Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Saper

Душата

Recommended Posts

:) ДУШАТА ми цени точността + благодарността :hypocrite: та да ти благодаря за точния самоанализ дето си правиш -с трите факта - фактът си е факт :P там и боговете мълчат :smarty: и понеже Душата ми действително държи на точността ...та да уточним бройката на философите и учениците :sleeping: а не да пишем/пускаме в пространството/ цялото

Философи - много, но ученици - малко!
това ми се иска...за учениците...всички сме ученици...много сме :D що пишеш че сме малко :blink: имаше някакви легенди за произхода на котките - май с Атлантида беше свързано :sleeping:

:P Отивам да си търся Егото и да му спретна едно харакири :lol::P

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

ДУШАТА ми цени точността + благодарността  та да ти благодаря за точния самоанализ дето си правиш -с трите факта - фактът си е факт  там и боговете мълчат  и понеже Душата ми действително държи на точността ...та да уточним бройката на философите и учениците  а не да пишем/пускаме в пространството/ цялото

това ми се иска...за учениците...всички сме ученици...много сме  що пишеш че сме малко  имаше някакви легенди за произхода на котките - май с Атлантида беше свързано 

Отивам да си търся Егото и да му спретна едно харакири  

Любов + Светлина + Мир + Радост

Наистина учениците са всички, но осъзналите това, че са ученици са малко, а заблудилите се във философията /спящите ученици/ са много.

Защо винаги трябва да правя толкова глупави обяснения на думите си?

Неразбрано ли пиша?

Или пак "надничаме под вола" и се радваме на "дребните рибки" - умствената въртележка!

Защо да се взираме в думите, а не видим смисъла и същността?

Имаме ли време за игри?

:blink:

Редактирано от Синева

Сподели това мнение

:) Целта на упражнениетон/ниграта е важна и е принципна/ не лична...точността + чистотата във вибрацията на изказа :thumbsup2: особено когато е поставен най - най - отгоре например като обръщение или като обобщение неверно :)просто веднага ми светна лампичката ...затова отреагирах...щото някои сме преживявали различни варианти на вибрацията на изказите за УЧЕНИК и ФИЛОСОФ ...понякога и в пренебрежителен / обиждащ смисъл....дааа философите са много и най - различни ( например има и дипломирани , има и дървени...комбинации и асоциации разни), при учениците също е разнообразнооо. Знам, че съм ясна + разбрана. Именно същността и смисъла гледам. Прошавай / извинявай . Прибирам си тенис хилката, но пинг - пончето по темата остава да подскача :v:

Защо винаги трябва да правя толкова глупави обяснения на думите си? Неразбрано ли пиша?...
въпросите са риторични, нали :sleeping:

Сподели това мнение

Хайде стига с тези рибки! Стига тра-ла-ла! :thumb down:

"Кучетата си лаят, а керванът си върви!"

:feel happy:

Жалко за душата,

Горката!

Гледа с мъка и във гнет

как умът се перчи най-отпред.

И боли, боли я в тази невъзможност

води битка

постоянна и в тревожност.

Ах уви,

ако умът успее да ни победи!

:yinyang:

чистотата във вибрацията на изказа  особено когато е поставен най - най - отгоре например като обръщение или като обобщение неверно просто веднага ми светна лампичката ...затова отреагирах..

"неверно"?

Точно неразбирането води до относителността в нашите преценки.

В случая – Твоето усещане за вибрациите, които вложих аз в думите не съвпадна с моето.

Само по себе си, усещането ти е истинско, защото то съществува. Не е невярно.

Просто не ме усети и избърза да раздаваш оценки за това кое твърдение е вярно и кое не е! Както правя и аз често.

Красотата е в многообразието разбира се!

Редактирано от Синева

Сподели това мнение

" Човешкият език не е в състояние да предаде мълниеносните думи на словото '' Б. Дуно

Ученикът учи и служи, той не учи за самото учение, то не е самоцел. Ученикът е буден той има не само светлина, но и топлина...

Духът го води, душата натрупва опит... :feel happy:

Сподели това мнение

:( , както винаги , думите ми са оценени ,разбрани , рецензирани , друг е въпроса дали с + или -.. За което сърдечно благодаря .

Пък дали било лесно да се говори , за мен е лесно, имам дар слово и мога и да говоря и да пиша доста добре .

Дали сърцата могат да се разширяват ?

Предполагам , Донка е нямала предвид физическия смисъл на думата разширено сърце , защото би било лошо човек да страда от разширено сърце :( , не мислите ли ?

Явно друг е смисъла на това да разширяваме сърцата си ! ....

И аз реших да подчертая именно това .....

