Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли бог да унищожи себе си?


vorfax

Recommended Posts

„Може ли бог да унищожи себе си?“

E, нали може всичко? Или ни се иска да не може?

Да оставим за момент настрана Бог – съществува ли, не съществува ли, какво може и какво не може. Какво означава някой да може всичко и включва ли това невъзможното? Ако говорим за невъзможното, то не само, че никой не го може, но то реално не съществува. Възможно ли е да разсъждаваме дали Бог може или не може нещо несъществуващо. Невъзможното не съществува нито като действителност, нито като вероятно възможност. Конкретно по темата, да бъде унищожено нещо неунищожимо не е съществуваща възможност, т.е. това не се включва в обхвата на понятието всичко. Всичкото обхваща това, което действително съществува и е възможно, а несъществуващото и невъзможното просто ги няма, те не са.

Линк към коментар
Share on other sites

Възможно ли е да разсъждаваме дали Бог може или не може нещо несъществуващо.

Т.е. бог е безсмъртен и не може да промени това.

Всичкото обхваща това, което действително съществува и е възможно, а несъществуващото и невъзможното просто ги няма, те не са.

Е, аз не мога да летя, но това не ми е пречело да сънувам, че летя. Защо за бог смъртта да е несъществуващо нещо, нима не е бил никога свидетел на това какво става когато човек вече не може да бъде жив?

Линк към коментар
Share on other sites

Поне пишете Бог с главна буква, че това е като да пропуснеш титлата "професор"," доктор" и незнам още какво пред нечие име.Седнали ми да се чудят дали Бог може да унищожи Себе си. Ами да за света това е тоталният край на съществуване.

Но дори и това да стане, тоталният хаос, пак ще се роди нов свят в него. Хората откриха нови планети в 21 век,що за срам.

Те седнали да се чудят дали Бог можел да унищожи себе си. Не разбрахте ли? Ние сме пеленачета в развитието си, така както е поставена човешката раса в момента е на 10 000 години,от които съзнателни 2000 г./от раждането на Исус Христос/ какво имало преди това, не е толкова важно, а какво ще има след това по- скоро. Ние творим бъдещето, една малка, миксроскопична част от бъдещето. Нека всеки се труди в неговата вселена и всичко ще е ок. Ето какво даде на човечеството Бог чрез своя Син- съзнание,за добро и зло.Това е гарантирано.Тогава Божественият план работи. Скоро няма да има потоп, няма да ходят мъртви по земята и така. Ще живеем щастливо с единия крак в друга вселена още цял век.Векът, в който технологиите ще бъдат подчинени на човешкия дух, ще работят заради него.Какво по- хубаво време за живот от това се питам аз.Мисля,че дори този въпрос е много по - съществен от това дали Бог може да се самоунищожи.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

И аз се колебаех с главна или малка да го напиша. Написах го с малка, защото имах предвид и другите богове, освен християнския.

Ами да за света това е тоталният край на съществуване.

Защото?

Но дори и това да стане, тоталният хаос, пак ще се роди нов свят в него. Хората откриха нови планети в 21 век,що за срам.

Това не го разбрах.

Ето какво даде на човечеството Бог чрез своя Син- съзнание,за добро и зло.

Преди Христос е нямало добро и зло!?

Векът, в който технологиите ще бъдат подчинени на човешкия дух, ще работят заради него.Какво по- хубаво време за живот от това се питам аз.Мисля,че дори този въпрос е много по - съществен от това дали Бог може да се самоунищожи.

Е, технологиите са важни, но форума е за религия. За технологии си пиша на други места. И въпросът е повече дали се е унищожил, а не дали може.

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Животът с неговите закони.

Това е отбиване на въпроса. Всеки поп който не вярва в Бог ще ти пробута нещо такова, пред угрозата, че трябва да мисли отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз се колебаех с главна или малка да го напиша. Написах го с малка, защото имах предвид и другите богове, освен християнския.

Ами да за света това е тоталният край на съществуване.

Защото?

Но дори и това да стане, тоталният хаос, пак ще се роди нов свят в него. Хората откриха нови планети в 21 век,що за срам.

Това не го разбрах.

Ето какво даде на човечеството Бог чрез своя Син- съзнание,за добро и зло.

Преди Христос е нямало добро и зло!?

Векът, в който технологиите ще бъдат подчинени на човешкия дух, ще работят заради него.Какво по- хубаво време за живот от това се питам аз.Мисля,че дори този въпрос е много по - съществен от това дали Бог може да се самоунищожи.

