Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовен учител и духовен ученик


Mel

Recommended Posts

Който не знае,

и не знае, че не знае,

е глупак - ИЗБЯГВАЙ ГО!

Който не знае,

и знае, че не знае,

е ученик - НАУЧИ ГО!

Който знае,

и не знае, че знае,

спи - СЪБУДИ ГО!

Който знае,

и знае, че знае,

е мъдрец - СЛЕДВАЙ ГО!

Ръдиард Киплинг

Ако гледаш на живота като на училище, то тогава ти си учител за някои хора и ученик на други едновременно.

Разбира се,че Животът е едно Голямо училище. :)

:3d_060:

Линк към коментар
Share on other sites

Как да се отдадем интелектуално ?Да му имаме пълно доверие ли ?

Интелектуалното отдаване с интелекта няма да го разбереш. Освобождаването от егото е това - да излезеш от ума. 100% импровизация.

Линк към коментар
Share on other sites

Как да се отдадем интелектуално ?Да му имаме пълно доверие ли ?

Интелектуалното отдаване с интелекта няма да го разбереш. Освобождаването от егото е това - да излезеш от ума. 100% импровизация.

Интересно... :3d_023:

А като излезеш от ума и се освободиш от егото,ще чуваш ли духовният ти учител какво ти говори...? :3d_116:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм виждала човек, който се е освободил от егото. Бихте ли ми показали такъв?

erendil, ти срещал ли си човек, който да е станал духовен учител за теб?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мога с чисто сърце на ръката да кажа, че досега 2, 3 пъти поне съм намирала хора, които съм считала за свои духовни учители. Т.е. хора, които са ме научили на много нещо, всъщност, аз съм попивала като една гъбка и съм вземала точното знание в сферата в която ми е нужна. И ни е било много приятно и на двамата...

По принцип аз счмитам, че донякъде всички ние имаме хора, от които да учим и хора, които да се учат от нас.

Има и една стара сентенция, която гласи, когато Ученикът е готов, учителят ще дойде"! Но съм сигурна 100%, че същата пословица и в обратен контекст е вярна! Т.е., когато един Учител е готов, идва и Ученикът!

Е, както всички знаем Учителите имат и своите любими Ученици, а и Учениците Любим Учител...!

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е не към него готов ли е, а към тебе готова ли си.

Учителят може да каже остави тази работа. отиди да живееш в този град, отиди в тази страна. Готова ли си?

Учителят е готов, а ти готова ли си?

Нещо не ти се иска май вече да имаш учител.

Значи ,където и да иде учителя,ние трябва да бъдем готови да го следваме ?!

:)

Ами ако съм омъжена,трябва ли да оставя семействато си,за да следвам моят духовен учител ?

:3d_119::3d_108:

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е не към него готов ли е, а към тебе готова ли си.

Учителят може да каже остави тази работа. отиди да живееш в този град, отиди в тази страна. Готова ли си?

Учителят е готов, а ти готова ли си?

Нещо не ти се иска май вече да имаш учител.

Значи ,където и да иде учителя,ние трябва да бъдем готови да го следваме ?!

:)

Ами ако съм омъжена,трябва ли да оставя семействато си,за да следвам моят духовен учител ?

:3d_119::3d_108:

Зависи каква ти е задачата и дали се налага. Когато човек има учител, се учи и на отдаденост. Учителят няма да злоупотреби с нея. Нооооо понякога се налага да се прави нещо. Може да е нещо дребно, но съзнателно да го направиш в името на учението си.

Сега се усешам, че за различните ученици може да има различни отдадености. Моята не е твоя :)

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е не към него готов ли е, а към тебе готова ли си.

Учителят може да каже остави тази работа. отиди да живееш в този град, отиди в тази страна. Готова ли си?

Учителят е готов, а ти готова ли си?

Нещо не ти се иска май вече да имаш учител.

Значи ,където и да иде учителя,ние трябва да бъдем готови да го следваме ?!

:)

Ами ако съм омъжена,трябва ли да оставя семействато си,за да следвам моят духовен учител ?

:3d_119::3d_108:

Зависи каква ти е задачата и дали се налага. Когато човек има учител, се учи и на отдаденост. Учителят няма да злоупотреби с нея. Нооооо понякога се налага да се прави нещо. Може да е нещо дребно, но съзнателно да го направиш в името на учението си.