Не телета , ами цели стада направо се търсят под един вол , под един израз.; При това много красив и поетичен като значение .....

Не разбирам едно , защо винаги трябва да се демонстрира едно такова дълбоко неодобрително отношение .....

Просто прескочете изказването ми и прочетете следващото , ако толкова не Ви понася / Благост и Венцислав / Защо просто не затворите очи и не го подминете някакси .

Аз достатъчно уважавам вашите мнения . И не правя постоянни рецензии за изказванията ви .

Сподели това мнение

:) Здравей, Инатари!

Душата е от Бога, Духът е от Абсолюта. Сърцето...като че ли не може да се разширява...Душата го прави.
:) това съм написала...къде видя всичките горенаписани от тебе неща...

:) просто няма разширяване на сърца...що е това...рекох само добронамерено да доуточня...

:) имам сега една молба - с конкретни примери да ми покажеш къде е това

ВИНАГИ...

както винаги , думите ми са оценени ,разбрани , рецензирани , друг е въпроса дали с + или -..

защо винаги трябва да се демонстрира едно такова дълбоко неодобрително отношение .....

Просто прескочете изказването ми и прочетете следващото , ако толкова не Ви понася / Благост и Венцислав /

"Защо просто не затворите очи и не го подминете някакси "....

:) дааа можех и да премълча...след първото "разширяване"...го направих...обаче понататъка душата ми подаде сигнал, че нещата се преплитат...и само добронамерено ОТБЕЛЯЗАХ момента.

Не се оправдавам и не се извинявам....ако го направя ще е неискрено, а държа на искреността и естествеността както и на точността в изказа.

Мога само да кажа, че съжалявам и се огорчавам, след като прочетох някой от последващи неща...но предпочитам да премълча , но пък е поучително и е полезно да преосмислим + отработим някои прибързани коментари и заключения.

УВАЖАВАМ абсолютно всички мнения + рецензирането по принцип не означава неуважение....благо ще доуточня.

Извини за категоричността + уважавам също и красотата и поетичността когато мога да ги съзра.

Сподели това мнение

<_< Няма смисъл да се огорчаваме взаимно или пък да си се извиняваме щом няма защо . :unsure:

Просто наистина така се чувствам през повечето време , подложена на рецензии , и то дори не директни , а някакси без да се споменава името ми дори . Което е още по - огорчително .

Разбира се има и много хубави светли моменти , които са по - ценни за мен и от

всички думи , думички и разговорчета :)

Те са плод на вътрешния ми свят и не могат да бъдат разрушени от никой .

Вдъхновената и окрилена размяна на мисли също ми дава опование , но по - някога е твърде обезсърчително да се чувстваш изпитван постоянно , сякаш кой знае какво съм казала .

А пък аз знам , че мога да пиша , независимо дали всеки ще ми даде одобрението си . Предполагам това ще прозвучи прекалено самоуверено и егоцентрично , но просто знам какво съм . И какво не съм . :D

Както и да е , мечтая си един ден всички тук да станем приятели . А не постоянно да търсим начини да се диференцираме , квалифициараме и търсим някаква йерархия , която не съществува , освен в мозъците на някои .

Истината на другия , неговото право да я изкаже по директен или индеректен начин е право на всеки участник в този форум .

Колко хубаво е /предполагам / чувството на сигурност и безопасност от постоянна критика и изстрели в мисловното ми пространство.

Зарята от цветни звезди е нещо друго :D , което разбира се също съм изпитвала :rolleyes: .

Противоречиви са мислите ми ....много . може пък и така да станем по - близки ,знае ли човек.. B)

Продължавам д авярвам в хората тък , надявам се и те да продължават да вярват в мен . :smarty::hmmmmm::)

Сподели това мнение

Инатари :thumbsup:

Никой не плаща за чужди грешки!

Да не позволяваме на умът да господарства над нас.

С уважение към всички ви!

:wub:

:smarty::yinyang::smarty::wub:

Сподели това мнение

Май за това иде реч в спора по-горе:

пост#40

... ограничението на умовете и тесните сърца са пречка пред разбирането ни, както един с друг, така и с Твореца. А какво толкова има да си разбираме, като от една страна сме и абсолютно независими един от друг, а от друга - моите проекции са част от вас, а вашите са част от мен. Външното неразбиране евътрешна дупка, само да намерим "матриал" да я запълним...

