Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли Бог или богове сме ние?


dcveta

Recommended Posts

В последно време много често срещам реплики като "Аз съм Бог" и няма други.

Хора достигнали някакви успехи или частичен духовен напредък и то най-вече в този свят/илюзионият/, в отражението - се смятат за богове.

Хора подобно на Саи Баба, които могат да материализират предмети ... се смятат за богове.

И други примери има. Четох и други мнения. Затова реших да пусна тази тема.

За мен човек, който смята себе си за бог и отрича съществуването на Бог е един вид така нареченият Антихрист, а от друга страна бих го нарекла ограничен, защото тази вяра само ограничава. Може и да греша, но на този етап това са разбиранията ми.

Сещам се за библейският пример с Даниил.

Той беше поставен между живота и смъртта в различни изпитания. Всеки, който не можеше да разгадае съня на царя беше обречен на изтребление сред служителите. Царят не помнеше сънят и никой не получи знанието за съня, освен Даниил чрез когото се спасиха хиляди други животи.

Той имаше силата да остане жив в огъня, в който тези, които го палеха изгоряха. Още имаше силата да остане жив затворен с гладни лъвове и не само. Имаше силата да пророкува бъдещето и много други неща, за които хора като Саи Баба и много други самозвани духовници само могат да мечтаят.

Та този Даниил въпреки всичките си дарби и таланти и въпреки всички успехи не се възгордя и за миг не забрави, че съществува Бог на небесата, а днешните духовници смятат че Бог няма, че Бог е единствено това, което се проявява чрез човека/но не и извън него/, че Бог е само някакъв закон или принцип или разни други подобни вери.

Даниил 2:19-23

19 Тогава се откри тайната на Даниила в нощно видение. Тогава Даниил, като благослови небесния Бог, проговори. space.gif 20 Даниил рече: Да бъде благословено името Божие От века и до века; Защото мъдростта и силата са Негови. space.gif 21 Той изменява времената и годините; Сваля царе и поставя царе; Той е, който дава мъдрост на мъдрите И знание на разумните. space.gif 22 Той открива дълбоките и скрити неща; Той познава онова, което е в тъмнината; И светлината обитава с Него. space.gif 23 На Тебе, Боже на бащите ми, благодаря, И Тебе славословя, Който си ми дал мъдрост и сила Като си ми открил онова, Което попросих от Тебе, Защото си ни открил царската работа.

27 В отговор Даниил рече на царя: Тайната, която царят изисква, не могат да явят на царя ни мъдреци, ни вражари, ни врачове, ни астролози. space.gif 28 Но има Бог на небеса, Който открива тайни; и Той явява на цар Навуходоносора онова що има да стане в последните дни. Ето сънят ти и това, което си видял в главата си, на леглото си; space.gif 29 Царю, размишленията ти дойдоха в ума ти на леглото ти за онова, което има да стане по-после; и Оня, Който открива тайни, ти е явил онова що има да стане. space.gif 30 Но колкото за мене тая тайна не ми се откри чрез някоя мъдрост, която имам аз повече от всичките живи, но за да се открие на царя значението на съня, и за да разбереш размишленията на сърцето си.

Моите разсъждения са въз основа на прочетеното в Даниил. Интересно ми е да чуя вашите мнения и коментари по тези въпроси.

Също ми е интересно как бихте коментирали тези цитати през погледа на Учителя./ако някой се престраши, разбира се/

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, и аз забелязвам това :)

И докато за един материалистично настроен човек това някак си ми изглежда по-естествено, то продължавам да се чудя, когато го срещам при хора с духовна нагласа.

На какво се дължи?

Според мен е изкушение някакво, през което сигурно всички минаваме.

Лично за мен много отрезвяващо и смиряващо ми подействаха едни доста неприятни, да не кажа страшни преживявания, при които много ясно ми се показа, чия воля се реализира и колко нищожно дребни и слаби същества сме ние, особено взети поотделно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние сме мини божества. Има и Бог дето е навсякъде и във всичко - безгранична жизнена енергия, разумност. Има и божества, които са по - големи от нас ( ангелите например).

