Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветята


Inatari

Recommended Posts

  • Отговори 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не, Диди. Другото име на Орфеевото цвете е Силивряк, още Безсмъртниче.

Латинско наименование Haberlea rhodopensis.

В Родопа планина го има в изобилие. Изсипват се нежните му дъхави цветчета като водопад от склоновете на скалите - расте по високи места, по скали и проветриво, обича слънцето. Многобройни малки цветчета, цели потоци в бяло, среща се най-често в сребристо бял цвят или в нежно лила. Защитено е със закон като много рядко цвете. Единственото известно, което може да възкръстне след смъртта си.

От тук не мога да ви пратя снимки, но като се прибера, на другия си компютър у дома имам, като обикалям из Родопа, съм снимала.

Вярно, силивряк е, благодаря Силве!

Сега се сещам, че и аз съм го виждала из балкана, но май все в лилавичко. Покажи някоя снимка с бяло!

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти покажа, Диди, не са ми тук сега, към края на месеца, като си отида в родния град, от там.

Красиви са тези цветчета и много нежни. Легендата е, че са капналите сълзи на Орфей от мъката му по изгубената Евридика. Венчелистчетата им са бели и като се разтворят са съвсем белички наблюдавани отгоре, а отвън фунийката им е в бледо лила и когато са затворени лилавеят, да. Но има и съвсем бели екземпляри, имам снимка и на такива точно над пещерата Дяволското гърло. Като обикалям из Родопа, винаги се изкушавам да наруша закона и да си взема една туфа с коренчетата, за да си го имам в саксия, но... за сега съм добро момиче. :)

Ботаниците се чудят на тези цветя - пристигнало при нас и запазило се от ледниковия период още, само няколко капки вода са достатъчни за да се съживи хербаризирано с години растение и да се разлисти отново в почва, а билкарите си мечаят да го докопат - растението е силно лековита билка за голям брой заболявания.

За сега мога линк само да пратя да разгледаш още:

http://imagesfrombulgaria.com/v/Plants_of_...o29_32.jpg.html

http://www.omda.bg/bulg/priroda/silivr.htm

http://nompax.hit.bg/Photos/plants/haberlea.htm

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Не успях да изчета всички мнения, може и на друг да е хрумнало:

колко много цветята приличат на чакрите...,

а също и на тунела към отвъдното.

Линк към коментар
Share on other sites

Да ви разкажа мойта история с цветята до момента. Оставям настрана факта, че се опитвах да завъдя стайни цветя, обаче децата като бяха по-малки ги режеха с ножички, поливаха ги със сокчета, чистеха им листата с препарати за прозорци, събаряха цветарника и чупеха саксиите. Все пак незнайно как оцеляха 2 растения и все още се развиват, някакви дървовидни са, но не им знам имената.

Преди години някой ми даде едно сандъче с цветя в него. Нямам спомен какво е станало с цветята, но дълго време сандъчето седеше на терасата самотно. Все пак аз го разкопавах и поливах от време на време. Странно поведение. Вероятно съм се надявала там да поникне поне плевел някакъв. Обаче нищо не поникваше.

Миналата година си казах, то така няма да стане и си купих семена , май бяха петунии, сях ги, те се хванаха, даже започнаха да цъфтят и аз много им се радвах. Обаче в големите горещини , изсъхнаха. Много ми беше мъчно и се самообвинявах, че не съм ги поливала достатъчно, че не съм ги прибрала в стаята, на по-хладно и т.н. Пак ми осиротя сандъчето.

И тогава в края на есента, забелязах, че в него пониква едно клонче с едно листо. Тук е момента да кажа, че срещу терасата имаме акация.,въобще по цялата улица има акции, жълти.