Сега се усешам, че за различните ученици може да има различни отдадености. Моята не е твоя :)

Да,може би е много хубаво да имаш свободата да се отдадеш напълно на призива на Душата ... :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е не към него готов ли е, а към тебе готова ли си.

Учителят може да каже остави тази работа. отиди да живееш в този град, отиди в тази страна. Готова ли си?

Учителят е готов, а ти готова ли си?

Нещо не ти се иска май вече да имаш учител.

Значи ,където и да иде учителя,ние трябва да бъдем готови да го следваме ?!

:)

Ами ако съм омъжена,трябва ли да оставя семействато си,за да следвам моят духовен учител ?

:3d_119::3d_108:

Зависи в какво състояние е семейството. Ако то се крепи само на ценности, наложени от статукво и обкръжението, ако то не е основано на безусловната любов. а е израз на всякакви зависимости, то наистина е по-добре човек да направи опит да се отдалечи и промени живота си. Но ако го направи само защото учителя иска това или само заради идеята да го следва, то ще попадне в още по-страшни зависимости.

Духовният ученик е човек, който постига своята свобода съзнателно и сам...

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът е не към него готов ли е, а към тебе готова ли си.

Учителят може да каже остави тази работа. отиди да живееш в този град, отиди в тази страна. Готова ли си?

Учителят е готов, а ти готова ли си?

Нещо не ти се иска май вече да имаш учител.

Значи ,където и да иде учителя,ние трябва да бъдем готови да го следваме ?!

:)

Ами ако съм омъжена,трябва ли да оставя семействато си,за да следвам моят духовен учител ?

:3d_119::3d_108:

Зависи в какво състояние е семейството. Ако то се крепи само на ценности, наложени от статукво и обкръжението, ако то не е основано на безусловната любов. а е израз на всякакви зависимости, то наистина е по-добре човек да направи опит да се отдалечи и промени живота си. Но ако го направи само защото учителя иска това или само заради идеята да го следва, то ще попадне в още по-страшни зависимости.

Духовният ученик е човек, който постига своята свобода съзнателно и сам...

Благодаря!

:3d_050::3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм виждала човек, който се е освободил от егото. Бихте ли ми показали такъв?

Да се освободиш от егото не е като да го убиеш. Без егото няма смисъл да се живее. То е прожекционен апарат, който създава света около тебе, а съзнанието наблюдава тази прожекция. И като всичко на този свят, егото има своята черна страна - зацапания обектив изкривява цялата прожекция.

erendil, ти срещал ли си човек, който да е станал духовен учител за теб?

Исус Христос затова е възкръснал, за да може съзнанието му да бъде отворено и достъпно за всички. Той е повече от Бог. Бог не взема страна, той само поддържа равновесието. Когато стане война и хората умират, Бог не се намесва. Докато Исус Христос предоставя спасение за всички хора, стига да си отворен за него, те изпълва веднага. Има много, много чисти души.

А като излезеш от ума и се освободиш от егото,ще чуваш ли духовният ти учител какво ти говори...?

Душата няма нужда да говори. Всяка книга, която някога ще прочетеш, тя вече я е чела. Всеки филм, който някога ще гледаш, тя вече го е гледала. Когато си всичко което е, защо ти е да говориш. Когато искаш ръката ти да направи нещо, говориш ли и?

Линк към коментар
Share on other sites

Учител е само Бог. Ако е за словото му има го достъпно за всички, ако е за уроци такива ни преподава всеки ден чрез хора, чрез всякaкви същества и условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Учител е само Бог. Ако е за словото му има го достъпно за всички, ако е за уроци такива ни преподава всеки ден чрез хора, чрез всякaкви същества и условия.

:thumbsup:

Да,,Бог е най-големият учител.Чрез самият Живот,Той ни преподава най-голямото учение.Само трябва да имаме" очи да видим и уши да чуем" как ни говори Бог.Той ни говори чрез всичко ,което ни се случва,чрез всичко което ни заобикаля.

Всичко,което ни се случва е поредица от уроци,които трябва да преосмислим, и чрез преосмислянето ,ние трябва да намерим вярната посока.

Самият Живот е най-голямото училище.Опитът,който придобиваме ежедневно в него,не могат да ни дадат никакви външни знания.Те само могат да ни помогнат да възприемем и осъзнаем по-лесно нещата в живота.

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Вижте, това уж звучи добре, но ако се замислите не е така.

Ако това, което казвате, е така, то това означава всеки от нас да преоткрива напълно самостоятелно топлата вода или велосипеда :)

Има ли смисъл, така ли е в действителност?

За мен - не; има приемственост, има учители и добре, че е така. В крайна сметка всеки от нас ще е минал през етапа "велосипед" и то съвсем реално, практически, но няма да губи време и сили да го открива съвсем сам.

Иначе да, животът ни учи, но съвсем не сам. Представете си, едно дете, има създадена азбука за езика, който говори, предоставени са му всички необходими буквари, учебници, пособия ... Дали всяко дете ще се сети кое какво е и как да го ползва, за да се научи, без някой да му покаже? А съвсем отделен е въпроса колко бързо и колко вярно ще бъдат усвоени знанията.

Това, че някои от вас не са срещнали учител все още, не означава, че такива липсват и всеки сам се учи на всичко. Може тепърва да срещнете (обикновено май когато въобще не очаквате ;) ), може да сте срещнали, но да не сте го приели за учител/и, а по-нататък да се яви друг такъв ...

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, всичко е дадено. Преди 2000 години Христос ни е показал как да живеем. След него Учителя Beinsa Douno ни е обяснил в над 6000 беседи същото. Не знам още кой искаш да слезне да те учи ако можеше ангелите да слезнат и да ни променят без да си мръднем пръста щеше да е хубаво. Това че не ни харесва тоя начин на живот и искаме да си удоволстваме на земята и да не жертваме нищо от благините тука е друг въпрос. Хората гледаме в себе си, виждаме купища недостатъци, пороци, но вместо да се хванем да ги оправяме, да се промениме ние търсиме философия да ни олекне съвестта, че може и така.

Линк към коментар
Share on other sites

Вижте, това уж звучи добре, но ако се замислите не е така.

Ако това, което казвате, е така, то това означава всеки от нас да преоткрива напълно самостоятелно топлата вода или велосипеда :)

Има ли смисъл, така ли е в действителност?

За мен - не; има приемственост, има учители и добре, че е така. В крайна сметка всеки от нас ще е минал през етапа "велосипед" и то съвсем реално, практически, но няма да губи време и сили да го открива съвсем сам.

Иначе да, животът ни учи, но съвсем не сам. Представете си, едно дете, има създадена азбука за езика, който говори, предоставени са му всички необходими буквари, учебници, пособия ... Дали всяко дете ще се сети кое какво е и как да го ползва, за да се научи, без някой да му покаже? А съвсем отделен е въпроса колко бързо и колко вярно ще бъдат усвоени знанията.

Това, че някои от вас не са срещнали учител все още, не означава, че такива липсват и всеки сам се учи на всичко. Може тепърва да срещнете (обикновено май когато въобще не очаквате ;) ), може да сте срещнали, но да не сте го приели за учител/и, а по-нататък да се яви друг такъв ...

Разбира се,че не отричам духовните учители.

Днес по света има много духовни учители и гурута.Може и в България да има...

Да,може би съм срещнала такъв...и да не съм го познала ,може да сме се разминали...а може и още да не съм го срещнала... :3d_103:

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Mel, не е нужно човекът, който ще стане твой духовен учител, да бъде някакъв световно известен гуру или какъвто и да е там. Според мен не всички от тези, макар популярни лица, са истински духовни учители. За мен истинските духовни учители са доста скромни в света; имат големи възможности, помагат и учат хората, но не считат за нужно да си правят и PR-кампания.

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам дори на себе си да не говорим с готови думи :) Защото като кажем "всичко трябва да се научи от личен опит", това пак са готови думи, а не личен опит.

Учителят може да бъде всеки човек, за когото не подозираме, че е учител.

...а пък учителят спестява огромно количество болка и сътадания, които иначе бихме трупали като личен "опит" ...

Линк към коментар
Share on other sites

ПОПИТАХ моя учител, който събра ръце, след това си изми очите с тях, след това ги разтвори и духна нещо от тях. Попитах го какво прави. Той ми каза: „Ами не знам, така ми дойде.”

Линк към коментар
Share on other sites

Мел, след прекрасния цитат на Дриада от първа страница, който е като истинско откровение, наистина, каквото и да се добави, би било само хабене на думи.