"Аз рекох: богове сте вие."

http://www.sibir.bg/blog/momchev/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=519481

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

В последно време много често срещам реплики като "Аз съм Бог" и няма други.

Хора достигнали някакви успехи или частичен духовен напредък и то най-вече в този свят/илюзионият/, в отражението - се смятат за богове.

Хора подобно на Саи Баба, които могат да материализират предмети ... се смятат за богове.

И други примери има. Четох и други мнения. Затова реших да пусна тази тема.

За мен човек, който смята себе си за бог и отрича съществуването на Бог е един вид така нареченият Антихрист, а от друга страна бих го нарекла ограничен, защото тази вяра само ограничава. Може и да греша, но на този етап това са разбиранията ми.

Ще го кажа така: Абсолютно всяко нещо, което някой (Бог или не-Бог) е направил, прави или може някога да направи, е и в моите възможности да направя, ако не сега, в бъдеще. Бог ли съм? – Не, аз съм като всички останали. Има ли Бог, принципно различаващ се от всички останали? – Не. Всяко нещо, което човек може да направи, е плод на съответстващи усилия от негова страна за да го постигне. И твърдения, че има Бог, който е абсолютно съвършен, не само като потенциал, но и като реализация на този потенциал, без да е положил никакви усилия за това, за мен са нелепи.

Линк към коментар
Share on other sites

В последно време много често срещам реплики като "Аз съм Бог" и няма други.

Хора достигнали някакви успехи или частичен духовен напредък и то най-вече в този свят/илюзионият/, в отражението - се смятат за богове.

Хора подобно на Саи Баба, които могат да материализират предмети ... се смятат за богове.

И други примери има. Четох и други мнения. Затова реших да пусна тази тема.

За мен човек, който смята себе си за бог и отрича съществуването на Бог е един вид така нареченият Антихрист, а от друга страна бих го нарекла ограничен, защото тази вяра само ограничава. Може и да греша, но на този етап това са разбиранията ми.

Ще го кажа така: Абсолютно всяко нещо, което някой (Бог или не-Бог) е направил, прави или може някога да направи, е и в моите възможности да направя, ако не сега, в бъдеще. Бог ли съм? – ...

Не, не си Бог, но просто с мания за величие :)

Линк към коментар
Share on other sites

Манията за величие предполага да мисля себе си за по-велик от другите или да се стремя да стана по-велик от другите. Не се сравнявам с никого. Ти осъзнаваш ли, че ако се допусне, че Бог може нещо, което аз не мога, това означава принципно различие по между ни, абсолютно непроходима пропаст помежду ни, тотална несправедливост и неравенство във вселената. Значи Бог ще е съвършен, ей така, поради някаква си незнайна за никого причина, без да е положил никакви усилия за това? И не, не пиша това, защото евентуално бих могъл да завиждам на подобен Бог. За мен подобна „божественост“, несътворена от човешки ръце и пот, дори и да съществуваше, не би имала никаква стойност.

Линк към коментар
Share on other sites

Ориген - За началата:

https://docs.google.com/open?id=1Sn-OSoFy-3KtiNqDOErZE1kMC4HhlCwmcUioqeIMJanJJa241CvpN9_tbFrn

По-добро от това какво е Бог, Христос, Светия Дух, и връзката ни с Тях и Тяхното проявление в нас, едва ли е писано някога.

Кратко и разбрано.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички участници, защото засега само помагате на действието на Духа, не го спирате и смятам, че ще може тази тема да я развием в дълбочината и ширината.

Бог никога не дава нищо случайно/поне за мен/ и винаги го дава на точното време, когато има готови сърца.

Преди няколко години ми се даде да разпечатам някои стихове от Даниил. Позволих си и тук да го цитирам, но виждам много на място, схванах защо. А и защото Учителят си позволява да цитира Библията преди да говори за общите принципи.

