Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Бънджи скокове


Guest Ивета

Recommended Posts

Напоследък съм запалена по този екстремен спорт. Мои приятели вече скачаха, сега ми предстои и на мен - това е поводът да създам тази тема.

Предполагам, че има много изкушени от това екстремно преживяване, а други вече са пробвали - така, че ще е интересно да се споделят мнения и опит.

Всякаква полезна информация ще е добре дошла за всички аспекти, проблеми, трудности и специфики на този спорт. Има много клубове в България, които предлагат подобни услуги, като най-популярните места са Витиня и Аспаруховият мост във Варна.

Малко хора сигурно знаят, че предисторията на бънджи се губи далеч във времето: водят началото си от остров Пентекост в Тихия океан. Жителите на едно от племената и до днес строят до 25-метрови кули от бамбукови стъбла, от където младежите, завързани за краката с лиани, скачат, за да докажат своята зрялост и да заслужат правото да се наричат мъже. Като мярка за смелостта на младия човек се смята височината, от която скача, както и разстоянието, на което се намира от земята, когато увисне с главата надолу. Това си е своего рода инициация, посвещение на момчета в зрелостта.

Първият "съвременен" бънджи скок е реализиран на 1-ви април, 1977 г. в Оксфорд от 72 м. височина. За родина на съвременните бънджи скокове се приема Нова Зеландия, където в края на 80-те години започва практикуването на скокове с ластично въже, с каквото въже и днес се скача.

Кога се случва в България за пръв път е интересно да се знае: това става през 1992 г. на 10 април - Росен Касабов провежда два изпитателни скока от Аспаруховия мост във Варна.

Да се лети е стара човешка мечта и няма нищо по-красиво от това! Ще се радвам да има и други съвременни последователи на Икар :)

product_100.jpg

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Искате ли да организираме групово скачане? Аз не съм скачал, но ми се иска. Преди време се запознах с председателя на клуб "Адреналин" - хайде да организираме група! :)

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Искате ли да организираме групово скачане? Аз не съм скачал, но ми се иска. Преди време се запознах с председателя на клуб "Адреналин" - хайде да организираме група! :)

Аз съм за и каквото решите, съм с вас :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета, подкрепям те в изпробването на личните ти възможности!

Даже бих дошла с теб - вероятно този път няма да скоча, но пък може да те чакам долу в лодката с шампанско.. :3d_115:

Преди доста години и аз го направих. Поводът беше някак на шега и по комшийски (Росен ми е съсед). Тогава "Адреналин" предлагаше възможност за доста екстремни преживявания (например скално катерене в Урал) - а аз бях човек, който обичаше да експериментира със себе си всячески. Сега вече не е така и съм позагубила ентусиазъм в това отношение, а вероятно може и да съм си "взела своето" откъм щуротии.. ;)

По онова време все още имах почти парализиращ страх от високо и смятах, че скачането ще ми помогне. Бях на принципа, че човек трябва да се изправи очи в очи със самия страх, да го усили до предел - и така да го преодолее.. сам. А и това упражнение вече ми беше помогнало при страха ми от дълбокото. Съвсем съзнателно ходех на плуване и правех дълги нощни гмуркания в морските дълбини. И в крайна сметка, мисля, че донякъде преодолях тези страхове още тогава, но същинската работа я свърших години по-късно чрез самоанализа на съзнателно ниво.

И макар, че като психолог да знам, че влечението към екстремности да е просто един канализиран суициден импулс - смятам, че императивите на подобни изживявания си струват достатъчно много, за да ги изживее човек - и лично за мен са били едни от най-страхотните ми изживявания под небето.

Желая ти върховно физическо и емоционално приключение! :3d_163:

Линк към коментар
Share on other sites

И макар, че като психолог да знам, че влечението към екстремности да е просто един канализиран суициден импулс - смятам, че императивите на подобни изживявания си струват достатъчно много, за да ги изживее човек - и лично за мен са били едни от най-страхотните ми изживявания под небето.

Желая ти върховно физическо и емоционално приключение! :3d_163:

За влечението към екстремности - да, права си, осъзнавам го. Още повече, че моят Плутон е изключително силно застъпен в натала ми.

Предполагам, че и повечето хора, които предпочитат екстремните спортове, носят и подобна, такава психика. Още повече, че тук, поне при мен, не се търси компенсация за някакви страхове или фобии.

Би било интересно да пишат хора, които вече са скачали, както си ти.

Мерси :)

Линк към коментар
Share on other sites

Българин измисли нов начин за извършване на бънджи скок - скачане с невидимо въже. :D От него въжето, от вас таксата (само 20 лв. за скок, ако не сте доволни - връща ви парите). На мен ми е минавала на ум идеята да скоча от високо ...с въже. Някой ден може да пробвам. :) Преди скачане, трябва ли да са изпълнени определени условия ? Предполагам че трябва да си ходил до тоалетна..., не трябва да си преял. Има ли установени някакви други изисквания във връзка с предстоящо скачане, изисквания които компетентните хора да ти обясняват преди това (сериозно питам) ?:)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Абе хора, става дума за едно кефещо скачане... Аман от приказки...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...