пост#41

:thumbsup:  :thumbsup:

Материала си го имаме в неограничени количества, само дето го търсим не където трябва. Търсим го вън - в света и в другите същества, защото мислим, че имаме дупка. А то не е дупка, а неправилно разпределен материал, или блокиран някъде поради

ограничението на умовете и тесните сърца

:thumbsup:

Под тесни сърца не знам какво разбира Венцислав, но аз го разбирам като

неумението и нежеланието ни да приемем, че другите могат да изживяват емоции по-различни от нашите;

неумението и нежеланието ни да посрещаме с Любов всяка емоция - своя или чужда.

Не съм и аз сигурна ограничението на Ума ли е причина за "тясното сърце" или "тясното сърце" ограничава Ума ни. Май двете си влияят взаимно и ако искаме да деблокираме материала за дупката дето (е, в това вече съм убедена) го носим в себе си, Ума и Сърцето заедно е хубаво да "разширяваме". И за да не стане пак недоразумение:

Да "разширя Ума" за мен означава да приема всяко нещо, което Бог ми праща не с критика, недоволство и осъждане, а с ВНИМАНИЕ и РАЗБИРАНЕ.

Да "разширя Сърцето" за мен означава да преодолея страха от изживяването и съпреживяването на емоции, които са ми непознати или досега умът ги е смятал за лоши, срамни, табу... Само като ги усетя мога да ги осъзная, опозная, разбера с Ума си и ако ме тревожат или ме правят нещастна, да ги трансформирам в радост, т.е. да видя Доброто в себе си и около себе си.

:angel:

А струва ми се, разширим ли Ума и Сърцето, Душата ще е свободна и сама ще се оправи с дупките, блокажите и завихрянията, дето ограниченият Ум и тясното Сърце са причинили в нея. :)

Сподели това мнение

:sorcerer: Ех , май започваме да възстановяваме равновесието от позитивна и негативна енергия . :king: Това равновесие ни прави по - свободни за разговор с душата си .

А иначе започват да се намесват емоции , егота , азо-ве и тра- лала други малки пътечки и пътчета ,които в крайна сметка не отвеждат където трябва .

Може би това е да имаш бистър ум , да си го освободил от емоции и мисли за.... , каквото и да било и да поведеш разговор свободен с душата си .

Да я попиташ как я кара в последно време . И дали има нужда от нещо .

Като свършиш разговора със собствената си душа , може да попиташ душата на ближния си , как е и как я кара в последно време и дали има нужда от нещо .

И чак тогава да се впуснеш в лабиринтите на мислите и да започнеш с въпросите и съмненията .

Съмнявайте се дами и господа !

Не приемайте , че крепостта е завладяна , защото там отвъд е следващия замък и следващата крепост . :):):)

Сподели това мнение

Синева, братко, виждай смисъла и съдържанието преди да решиш, че трябва да има противопоставяне.

Сега ще ти дам една връзка: по повод просенето ( странно го разбираш ) - "Блажени бедните по дух"! Не искам много да се обяснявам, разчитам на чуждата широта и отвореност, понеже аз съм си тясно-ограничен.

Сподели това мнение

Синева, братко, виждай смисъла и съдържанието преди да решиш, че трябва да има противопоставяне.

Сега ще ти дам една връзка: по повод просенето ( странно го разбираш ) - "Блажени бедните по дух"! Не искам много да се обяснявам, разчитам на чуждата широта и отвореност, понеже аз съм си тясно-ограничен.

Благодаря за забележката! :D Опитвам се, Венци, опитвам се!

Никъде не е казано, че бедните по Дух просят и не правят нищо друго, за да "забогатеят”.

Просенето като дума не ми харесва. :feel happy: По друг начин звучат думите - благодарствена молба.

Просенето като дума го свързвам с тава да не работиш сам над подобряването на собствения си живот, а да разчиташ единствено на помощ от вън. :feel happy:

Аз харесвам това:

Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб.
Какво означава това:

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 5.

3. блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно.

Блажен е онзи, който се е самоопределил за беден по Дух, тоест този, който е разкрил, че благата, които му носи материалното са му недостатъчни и неудовлетворяващи в живота. Блажен е онзи, който търси онова удовлетворение, което ще го направи истински богат.

Човек, който поради умствена заблуда и гордост не се самоопределя като беден и това, което му дава материалният свят му е достатъчно, не може да бъде блажен.

Бедният духом не е нито синоним на мързел нито на просия. Това е синоним на човек готов на всичко за да се почувства истински богат, на търсещия човек.

:)

Редактирано от Синева

Сподели това мнение

:thumbsup: , прекрасно тълкувание от Синева !

Сподели това мнение

:feel happy::feel happy::feel happy:

:feel happy:  Любовта на Душата

Възлюбленият на човешката душа - това е Великото в света - Бог!

Намирането на Възлюбления - това е твоето пробуждане!

Каква промяна става с тебе! - Ти си вече Син на Виделината!