Откровение е разпечатана книга, пророчество, нищо че някои и досега се мъчат да я разпечатват. То си е писано, но Даниил не е. И знаете ли там няколко стиха, за да ги разбереш точно и правилно трябва да си запознат с много библейски принципи, истини и пророчества. Та няколко стиха ми говореха колкото една написана книга и сега е така, ако не спрем действието на Духа.

Та в книгата Даниил се говори за последното време в което много светии ще бъдат заблудени от измамни духове, но пише още, че мъдрите ще се спасят.

Каква е разликата между Бог и измамните духове? Няма да го обсъждам тук, но по принцип в Бог е съвършенството и пълнотата, цялото. А на измамните духове все нещо не им достига, липсва съвършенството.

В книгата Даниил е споменато, че в последните време ще се даде разбиране върху нея, ще бъде разпечатана, мъдрите ще я разберат.

Но още в последните времена ще има хора, които ще се подведат по измамни духове.

Всичко това, колкото и банално да ви звучи говори само едно - някои неща са назряли за изпълнение.

Ще се включа допълнително при първа възможност и ще отговоря на всеки поотделно според както имам в сърцето си.

Не мислете, че съм пуснала тази тема да се заяждам или за да търся своето си, ни най-малко. По-добре щеше да е да си рисувам рисунки и да ги продавам, вместо да пиша, но времената го налагат.

Виждам, че и от дарбите които получават, хората се повлияват. Но на който му се е давало Слово на знание и мъдрост, да разбира, да отсява между истината и лъжата, между съвършеното и несъвършеното, ще ме разбере.

А моят пастир всичко си имаше, но нямаше разпознаване на духовете и това му пречеше понякога.

Когато говоря за Слово, думи също искам да спомена, че има слова пречистени седем пъти, като сребро претопено в пещ се казваше.

Такива са думите на Тот. Може някои да са го усетели, някои не. Пророчеството на Даниил се равнява на нещо подобно сред пророците и в Исая има много ценни принципи и пречистени Слова.

Затова искам да гледате безпристрастно, за да стигнем до там, до където Бог иска да стигнем в знание, мъдрост, разсъждения. Дай Боже - за наше благословение. И Бог е в единственото, дано успеем да бъдем единни въпреки различните мнения и достижения в духовната област. :)

Линк към коментар
Share on other sites

В последно време много често срещам реплики като "Аз съм Бог" и няма други. Хора достигнали някакви успехи или частичен духовен напредък и то най-вече в този свят/илюзионият/, в отражението - се смятат за богове. Хора подобно на Саи Баба, които могат да материализират предмети ... се смятат за богове. И други примери има. Четох и други мнения. Затова реших да пусна тази тема. За мен човек, който смята себе си за бог и отрича съществуването на Бог е един вид така нареченият Антихрист, а от друга страна бих го нарекла ограничен, защото тази вяра само ограничава. Може и да греша, но на този етап това са разбиранията ми.
Ще го кажа така: Абсолютно всяко нещо, което някой (Бог или не-Бог) е направил, прави или може някога да направи, е и в моите възможности да направя, ако не сега, в бъдеще. Бог ли съм? – Не, аз съм като всички останали. Има ли Бог, принципно различаващ се от всички останали? – Не. Всяко нещо, което човек може да направи, е плод на съответстващи усилия от негова страна за да го постигне. И твърдения, че има Бог, който е абсолютно съвършен, не само като потенциал, но и като реализация на този потенциал, без да е положил никакви усилия за това, за мен са нелепи.

Не,не си Бог.И нищо ,което Бог е сътворил,не можеш да сътвориш.

Аз бих искала да ми сътвориш една тревичка или едно цветенце...Ще можеш ли ?! А една мушиччка или една птичка ?!

:3d_116:

Линк към коментар
Share on other sites

Цвета, знаеш ли, тук пак ще се сблъскаме с това, кой какво разбира под Бог.

Има съществена разлика, когато някой нарича Бог някаво същество или дори по-общо казано същност, която просто е малко по-напред в еволюционното си развитие от нас, хората, и ако Бог за друг е основополагащия Принцип на света, изначалния Творец.

