Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Душата


Saper

Recommended Posts

И какъв образ се възпроизвежда в очите? Прав или обърнат?

Добре е щом съм мил на някого.

Благодаря!

п.п. Досега никъде не срещал твърдението, че светлината минава и зад очите. Би ли обяснила? Може и на л.с. за да не товарим темата с неща, които не я засягат.

Благодаря ти предварително!

Редактирано от Ники_
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Живот, смърт, безсмъртие, дух, душа, тяло, съзнание – толкова много понятия, които не заслужават излишни изблици на емоционална енергия. Човешкото съзнание, трудно достига отвъд илюзията на това, което се нарича живот и смърт, а това допринася, за липса на разбиране на понятия и представи. Това се случва, защото твърдата материя на 3D създава ограничение за съзнанието, като например това да разделя (самото съзнание разделя заради материята, която го съдържа) времето и пространството като две напълно различни неща, както и това да гледа на времето като на линейно. Всичко е само миг, нищо повече, миг в който трудно се умира и още по-трудно се живее, защото съзнанието гледа в съня а не отвъд него, не гледа в мига, а преди или след него. Много трудно е да се стои в мига и да се осъзнава и възприема всичко в един единствен миг. Миг, в който всичко, което е не съществува и съществува едновременно – всичко в света е минало и бъдеще – без настояще забулено от колективното съзнание. Ако само за един миг се осъзнае парадокса на това, че всичко което е не е, в същия миг, съзнанието се слива с цялото. Ала при положение, че колективното стои напред или назад във време-пространството единицата трудно би могла да задъжи мига на цялото.

Този миг, е център на съществуването и несъщецтвуването, който от гледна точка на живот и смърт в оглед на душата изглежда така...живота е спиралата на падението в центъра на която е смъртта. Смъртта от своя страна е спиралата на възхода и пътят към началото на ново падение. Душата е вечното съществуване, пътникът по спиралите на живота и смътта. Тоест душата е кръговрата на живота в центъра на който е смъртта проходът към вечното съществуване. А вечното съществуване се съдържа в несъществуването си.

Има някои интересни изображения даващи израз на горе-споменатото...

Спиралите на възхода и падението:

633302_orig.jpg

И центъра на вечното съществуване - кота нула

633303_orig.jpg

А най-парадоксалното е че универсалната точка на събиране както е горе-посочена е центрирана в тялото на човека – мястото където се събират двете спирали е сърцето – носителя на душата.

633305_orig.jpg

Всичко това ме връща към едно старо мнение, че тялото само по-себе си е надарено със всичко необходимо за достигане на края в началото на съществото, което носи.

Редактирано от sybil_wolf
Линк към коментар
Share on other sites

Чудя се :hmmmmm:

щом всеки човек има душа и ако тя не ''умира'' в смисъл е възможно прераждане

то излиза че има ''база'' от души в отвъдното за всеки новороден ,а знаем че населението на земята се увеличава... от друга страна излиза че и душите се увеличават и можеби след смърта на човек се сливат в едно цяло .

Но първоначално населението на земята е било по малко... :hmmmmm: явно с моята проста логика няма да стигна до никъде .

Личното ми мнение е че душата след смърта на човек преминава в друго състояние

и вече нищо не е същото можеби в известнен смисъл настъпва ''смърт'' и на душата . Едно ясно никой не знае какво става точно :)))

Линк към коментар
Share on other sites

Чудя се :hmmmmm:

щом всеки човек има душа и ако тя не ''умира'' в смисъл е възможно прераждане

то излиза че има ''база'' от души в отвъдното за всеки новороден ,а знаем че населението на земята се увеличава... от друга страна излиза че и душите се увеличават и можеби след смърта на човек се сливат в едно цяло .

Но първоначално населението на земята е било по малко... :hmmmmm: явно с моята проста логика няма да стигна до никъде .

Личното ми мнение е че душата след смърта на човек преминава в друго състояние

и вече нищо не е същото можеби в известнен смисъл настъпва ''смърт'' и на душата . Едно ясно никой не знае какво става точно :)))

Всъщност, в много трудове на тибетския будизъм например, ясно и точно е описано,с много подробности, какво се случва след физическата смърт. Не мога в момента да цитирам, но по памет - Тибетска книга на мъртвите (Бардо тходол), или Пътят на Буда, Калу ринпоче - След около 7 седмици душата се преражда отново. В момента на смъртта, 20 или 30 минути след последното издишване в сърцето се сливат две енергии - червена и бяла... тях сме ги получили от родителите си в момента на зачеването. После настава абсолютна тъмнина и сме много близо до просветлението. После се изпада в безсъзнание за около 3 дни. В следващите дни разбираме че сме умрели и преживяваме различни неща в зависимост от живота, който сме водили преди да умрем. Това обаче не е задължително да се случи на абсолютно всички. Съзнателно прераждащите се преживяват нещата по различнен начин и се прераждат около две години след смъртта си...

Така е в книгите, посочени по - горе. Само споделям, не желая да влизам в спор. Не съм будист.

Също така, според будизма онова, което ние наричаме душа, се нарича УМ. Да. Ум.

Линк към коментар
Share on other sites

а знаем че населението на земята се увеличава... от друга страна излиза че и душите се увеличават и можеби след смърта на човек се сливат в едно цяло .

Но първоначално населението на земята е било по малко... g.gif

А пък аз си мисля и от това, което съм чела, че душите се увеличават, защото идва момент нулев, т. е. има много души за пречистване. Има от Слънцето, от Луната, от Марс и т. н. Сливането идва едва, когато душата се събуди или разцъфти,.. стане разумна, което вече се случва...

Има напреднали души, съзнателнопрераждащи се и може би по-често, но има и с по-голям интервал... Всяка чака необходимите условия и място, за да слезе и продължи развитието си тук, на Земята...

sybil_wolf, харесва ми написаното от теб и съм съгласна с него :thumbsup1: Синхрона, хармонията между сърцето и ума са вече някакво развите :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Така е в книгите, посочени по - горе.

Уважавам книгите , но написаното за душата съвсем не е сигурно че наистина се случва така

просто си е написано...

Линк към коментар
Share on other sites

Така е в книгите, посочени по - горе.

Уважавам книгите , но написаното за душата съвсем не е сигурно че наистина се случва така

просто си е написано...

Съгласна съм, но литературата на тибетския будизъм е базирана единствено на преживяно. Или поне така твърдят те.

Линк към коментар
Share on other sites

След смъртта душата отива в девачан. Под душа разбирам атма, будхи и висшия манас. Това което става с астралното и нисшето ментално тяло не е от съществено значение. Девачан е изцяло субективно състояние или свят на следствията. По принцип в субективните светове душата прекарва сто пъти повече време отколкото в обективните. Настоящия период е изключение просто заради смяната на епохите, когато условията за погасяване на кармата са най-добри и тези души които са с тежка карма са принудени да се въплътят. Известно е, че душите са между 60 и 70 милиарда.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Така е в книгите, посочени по - горе.

Уважавам книгите , но написаното за душата съвсем не е сигурно че наистина се случва така

просто си е написано...

Съгласна съм, но литературата на тибетския будизъм е базирана единствено на преживяно. Или поне така твърдят те.

Е това е друго нещо .

В такъв случай това което е написано

трябва да го е писъл някой ''прероден'' ;) ) иначе няма как да знае целия цикъл.

много много не ми се вярва да е възможно да си спомня и да опише по скоро са предположения .

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Така е в книгите, посочени по - горе.

Уважавам книгите , но написаното за душата съвсем не е сигурно че наистина се случва така

просто си е написано...

Съгласна съм, но литературата на тибетския будизъм е базирана единствено на преживяно. Или поне така твърдят те.

Е това е друго нещо .

В такъв случай това което е написано

трябва да го е писъл някой ''прероден'' ;) ) иначе няма как да знае целия цикъл.

много много не ми се вярва да е възможно да си спомня че и да опише .

Ами за да се каже това, трябва тези книги да се четат. Там е казано...

Обясних, че не желая да споря.

По - горе пък обясних, че никога не отричам нищо. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

infinity1305, за това сме тук, да споделяме и да се учим... :feel happy::smarty:

Може би точно този обмен на информация ще ни приближе до някаква истина,... в която да повярваме... А ако някой има нужда от "око да види ръка да пипне", нека си доказва :whistling::feel happy:

Аз просто вярвам или не-вярвам в :yinyang::rolleyes: някои неща

Линк към коментар
Share on other sites

Ами за да се каже това, трябва тези книги да се четат. Там е казано...

Обясних, че не желая да споря.

По - горе пък обясних, че никога не отричам нищо. :rolleyes:

:thumbsup:

Е аз също просто си говорим(правим форум)

за отричането съм съгласен човек трябва да си оставя вратичка

особенно за недоказаните и разтегливи неща

Прочети ми постовете аз нито напълно отричам нито се съгласявам ;)))

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже от как се помня разсъждавам върху това и търся отговори,ето за себе си до какви идеи стигнах към настоящия момент, без абсолютна убеденост и претенции,че са 100% точни.Душата, като искрица или частица от духа се въплъщава в различни форми,но не само на земята и не само в 3D- пространството. Изобщо аз възприемам нашия материален свят просто като проекция от по-високи измерения(тук си имам една теория, но по-добре да не се увличам).Споменах в друг пост, че великия Едгар Кейси е казвал, че някоя душа идва от Арктур,Нептун и т.н..Донякъде е бил привърженик на астрологията,но с доста нестандартен подход и е разглеждал много други звезди освен слънцето.Така че смятам, че душите, или поне някои от тях пътуват много надалече(по нашите земни стандарти и представи) в различните пространства и пребивават в различни светове/галактики/планети и вероятно и състояния.

Ето защо броят им на определено място в определено време не е константа. Точно както и примерно на една улица понякога има много коли/хора, понякога по-малко. Тогава възниква интересния въпрос защо напоследък токова души "се стичат" на земята.Това е друга интересна тема.

От астрологическа гледна точка всеки човек обикновено има доминиращо влияние на една или няколко планети.Примерно сатурн.За мен има логика да се предположи, че тази душа в някаква форма и проявление е била свързана със сатурновите полета на взаимодействие , познава и е отворена към неговите вибрации,може да ги улови и за това се опитва да ги приложи и използва и тук на земята.

Което и придава нов смисъл на изрази като: "паднал съм от марс" или от луната :sorcerer:

Е пак да кажа, това е една хипотеза. Подлежи по-нататък на още анализи и опити за доказване, ако това е възможно.

Звучи ми логично също естественото и обичайно състояние на душата да е да не е ограничена в материална обвивка.

Чела съм в някои книги за свързване на душите подобно на гроздове, изпитвали безгранична любов, лекота и щастие. Кой знае доколко е вярно това за такова "неземно" блаженство :hmmmmm::angel::hmmmmm::angel:

Все пак основното е да живеем пълноценно земния си живот.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Лама Оле Нидал е действително голям Учител от действително голям мащаб + за пръв път се докоснах до безДушието + безБожието + безВерието на будизма и школата на Карма Кагю преди само 14 години + още осъзнавам доста неща за този реален Път към Върха :thumbsup: темата за ДУШАта е "важна" за нашия обективен ум + разумното ни сърце знае за Праатома / Божествената искра или нашата душа :hypocrite: или може би греша <_< във всяка хипотеза има прашинка искряща истинност :thumbsup:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Кажи: аз съм ти

Аз съм прашинки

на слънчевата светлина,

аз съм кръглото слънце.

На прашинките аз казвам:

Останете!

На слънцето:

Продължавай да се движиш!

Аз съм утринната мъгла

и диханието на вечерта.

Аз съм вятър

във върховете на горичка

и вълна,

разбиваща се във скалата.

Мачта, рул, кормчия и кил;

Аз съм и кораловият риф,

в който се разбиват.

Аз съм дърво

с дресиран папагал

в клоните си.

Тишина, мисъл и глас.

Музика и трепет

от душа на флейта,

искра от камък,

блясък на метал.

Свещ и молец, лудеещ около нея.

Роза и славей,

изгубен в аромата й.

Аз съм всички същества,

въртяща се Галактика,

еволюиращият интелект,

издигането и падането.

Това, каето е, и това, което не е.

Ти, който познаваш Джелаледин,

Ти, един във всичко,

кажи кой съм аз,

кажи: Аз съм ти.

Мевляна Джелаледин Руми

Формула: Учителю Всеблаги, нека се опозная така, както ти ме познаваш.

Линк към коментар
Share on other sites

Кажи: аз съм ти

Аз съм прашинки

на слънчевата светлина,

аз съм кръглото слънце.

На прашинките аз казвам:

Останете!

На слънцето:

Продължавай да се движиш!

Аз съм утринната мъгла

и диханието на вечерта.

Аз съм вятър

във върховете на горичка

и вълна,

разбиваща се във скалата.

Мачта, рул, кормчия и кил;

Аз съм и кораловият риф,

в който се разбиват.

Аз съм дърво

с дресиран папагал

в клоните си.

Тишина, мисъл и глас.

Музика и трепет

от душа на флейта,

искра от камък,

блясък на метал.

Свещ и молец, лудеещ около нея.

Роза и славей,

изгубен в аромата й.

Аз съм всички същества,

въртяща се Галактика,

еволюиращият интелект,

издигането и падането.

Това, каето е, и това, което не е.

Ти, който познаваш Джелаледин,

Ти, един във всичко,

кажи кой съм аз,

кажи: Аз съм ти.

Мевляна Джелаледин Руми

Формула:
Учителю Всеблаги, нека се опозная така, както ти ме познаваш.

:sorcerer::sorcerer::sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Ти живееш в моето сърце - ако не бе така,

щях да го потопя в кръв.

Ти блестиш в очите ми - ако не бе така,

щях да ги угася със сълзи.

Единственото желание на душата ми

е да бъде едно с Теб -

ако не бъде така,

ще я изтръгна от тялото си

с крив нож или с кука!

Руми

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Много ми харесаха тези илюстрации на душата, Валентине! :feel happy:

http://www.astrohoroscope.info/art04.htm

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy:

Copy%20of%20Cross%20measuring%20Draconis.jpg

Кой е най-голям в Царството небесно?“ Кой е голям човек? Голям човек е този, който знае да расте. Това подразбира правилно растене в живота. Душа, която не може да расте, тя не може да стане голяма. Малките неща стават големи. Човек трябва да расте, за да стане голям. Не е мъчно това. В тази големина трябва да има едно вътрешно разбиране, една сила, която да разбира нещата. Това може да направи всеки един човек, който има тази прозорливост, която наричаме „интуиция“. Човек не може да се развива, ако не схваща нещата интуитивно. Интуицията е чувство, наука в човека, която схваща нещата изведнъж. Това, което един обикновен човек цял живот го следва и не може да го постигне, човекът с интуиция в 5–10 минути, моментално почти, може да го достигне същото нещо.

Най голям в царството Божие

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...