Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Завършени ли сте? Какво се крие под думата „завършен“?


К. Йонкова

Recommended Posts

Има различни синоними на тази дума.

Аз лично я свързвам с групата - свършен, довършен, привършен приключен.

Ако това е смисъла, то нито едно човешко същество, характеризирайки го със съзнанието му не е завършено. Това би означавало да няма на къде да се развива, да е спряло, но дори и тогава не е завършено, защото в него стои потенциал за промяна.

Ако "завършен" се употребява в смисъла на "съвършен" това вече е друго.

Хората сме съвършени същества, уникални по своята същност.

Линк към коментар
Share on other sites

Завършено е само мъртвото, непроменливото (някоя статуя да речем; тя може да бъде разрушена на хиляди парченца, но не знам дали би могло да се каже, че се е променила, тя просто ще си е изчезнала - статуите не подлежат на промени, съставящите ги частици подлежат; една статуя определено може да бъде завършена). Живото обаче никога не получава завършеност, то е променливо, развиващо се. Една форма, каквато е статуята - за нея сигурно може да се каже, че е завършена...Но ако изходим от това, че би могла да се руши (а това значи промяна, промяната пък е свързана с незавършеност), ако се разсъждава така ...дори една статуя е незавършена и променлива. Телата ни не са завършени в смисъл на това, че постоянно стават изменения в тях. Душите ни също се променят - в смисъл, че днес може да се проявяват по един начин, утре по друг;утре може да проявяват от себе си много повече, отколкото са проявявали днес. Всичко тече, всичко се променя, нищо не остава винаги същото. Не може два пъти да влезеш в една и съща река. Само промяната е постоянна.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Завършен значи съвършен. За шедьоврите на изкуството се говори, че са завършени произведения, за да се изтъкне колко са добри. Моето определение за идеалното е това на което ако махнеш или добавиш и най-незначителната подробност и вече няма да е толкова хубаво.

Естествено никой не е завършен. Ако себеусъвършенстването имаше краен предел, това щеше да обезмисли човешкият живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Завършен значи съвършен. За шедьоврите на изкуството се говори, че са завършени произведения, за да се изтъкне колко са добри. Моето определение за идеалното е това на което ако махнеш или добавиш и най-незначителната подробност и вече няма да е толкова хубаво.

Естествено никой не е завършен. Ако себеусъвършенстването имаше краен предел, това щеше да обезмисли човешкият живот.

Аз също го тълкувам така.

Този въпрос ми бе зададен от терапевта ми.

Отговорът ми бе че не се чувствам завършена.Не зная защо обаче у мен остана усещането,че съм дала грешен отговор.

Терапевтът ми каза"Аз съм завършен",от което горчивия вкус в устата ми не отмина:)

Не мисля,че това е тема с верни и грешни отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера ме попитаха чувствам ли се завършена.

Можете ли да кажете със сигурност "Да аз съм завършен/а"?

Как може някой да е завършен...?

Ако спреш развитието си-може.

Но ако в теб има желание към развитие и усъвършенстване,не може да се чувстваш завършена...

Линк към коментар
Share on other sites

Завършен значи съвършен. За шедьоврите на изкуството се говори, че са завършени произведения, за да се изтъкне колко са добри. Моето определение за идеалното е това на което ако махнеш или добавиш и най-незначителната подробност и вече няма да е толкова хубаво.

Естествено никой не е завършен. Ако себеусъвършенстването имаше краен предел, това щеше да обезмисли човешкият живот.

Аз също го тълкувам така.

Този въпрос ми бе зададен от терапевта ми.

Отговорът ми бе че не се чувствам завършена.Не зная защо обаче у мен остана усещането,че съм дала грешен отговор.

Терапевтът ми каза"Аз съм завършен",от което горчивия вкус в устата ми не отмина :)

Не мисля,че това е тема с верни и грешни отговори.

Смени си терапевта. :o

Линк към коментар
Share on other sites

Може би е имал предвид дали се чувстваш зависима от нещо, дали усещаш липсата на нещо или някого, дали си самодостатъчна - т.е. дали можеш да живееш без да зависиш от други хора по какъвто и да е начин...

Линк към коментар
Share on other sites

Няма хора, които да могат да живеят без да зависят от някого по какъвто и да е било начин ( всъщност, такива хора може да са отшелниците, но не и живеещите в цивилизацията).

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...