Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветята


Inatari

Recommended Posts

Удивително е дивото лале , или теменужката , нещо като първоначалния синтез на всички декоративни , стайни цветя . Дивите им родоначалници са ухаещи , нетрайни и много нежни .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Много харесва маргаритките, тези най малките и най-нежните и преди две седмици бях в Хисаря, очарователно градче от гледна точка на чистота и поддържаност, възхитена съм, колко много се пази чистотата там и как се поддържа зеленината..та там няма поланка или озеленена част, на която тези мъргаритки да не са стотици..такава нежна картина не бях срещала отдавна. :3d_161:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето, изпращам ти малко маргаритена красота, макар и по този начин, като не мога по друг, но щом ги харесваш:

http://photo-cult.com/showpic.php?gal=6&id=176971

И аз ги харесвам, както и всички други, луда съм по цветята.

А в нашия град сега цъфтят едни жълти храсти и лилави дървета, навсякъде са, всичко е обляно с такава цветлина. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти, С.

Линк към коментар
Share on other sites

жестокотичнооооо, благодарско :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Засях си цялата градина с цветя. И сега чакам. Очаквам ги с любов.

Дано поникнат всички цветенца. Ще пиша отново, когато това стане. Това ще бъде моята лятна градина, благодарение на Портала и помощта на Sony. Ароматна, цветна и истинска.

Линк към коментар
Share on other sites

От тази пролет усетих болка в мен когато берях люляци.Те са толкова много,но сърцето ми ме болеше когато ги късах.Болеше ме и когата виждах как една майка казва на детето си да къса маргаритките...сигурно не съм много права,но това е което почувствах.Взех решение да не късам повече цветя и да подарявам само в саксии.

Имало е периоди когато съм отглеждала стайни цветя и съм се радвала много когато са жизнени и красиви..скоро..поради премествания и т.н не съм гледала,но тук в къщата където живеем под наем има градина и много много и се радвам.Всяко различно цвете идва да каже различни неща.Едни са смирени малки ,но много подредени и красиви,други големи и разчорлени....има велик смисъл вложен в тях,само очи и уши да имаме,за да се учим.

Линк към коментар
Share on other sites

От тази пролет усетих болка в мен когато берях люляци.Те са толкова много,но сърцето ми ме болеше когато ги късах.Болеше ме и когата виждах как една майка казва на детето си да къса маргаритките...сигурно не съм много права,но това е което почувствах.Взех решение да не късам повече цветя и да подарявам само в саксии.

Имало е периоди когато съм отглеждала стайни цветя и съм се радвала много когато са жизнени и красиви..скоро..поради премествания и т.н не съм гледала,но тук в къщата където живеем под наем има градина и много много и се радвам.Всяко различно цвете идва да каже различни неща.Едни са смирени малки ,но много подредени и красиви,други големи и разчорлени....има велик смисъл вложен в тях,само очи и уши да имаме,за да се учим.

cveta80, здравей !

Мога да почувствам , че ти имаш и очи и уши да ги почувстваш и да видиш смисъла в тях !

Страхотно е , че можеш ти самата да почувстваш света на цветята !

:3d_056: Радвам се , че ни споделяш вътрешното щастие , вътрешното ти преживяване и разбиране на този тъй странен , тъй пъстър и мъдър свят на цветята. Има наистина велика идея в тях .

Аз много се радвам , че хората тук всички споделиха своите преживявания , своите вълнения ,предизвикани от цветните дихания на красивите деца на слънцето и земята . И наистина има много тайни в цветята , много поезия , много смисъл и мъдрост.

По принцип не си правя труда да отговарям на всеки поотделно с благопожелания или благодарности , но искам всички да знаят , че много се радвам , за нашия свят тук , света на цветята . Получава се едно много съкровено и интимно като преживяване място в тази тема . Така ,че нищо друго не ми остава освен да благодаря на всички за създаването му !

Благодаря ! :3d_025:

Линк към коментар
Share on other sites

Както и останалите подчовешки царства цветята са творение на човека. В тях има от нашия живот, който е обвързан желязно с този на земята, в много голяма степен наше творение също. Късането на цветя е все едно да си човъркаш дермата. Като много малък имах навика да късам листенца от дърветата, но много скоро започнах да се самоосъждам. От доста години съм преустановил подобен вид дейност.

