Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Помощ - здравна тревожност с фокус венерически болести


ivena_88

Recommended Posts

Здравейте на всички в този форум. Благодаря ви, че ви има.

И мойта история е като на всички други, търсещи помощ тук.Ще са ми полезни всякакви мнения.

Казвам се Ива, на 25 години съм от София. От доста дълго време имам сериозен проблем, след известен период на боледуване на мен и мои близки и смърт в семейството започнах да усещам, че непрекъснато мисля за болести -рак, спин, всякакви неизлечими тежки болести. Знам, че вече има такива теми тук, но мойта е с особен привкус. Освен, че се страхувам от болести и не мога да водя спокоен и нормален живот като другите, се страхувам и от така наречените полово преносими болести. Вече не мога по никакъв нормален начин да бъда с мъж! В момента, в който легна до него или се разплаквам,или в даден момент скачам от леглото и изхвърчам като опарена. Не мога да се доверя на никого. С когото и да се срещна, какъвто и да е той и както и да се държи с мен аз решавам, че най-малкото което е болен от спин и ще ме зарази. За секс в истинския смисъл на думата дума не може да става... Нито презервативи, нито каквито и да било предпазни мерки не могат да ме успокоят. Предполагам ще се съгласите, че не мога запознавайки се с мъж да го водя първо в лабораторията за пълни изследвания.. Това е някакъв ужас, от който не мога да изляза.. Ще се опитам да ви го опиша нагледно (извинете ме за конкретиката, но мисля, че тя описва по-ясно ситуацията). Преди 2 седмици се запознах с мъж, много възпитан, интелигентен, с добра работа, доста по-възрастен, но това не ме интересуваше, чувствах се добре с него. Имам чувството, че започнахме да се влюбваме един в друг.. Всяка вечер прекарвах с него, приятно ни беше заедно, като че ли чувствата за страховете ми се притъпиха, заговориха други гласове :"Ти имаш право да бъдеш щастлива, имаш право да имаш някой до себе си"...И така до момента, в който отидохме у тях да вечеряме само двамата. Естествено започнахме да се прегръщаме и целуваме, съблякохме се, докосвахме се и тогава поддал се на емоциите без да иска може би той докосна половите си органи до моите за секунди и тогава край! Нещо в мен изкрещя спри.. "Спри ти не го познаваш добре, той може да те зарази или вече да те е заразил, какво правиш, не се ли знаеш каква си параноя". Още по естествено след като вече бяхме стигнали до някъде аз се разплаках, изкочих от леглото, облякох се и си тръгнах..Повече не му се обадих, нито той на мен. Сега естествено няколко дни по-късно съм в потрес, вече съм болна от спин, макар че не сме стигали до секс в истинския смисъл на думата, а просто до едно мимолетно докосване.. вече имам и симптоми и сигурно до месец ще умра от спин и от всички други полово преносими болести. Кажете какво да правя. Освен, че се тормозя, че от това докосване ме е заразил най-малко с хив, не мога въобще да живея нормално и направо се чудя защо се плаша като това и без това не е живот и ако е такъв по-добре да умра..Благодаря, че ме изслушахте и се извинявам за конкретиката отново.

Ходила съм на терапевт дълго време, както и на психиатър, пила съм и антидепресанти, сега пак съм в познатото си състояние. Моля ви помогнете, ще умра от болка, угризения за това, че съм му позволила дори да се доближи до мен, ще умра от съмнения...

Линк към коментар
Share on other sites

,,Знам, че вече има такива теми тук, но мойта е с особен привкус. Освен, че се страхувам от болести и не мога да водя спокоен и нормален живот като другите, се страхувам и от така наречените полово преносими болести. ''

Имате хипохондрични страхове.Вие мислите,че те имат някаква специфика, която да е важна за да се използва подходящ метод за решаването на проблема. Такава специфика няма.От гледна точка на психотерапията им, е все едно дали ви е страх от заразяване с микроби и си миете ръцете по десетки пъти след като пипнете нещо,,опасно'', дали ви е страх,че някой ще ви кихне в лицето и ще се заразите, поради което не контактувате с никой или пък,че някой комар ще ви зарази със спин поради което сте обявила война на всички насекоми.В описаните ситуации, а и във вашата няма нищо специфично-касае се за натраплив страх, който силно ограничава човека в някакъв аспект от живота му.При вас това е сексуалният ви живот.Понеже практиката ми ме е убедила, че шанса сам човек да се справи с такъв проблем трайно/ не отричам, че временно подобрение е възможно / е минимален, не мога да ви препоръчам нищо друго освен да обмислите смяна на терапевта при който сте ходила. Ако работите със същият, трябва да искате смяна на подхода и приблизителен план с приблизителни срокове, които да ви ориентират за това, успешна или не е съвместната ви работа.

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...