Така всеки от писалите е прав, спрямо своите си понятия.

Манията за величие предполага да мисля себе си за по-велик от другите или да се стремя да стана по-велик от другите. Не се сравнявам с никого. Ти осъзнаваш ли, че ако се допусне, че Бог може нещо, което аз не мога, това означава принципно различие по между ни, абсолютно непроходима пропаст помежду ни, тотална несправедливост и неравенство във вселената. Значи Бог ще е съвършен, ей така, поради някаква си незнайна за никого причина, без да е положил никакви усилия за това? И не, не пиша това, защото евентуално бих могъл да завиждам на подобен Бог. За мен подобна „божественост“, несътворена от човешки ръце и пот, дори и да съществуваше, не би имала никаква стойност.

Стан, сравняваш се (което не значи, че имаш мания за величие :) ) - и в този, и в предишния пост. Сравняваш се с всеки, Бог или не-Бог, както си написал и в това няма нищо лошо.

Аз бих казала, че за мен съществуването на принципно различие между мен и Бог е съвсем нормално, не намирам никаква несправедливост в това и да, неравенство във вселената има. Какво лошо в това някой да е съвършен без никакво усилие? А причината може и да я разберем в бъдеще :) Пък дали тази божественост има или няма стойност за теб, мисля няма никакво значение за нейната действителна стойност. То въобще е трудно да оценяваме нейната стойност с нашите човешки разбирания; можем само да я почувстваме засега и то сигурно съвсем бегло и опосредствано.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Аз бих искала да ми сътвориш една тревичка или едно цветенце...Ще можеш ли ?! А една мушиччка или една птичка ?!

:3d_116:

Поискай същото и от Бог. Духът на всяко едно същество е несътворен, затова че аз не мога да изпълня молбата ти, нито някога ще бъда в състояние да я изпълня. Виж за сътворението на формите и сега се грижат различни класове същества.

Линк към коментар
Share on other sites

„Духът на всяко едно същество е несътворен“ означава, че сътворяване на този дух е невъзможно нито за мене, нито за Бог (без значение кой какъв смисъл влага в понятието). Невъзможното си остава невъзможно. Това, което е несътворено, вечно и неизменно (примерно принципите ръководещи Битието), нито аз, нито някой друг може някога да промени.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е сътворилия всичкото. Глупости са това, че Бог чертае планове за всяка отделна личност.

Бог не създава богати, не създава бедни, не дава късмет, не дава и здраве, не дава дълголетие, не дава и ранна смърт.

Не събира, не разделя. Не залага в определени личности дарба - артистична, музикална, пророческа... Той просто е сътворил дарбата.

Бог ни е дал свят, в който всеки има пълното право да избере от ограниченото. Той не чертае пътят, по който да минеш. Той просто е създал пътя, по който може да минеш. Той по никакъв начин не взема отношение в живота ни. Той ни е дал просто възможност - да Му вярваме, да Му се молим, да искаме от Него.

Случая с ония изедник, който оскверни гроба на момиче. Веднага се запитах: " Бог кого наказва "

Момичето, на което отнема покоя или изедника, който по - късно беше пребит от близките на момичето.

Питам се, защото недоумявам, а наясно съм, че Той на Земята не наказва. Той просто наблюдава невъзмутимо.

Когато убиец отнесе животът на дете, близките на жертвата палят свещичка, споделят: " Има Бог ", надявайки се, че Той ще го накаже, понеже обществото е безсилно. Но Бог не наказва, не и на Земята! Той просто е създал наказанието и оправданието, за да боравим с тях.

В форума някой пишеше, че няма добро и зло. За Бог няма. Има свободен избор. За нас има, защото сме хора. Но няма За Него на Земята добро и зло. След смъртта има и за Него добро и зло.

Да съдействаме на съвестта си, защото с онова, което казва съвестта ни разграничаваме добро от зло !

Да не успиваме съвестта си, защото горко ни след смъртта!