Е, технологиите са важни, но форума е за религия. За технологии си пиша на други места. И въпросът е повече дали се е унищожил, а не дали може.

Vorfax, боя се,че ще трябва да прочетеш още много неща, за да разбереш това, което казвам аз, дори те съветвам да прочетеш още няколко пъти моето мнение,за да вникнеш. Всичко можеш да намериш тук, в този "религиозен" форум.Мисля,че хората, които пишеха тук а и все- още пишат са много по- широко скроени, за да стесняват всичко до една религия, дори изобщо до религията, независимо,че сайта е ориентиран към "new age" културата. Не знам дали знаеш какво значи и това, но съм сиггурна ,че след време ще разбереш.Хахх.Когато човек се сблъсква веднъж с едно ново за него понятие, неминуемо го среща поне още няколко пъти в живота си, закон за привличане на субстанциите.За него можеш да прочетеш в темата синхроничност, пласирана във форум "психология и психотерапия".Всичко добро и успех!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

...

Всичкото обхваща това, което действително съществува и е възможно, а несъществуващото и невъзможното просто ги няма, те не са.

Е, аз не мога да летя, но това не ми е пречело да сънувам, че летя. Защо за бог смъртта да е несъществуващо нещо, нима не е бил никога свидетел на това какво става когато човек вече не може да бъде жив?

Това, че не можеш да летиш и че човек умира не е чак толкова сигурно. Допусни, че човек продължава съществуването си след смъртта на физическото си тяло и опитвайки се да си представиш под каква форма става това, то летенето ще ти се стори твърде възможно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ворфакс, разшири представите си за Бог. Иначе и аз съм си задавал този въпрос преди време. Бог да се унищожи сам - първо трябва да кажеш какво точно визираш под "Бог". Няма как Бог да се самоунищожи, защото Бог е Животът и Животът е Бог, Бог е Всичкото и Всичкото е Бог. Всичко, което съществува или би могло да съществува. Няма как Бог да го няма.

Станимир за Бог :

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=12473&view=findpost&p=156426

На линка има повече информация. Аз ще постна част от коментара му :

Или да обобщя:

1) под Бог мога да разбирам всяко съзнателно същество, което значително превъзхожда човека в своето развитие. В по-тесен смисъл под Бог мога да разбирам съществото, което ръководи еволюцията конкретно на нашата Слънчева система. Бог в този смисъл не е нещо абсолютно, неизменно, неограничено и неподлежащо на развитие.

2) Мога да разбирам Бог и като същността на всичко съществуващо, безкрайни потенциал, който притежава всяко едно нещо във вселената, но този Бог не притежава съзнание, индивидуалност, воля, а е просто един „сляп“ принцип, проявяващ се навсякъде и във всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

Vorfax, боя се,че ще трябва да прочетеш още много неща, за да разбереш това, което казвам аз, дори те съветвам да прочетеш още няколко пъти моето мнение,за да вникнеш.

Ами нали и форума се състои от написани нещо които чета. И ако не се впускам да чета книги, а мързеливо търся отговори наготово, това е защото не ми е приоритет. Според пирамидата на Маслоу, аз още съм на ниво задоволяване на първични нужди, но не ми стига. И когато вдигна глава нагоре, не искам да ми обясняват, че търсенията ми са плоски, защото други са напред с материала. Има неща които ме вълнуват и аз питам за тях. Има теми които не разбирам въобще и там не смея да се обаждам. Всички знаем основните неща. Аз пък искам да науча защо това което е е това което е. Ако хипотезата ми не може да бъде опровергана, тогава тя се превръща във факт. Аз не изхождам от готово сервирани истини. Проверявам ги. Скептик съм. Вече казах, че вярата не ми е силна страна. Писах и за този Бог който не ме завива нощем. Не искам да вярвам в нещо в което убеждаващите ме не могат да убедят и сами себе си за съществуването му дори.

Линк към коментар
Share on other sites

В такъв случай, аз не мога да ти помогна,аз съм от хората, които търсят основният резонанс и се вдъхновяват от написаното от съфорумците, т.е. обратното на скептик.Лека и звездна !

Линк към коментар
Share on other sites

Бог е Животът и Животът е Бог, Бог е Всичкото и Всичкото е Бог. Всичко, което съществува или би могло да съществува. Няма как Бог да го няма.