Ех, сега дървото си расте, пуска си нови клончета, само се чуда къде да го местя като порасне още :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

И у нас има дърво в саксия, харесахме си го в Пловдив, бяхме на разходка там. Имаше много измъчен вид като издънка на една голяма липа с враснати в тротоара корени. Затова го извадихме внимателно и го пресадихме в саксия. Вече 2 години расте на балкона, май наесен ще го пресаждаме пред входната врата. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

И аз не успявам да отгледам цвете вкъщи :(, но при мен не са децата, а котаците. Изпасоха де що има цвете за пасане, дори и такива, които според жената в магазина имат 'предупреждаваща' миризма. Накрая решихме, че сме решили проблема и аз все пак ще си имам цветенца - подариха ми кактусче. Да, ама - не, както се казва. Бутаха саксията, обръщаха я, независимо къде си я скривах и така докато го умориха.

Виж с цветята на терасата нямам проблеми. От години си гледам босилек. Май миризмата му им харесва, щото не го тормозят. Сега имам три вида здравец - розов (най-разпространения), бял и тъмнолилав. Последният е с много красив и нежен цвят. В началото слагах саксиите на разстояние една от друга, за да не се омешат. Но сега си представям (мечти, де) как догодина ще имам тъмнолилави цветчета с беличко по тях или бял здравец с лилави капчици и други такива красоти. Може и да стане, кой знае.

:3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Отглеждам много цветя. В къщи, на терасата и на двора. Забелязах , че цветята поставени на източната стена на стаята и срещу които най често заставам и отправям молитвите си са прекрасни, както през зимата така и през лятото. Който влезе в дома ми първо се захласва по тях. Дори понякога се тревожа да не ги покоси лош поглед. Засега са добре - буйни ,красиви и надявам се щастливи. Често на това място правя размествания за да осигуря пространство на някое цвете, което е в затруднено състояние. Наричам си го лечебницата.

Линк към коментар
Share on other sites

Обещах на Диана Илиева да й покажа мои снимки на Орфеевото цвете.

Ето, Диди, качих ги в този сайт, за да можеш да ги разгледаш, ако искаш по-отблизо да видиш бял Силивряк, кликай върху снимките още веднъж.

Първите две са с изцяло белички екземпляри точно над едни неолитни жилища в близост до Ягодинската пещера, а третата е с бледолилави до пещерата Дяволското гърло.

http://img105.imageshack.us/my.php?image=pict0451yq1.jpg

http://img105.imageshack.us/my.php?image=pict0452pl5.jpg

http://img528.imageshack.us/my.php?image=pict0440iv5.jpg

А на себе си обещавам като отида тази година, да наруша закона и да си взема една туфичка.

Линк към коментар
Share on other sites

Белият зюмбюл е символ на щедростта. Той е слязъл на Земята да проявява щедростта си, да се учи на щедрост, да дава.

Карамфилът е символ на здраве; човек, който иска да бъде здрав и твърд, да не го хваща болест, да отглежда карамфили без разлика каква краска имат.

Розата придава мекота. Ако искаш да имаш мекота, отглеждай рози.

Всяко цвете придава различни добродетели.

Лалето учи човека на правилата на даването - колко трябва да даваш.

Изворът на доброто - Краските

Много обичам кокичето. За мен то е символ на силна нежност..... Отглеждам ги (или по-скоро те сами растат) в градината. Когато водя първите стръкчета, които пробиват в най-студеното време и в снега, сякаш ми идват сили да мина през всички изпитания. Когато се появят първите бели капчици на цветовете ми става много нежно-силно.

babamarta16.jpg

Какви символи и чувства ви носят вашите цветя? Какво ви помагат да събудите в себе си? На какво ви учат?

Линк към коментар
Share on other sites

Ето, Диди, качих ги в този сайт, за да можеш да ги разгледаш, ако искаш по-отблизо да видиш бял Силивряк, кликай върху снимките още веднъж.

Първите две са с изцяло белички екземпляри точно над едни неолитни жилища в близост до Ягодинската пещера, а третата е с бледолилави до пещерата Дяволското гърло.

A, Силве, сега чак отворих снимките - супер са, наистина съвсем бели цветове! Thanks!

И като знам, че сме ходили няколко дни точно в този район, разгледахме пещерите, триградското ждрело - къде съм бляла и не съм ги видяла :3d_131: .