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е сътворилия всичкото. Глупости са това, че Бог чертае планове за всяка отделна личност.

Бог не създава богати, не създава бедни, не дава късмет, не дава и здраве, не дава дълголетие, не дава и ранна смърт.

Не събира, не разделя. Не залага в определени личности дарба - артистична, музикална, пророческа... Той просто е сътворил дарбата.

Бог ни е дал свят, в който всеки има пълното право да избере от ограниченото. Той не чертае пътят, по който да минеш. Той просто е създал пътя, по който може да минеш. Той по никакъв начин не взема отношение в живота ни. Той ни е дал просто възможност - да Му вярваме, да Му се молим, да искаме от Него.

Тук,ще ти опонирам.

Да,Бог може да не създава богати и бедни,но...за да се изясним ще ти задам няколко въпроса:

Защо едни хора могат да свирят прекрасно,да пеят прекрасно,да рисуват прекрасно,а други,колкото и да учат ,никога не могат нито да рисуват така прекрасно,нито да пеят ?

Е,тогава тези таланти,не са ли заложени у нас по рождение ?!

Второ,защо едни хора се раждат в мизерия,а други се раждат в разкош ?

Трето,защо някои заболяват още като малки деца,други се раждат с недъзи,слепи,глухи...?

Ако няма някаква причина ,защо Бог не дава равен и еднакъв старт на всички хора по света ?

:3d_119:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, и аз забелязвам това :)

И докато за един материалистично настроен човек това някак си ми изглежда по-естествено, то продължавам да се чудя, когато го срещам при хора с духовна нагласа.

На какво се дължи?

Според мен е изкушение някакво, през което сигурно всички минаваме.

Лично за мен много отрезвяващо и смиряващо ми подействаха едни доста неприятни, да не кажа страшни преживявания, при които много ясно ми се показа, чия воля се реализира и колко нищожно дребни и слаби същества сме ние, особено взети поотделно.

Диана, радвам се че засягаш точно въпросите за предопределението и свободната воля, защото в зависимост от вярата в предопределението или свободната воля се определя и всичко останало като мироглед в човека. Както от вярата в задгробен живот или в този живот се определят много неща.

Преди време твърдо защитавах позицията за свободната човешка воля, но с времето все повече се убеждавам, че липсва такава също от житейските примери, от тези в живота ми.

То за това се казва да познаваме Божията воля от опит/от живота го разбирам и от личните опитности, сблъсъци/.

Случвало ми се е да тръгнем с кола, без пари и да ни стоварят посред пътя така да се каже. Добре, че в онзи ден все едно Бог ми е говорил в сърцето да си взема единствените два лева, които тогава имаше в къщи, че да можем да се приберем по-живо, по-здраво. Откъде ще знам, какво ще се случи и изобщо този вариант не беше записан в плана, не се предвиждаше, но се случи и съм безкрайно благодарна, че нещо ме накара да си взема двата лева, които използвахме с детето за билети, за да се приберем в къщи от края на града. Иначе щеше да ни коства поне четири часа пеша, не знам точно, но губо сметнато е така.

Отделно ми се е случвало да нямам пари и да готвя повече, точно когато ни идват гости. Тоест сготвеното се оказва съвсем навреме и намясто и не се изхвърля, нито парите отиват на вятъра. Когато имаш пари не е проблем, но когато нямаш и си броиш стотинките тези мъдрости Божии или знание Божие ми идват като балсам.

А колко пъти Божие знание или мъдрост са ми спестявали кавги и какво ли не. Не мога да споделя всичко, но след тези опитности в живота ми изобщо не се съмнявам в Божията промисъл и предопределение. Дори преди си мислех, че то е само за най-важните неща в живота/в същност това ние не можем да го определим през нашия поглед, кое е важно и кое не/, но не е така - и за най-дребните се оказва, че има промисъл. Защото не се знае това дребното до какви последствия ще доведе в бъдещето.

