Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Душата


Saper

Recommended Posts

:ph34r: ,бих казала че душата е ПСИХИЧНАТА обвивка на духа. :D ,ако ме разбирате какво искам да кажа.
Линк към коментар
Share on other sites

по скоро пасивна, затова от ж.р., смях

анима ~ анимал

джива ~ жива

"но защо остана, таз душа камбана,

до смъртта под всеки удар в мен, да звъни..."

висша душа - човешка душа, дар на пробудената душа

позволява само-настройка, 6-то чувство, интуиция

Линк към коментар
Share on other sites

Преди няколко дена докато мислех по тематата имах една синхроничност. Отварям една книжка с мисли и попадам на раздела Душа. Ето няколко мисли от там:

"Единственото нещо, което е ценно в човека, това е неговата душа... Ако вие не можете да обичате душата си, тогава как ще можете да обичате другите хора? Кое може да обичате в другит хора? Душата. А пък всичко друго, което обичате в човека, то е все едно да обичате дрехите му.

Под думата "душа " аз разбирам онова, което си ти, човекът. Що е душата? То е човекът в своята същина, която не може да умре. И онзи, който не вярва, след като умре ще види, че не умира....

Душата принадлежи на висшите светове, за които понятие нямаме. С нищо не може да бъде премерена и видяна.

Някои пита има ли душа човек, или не. Душата е която чувства, която съзнава. Ако няамш душа, ти не можеш да живееш. Само че тази душа се разлиачава. Има душа по-малка, по-голяма, по-напреднала, по-ненапреднала.

Всяка душа в света има своя мисия. Вие седите и питате защо сте се родили. Щом си роден, ти имаш една малка мисия. Всеки ден ти трябва да извършваш нещо за цялото човечество. Ти си човекът, който трябва да изпрати на човечеството една малка мисъл, едно малко чувство, една малка постъпка...

Никой не може да измести душата от пътя, в който Бог я е поставил. Пътят на всяка душа е строго очертан и никой не е в сила да я измести от него. Като казваме че хората взаимно си влияят, това се отнася до техния физически път, но не и до пътя на душата. Душите са в ръцете на Бога, а не в ръцете на ангелите или пък в човешки ръце.

... Що се отнася до човешката душа, имайте предвид следното: никоя сила в света не е в състояние да превърне душата във въглен. Тя за вечни времена си остава един скъпоценен камък в небесното царство. Тя е излязла от Божественото Дихание. Туй трябва да считате като закон. Чистата душа не може да се опорочи, тя всякога е чиста. Помнете това, дръжте тази мисъл в себе си, за да не се обезсърчавате! Дойдете до някое противоречие кажете: "Моята душа е чиста. Ако аз се опетних, то е външно, не се отнася до душата." Следователно ще мислите, че погрешката ви е в постъпката, а не че вашата душа е станала по-добра или лоша. Аз мога да ви кажа, че някой път сте постъпили разумнно, а някой път неразумно, но то не се отнася до вашата душа.

Тялото е една къща на човешката душа в духовния живот...

Душата е съществувала преди тялото. Душите създават телата, но телата не могат да създадат души.

Когато нашата душа е свързана с Бога, тя притежава природни сили и може да лекува рани, от които страда съвременното общество.

В никакъв случай няма да жертваш висшите интереси на своята душа за благото на тоя свят."

източник: Енцикплопедичен речник (с мисли от Беинса Дуно), изд Астрала, 2002, ISBN 954-562-078-1; раздел Душата, стр. 184-191

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за много хубавия пост, Иво

Смисълът в който Учителят употребява думата е Висшият Аз,

който "наема" имания в предвид в моя пост "усещащ" елемент, джива

Джива има начало и край, макар индивидуалният му живот да е много дълъг

Линк към коментар
Share on other sites

Душата е тази, която величае пред земното материално тяло, без която то нямаше да бъде одухотворено. Душата е истинското ни АЗ, скритото за човешките ни очи ослепени умишлено от нас самите за истинската ни същност. Ако тя не съществуваше и ако не бяхме възприели, че съществува наистина щеше да е вярно, че произхождаме от маймуната. Душата е връзката ни с Бога, нашият истински вид пред Него, тя ни представлява, тя ни белязва!

