Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Шаманизма


Guest Дриада

Recommended Posts

Шаманизма е древна практика за лечение на душата и тялото.Шамана е човек, който общува с всички светове.Избиран е от своя род да практикува, ако е пореден наследник.Това са хора, които владеят стихиите, на земята, водата, огъня, въздуха.Те са посредници между живия и неживия свят.Чувствителни, неспокойни , на пръв поглед хора, които са с лабилна психика.Те лекуват хората, влизайки във връзка с духовете на болестите.Може да са прекарали епилепсия, тежки заболявания. Отдадени на връзката си с невидимите светове, често са изолирани от хората, обречени на самота.Различни са техните методи и практики, най- често под въздействието на специални средства изпадат в транс.Характерно е тяхното гърлено пеене, с което събуждат духа на болния и предизвикват оздравяването.Шаманизма е разпространен в Кавказ, Сибир,Южна Америка,Африка.По време на криза се възражда.

http://vbox7.com/play:904fc28f

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема :) Преди време се интересувах от нея, и честно казано успях да "разбия" доста грешни представи за шаманизма. В интерес на истината, думата Шаман предизвикваше у мен доста противоречиви асоциации. Но най-вече негативни. До колкото имам информация, тази практика се е запазила в някои от страните на бившия СССР и Монголия. Даже на места е придобила статут на професия. Интересното е, че методите които използват отделните шамани, са доста разнообразни - от фитотерапия до различни окултни практики. Направи ми впечатление, че в Амазония например, тази практика се унаследява т.е. не се касае за някакви екстраординерни качества на конкретния индивид, а по-скоро съвкупност от методи и практики които могат да се предадат механично. Много важно е, това което си споменала за средствата с помощта на които изпадат в транс. Някои от тези халюциногенни вещества, са изключително силни и опасни. Ученикът шаман, преминава през редица виртуални препяствия, често с риск за живота му, за да стане лечител. По-отношение на лечителската дарба на тези хора, мнението ми е по-скоро скептично. Реално, общуването с отвъдното и духовете най-вероятно се извършва в мозъка на самия шаман, без той да притежава истински такива качества. Доказателство за това е употребата на опиати. В тази връзка, си мисля че "лечебния" процес, представлява ефективна форма на самовнушение, инициирано от практиките които спомена - тайнствена обстановка, ритуални движения и звуци и т.н. Изглежда това създава определен "емоционален фон" при който съзнанието или подсъзнанието на болния, се моделират в определена насока. Факта, че се възражда по-време на кризи също е в подкрепа на емоционалния характер на практиката. Поставени в необичайни житейски условия, хората често се отчайват и съзнанието им става по-възприемчиво за разни духовни практики.

Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема :) Преди време се интересувах от нея, и честно казано успях да "разбия" доста грешни представи за шаманизма. В интерес на истината, думата Шаман предизвикваше у мен доста противоречиви асоциации. Но най-вече негативни. До колкото имам информация, тази практика се е запазила в някои от страните на бившия СССР и Монголия. Даже на места е придобила статут на професия. Интересното е, че методите които използват отделните шамани, са доста разнообразни - от фитотерапия до различни окултни практики. Направи ми впечатление, че в Амазония например, тази практика се унаследява т.е. не се касае за някакви екстраординерни качества на конкретния индивид, а по-скоро съвкупност от методи и практики които могат да се предадат механично. Много важно е, това което си споменала за средствата с помощта на които изпадат в транс. Някои от тези халюциногенни вещества, са изключително силни и опасни. Ученикът шаман, преминава през редица виртуални препяствия, често с риск за живота му, за да стане лечител. По-отношение на лечителската дарба на тези хора, мнението ми е по-скоро скептично. Реално, общуването с отвъдното и духовете най-вероятно се извършва в мозъка на самия шаман, без той да притежава истински такива качества. Доказателство за това е употребата на опиати. В тази връзка, си мисля че "лечебния" процес, представлява ефективна форма на самовнушение, инициирано от практиките които спомена - тайнствена обстановка, ритуални движения и звуци и т.н. Изглежда това създава определен "емоционален фон" при който съзнанието или подсъзнанието на болния, се моделират в определена насока. Факта, че се възражда по-време на кризи също е в подкрепа на емоционалния характер на практиката. Поставени в необичайни житейски условия, хората често се отчайват и съзнанието им става по-възприемчиво за разни духовни практики.

Напълно споделям това мнение! С малка добавка на това, че някои практици вероятно имат някои надхвърлящи ординарната сетивност способности! И да, ако се изключат натрупванията от предубеждения и социални сугестии около думичката шаман, ако се постави той в обикновена стая с обикновени дънки, остават принципите на внушението, работата с транс чрез дишане, глас, движение... И тук вече преплитането с това, което в съвремието се нарича психотерапия, става голямо! Особено с хипнотерапията, НЛП, психотелесната, трансперсоналната, биоенергийните терапии, духовно насочените терапии и т.н.

