Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Душата


Saper

Recommended Posts

:) ДУШАТА ми цени точността + благодарността :hypocrite: та да ти благодаря за точния самоанализ дето си правиш -с трите факта - фактът си е факт :P там и боговете мълчат :smarty: и понеже Душата ми действително държи на точността ...та да уточним бройката на философите и учениците :sleeping: а не да пишем/пускаме в пространството/ цялото

Философи - много, но ученици - малко!
това ми се иска...за учениците...всички сме ученици...много сме :D що пишеш че сме малко :blink: имаше някакви легенди за произхода на котките - май с Атлантида беше свързано :sleeping:

:P Отивам да си търся Егото и да му спретна едно харакири :lol::P

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

ДУШАТА ми цени точността + благодарността  та да ти благодаря за точния самоанализ дето си правиш -с трите факта - фактът си е факт  там и боговете мълчат  и понеже Душата ми действително държи на точността ...та да уточним бройката на философите и учениците  а не да пишем/пускаме в пространството/ цялото

това ми се иска...за учениците...всички сме ученици...много сме  що пишеш че сме малко  имаше някакви легенди за произхода на котките - май с Атлантида беше свързано 

Отивам да си търся Егото и да му спретна едно харакири  

Любов + Светлина + Мир + Радост

Наистина учениците са всички, но осъзналите това, че са ученици са малко, а заблудилите се във философията /спящите ученици/ са много.

Защо винаги трябва да правя толкова глупави обяснения на думите си?

Неразбрано ли пиша?

Или пак "надничаме под вола" и се радваме на "дребните рибки" - умствената въртележка!

Защо да се взираме в думите, а не видим смисъла и същността?

Имаме ли време за игри?

:blink:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:) Целта на упражнениетон/ниграта е важна и е принципна/ не лична...точността + чистотата във вибрацията на изказа :thumbsup2: особено когато е поставен най - най - отгоре например като обръщение или като обобщение неверно :)просто веднага ми светна лампичката ...затова отреагирах...щото някои сме преживявали различни варианти на вибрацията на изказите за УЧЕНИК и ФИЛОСОФ ...понякога и в пренебрежителен / обиждащ смисъл....дааа философите са много и най - различни ( например има и дипломирани , има и дървени...комбинации и асоциации разни), при учениците също е разнообразнооо. Знам, че съм ясна + разбрана. Именно същността и смисъла гледам. Прошавай / извинявай . Прибирам си тенис хилката, но пинг - пончето по темата остава да подскача :v:

Защо винаги трябва да правя толкова глупави обяснения на думите си? Неразбрано ли пиша?...
въпросите са риторични, нали :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде стига с тези рибки! Стига тра-ла-ла! :thumb down:

"Кучетата си лаят, а керванът си върви!"

:feel happy:

Жалко за душата,

Горката!

Гледа с мъка и във гнет

как умът се перчи най-отпред.

И боли, боли я в тази невъзможност

води битка

постоянна и в тревожност.

Ах уви,

ако умът успее да ни победи!

:yinyang:

чистотата във вибрацията на изказа  особено когато е поставен най - най - отгоре например като обръщение или като обобщение неверно просто веднага ми светна лампичката ...затова отреагирах..

"неверно"?

Точно неразбирането води до относителността в нашите преценки.

В случая – Твоето усещане за вибрациите, които вложих аз в думите не съвпадна с моето.

Само по себе си, усещането ти е истинско, защото то съществува. Не е невярно.

Просто не ме усети и избърза да раздаваш оценки за това кое твърдение е вярно и кое не е! Както правя и аз често.

Красотата е в многообразието разбира се!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

" Човешкият език не е в състояние да предаде мълниеносните думи на словото '' Б. Дуно

Ученикът учи и служи, той не учи за самото учение, то не е самоцел. Ученикът е буден той има не само светлина, но и топлина...

Духът го води, душата натрупва опит... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:( , както винаги , думите ми са оценени ,разбрани , рецензирани , друг е въпроса дали с + или -.. За което сърдечно благодаря .

Пък дали било лесно да се говори , за мен е лесно, имам дар слово и мога и да говоря и да пиша доста добре .

Дали сърцата могат да се разширяват ?

Предполагам , Донка е нямала предвид физическия смисъл на думата разширено сърце , защото би било лошо човек да страда от разширено сърце :( , не мислите ли ?

Явно друг е смисъла на това да разширяваме сърцата си ! ....

И аз реших да подчертая именно това .....

Не телета , ами цели стада направо се търсят под един вол , под един израз.; При това много красив и поетичен като значение .....

