Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Духовен учител и духовен ученик


Mel

Recommended Posts

Здравей, Дриада.

Невъзможно е да не се усети "онова нещо", което е вътре в теб и в сърцето ти. А също и в ума ти - защото трябва и разбиране, и различаване, и пр.

То ме зарежда и вдъхновява всеки ден.

То придава смисъл на живота ми.

Всъщност, животът е едно невероятно вълшебство.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Дриада.

Невъзможно е да не се усети "онова нещо", което е вътре в теб и в сърцето ти. А също и в ума ти - защото трябва и разбиране, и различаване, и пр.

То ме зарежда и вдъхновява всеки ден.

То придава смисъл на живота ми.

Всъщност, животът е едно невероятно вълшебство.

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Вярно ли е твърдението, че Учителя Дънов е бил пребит от някакъв тип и е лежал на легло ?

Отговор на въпроса ще намерите в :"Изгревът" том 21 стр.593 т.24 " Побоят върху Учителя "

Линк към коментар
Share on other sites

Аз намерих преди дни информация за този побой, но не знам дали е достоверна...

Сега намерих инфо в уикито :

На 4 май 1936 г. активист на политическата партия Демократически сговор му нанася побой, който предизвиква мозъчен кръвоизлив и парализа. Въпреки заболяването, на 14 юли Петър Дънов излиза със свои ученици на лагер край Седемте рилски езера и до 12 август напълно възстановява здравето си.

Версията дето бях чел беше по - жълта, пикантна по отношение причината за побоя... Но явно тази горе е вярната (сигурно е по религиозни причини или поради критики на Учителя; може и наистина да е било поради ревност). Замислял съм се, как би ли реагирал ако някой го нападне,а то се оказа, че е имало такъв случай. Представял съм си как се телепортира на друго място, или пък посягащият да го удари не успява поради невидим щит (чел съм, че са го вкарвали в затвора, но той е изчезвал от там чрез телепортация).

Както и да е.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Причината за побоя е желанието на Учителя да поеме върху себе си една атака срещу Братството, която е решил да поеме върху себе си с всички последствия като обикновен човек.

Хубаво е човек да си представя, но и да знае какво си представя.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, то ако не знаеш какво си представяш,как ще си го представяш. Във въпросния форум,пишеше, че Учителя посвещавал в Тантра секса някаква ученичка. Мъжът и, някакъв здрав бачкатор, като научил за това, пребил Учителя. След това от речника на Дънов били изчезнали думите "тантра" и "секс". Въпросният разказвач на тази история, обаче не е посочил източник. Може да се опира на лични прозрения, но по - вероятно лъже или предава прочетени фантасмагории. :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

В представите ни за духовен учител изниква един съвършен човек, почти светец, много живял, много мъдър.

Ако беше така в действителност, ние не бихме имали голям шанс да срещнем през живота си учител, който да ни води в духовното ни израстване.

Духовен учител може да бъде дори дете, ако ученика е готов, той ще учи от всеки и от всичко.

През моя живот съм имала много хора, които са ми помагали в моето развитие. Всеки един от тях, независимо какъв е аз наричам свой Учител и усещането ми е светло, защото е донесъл светлина в живота ми. По това аз познавам, че съм срещнала Учител - по светлината. Но малко от тях съзнателно са ме учили, а само на един съм каза Учителю.

Не знам дали бях готова, когато го срещнах, дори не предполагах, че съм в беда. Бях на едно тъмно място на душата си макар да си мислех, че съм на най-невероятният купон. Не предполагах и днес още се учудвам, че точно на такова тъмно място ще срещна човек, който ще донесе много светлина в живота ми.

В първия момент изпитах нещо съдбовно, проблясък, но веднага след това го забравих. Може би година по късно озъснах, че се е случило нещо невероятно в живота ми.

Започнах да забелязвам промените и да се питам какво става. Той само се усмихваше мълчаливо. И тогава го познах. И започнах да се уча.

Бях толкова щастлива на всички невероятни неща, които се случваха, че исках да кажа на целия свят: Хей, вижте имам най-добрия учител. Но никой не би ми повярвал, това беше най-обикновен човек, и другите не бяха негови ученици, той беше моят Учител.

Разбирам, че е мой духовен учител по светлината която носи в живота ми, по това как се променям, как действията ми стават плодотворни. Има още какво да уча.

Благодарна съм, че срещнах своя духовен учител.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...