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Орлин, трябва да ти кажа, че темата за шаманизма се появи след размисъл върху това:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=12320&pid=152678&st=0&#entry152678

За шаманизма- интерес, с две думи.Прилагала съм, йогийските техники на дишане-горно ключично дишане, диафрагмено, коремно,срещала съм и техника рибъртинг, сега пък и шаманско гърлено.Ако имаш впечатления или си присъствал на такъв сеанс, разкажи.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, присъствах, на конференцията. Гърленото дишане беше следното: при поемане на дъх гърленият звук ииия, при издишване хииииия, вдишване отново с ииииия. При второто издишване със звука хаааааа. През цялото време фокус в гърлото, при последното хааааа издишване на "лошия дух", негативното като черен пушек. Тялото и главата се люшкат напред назад с дишането - при вдишване леко назад, при издишване напред. Амплитудата всеки определя сам. Желателен е пълен фокус и сливане с процеса. След 10-20 минути такова дишане е възможно да се постигне известно трансово състояние. Прави се непрекъснато около час, в съпровод на запис с гърлените звуци и барабанен ритъм от водещия. Част от случващото се дължи на хипервентилацията. Но към нея се добавя и движението и звуците. Усещането е, че всичко потискано дотогава от морала на цивилизования човек, всички наличности в подсъзнанието въобще - нагони, страст, агресия, страхове - излизат "с хастара навън". Излизат, издишва се болезненото, на другото се наслаждаваш и го вливаш в прекрасното чувство на оцялостяващ транс, в който личността ти е единна на всички нива. Подсъзнанието се слива със свръхсъзнанието, поне при мен така се получава. Ветровете на долната земя свободно преминават в нежния бриз на горната и отново се спускат като гальовен полъх на цялостност в средната земя на обичайния ни живот и личност! При мен като правя това дишане се събуждат някакви много древни полусъзнавани спомени, не толкова и не само визуални, но като усещания и преживяване. Сякаш шаманът-воин излиза отвътре. В този запис има елементи от тази практика. На следващото ни събиране правихме същото дишане и с движенията. Засега нямаме запис на гърлените звуци като съпровод, както и шамански барабан :) .

Аз продължавам да твърдя, че ако се лиши образа на шамана от екзотичния контекст от дрехи, местоположенито на някое сибирско село, остават простички неща. В ядрото на шаманизма е работата с транс. Трансът обаче е в ядрото и на хипнозата, НЛП, някои дишания от типа на бастрика (холотропно), танцовите преживелищни методи, мантрите и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно звучи Орлин, все едно почувствах намагнитване на пространството.Наистина си струва преживяването.Така живо го предаде.Май си прав, че не само шаманските техники може да доведат състояние на транс.С една моя приятелка като се видим и така разпалено като говорим 20-30 мин., та се нажежим и аз и току и споделя в един момент:Чакай,че нещо май ми изчезна реалността , от емоции.Сменим честотата на мислите и нещата си идват на мястото. :D

Линк към коментар
Share on other sites

С една моя приятелка като се видим и така разпалено като говорим 20-30 мин., та се нажежим и аз и току и споделя в един момент:Чакай,че нещо май ми изчезна реалността , от емоции. :D

Абсолютно! Трансът е най-естествено състояние! Една хубава класическа или алфа музика води ума до транс. Или мощна драм н' бас... Има хора, които ако и да влизат в транс, нямат съзнателност в състоянието - затова и не го разбират. Други през по-голямата част от живота си са в транс - в допир до безкрая отвътре - съзнателно. Трансът е второто, сънуваното внимание... На конференцията следобяд имаше блокове от по седем семинара-уъркшопи. Единият следобяд се колебаех между три семинара - два по шаманизъм и единият по контактна импровизация, танц на Мадлен. Седя си там и се колебая като прекъсващ двигател на пернишки голф 2-ка... :) . Мадлен вика "слушай корема си, накъдето те поведе...". Останах на нейния семинар. Е, преживях по-дълбок транс и по-силни състояния примерно от на семинара на американския прехвален шаман от предишния ден. Със завързани очи танцувахме под ритъма на музиката. Няма трябва, няма правила. В началото сковано, после под повика на интуицията, свободно...

Линк към коментар
Share on other sites

След това имаше заземяване :v: .Попаднах на едно заглавие, с един автор, много ерудиран- по медитации е специалист, та отива в една пълна зала ще преподава.Да, но медитация за Земята, за Бога, за Божествения дух и изпадат в транс.Толкова им било интересно и изпаднали в дълбоки състояния, че за един от тях се разтревожили, не могат да го върнат в реалността.Дали да извикат медицинска помощ.Слава Богу, човекът се отърсил от хипнозата. Хубави състояния, на транс, на медитация, но будност на разума.Малко в страни от темата за шаманизма излязохме.Благодаря за откровенията Орлин!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...