Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вяра и Логика


Mel

Recommended Posts

Единственото сигурно нещо е Промяната.Дао.

Няма неизменни неща,всичко се променя.Дори Бог...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Единственото сигурно нещо е Промяната.Дао.

Няма неизменни неща,всичко се променя.Дори Бог...

Променя се формата на Твореца, но не и принципите които тласкат тази форма към промяна. Така, че Творецът е точно толкова променим ,,външно'', колкото и постоянен ,,вътрешно'' в желанието си за промяна..

Редактирано от Галио
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Вярвам в нещо, защото ми е логично, дори да не е логично за другите. Но ми се е случвало да вярвам и в нелогични за мен неща, но само привидно. Явно има някаква придобита логичност и вътрешна логичност.

Примерно с доверяването е така. Човек знае, че не трябва да се доверява на непознат, но вътрешно усеща, че може да му се довери. Но пък като се доверявам, то е повече даване на шанс да докаже, че не съм сбъркала, като му се доверявам. Малко ме смути, като открих, че не мога да имам безусловна вяра, и че донякъде щом премислям е корист. Но в края на краищата реших, че е без значение за мен толкова детайлно анализиране на тези неща. Получава ли се - получава се, значи така трябва. Не се ли получи, имало е защо. Другият път ще се получи, или не. Все някога ще се получи или не. Май няма никакво значение. Затова оставям логиката ми и вярата ми да си се съчетават както си искат, щом така или иначе няма абсолютно сигурен начин по който да постъпвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Търсим логика, когато искаме да си обясним и докажем нещата само през ума. Преди сме можели, а и за в бъдеще ще можем да се убеждаваме в достоверността на нещо и без логиката.

Линк към коментар
Share on other sites

Търсим логика когато искаме да си обясним нещата. Няма как това да стане без ума. Вярата и интуицията могат да ни посочат нещо, но за да го разберем имаме нужда от ума и от логиката. А логика винаги има. Друг е въпросът дали сме в състояние да я проследим и разберем.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, добре, съгласна съм, че формално погледнато логика, в смисъл обяснения на нещата, винаги има. А ние не винаги можем да я видим и разберем.

Аз исках да кажа, че нуждата от логика е възникнала на определен етап на развитието на хората, като едно помощно средство да се разберат нещата, след като все по-трудно сме успявали да вникнем в дълбочина. Според мен в бъдеще отново ще можем да възприемаме нещата в дълбочина; просто поглеждаме и вече знаем.

Линк към коментар
Share on other sites

Търсим логика когато искаме да си обясним нещата. Няма как това да стане без ума. Вярата и интуицията могат да ни посочат нещо, но за да го разберем имаме нужда от ума и от логиката. А логика винаги има. Друг е въпросът дали сме в състояние да я проследим и разберем.

Е, като стане нещо то винаги може да се обясни логически. Това е майсторството на логиката, че всичко може да обясни.

Лошото е, че с само с логиката доникъде не можем да стигнем. Не логиката прави нещата и осъзнаването.

А тя обяснява, ехеее, как обяснява, с логика всичко може да се обясни. Постфактум и без практическа полза :)

Линк към коментар
Share on other sites

О, не съм съгласна, че пост фактум е непременно без практическа полза. При мен се случва точно обратното - пост фактум 1 има огромна полза за това как ще изглеждат следващите факти...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 years later...

 

  • Приятел на Портала
  •  
  • Рассвет
  • Модератори
  • 5611
  • 4510 мнения
  • Пол:Жена
  • Местоположение:Санкт-Петербург, Русия

Благодаря за беседата!

Цитат

Днес светът се нуждае от подготвени хора, които да имат не официална вяра, не, жива вяра, която да произтича от Любовта. Като проповядвам, мнозина са ме питали: Ти вярваш ли в това, което проповядваш? – Не, аз не вярвам в него. – Ами вярваш ли в Бога? – И в Бога не вярвам. – Ами какво тогава? – Аз живея в Бога.

Заведоха Исуса

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...