Не разбирам едно , защо винаги трябва да се демонстрира едно такова дълбоко неодобрително отношение .....

Просто прескочете изказването ми и прочетете следващото , ако толкова не Ви понася / Благост и Венцислав / Защо просто не затворите очи и не го подминете някакси .

Аз достатъчно уважавам вашите мнения . И не правя постоянни рецензии за изказванията ви .

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравей, Инатари!

Душата е от Бога, Духът е от Абсолюта. Сърцето...като че ли не може да се разширява...Душата го прави.
:) това съм написала...къде видя всичките горенаписани от тебе неща...

:) просто няма разширяване на сърца...що е това...рекох само добронамерено да доуточня...

:) имам сега една молба - с конкретни примери да ми покажеш къде е това

ВИНАГИ...

както винаги , думите ми са оценени ,разбрани , рецензирани , друг е въпроса дали с + или -..

защо винаги трябва да се демонстрира едно такова дълбоко неодобрително отношение .....

Просто прескочете изказването ми и прочетете следващото , ако толкова не Ви понася / Благост и Венцислав /

"Защо просто не затворите очи и не го подминете някакси "....

:) дааа можех и да премълча...след първото "разширяване"...го направих...обаче понататъка душата ми подаде сигнал, че нещата се преплитат...и само добронамерено ОТБЕЛЯЗАХ момента.

Не се оправдавам и не се извинявам....ако го направя ще е неискрено, а държа на искреността и естествеността както и на точността в изказа.

Мога само да кажа, че съжалявам и се огорчавам, след като прочетох някой от последващи неща...но предпочитам да премълча , но пък е поучително и е полезно да преосмислим + отработим някои прибързани коментари и заключения.

УВАЖАВАМ абсолютно всички мнения + рецензирането по принцип не означава неуважение....благо ще доуточня.

Извини за категоричността + уважавам също и красотата и поетичността когато мога да ги съзра.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

<_< Няма смисъл да се огорчаваме взаимно или пък да си се извиняваме щом няма защо . :unsure:

Просто наистина така се чувствам през повечето време , подложена на рецензии , и то дори не директни , а някакси без да се споменава името ми дори . Което е още по - огорчително .

Разбира се има и много хубави светли моменти , които са по - ценни за мен и от

всички думи , думички и разговорчета :)

Те са плод на вътрешния ми свят и не могат да бъдат разрушени от никой .

Вдъхновената и окрилена размяна на мисли също ми дава опование , но по - някога е твърде обезсърчително да се чувстваш изпитван постоянно , сякаш кой знае какво съм казала .

А пък аз знам , че мога да пиша , независимо дали всеки ще ми даде одобрението си . Предполагам това ще прозвучи прекалено самоуверено и егоцентрично , но просто знам какво съм . И какво не съм . :D

Както и да е , мечтая си един ден всички тук да станем приятели . А не постоянно да търсим начини да се диференцираме , квалифициараме и търсим някаква йерархия , която не съществува , освен в мозъците на някои .

Истината на другия , неговото право да я изкаже по директен или индеректен начин е право на всеки участник в този форум .

Колко хубаво е /предполагам / чувството на сигурност и безопасност от постоянна критика и изстрели в мисловното ми пространство.

Зарята от цветни звезди е нещо друго :D , което разбира се също съм изпитвала :rolleyes: .

Противоречиви са мислите ми ....много . може пък и така да станем по - близки ,знае ли човек.. B)

Продължавам д авярвам в хората тък , надявам се и те да продължават да вярват в мен . :smarty::hmmmmm::)

Линк към коментар
Share on other sites

Инатари :thumbsup:

Никой не плаща за чужди грешки!

Да не позволяваме на умът да господарства над нас.

С уважение към всички ви!

:wub:

:smarty::yinyang::smarty::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

Май за това иде реч в спора по-горе:

пост#40

... ограничението на умовете и тесните сърца са пречка пред разбирането ни, както един с друг, така и с Твореца. А какво толкова има да си разбираме, като от една страна сме и абсолютно независими един от друг, а от друга - моите проекции са част от вас, а вашите са част от мен. Външното неразбиране евътрешна дупка, само да намерим "матриал" да я запълним...

