" му има полза за другите.

Все още се гледа с насмешка на подобни хора - именно поради тези, които компрометират развитието на извънсетивното възприятие като злоупотребяват с него. Защото границата между морала и злоупотребата е много тънка колкото повече се катериш нагоре.

Да, нещата постепенно се променят. И това става като се раждат подходящите хора на подходящото място.

Навремето вуйчо ми беше двайсет години окръжен началник на МВР-Варна и зная как се постъпваше с подобни хора - отиваха в лагерите.. Стана така, обаче, че любовта му към мен спомогна за един по-друг поглед на нещата..

Днес все още има определени предразсъдъци, но полицията започва да отсява сеното от плявата и търси профайлъри с извънсетивни възприятия - нещо, което в някои страни вече е нормална практика. По "ирония на съдбата" - дори има и полицаи с такива способности. Например, в нашето ІІ-ро районно-Варна единият от дознателите, с които съм работила използва йога-медитацията за "сверяване на часовника", а друг пък - криминален инспектор - има вродена биолокация и използва багети..

Светът се променя :3d_046:

Донче, прекрасна аналогия!

Линк към коментар
Share on other sites

Обективни са очилата, преди да ги закачат на нечий нос.

:D И каква полза има от тях тогава, ако си ги има някъде в пространството просто така или си ги гледаш на лавицата, на една ръка растояние, и прашасват като нещо ненужно..

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

Именно ползата е нещо противно на обективността.

Но ще ти кажа и субективната полза каква е - помага да градим субективността по-твърдо, понеже преди това не сме достатъчно уверени в нея.

Но ти добре ще разбереш какво съм казал - очилата са очила само за себе си (щото са напреднали много по пътя на дзен будизма), а в момента, в който придобият отношение към нас, вече са част от психиката ни и към нея прибавят, и от нея отнемат.

Всъщност, съществува ли си понятия "обективност" в психологията? Явно и предстои още безкраен път на обективизация...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Аз си мисля от известно време:Има ли смисъл от ясновидството? Ако има, какъв е?

С ясновидство никой, нищо, за никого не променя.

Защо е този стремеж някой да придобие нещо от което няма полза, няма смисъл и изобщо е напълно безполезно, както за самия човек(за когото бих казала е дори стопиране), така и за всички край него.

Много точни въпроси и констатация!

От тук, ако се тръгне може би ще се решат всички последващи въпроси и енигми късаещи темата...

Нещата са много по-прости, от колкото се тиражират.

Нещата стават и много смешни, когато хората се надяват с духовното си съзряване да придобият допълнително "зрение" (ясновидство), даващо им да виждат миналото и бъдещето,... да виждат аури, или да разказват минали животи. Наивни стремежи,...подклаждани от учители във "забавачниците"!

В крайна сметка, човек ако се задълбочи в написаното от didi_ts , ще установи, че екстрасенсите не са за да лекуват болестите на хората, а ясновидците не са за да прогнозират и пророкуват...и т.н. Никой ли не го вижда това ? Толкова е елементарно.

Според мен, най-близко до истинско обяснение за ясновидство може да се види тук...

...

Няма такова нещо като "идва ми видението от дъжд на вятър". Защото ТИ контролираш процеса, а не той теб. В първият случай е истинско умение, а във втория случай не е нищо друго, освен патология и самозаблуда за умение.

Няма такова нещо и като "видение". Или си в информационната мрежа и черпиш информация постоянно, или си симулант и шоумен.. за пари.

Това не е избор. Това е ежесекундно пребиваване, състояние, психична нагласа .. и начин на живот. Не се влияе от настроения, физическо състояние или команди като "дръж!" и "пусни!".

...

Според мен Чебурашка, не ги е "изчистила" докрай нещата (четейки и други нейни постове), но перфектно ги е усетила ... Видимо е в цитата и малкото разминаване между "контролирането на процеса" и това че този процес не се влияе от "настроениея", (пристрастност, емоции ?!?). Все пак това е лично мое мнение! :)

Накрая ще кажа, че ясновидство на човек не му трябва, на е заложено в Божественият замисъл като потребно човешко сетиво, и тези които го развиват меко казано си "вкарват автогол".

Ключовото дума при разсъждения в тази насока е ИНТУИЦИЯ... Там трябва да се съсредоточат усилията на всеки стремящ се към духовно усъвършенстване.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Накрая ще кажа, че ясновидство на човек не му трябва, на е заложено в Божественият замисъл като потребно човешко сетиво, и тези които го развиват меко казано си "вкарват автогол".

Ключовото дума при разсъждения в тази насока е ИНТУИЦИЯ... Там трябва да се съсредоточат усилията на всеки стремящ се към духовно усъвършенстване.

Не съм съгласен. Това означава да останем завинаги ограничени с физическите си очи, да виждаме само света на грубата физическа материя, а да бъдем слепци в по-фините сфери. Проблемът с ясновидството не е в това, дали трябва да го има, а в това, как ще се използва от тези, които го притежават. Астралният свят не е място за човек, който не владее емоциите, желанията и стремежите си, няма високо развита будност на съзнанието, способност за различаване и сила на волята. Затова и не е желателно астралната сетивност (вкл. и ясновидството) да бъде развивана изкуствено и преждевременно, защото човек ще попадне в такива сфери, които съответстват на съзнанието му и ще бъде подложен на тяхното въздействие. В един момент обаче, когато индивидът е развил в определена степен своята духовност, гарантираща му, че ще може да прескочи нисшите астрални слоеве, а дори и да попадне в тях, че те няма да го засегнат, използването на по-фините сетива става оправдано и необходимо.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...