В същност по кое време на годината цъфти, че аз честно казано не съм на ясно - пролетта ли или лятото? Ние си направихме една екскурзийка до тези места преди 2-3 години някъде около 24май.

Линк към коментар
Share on other sites

Хей, приятели на цветята, привет! :3d_043:

Имам си още три тазгодишни розички!!! С другите две стават пет. Двете предишни ще цъфтят всеки момент, имат пъпчици. Едната зная, че е розова, но другата ще я видя сега. Нямам търпение. Искам да кажа, че много се радвам! Понеже обаче си имам наумени седем рози, не пет, продължавам с опитите. Тази година ще опитам и през лятото да окореня още две рози. Ще ви кажа наесен дали се е получило.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана Илиева

A, Силве, сега чак отворих снимките - супер са, наистина съвсем бели цветове! Thanks!

И като знам, че сме ходили няколко дни точно в този район, разгледахме пещерите, триградското ждрело - къде съм бляла и не съм ги видяла :3d_131: .

В същност по кое време на годината цъфти, че аз честно казано не съм на ясно - пролетта ли или лятото? Ние си направихме една екскурзийка до тези места преди 2-3 години някъде около 24май.

Била си точно в цъфтежния му период - от края на април в по-ниските места до средата на юни в по-високите.

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, ще ме накараш да прескоча пак до там :)

Признавам, че харесвам и дърветата, и храстите, но цветята определено са ми най-любими.

А за размножаването мисля, че си права - той, силивряка, май най-лесно се размножава по вегетативен начин, чрез разделяне на розетките; щом цъфти в края на пролетта/началото на лятото, значи разделянето е най-добре да стане есента. Ама нали е защитен вид :(

Линк към коментар
Share on other sites

Диана Илиева, никой никого за нищо не кара.

Ти питаш, аз само отговарям. Засега.

Всъщност, разубедих се да крада цвете за в къщи.

Дивите цветя затова са диви - на диво място им е най-добре.

И там са най-красиви. Като онова на камъка от третата снимка. Когато я правех, не знаех още какво точно съм снимала и кое е това цвете, затова си го нарекох камъчното цвете.

Малкото крехко цветенце, дивото цветенце, само то е успяло да разбере душата на камъка и да проникне в него - навътре в камъчното му сърце.

Защо да го слагам в саксии. Не.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не, :) не си ме разбрала добре - отговорът ми беше в смисъл, че с тези красиви снимки просто ме изкушаваш да отида и да ги видя на живо, :thumbsup1: да им се полюбувам ...

А последния абзац вече беше размишления как може да се размножи тази красота; за съжаление ми се струва, че е така, както написах.

И аз си мисля като теб, че няма да се получи такава "магия", ако беше в саксия ... Камъчно цвете - хубаво име си му дала!

Линк към коментар
Share on other sites

В градинката ни отвори очи божурът. Нашият е бял и е още млад. На мен ми действа странно успокояващо - имам чувството, че когато стоя до него и гледам цветовете му, времето замира - спокойна, чиста, мъдра, добра красота.....

gallery_377_28_26999.jpg

Родът на дървесния божур произхожда от Китай. Известен е в китайската култура няколко столетия преди новата ера като лековито и декоративно растение. През XVI в. в страната се отглеждали над 30 сорта божури, някои от които се оценявали високо и се разменяли срещу злато. В китайската култура има много легенди, свързани с това цвете, а в приказките героят постига съвършенство в живота, ако в градината си има божури, “които менят цветовете си четири пъти на ден”.

В гръцката митология Пеон се наричал ученикът на целителя Ескулап. С помощта на чудно растение той излекувал дори бога на подземното царство Плутон от раните, нанесени му от Херакъл. Тази случка предизвикала завистта на Ескулап и той заповядал да убият Пеон. Но богът не позволил това да се случи и го превърнал в красиво цвете.