Та напълно те разбирам, колкото и да не ми се иска да вярвам, че толкова неща са предопределени. Дори понякога се питам дали изобщо нещо зависи от нас. И все пак изживяното променя характерът ни, тоест шлифова диаманта.

Линк към коментар
Share on other sites

Ние сме мини божества. Има и Бог дето е навсякъде и във всичко - безгранична жизнена енергия, разумност. Има и божества, които са по - големи от нас ( ангелите например).

"Аз рекох: богове сте вие."

http://www.sibir.bg/...le&artID=519481

Тук няма спор. Такава е и моята вяра. Вярвам, че и в нас се проявява божественото, доколкото му позволим. Вярвам, че има Бог който е навсякъде, тоест във времето и извън него. Има и божества, да кажем разуми, от които са достигали мъдрости до мен, знание.

Ангелите може и да ги смяташ за божества, но май не са точно. Всъщност този въпрос не ми се иска да го обсъждаме в момента, да не изместим в друга посока. Важно е да знаем, че спасение се проповядва за човеците.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще го кажа така: Абсолютно всяко нещо, което някой (Бог или не-Бог) е направил, прави или може някога да направи, е и в моите възможности да направя, ако не сега, в бъдеще. Бог ли съм? – Не, аз съм като всички останали. Има ли Бог, принципно различаващ се от всички останали? – Не. Всяко нещо, което човек може да направи, е плод на съответстващи усилия от негова страна за да го постигне. И твърдения, че има Бог, който е абсолютно съвършен, не само като потенциал, но и като реализация на този потенциал, без да е положил никакви усилия за това, за мен са нелепи.

Може и да не мисля точно като тебе, но мненията ти в тази насока са ми интересни.

Преди смятах, че само Бог може да твори. Но и ние хората сме един вид творци/музиканти, певци, художници .../

Разбрах от книгите на Друнвало, че много неща се сътворяват също, а и Саи Баба е пример за сътворение на предмети и там каквото било.

Съгласна съм с това, че Бог се изявява предимно и най-силно чрез човека. И който човек може да изяви в най-голяма пълнота Бог, то неговият Бог се смята за най-голям, нали така?

Съгласна съм, че в проявлението, тоест в Битието има ограничения и може би също и за съвършенството.

Дори съм съгласна да приема Бог като действащ принцип или закон, но не само толкова, защото този принцип и закон имат разум и мъдрост, дух и душа, имат Любовта в себе си.

Непроявеният Бог, откъдето идва всичко проявено е вече Съвършенството и Пълнотата. Там откъдето сме излезли и където ще се върнем. И връщането в Бог, бих го нарекла Божий покой, а излизането в Битието на Сътворението - движение или нещо си такова.

Понеже не мога да ти дам по-точен пример. На мен най-ми допада описанието на Бог в Сефер Иецира като Слово, букви.

Тоест да кажем буквите си съществуват в латентно състояние/като непроявен Бог/ и чрез всички възможни техни комбинации могат да се проявяват в света. Тоест Бог си съществува и в небитието, но се проявява чрез нас и Творенията си в Битието.

От тази гледна точка не разбирам как може ние да сме богове, а Бог да не съществува. Не знам разбираш ли ме?

Линк към коментар
Share on other sites

Една вметка само. Словото не са буквите, а енергията, смисъла, който е вложен. Словото е вибрация, която идва от интуицията, душата...

Линк към коментар
Share on other sites

Винаги като е ставало дума за Словото и съм си мислил за информацията, книгите.

П.п.: Всъщност, то информацията (словото) може и да не е на материален носител.

Веднъж Мария - София беше казала, че човек достига етап, в който се храни със Словото. Мислех, че става дума само за душевно удовлетворение от досега със съответната литература. Но освен за това сигурно е ставало дума и за някакво енергийно хранене ( то си е същото де, но аз не се бях замисил за приемането на енергия, храненето с енергия). В сайта е ставало дума за хранене директно с енергия. Явно ако човек е достигнал съответният етап, би могъл да се наяжда докато чете беседите на Дънов или друга духовна литература.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...