Линк към коментар
Share on other sites

"таз душа камбана"

в сърдечният център

Учителят говори и за още по-ниска душа, Нефеш

(според мен в свадхистхана - дуалност, его, добро и зло)

Линк към коментар
Share on other sites

Имаме си нашия скъпоценен ,самороден дух част от божествената голяма светлина ,но мозъка и сърцето на този дух-светлина е именно душата . Тя е нащето лице ,тя е нашата индивидуалност,за пред Бога и цялата вселена. Тя ни прави именно човешки същества. Просто си е запазена марка на човечеството ,това е нашата уникалност и способност за творчество . Ако нямахме душа-съзнание ,щяхме да сме просто ,частички от голямата светлина,но ние сме мислеща ,чувстваща ,творяща част от голямата Божествена Светлина. :D

Помислете за това :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Колко е лесно да се кара колело. Колкото най-трудно, толкова най-лесно ? Защо Заьо ?

Душата - не я познавам. Би било добре да се разшири гъбката (лилава, с нишки)

Нали общуваме не само на вербално ниво ? Значи разбирате - ако не - разбирате. Толкова е просто. Просто поглед .

Всичко добро, да живеят бедните и красивите !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:) Умът е който преценява / обвинява ...грешките разобличава/внушава. Съвестта е различно нещо. :v:

Категориите са : старозаветни, новозаветни, праведни, ученици.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Душата също греши в преценките си, докато не изгради здрав мост с Твореца!

Детето греши, когато родителят му временно го е оставил, за да натрупа опитност.

Родителят гледа скришом, как детето се учи от живота, но е готов на намеса за предотвратяването на сериозен инцидент.

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Венцислав_  Nov 25 2005 

По-будно нещо от душата няма,

обаче лошо: за беда голяма

- грешни заповеди изпълнява,

не Дух, а тяло Нея управлява!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Е, ми точно в това се състои грешката на душата - в един неуспешен живот, в който тя не съумява да накара ума да я забележи - грешната стратегия. Душата, ако не греши, би и стигнало и едно превъплъщение! Тя греши и точно за това са нужни множество инкарнации, за да натрупа необходимата опитност в управлението на материалното и тленното.

:feel happy:

Предлагам, дискусията да продължи в темата за душата!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:) къде ли е тази тема :1eye: предложението прието :v: обаче комбината - прекръстоската сърце - Душа, ум - Дух и волята...са ни чудесно предизвикателство :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

******************

Родилни мъки, нов живот,

в чистилище с подли същества.

Бродираме живота бод след бод,

тъчем пътека, собствената си съдба.

Изграждаме света. О, не - рушим!

Дали със сила или със слова...

уж с намерения добри, а все грешим,

живеем... А какво остава след това?

Душата си не чуваме, не се поглеждаме

не търсим красивата, пречистена частица в нас.

В живота глупост и суета отглеждаме

и няма Ние, има само Аз!

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Има 3 аспекта на душата :

- емоционална душа, извлечена от тялото на желанието, т. н. животинска душа -( кама - рупа ),

- интелектуална душа, извлечена от виталното ( етерното ) тяло, т. н. нисш Манас -интелект ( кама - манас ),

- съзнателна душа, извлечена от плътното тяло, т.н. висш Манас - разум ( Будхи - манас ).

Ти за коя душа питаш дали греши?

Духовната душа е нашият стремеж, да се облечем в Будическото тяло, там грешки дали има...

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm:

Знам ли, май душата е една, а другото са - де да знам, но не и души!

Но дори и да е така, мислиш ли, че тази последната - "Будхи - манас", може да греши? Ако са три съставките, все една трябва да е водеща? При неуспех какво става, кой "поема вината"?

Също е интересна теорията за смесването на различните части на различните души преди инкарнацията, както, че при всяка нова инкарнация този "микс от различни частички на душите" е различен от придишният в предишната инкарнация. С други думи няма индивидуално натрупана опитност във вечноста, а има масов "прогрес" на голям духовен поток.

Духовната душа е нашият стремеж, да се облечем в Будическото тяло, там грешки дали има...

Ами ако си отговориш какъв е пътят, през който този стремеж върви, за да достигне това обличане и какви са пречките и това дали "духовната душа" успява да се справи с пречките към целта, ще разбереш дали тя греши!

:thumbsup:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:D Душата е съвкупност от работата на духа върху телата и по - фините ни такива. Душата е о - духо - твореното тяло ( тела ). Троичността не е случайност. Троен Дух управлява тройно тяло и това създава тройна душа. Фокусната точка е умът. И се получава един интересен сандвич :

Дух - Душа - Тяло - отново тройчици.

Връзките са Дух - Ум и Душа - Сърце, както ги е описала Благост. И когато Духът се свързва с Душата, Умът е в хармония със Сърцето.

А Венци ти е отговорил на въпроса за грешенето преди още да го зададеш само в четири строфи. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Дух - Душа - Тяло - отново тройчици. - Не съм спорил за това!

Тялото - греши!

Душата - греши!

Духът - не греши!

Това казвам на български.

А въпросът ми беше риторичен!

:yinyang:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...