Чувстваш благоуханието на хиляди цветя около тебе.

Светлината почва да гали всичко онова, което Бог е създал.

Снеговете и ледовете почват да се топят.

Ти си вече в страната, дето Слънцето грее и никога не престава да грее. Защото няма вече нощ!

Обърсани са вече сълзите от очите ти.

Ти ставащ способен да чуваш неземната музика, която пълни всичко :feel happy: 

И като че излиза от всички скали, върхове, извори, треви, цветя, дървета и звезди!

Те ти говорят и ти разбираш техния говор!

Той е молитвената им песен към Великия!

Около теб текат кристални води, които дават безсмъртие; около теб дървета, които цъфтят и зреят всеки месец, и листата им са за изцеление на народите.

Заради Възлюбления си ти обичаш всички, защото във всички виждаш отблясъка на Неговата Красота!

И тяхната любов към теб е Любовта на твоя Възлюблен!

Ти не обичаш вече, но ти сам си Любов, ти сам си  Чистота, ти сам си Невинност, ти сам си Светлина !

Ти всичко правиш заради Възлюбления си!

Поглеждаш и виждаш, че всичко е хубаво!

И казваш:

" Разбрах, че планът на Битието е план на Любовта! Всичко е Любов ! Всичко е Истина! "

:feel happy: Това е Любовта на душата!

№ 500 от Свещени думи на Учителя

Сподели това мнение

Харесваме го , защото е вярно , расиво казано и повече от всякога на мястото си . :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Сподели това мнение

Здравейте, сладури! Аз пък всичките ви харесвам... до един! :D

И думите ви харесвам, но смисъла им още повече.

За ограниченията - какво има толкова да ги коментираме, ограничени сме си, това е - ща не ща мозък имам поставен в една черепна КУТИЯ, а сърцето ми, клетото, пърха в гръдна КЛЕТКА, мърда още там, но по кое ще позная, че съм жива...

Обичайте се! :feel happy:

Сподели това мнение

Необходимо е да се помни, че душата винаги е добра; може да и липсва опитност в трите свята и по този начин да е непълна; но тя не съдържа никакво зло.

Материята е средството за проява на душата на това поле на съществуване; душата е средството, на едно по-високо поле, за проява на духа, а трите са триединство, синтезирано от живота, проникващ във всички тях. Душата се разгръща, използвайки материята, и намира своята кулминационна точка в човешката душа.

Самоосъзнаващата душа на човека е във връзка с душата на всички неща. Тя е интегрална част от всемирната Душа и поради това може да осъзнае съзнателната цел на Божеството; може разумно да съдейства на Божията воля и по този начин да работи с плана на Еволюцията.

Душата е качеството, проявено от всяка форма. Тя е онова фино нещо, което разграничава един елемент от друг. Тя е неосезаемата същинска природа на формата, която в растителното царство определя дали ще се пови роза или цветно зеле, бряст или кресон; това е един вид енергия, разграничаваща различните видове в животинското царство, и прави един човек различен от другите по външен вид, по нрав и по характер.

На полето на съществувание на душата няма разделение. Няма "моя душа и твоя душа". Само в трите свята на илюзията и на майа мислим от гледна точка на души и тела.

Човечеството е проявление на два аспекта на душата - животинската душа и божествената душа, - които, като се съчетаят и споят в човека, съставляват човешката душа. Това е причината за специалните проблеми на човека, а тези два аспекта го въвличат в дългата борба, завършваща с освобождаването на божествената душа чрез възвисяване на животинската душа. В тези думи се крие много храна за размисъл.

Душата на човечеството е не просто едно създание, свързващо духа с материята и посредничещо между Монадата и личността, а тя изпълнява една уникална функция на връзка между по-висшите три природни царства и по-нисшите три.

Доколкото човек се намира под влиянието на душата, а след това под контрола на душата и накрая - в отъждествяване с нея, само дотолкова той ще се приближава към центъра на сливане. Като се увеличава любовта ви към човечеството, а интересът ви към самите вас намалява, вие ще се продвижвате към онзи център на светлина и любов, където Учителите съществуват духовно.

Езотерична психология, Посланията на тибетеца, В служба на човечеството - А. Бейли

Редактирано от Станимир

Сподели това мнение

Какво е за вас човешката душата? :hmmmmm:

Как ще я обрисувате с няколко думи? :rolleyes:

:) Ще опитам:

Спящата Красавица, Снежанка, Пепеляшка, Червената шапчица, Герда, Сестричката на дивите лебеди, Златното момиче, Евридика, Психея и мн. други от приказки и легенди.

Душата,

една вълшебна корда в тишината...

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега