Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Младостта


Viva Caselli

Recommended Posts

Какво значи "преривен"?

Аз го разбирам като "прекъсване", съответно " непреривен" - "непрекъсване" или "преливане" т.е. цялостност, но тази дума която използва Учителя е по- силна, заредена с повече вътрешен смисъл и енергия :).

Линк към коментар
Share on other sites

...

Ако сметне някой, че си заслужава нова тема, да я направи, защото аз съм писал по нея много, а тя наистина засяга същността на живота на всеки. Някак си не ми се пише в "Разговорки", което е еквивалентно на "Кошче" из други форуми и има за цел да събере всичко излишно, непотребно и достойно за унищожаване в близките дни.

Защо не отвориш нова тема там където смяташ, че е най- добре да бъде?

Що се отнася до този под-форум, не смятам, че е еквивалентно на кошчето в к...защото смятам, че участниците тук имат друг подход към него, а именно - тук се чувстват по- свободни, което не означава слободясали. Свободата е отговорност, за собствените мисли, чувства, постъпки, избори, решения..и там както ти е удобно да го назовеш :). Плюс това смятам, че е малко и въпрос на смирение, човек да пише тук, поне от моя гледна точка, но с тази част не искам да ангажирам никого, но пък всеки се отпуска тук и казва по- спокойно това което смята, че е истината за нещата, а това е нещо с което малко или много в останалите форуми които са със строго определена насоченст повечето хора се съобразяват. Дори много често повече от необходимото. Така, че според мен това е по- свободното, по- искрено пространство. Бих го сравнила с - "На четири очи" където човек казва/споделя повече :). Поздрави!

П.П. Ето, ще ти дам един малък пример :). Що се отнася до пирамидката и това което споменаваш, че засяга същността на всеки. Сега това което ще ти споделя никога няма да тръгна да го пиша в темата "Математика" например, защото тя ми е толкова слаба страна, че никога не бих си позволила свободно да се изкажа там по какъвто и да е въпрос. На скоро цитирах нещо от Тери Пратчет, но само толкова, слаба страна ми е и си го признавам, но тъкмо си четях и публикувах нещо в бележките си във фейса, когато паралелно с това отворих темата и погледът ми се фиксира на мнението ти което заради пирамидата бях пропуснала понеже тези чертежи ги отхвърлям веднага щом ги видя защото както споменах по- горе в това не ми е силата, но открих синхроничността за себе си и ще споделя тук това което си пусках в бележките във фейсбук -

"— Не бъди толкова задръстена! — намеси се припряно Нелида. — От будното сънуване досега би трябвало да разбереш, че имаш, както и всички жени, уникалната способност да приемаш познанието пряко.


    • Есперанса ми даде знак с ръка да мълча и рече:
      — Знаеш ли, че една от основните разлики между мъжете и жените е начинът, по който подхождат към познанието.

      Нямах ни най-малка представа какво имаше предвид. Бавно и целенасочено, тя откъсна един лист от бележника ми и нарисува две човешки фигури. На едната глава сложи конус и каза, че това е мъж. На другата глава нарисува същия конус, само че обърнат обратно, и каза, че това е жена.

      — Мъжете трупат познанието стъпка по стъпка — обясни тя, като посочи с молива фигурата с конус на главата. — Те го достигат, те се катерят към познанието. Магьосниците казват, че мъжете „конусират“ към духа; стремят се като конус към познанието. Този конусовиден процес поставя граници на мъжете докъде могат да стигнат.

      Тя повтори очертанията на конуса върху главата на първата фигура.

      — Както виждаш — рече тя, — мъжете могат да достигнат само до определена височина. Техният път към познанието свършва в една малка точица — върха на конуса.

      Тя остро ме изгледа.

      — Сега внимавай — рече тя и посочи с молива си втората фигура, тази с обърнатия конус на главата. — Както виждаш, конусът е обърнат надолу, като фуния. Жените са способни да се отварят директно към извора, или по-точно — изворът ги достига директно чрез широката основа на конуса. Магьосниците казват, че връзката на жените с познанието е обширна. Докато връзката на мъжете е доста ограничена.

      — Мъжете са близо до конкретното — продължи тя — и се стремят към абстрактното. Жените са близо до абстрактното и въпреки това се опитват да задоволяват прищевките си с конкретното.
    • [*]Ф. Донер

P.S. Не смятах да го споделям това тук, за да не засегна мъжкото его и да стане тя каквато ще става... Пощипнах се както си го бях обещала в една друга тема, но заради примера поех този риск :). Хубав ден!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Елф, като става дума за печени старци. Сещам се за един мъж с културистко тяло - бях го видял преди години в едно предаване, тогава беше на 66г. и беше доста здрав не само за възрастта си. От младеж е почнал да тренира. Показа своя снимка от времето, когато е бил на 25г. - тогава също е бил мускулест, но на 66г. беше още по - як. :D Не знам сега дали е жив и как изглежда, но това е пример за здрава старост.

Линк към коментар
Share on other sites

Що се отнася до този под-форум, не смятам, че е еквивалентно на кошчето...

Имам предвид, че като едно кошче периодично се изхвърля/изтрива. Когато зададеш въпроси, както аз направих, и те се озоват на място, където предстои в скоро време да бъдат изтрити, това показва, че разсъжденията ти не са приети насериозно. И кой ще си направи усилията да ми отговаря при това положение? Аз го приех лично, значи не съм достоен това което съм поставил да остане там където съм го поставил. Поисках и отговор коя част не се вмества в тематиката на този портал, но не бях уважен с отговор. Някой би го приел и за надменно отношение...

Линк към коментар
Share on other sites

Има пропуск на първото стъпало. :lol:

Сексът ли? Физиологичните нужди се свързват със запазването на човешкото тяло. Храна, вода, сън, въздух... и се запитах, тогава секса към кое ниво се причилява? Причисляват го към това ниво, току що прочетох, но реално сексът не е от нуждите без които човек не може. Той не е от първостепенна важност, а се отнася към качеството на живот. Дори към ниво "сигурност" не бих го причислил, защото в състояние на уплах и стрес, сексът съвсем не е на дневен план. В такъв случай, би трябвало да е към "Принадлежност" - като форма на "любов", т.е. споделянето на някакви емоции. Странно, наистина...

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Плюс това смятам, че е малко и въпрос на смирение, човек да пише тук, поне от моя гледна точка...

Смирение, защото пишеш нещо, което ще бъде изтрито ли? Т.е. като не държа думите ми да имат практичната страна да бъдат популярни? Да, ама аз ако искам думите ми да бъдат прочетени от повече хора ще пиша на други места, тъй че самото ми присъствие тук е признак за смирение. А това, че не желая да губя ценното си време в рисуване по платно, което ще горят, само показва, че ценя времето си.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам една добра позната(30 г.), на която младостта премина безмълвно. Без приятелки, без да бъде докосната от мъжка( момчешка) ръка, без купони, без въобще да помирише младостта. Аз я съжалявам, но не й давам да го разбере. Онзи ден останах като треснат, когато в един кратък изблик на ентусиазъм, тя ми сподели: " Искам да съм млада "

За да не остана неразбран подчертавам, че говоря за ранната младост. Пределно ясно ми е, че човек на 30 г. е млад.

На нея сигурно й се щурее. Има хора и на 30 щуреят по купони. Някои правят криза на 30-те. Други на 40-42 пък се разбунтуват срещу монотонността и тотално преобръщат живота си.

Твоята позната незнайно защо няма сили за такава промяна. Може би така си живее не събудена и отвреме-навреме се сепва, когато биологическият часовник я подсети за летаргията. :3d_118:

Има такива летаргични хора цял живот, да, виждала съм.

Отвреме-навреме изпадат в самосъжаление, но това е за кратко. После пак се оставят да си цамбуркат в плиткото и никога не се престрашават да навлязат в дълбокия поток на живота.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax, явно имаш свои преживелици и имаш своите основания да разсъждаваш така. Аз видях само следствието и реших да споделя своето виждане по въпроса, нищо друго. Освен това не помня от тук нещо да е трито. Винаги си откривам нещата които са ми необходими. С течение на времето забелязах, че хората които се задържат повече време в портала пускат точно на това място изключителни теми - много хубави, стойностни, истински...избягвайки тежките условности на другите места. Но ти държиш на тези неща и както виждам имаш своите основания за това, разбрах те.

п.п. Специално аз държа на свободата и знам, че дори и да бъдат изтрити мненията ми те все пак ще бъдат споделени и чути от тези на които са им необходими, независимо, че се намират в "разговорки". А иначе с хората с които нямам какво да си кажа и какво да обменя никога няма да се разберем където и да било, те ще останат слепи за мен както и аз за тях, така, че дали няма да се вижда виждайки се или обратното за мен е все едно. Значи просто няма какво да губя и ми остава само радостта от свободата и от споделянето, но това за мен, а твоят път е друг. Всичко добро ти пожелавам :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Мерси, Елф.

Останах с впечатлението от http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=4724 , че тук се изхвърля боклука и трябва в срок от 5 дни да се защитиш, че не си произвел боклук, защото ще бъде изхвърлен в контейнера.

Само да вметна, че не се знае кога ще имам нет отново. Секса би трябвало да е в първото ниво, към физиологичните нужди, не защото е физиологична нужда (?), а защото спада към инстинктите (вродени, несъзнателни нужди).

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: По мое мнение видно е че не произвеждаш боклуци. Присъствието и мненията ти в портала винаги ми е носило радост, знание и нова свежа енергия. Благодаря! :)
Линк към коментар
Share on other sites

Ох, аз така се понесох към едно кътче в себе си, че съвсем забравих за темата ми. Ще пиша, но когато почувствам потребност.

Много благодаря на всички, че взеха активно участие. И моля да ме извините.

Линк към коментар
Share on other sites

Някак си не приемам насериозно, когато богат и красив човек ми обяснява, че парите и красотата нямат значение. Такива преситени от имане хора, развиват едни такива теории, дето са ми противни. Мога да кажа едно: ако той беше беден и грозен, щеше да твърди обратното.

Като цяло, човек иска това което не може да има. Някак си му е заложено, чуждото грозде винаги да му изглежда по-сладко от собственото. И пирамидата на Маслой показва това - задоволяването на всяка нужда събужда нужда от следващото ниво.

Парадокса на живота е, че младостта е лишена от знания, а старостта от сили, за да реализира най-доброто от себе си.

:) а можеш ли да допуснеш, че и двата вида хора са съвсем искрени и казват истината от своята гледна точка?

И си прав, че този богат и красив човек, ако беше беден и грозен, щеше да твърди, че богатството и красотата имат огромно значение. Просто, когато ги нямаш, наистина усещаш това. А само когато ги имаш, можеш да усетиш обратното. И не, че чуждото грозде винаги е по-сладко, ами човек когато е лишен от нещо, не може да прецени, какво е да имаш нещото и дали то толкова важно. Богатият и красив човек няма да пожелае да е беден и грозен, но и съвсем реално усеща, че богатството и красотата не решават нещата, не изчерпват нуждите, както твърди и Маслоу, и човек пак се чувства неудовлетворен. Просто единият човек е на едно стъпало от пирамидата, а другия на друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Някакси по презумпция, идваща от западните сугестии, се смята, че младостта е желаното и щастливо състояние... Не мисля! Аз по себе си наблюдавам странни за масовите разбирания неща. Колкото по-възрастен ставам, толкова по-свободен, радостен и щастлив ставам. Като юноша и в двадесетте, дори в ранните тридесет, бях едно невероятно потиснато от комплекси същество. Смачкано от страхове, вина, мъка и битка срещу сянката си човече. С годините в мен все повече започна да си проправя път...Човекът, сърдечният разум. И още си го проправя и така и ще бъде. В християнството има традиция за почит към мъдрия старец. В целия изток я има също... Аз не съжалявам за един миг от живота си, за цялото преживяно напрежение и болка - те са налягане, нужно за обработката кристала на духа ми!

За младостта - според мен тя е по-скоро вътрешно състояние на връзка с Любовта! Тази младост живее в сърцата на онези търсили цял живот Истината зад привидностите мъдри старци, които почитам! Такава младост е истинската. Другата, тази на тялото, така или иначе е преходна и следователно незаслужаваща вниманието ми!

Относно пирамидата на Маслоу - не съм съгласен с нея. Като обърнат пентаграм е... Себеактуализацията, себереализацията би трябвало да са в основата на всяко поведение, мисъл и чувство. Пирамидата му би била актуална спрямо цялостта на Човека ако линиите се продължат до кръгове и центърът на осъзнаване е отвътре навън, от духовността към материалната черупка и потребности. Според мен всяка потребност е нужно да бъде изживявана от този център - там вече си щастлив, вече си актуализиран, няма нужда от битки и катерене. Ти вече си там! Единствено е нужно осъзнаване на това!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Има пропуск на първото стъпало. :lol:

Сексът ли? Физиологичните нужди се свързват със запазването на човешкото тяло. Храна, вода, сън, въздух... и се запитах, тогава секса към кое ниво се причилява? Причисляват го към това ниво, току що прочетох, но реално сексът не е от нуждите без които човек не може. Той не е от първостепенна важност, а се отнася към качеството на живот. Дори към ниво "сигурност" не бих го причислил, защото в състояние на уплах и стрес, сексът съвсем не е на дневен план. В такъв случай, би трябвало да е към "Принадлежност" - като форма на "любов", т.е. споделянето на някакви емоции. Странно, наистина...

Щом сексът е към "Принадлежност", означава ли, че за да се чувстващ принадлежащ към дадена група хора и те да те приемат като част от тяхната група, то ти трябва да правиш секс с членовете на групата ?

Линк към коментар
Share on other sites

Щом сексът е към "Принадлежност", означава ли, че за да се чувстващ принадлежащ към дадена група хора и те да те приемат като част от тяхната група, то ти трябва да правиш секс с членовете на групата ?

Не, не, поправих се. Усъмних се, че е към физиологичните нужди, докато обединяващият им признак бе друг - инстинктите. А иначе секса си има сплотяващ ефект и може да бъде ползван като средство на ниво "Принадлежност". Моралът ни забранява тази форма на комуникация, когато е привидно безразборна, но това не значи, че не съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Щом сексът е към "Принадлежност", означава ли, че за да се чувстващ принадлежащ към дадена група хора и те да те приемат като част от тяхната група, то ти трябва да правиш секс с членовете на групата ?

Не, не, поправих се. Усъмних се, че е към физиологичните нужди, докато обединяващият им признак бе друг - инстинктите. А иначе секса си има сплотяващ ефект и може да бъде ползван като средство на ниво "Принадлежност". Моралът ни забранява тази форма на комуникация, когато е привидно безразборна, но това не значи, че не съществува.

Щом сексът е към "Принадлежност", означава ли, че за да се чувстващ принадлежащ към дадена група хора и те да те приемат като част от тяхната група, то ти трябва да правиш секс с членовете на групата ?

Не, не, поправих се. Усъмних се, че е към физиологичните нужди, докато обединяващият им признак бе друг - инстинктите. А иначе секса си има сплотяващ ефект и може да бъде ползван като средство на ниво "Принадлежност". Моралът ни забранява тази форма на комуникация, когато е привидно безразборна, но това не значи, че не съществува.

Сетих се за това мнение ... :lol:

kuki

Приятел на Портала

Публикувано: 10 ноември 2011 - 07:58

То веднага може да се направи връзка с най-древната професия...

Прочее, четох по-горе за компромисите, на които е готов човек, за да се задържи и напредне в работата си. За съжаление познавам отблизо хора, които получиха повишение и бонуси към заплатата си не заради професионалните си качества, а заради други "заслуги". Плаща им се, де, все едно работят по съвместителство една легална професия и друга, не толкова легална, но пък най-древна...

Честно, от някаква гледна точка: хем колективът сплотен, хем се самоубеждават, че работят добре заедно. По стара българска традиция работят добре заедно тези, които ядат, пият и си "играят" добре заедно

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=8238&view=findpost&p=156884

Сещам се за друг пост, в който пък е представен лош развой на сексуални принадлежностни отношения, които обаче не са се оказали сплотяващи :

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=9441&view=findpost&p=117054

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...