Линк към коментар
Share on other sites

Цветятя...

Винаги съм ги свързвала с децата, с тяхната неподправена хубост. Общуването с цветята прави душата ми да се възнася. Не изискващи нищо, не задължаващи с нищо, единствено раздаващи. Когато ги вдъхвам, затварям очи от разливащата се в мен уханна топлина. Светлината на багрите им усмихват очите ми, а нежните им неповторими форми ме карат да притихна. Но тяхната крехка, ефирна красота ми навява и мъничко тъга... Сякаш чувам безмълвната им, спотаена болка, че за да разпръскват цялата тази вълшебност им е нужна земя, от която не могат да се откъснат. Представям си какво щеше да бъде, ако цветята можеха да летят из въздуха. Не зная чие творение са, но със сигурност семената им са долетели при нас от чудно красиви далечни, далечни места...

Чудесна, добре учиш дъщеричката си да им подарява само милувки. Напиши ми на лични адреса си да ти изпратя семенца, които точно сега се сеят. И когато светът около теб те натъжава, те да те спасят за миг поне с частицата неземна радост, носещи в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

Между Новолуние - Пълнолуние се засаждат растенията, растящи във височина :

ЦВЕТЯ + храсти + дървета + овощни дървета.

Между Пълнолуние - Новолуние се засаждат кореноплодни растения :

картофи +моркови + лук + чсън + тиква + ряпа + цвекло + други.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Благост за инфото .

Искам да избягам някой ден от тези панелни сгради - блоковете с апартаменти и да си имам и аз такова нещо като градинка , но дотогава ще се опитвам единствено да се грижа за цветята в саксии и ще ги браня от моя котарак Феликс , който не пропуска да си хапва листа или да ги разравя и въобще все дни такива :3d_167::3d_133::3d_168: неща.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Въпрос: Тук някой занимава ли се професионално с цветя т.е. да е в бизнеса с цветя?

Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос: Тук някой занимава ли се професионално с цветя т.е. да е в бизнеса с цветя?

Засега не се е чуло по земите на нашия ПОртал да имеме професионалист- цветар.

Линк към коментар
Share on other sites

Имаме градинка пред блока.От 3 г. с нея се занимавам почти само аз.Насяла съм и тази година читаци,които сега започват да цъфтят.Имаме турта,далия и елдъзи.Но най-много се радвам на малката розова пъпка на розичката,която се хвана от резник тази зима.

:3d_043: Тя е втората ми жива розичка от всички,които се опитвам да окореня от 3г.Първата обаче още не е цъфтяла. Не знам защо,розите са любимите ми цветя.Казаха ми,че се отглеждат трудно,но аз не се отказвам.Надявам се догодина да са повече в нашата градинка.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Браво ,Роси .Б.,продължавай само така и ще видиш как всичко ще разцъфти в ръцете ти !

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: вчера ми се случиха две "цветни" случки : 1. по пътя към плажа видях една полуувяхнала бяла роза на земята + наведох се и я взех :rolleyes: върнах се в детството си, когато преживявах смъртта/увяхването на цветята + искаше ми се красотата им да е нетленна :hypocrite: 2. привечер до мене "дойде" плувайки цял един букет със седем бели рози / вчера имаше много свадби + нали беше 07. 07. 07 :rolleyes: порадвах му се + оттласнах го да си плува с ЛСМР + обаче вълните го върнаха и така на няколко пъти + взех, че го взех :sleeping: сега се опитвам да размишлявам по случките и ми е весело :feel happy: защо трябва да се хвърлят букетите + да ги оставим ли да увяхнат на брега :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос: Тук някой занимава ли се професионално с цветя т.е. да е в бизнеса с цветя?

Да, точно с това се занимавам (макар и не само с това), защо?

Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes: вчера ми се случиха две "цветни" случки : 1. по пътя към плажа видях една полуувяхнала бяла роза на земята + наведох се и я взех :rolleyes: върнах се в детството си, когато преживявах смъртта/увяхването на цветята + искаше ми се красотата им да е нетленна :hypocrite: 2. привечер до мене "дойде" плувайки цял един букет със седем бели рози / вчера имаше много свадби + нали беше 07. 07. 07 :rolleyes: порадвах му се + оттласнах го да си плува с ЛСМР + обаче вълните го върнаха и така на няколко пъти + взех, че го взех :sleeping: сега се опитвам да размишлявам по случките и ми е весело :feel happy: защо трябва да се хвърлят букетите + да ги оставим ли да увяхнат на брега :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

А, сега да видим ,защо ли букетът с белите рози се е озовал в твоите ръце Благост !

И то няколко пъти !

Сватба предричам аз , лятото догодина !

А може и след две ,да е . Зависи колко пъти вълните са го завръщали пред теб .

А, така само това да се чува.

:3d_047::3d_049::3d_053: Любов и пак любов ще спаси света!

Имам и още едно ,малко по - задълбочено и малко по- тъжно тълкувание. Букетът с белите рози /няма как да не го асоциирам със сватбата,с булката, с това да бъдеш булка.

Това ,че няколко пъти се връщал до теб ,означава ,че независимо от твоите решения за брака ,живота с партньор , ще имаш поне 2,3 или 4 шанса да създадеш това.

Хубавото е ,че накрая си взела решението да вземеш букета с розите , а не да го оставяш в морето , да отплува и да се връща до безкрай.

Ще хванеш един влак , който ще те отведе на неподозираи места, най- вече дома на сърцето ти !

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

arton708.jpg

ОРФЕЕВОТО ЦВЕТЕ

''Вакханките нападнали Орфей, заговорниците го замервали с камъни, хвърляли срещу него копия, един заговорник с меден меч отсякъл главата му. Тялото му разкъсали... И от всяка капка кръв на Певеца, капнала по тревата, поникнало Орфеевото цвете.

Имах образа на Орфеевото цвете на монета, сечена от Рим. Така открих Орфеевото цвете край село Гела, Смолянско. Ботаници – унгарски, руски и български – са правели такива опити с него: изскубвали Орфеевото цвете с корените, държали го в хербарий две години и половина, а след това пак го посаждали в естествената му среда. То се прихващало и възстановявало своя живот. Разлиствало се отново, разцъфтявало. Орфеевото цвете е единственото цвете в света, което изпада в анабиоза (мнима смърт) и крие тайната на безсмъртието. То е ендемит от ледниковия период.

Римляните изсекли това цвете на монети. Императори идвали в Родопите да му се поклонят. Музиката и любовта се носели в самия родопски въздух.

Цветето е свръхчувствително. Ако облак премине пред слънцето и сянка пропълзи по него, то мигом и видимо свива цветчета. А щом сянката премине и слънцето изгрее пак, Орфеевото цвете се разпуска, разтваря – сякаш поглъща светлината. То е като стих и музика – сътворено от родопската природа, същата, която роди и Орфей.

Това цвете е най-лековитото и най-красивото. Дълго се рових, докато установя, че през вековете то е имало 6 различни имена: китара, стирака, шап, родопски силивряк, хаберлея родопензис, Орфеевото цвете.''

(Никола Гигов, ''Орфей и Европа'')

Редактирано от Silviya
Линк към коментар
Share on other sites

Да, интересно. Струва ми се, че на картинката разпознавам каменоломка (Saxifraga). Тя също се отличава с подобни качества, макар че не мислех, че ще може да се възстанови след 2,5години в сухо състояние. Ще потърся да сравня имената в някой ботанически справочник.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Не, Диди. Другото име на Орфеевото цвете е Силивряк, още Безсмъртниче.

Латинско наименование Haberlea rhodopensis.

В Родопа планина го има в изобилие. Изсипват се нежните му дъхави цветчета като водопад от склоновете на скалите - расте по високи места, по скали и проветриво, обича слънцето. Многобройни малки цветчета, цели потоци в бяло, среща се най-често в сребристо бял цвят или в нежно лила. Защитено е със закон като много рядко цвете. Единственото известно, което може да възкръстне след смъртта си.

От тук не мога да ви пратя снимки, но като се прибера, на другия си компютър у дома имам, като обикалям из Родопа, съм снимала.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...