В древността растението се славело не само с красотата, но и с чудодейните си свойства. Вярвало се, че гони злите духове и че наниз от цветовете му около шията на човек е силно оръжие, което държи далеч демоните.

http://gotvarstvo.georgievi.net/a/paeonia

http://www.mirolm.hit.bg/Bozur.htm

http://medicine-bg.net/index.php?option=co...0&Itemid=38

Корените на божура са много полезни в профилактиката и лечението на алергии , които протичат от летните месеци до ранната есен, когато повечето хора са повалени от една или друга форма на алергия.

http://alternativna-medicina.tialoto.bg/article.php?id=2228

В традиционната китайска медицина белият божур е известен като билка със стимулиращо въздействие върху кръвта, черния дроб и далака. Смята се, че е горчив, адстрингентен и освежаващ, спира съсирването на кръвта и изтегля горещината от тялото. Растението е сред най-важните женски лековити билки в китайската народна медицина. Предписва се при различни менструални оплаквания, включително предменструален синдром, обилна менструация, кървене между два цикъла и липса на менструация. Фитотерапевтите го препоръчват и за синдрома на поликистозните яйчници, миома и някои случаи на женско безплодие, често в комбинация с гол сладник или други билки. Белият божур има спазмолитично действие и се прилага при менструални болки, схващане на скелетните мускули и стомашно-чревни спазми. Изследванията показват, че пеонифлоринът нормализира някои видове хормонален дисбаланс при жените.

През 2001 г. китайски учени установяват, че пеонифлоринът възпрепятства образуването на тромби в кръвта. Той е ефикасен при лечението на екзема, високо кръвно налягане, повишена температура и като успокоително. Противовъзпалителните свойства на билката я правят полезна при лечението на ревматизъм и други възпалителни процеси.

http://www.zdravnitza.com/a/nav/products/o.../649/category/3

Линк към коментар
Share on other sites

Едно от любимите ми цветя е божура. Във вазата ми на бюрото, от което пиша сега, има пресни цветове от моята градина. Ухае по-силно и от розата. Моят е бял, напръскан леко с кървавочервени жилки. И ми създава усещане за живот.

Линк към коментар
Share on other sites

:D Мила, винаги съм се възхищавала на усещането ти за живот. Ти и десет години на тъмно ако си, ще е с тебе. Не ти го пожелавам, де. :D

Аз харесвам червени божури. Като малки ходехме с майка ми и баща ми да ровим луковици чак до румънската граница, на няколко километра от селото на баба ми. Там имаше и змии. Аз и брат ми набързо убихме една, а баща ми после се ужаси. Не ме е страх от змии.

Майка ми и сега има от тези божури в градинката зад блока, трябва да са цъфнали вече.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е любов, Бог е в мен, в теб, Бог е в цялата природа, :P

Прекрасна тема!

Аз обожавам рози!Те ми носят най-много радост!

Ето, и нещо красиво поне според мен:

47955_041.GIF

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасна тема!

Аз обожавам рози!Те ми носят най-много радост!

Ето, и нещо красиво поне според мен:

Добре дошла EFIRNA_NEJNOST! :feel happy:

На мен розите също са ми любимите цветя. Много често си ги слагам в аватара. :)

Знае ли някой нещо за зелените рози?

greenrosenew-full.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Аз харесвам всички цветя, дори и плевелите. Най-вече тях. Защото оцеляват и нямат нужда някой да се грижи за тях, за да живеят

Напротив, и те имат нужда от вода! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Прекрасна тема!

Аз обожавам рози!Те ми носят най-много радост!

Ето, и нещо красиво поне според мен:

Добре дошла EFIRNA_NEJNOST! :feel happy:

На мен розите също са ми любимите цветя. Много често си ги слагам в аватара. :)

Знае ли някой нещо за зелените рози?

greenrosenew-full.jpg

Мерси, Ани добре заварила!

Лично аз не знам нищо отностно зелените рози-а има ли такива?!

roses_bouquet_dsc00021.jpg

Редактирано от EFIRNA_NEJNOST
Линк към коментар
Share on other sites

Аз харесвам всички цветя, дори и плевелите. Най-вече тях. Защото оцеляват и нямат нужда някой да се грижи за тях, за да живеят

Напротив, и те имат нужда от вода! ;)

Още един към групата на неразбралите ме:)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...