Линк към коментар
Share on other sites

Истинския духовен учител едва се забелязва между хората, смирено чака ученика да я намери.Той знае, че ще го открие без да афишира с мисията си на този свят.Върти ми се една действителна история, на която попаднах тия дни.Духовен учител -клошар, намира безнадеждно съществуваща душа- млад човек.Помага на лутащия се да намери "счупените" парченца от душата си.През какви духовни трансформации минава търсещия е трудно да се опише, само се чувства.Накрая духовния учител го напуска.Кратка среща в тоя свят, бърза, ползотворна и като резултат- нов просветлен индивид на земята.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможни са всякакви сценарии. Някои са невероятни, други - съвсем обикновени. Около човек често има хора, които не са му съвсем симпатични, а се оказва, че точно те са били най- полезни за развитието му. Да се вслушваш във всеки,но и да умееш да отсяваш, да различаваш. Това умение идва с опита и страданието. Вселената винаги подсказва, но дали самият човек е готов да чуе и да възприеме - в това е въпросът. Имала съм и неприятели преди години и точно от тях съм получила най- добрите си уроци. За което им благодаря. Някои от тях по- късно се преобразуваха в приятели. А други - не.

Понякога добър урок може да получиш и от напълно неосъзнат човек. Но систематичните познания, свързани с разбиране - изискват усилия и от теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Един учител ти е преподавал урок и за да му се отблагодариш, трябва да го заучиш. Бодри бъдете и изучавайте Божиите закони. Учете! Това, което един е постигнал по един начин, вие по същия начин не можете да го постигнете – пътищата са разнообразни, по един и същ начин не стават нещата. Примерът на другия за теб е само поощрение.

Докато скъсаме със старото, не е лесна работа. Трябва да минем през огъня и да не изгорим, да минем покрай греха и да не се окаляме. Използвайте условията, които Бог ви е дал. От добродетелите, които имате, и от погрешките, които имате, се учете. Всички трябва да се стремите да влезете в хармония с Разумните същества. Целият живот на човека трябва да бъде приготовление за Духа, който иде. В духовния живот, след като е работил дълго време за другите, човек трябва да работи и за себе си. Правете малки опити, за да се видят резултатите. Ще работите отвътре чрез молитва и съзерцание, за да се увеличи възприемателната ви сила. Навсякъде трябва да виждате Божия Промисъл и хубавото в изворите, в дърветата, в реките, в песъчинките и да вземате пример.

Не е във ваш интерес да ви хвалят. Да се научи човек да живее, това е най-голямото изкуство – цяла наука е това. Всеки трябва да развие интуицията, за да може да предвижда, чрез което ще се избегнат много нещастия. У всинца ви има заровени таланти от миналото, които не сте развивали и стоят настрана един живот, втори, трети. Господ ще ви съди за талантите, които ви е дал и които не сте обработили. Духовният човек трябва да знае това, което светът знае и да има един плюс отгоре – да знае нещо повече.

Който не е свършил земното училище, трябва да го свърши, защото преди да си вземе матурата, не може да влезе в Божественото. Ако не разберете земните работи, как ще проумеете небесните. Който се учи на тая земя, ще го пратят в по-горно училище, а който не се учи – в по-долно училище.

Човек трябва да благодари и да бъде със съзнанието на дете, което има много да учи. През всички тези видими звезди човек трябва да мине, за да учи. Колко много работа му предстои! За колко време той трябва да изброди всички тези слънчеви системи! Човек трябва да знае това, което е потребно в дадения случай. Невъзможно е той да знае всичко, а и не може да знае всичко, понеже не е създал света. Приятността не е в това да разбереш всичко, а да разбереш малкото, което в дадения случай ти трябва. Например, когато отидеш при извора, не е важно да знаеш как е станала водата и откъде иде; в случая същественото малко е да пийнеш вода, а другото после. Човек нека да пристъпи да работи с това малкото, което има. Има месеци, в които растенията цъфтят и зреят, а има месеци, в които се берат плодовете. Това е специално за всички, които търсят пътя. Говоря символично. Които са работили повече, развили са Божествените дарби. Напреднали души са тези, които са работили.

Сигурността на ученика

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

Мненията на всеки участник, са израз на вътрешното светоусещане на всеки.Интересен е всеки поглед върху даден проблем,а що се отнася за казаното от теб hipathia,пожелавам ти да ме надминеш.Не си усетил, че имаш тази дарба.Може и да си по- добър от мен. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...