пост#41

:thumbsup:  :thumbsup:

Материала си го имаме в неограничени количества, само дето го търсим не където трябва. Търсим го вън - в света и в другите същества, защото мислим, че имаме дупка. А то не е дупка, а неправилно разпределен материал, или блокиран някъде поради

ограничението на умовете и тесните сърца

:thumbsup:

Под тесни сърца не знам какво разбира Венцислав, но аз го разбирам като

неумението и нежеланието ни да приемем, че другите могат да изживяват емоции по-различни от нашите;

неумението и нежеланието ни да посрещаме с Любов всяка емоция - своя или чужда.

Не съм и аз сигурна ограничението на Ума ли е причина за "тясното сърце" или "тясното сърце" ограничава Ума ни. Май двете си влияят взаимно и ако искаме да деблокираме материала за дупката дето (е, в това вече съм убедена) го носим в себе си, Ума и Сърцето заедно е хубаво да "разширяваме". И за да не стане пак недоразумение:

Да "разширя Ума" за мен означава да приема всяко нещо, което Бог ми праща не с критика, недоволство и осъждане, а с ВНИМАНИЕ и РАЗБИРАНЕ.

Да "разширя Сърцето" за мен означава да преодолея страха от изживяването и съпреживяването на емоции, които са ми непознати или досега умът ги е смятал за лоши, срамни, табу... Само като ги усетя мога да ги осъзная, опозная, разбера с Ума си и ако ме тревожат или ме правят нещастна, да ги трансформирам в радост, т.е. да видя Доброто в себе си и около себе си.

:angel:

А струва ми се, разширим ли Ума и Сърцето, Душата ще е свободна и сама ще се оправи с дупките, блокажите и завихрянията, дето ограниченият Ум и тясното Сърце са причинили в нея. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:sorcerer: Ех , май започваме да възстановяваме равновесието от позитивна и негативна енергия . :king: Това равновесие ни прави по - свободни за разговор с душата си .

А иначе започват да се намесват емоции , егота , азо-ве и тра- лала други малки пътечки и пътчета ,които в крайна сметка не отвеждат където трябва .

Може би това е да имаш бистър ум , да си го освободил от емоции и мисли за.... , каквото и да било и да поведеш разговор свободен с душата си .

Да я попиташ как я кара в последно време . И дали има нужда от нещо .

Като свършиш разговора със собствената си душа , може да попиташ душата на ближния си , как е и как я кара в последно време и дали има нужда от нещо .

И чак тогава да се впуснеш в лабиринтите на мислите и да започнеш с въпросите и съмненията .

Съмнявайте се дами и господа !

Не приемайте , че крепостта е завладяна , защото там отвъд е следващия замък и следващата крепост . :):):)

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, братко, виждай смисъла и съдържанието преди да решиш, че трябва да има противопоставяне.

Сега ще ти дам една връзка: по повод просенето ( странно го разбираш ) - "Блажени бедните по дух"! Не искам много да се обяснявам, разчитам на чуждата широта и отвореност, понеже аз съм си тясно-ограничен.

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, братко, виждай смисъла и съдържанието преди да решиш, че трябва да има противопоставяне.

Сега ще ти дам една връзка: по повод просенето ( странно го разбираш ) - "Блажени бедните по дух"! Не искам много да се обяснявам, разчитам на чуждата широта и отвореност, понеже аз съм си тясно-ограничен.

Благодаря за забележката! :D Опитвам се, Венци, опитвам се!

Никъде не е казано, че бедните по Дух просят и не правят нищо друго, за да "забогатеят”.

Просенето като дума не ми харесва. :feel happy: По друг начин звучат думите - благодарствена молба.

Просенето като дума го свързвам с тава да не работиш сам над подобряването на собствения си живот, а да разчиташ единствено на помощ от вън. :feel happy:

Аз харесвам това:

Моли се така, сякаш всичко зависи от Бог, но работи така, сякаш всичко зависи от теб.
Какво означава това:

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 5.

3. блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно.

Блажен е онзи, който се е самоопределил за беден по Дух, тоест този, който е разкрил, че благата, които му носи материалното са му недостатъчни и неудовлетворяващи в живота. Блажен е онзи, който търси онова удовлетворение, което ще го направи истински богат.

Човек, който поради умствена заблуда и гордост не се самоопределя като беден и това, което му дава материалният свят му е достатъчно, не може да бъде блажен.

Бедният духом не е нито синоним на мързел нито на просия. Това е синоним на човек готов на всичко за да се почувства истински богат, на търсещия човек.

:)

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: , прекрасно тълкувание от Синева !
Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::feel happy::feel happy:

:feel happy:  Любовта на Душата

Възлюбленият на човешката душа - това е Великото в света - Бог!

Намирането на Възлюбления - това е твоето пробуждане!

Каква промяна става с тебе! - Ти си вече Син на Виделината!

Чувстваш благоуханието на хиляди цветя около тебе.

Светлината почва да гали всичко онова, което Бог е създал.

Снеговете и ледовете почват да се топят.

Ти си вече в страната, дето Слънцето грее и никога не престава да грее. Защото няма вече нощ!

Обърсани са вече сълзите от очите ти.

Ти ставащ способен да чуваш неземната музика, която пълни всичко :feel happy: 

И като че излиза от всички скали, върхове, извори, треви, цветя, дървета и звезди!

Те ти говорят и ти разбираш техния говор!

Той е молитвената им песен към Великия!

Около теб текат кристални води, които дават безсмъртие; около теб дървета, които цъфтят и зреят всеки месец, и листата им са за изцеление на народите.

Заради Възлюбления си ти обичаш всички, защото във всички виждаш отблясъка на Неговата Красота!

И тяхната любов към теб е Любовта на твоя Възлюблен!

Ти не обичаш вече, но ти сам си Любов, ти сам си  Чистота, ти сам си Невинност, ти сам си Светлина !

Ти всичко правиш заради Възлюбления си!

Поглеждаш и виждаш, че всичко е хубаво!

И казваш:

" Разбрах, че планът на Битието е план на Любовта! Всичко е Любов ! Всичко е Истина! "

:feel happy: Това е Любовта на душата!

№ 500 от Свещени думи на Учителя

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Харесваме го , защото е вярно , расиво казано и повече от всякога на мястото си . :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, сладури! Аз пък всичките ви харесвам... до един! :D

И думите ви харесвам, но смисъла им още повече.

За ограниченията - какво има толкова да ги коментираме, ограничени сме си, това е - ща не ща мозък имам поставен в една черепна КУТИЯ, а сърцето ми, клетото, пърха в гръдна КЛЕТКА, мърда още там, но по кое ще позная, че съм жива...

Обичайте се! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Необходимо е да се помни, че душата винаги е добра; може да и липсва опитност в трите свята и по този начин да е непълна; но тя не съдържа никакво зло.

Материята е средството за проява на душата на това поле на съществуване; душата е средството, на едно по-високо поле, за проява на духа, а трите са триединство, синтезирано от живота, проникващ във всички тях. Душата се разгръща, използвайки материята, и намира своята кулминационна точка в човешката душа.

Самоосъзнаващата душа на човека е във връзка с душата на всички неща. Тя е интегрална част от всемирната Душа и поради това може да осъзнае съзнателната цел на Божеството; може разумно да съдейства на Божията воля и по този начин да работи с плана на Еволюцията.

Душата е качеството, проявено от всяка форма. Тя е онова фино нещо, което разграничава един елемент от друг. Тя е неосезаемата същинска природа на формата, която в растителното царство определя дали ще се пови роза или цветно зеле, бряст или кресон; това е един вид енергия, разграничаваща различните видове в животинското царство, и прави един човек различен от другите по външен вид, по нрав и по характер.

На полето на съществувание на душата няма разделение. Няма "моя душа и твоя душа". Само в трите свята на илюзията и на майа мислим от гледна точка на души и тела.

Човечеството е проявление на два аспекта на душата - животинската душа и божествената душа, - които, като се съчетаят и споят в човека, съставляват човешката душа. Това е причината за специалните проблеми на човека, а тези два аспекта го въвличат в дългата борба, завършваща с освобождаването на божествената душа чрез възвисяване на животинската душа. В тези думи се крие много храна за размисъл.

Душата на човечеството е не просто едно създание, свързващо духа с материята и посредничещо между Монадата и личността, а тя изпълнява една уникална функция на връзка между по-висшите три природни царства и по-нисшите три.

Доколкото човек се намира под влиянието на душата, а след това под контрола на душата и накрая - в отъждествяване с нея, само дотолкова той ще се приближава към центъра на сливане. Като се увеличава любовта ви към човечеството, а интересът ви към самите вас намалява, вие ще се продвижвате към онзи център на светлина и любов, където Учителите съществуват духовно.

Езотерична психология, Посланията на тибетеца, В служба на човечеството - А. Бейли

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Какво е за вас човешката душата? :hmmmmm:

Как ще я обрисувате с няколко думи? :rolleyes:

:) Ще опитам:

Спящата Красавица, Снежанка, Пепеляшка, Червената шапчица, Герда, Сестричката на дивите лебеди, Златното момиче, Евридика, Психея и мн. други от приказки и легенди.

Душата,

една вълшебна корда в тишината...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...