Разбирам да е навсякъде, но да е всичко... С такова разширяване се размиват всякакви граници за Бог. Излиза, че не е възможно да не вярваш в бог, защото всичко, че и ти си Бог. Това което описваш, а и други тук, е по-скоро равновесието, баланса, щастието, добротата, а не Бог. Бог е създателят, а не създаването... в опит да се избяга от оная първобитна представа за белобрад старец вече се съчинява и "new age" религия, сякаш да се отърси от всичко което има нужда да се мисли с абстрактни и универсални отговори. Отговори взаимно противоречащи се, сякаш давани да те объркат. Всъщност има ли тук двама души чиито представи за Бог да съвпадат?

Линк към коментар
Share on other sites

В такъв случай, аз не мога да ти помогна,аз съм от хората, които търсят основният резонанс и се вдъхновяват от написаното от съфорумците, т.е. обратното на скептик.Лека и звездна !

Не е нужно да се съмняваш, за да говориш с мен. Има няколко начина по които мога да бъда третиран:

- игнориране (удобно е)

- да се опита да ми се даде отговор на въпросите в моите търсения (трудна работа)

- да бъда омаловажаван с това колко малко знам и как не ги разбирам някой работи, но без опит да ми се обяснят (взаимно губене на време)

Съжалявам, че не мога да ти бъда вдъхновение. Рано ми е да бъда такова.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е Бог в най - широкият смисъл на думата. Ти така и не каза какво визираш под "Бог" и какво значи да се самоунищожи. Няма как да изчезне, защото няма как да има Нещо друго на неговото място, няма как да остане нещо дето да е неБог. Бог е съществуващо, имащо най - различни проявления. Няма как то да не съществува, и дори някакви проявления да не съществуват, все ще има нещо друго и то пак ще е Бог. Някои пишат за Нищото, че преди Вселената е имало Нищо, че Нищо е непроявеният Бог. Но че Нищо също е Бог, че Вселената е проявление на Бог. Проявен или непроявен,Бог си е Бог. Няма как нещо да не е свързано по никакъв с Бог и да е тотално независимо от него. Затова Бог няма как да изчезне.

2) Мога да разбирам Бог и като същността на всичко съществуващо, безкрайния потенциал, който притежава всяко едно нещо във вселената, но този Бог не притежава съзнание, индивидуалност, воля, а е просто един „сляп“ принцип, проявяващ се навсякъде и във всичко.

А и може ли нещо несъзнателно да си помисли :"що да не се самоубия". Нали е несъзнателно, сляпа сила.

П.п.: Всичко варианти за нещата във Вселената - съществуващи неща, съществували неща или неща, които биха могли да съществуват, всички варианти са проявление на Бог, няма как нещо да е неБог. Туг говоря за "Бог" във възможно най - широкия смисъл на тази дума.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Бог е създателят на всичко съществуващо, включително доброто и злото, светлото и тъмното. Това е моята представа. Бог е всемогъщ, но не обича да ме завива нощем, което ме озадачава, защото понякога имам нужда, а на него не му ковства нищо. Бог може всичко, но няма пречка да не прави нищо. Хората са Негови творения, направени нарочно несъвършени, за да могат да се развиват, защото по-красиво от постигането на съвършенството е само стремежа към него. Естествено с дадения избор има и път на падение. Без тази опция развитието няма как да съществува. Както и светлото не може да съществува без тъмнина.

Защо хората са създадени, само Той си знае. Хората са прекалено маловажни в целият замисъл и затова имат нужда да търсят смисъл на живота си, особено когато такъв няма. Горе-долу, това е фундамента.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е да се порасъждава .Особенно за любовта ,тоест за Бог .Може ли любовта да се самоунищожи ?А защо и е да го прави ? Някой да я е обидил ,да са е разочаровала от нещо ,да е сърдита ли или да и е омръзнало ,макар че спрямо хората и се възхищавам на търпението ,което има ,и шансът който ни дава .

Линк към коментар
Share on other sites

Тук ще приведа отново някои мисли, които вече ги има в темата „Мисли за Бога“, но ще ги повторя. Те са много подходящи и за темата „Има ли Бог или богове сме ние?“. Също може би ще обърна специално внимание на някои моменти в тези мисли.

В първа глава на Битието се казва, че Бог направи небето и земята. Значи, Той ги направи, но не ги създаде. Това подразбира, че Бог ги направи видими. В този смисъл земята не е мъртво тяло. Тя е живо тяло, върху кората на което живеем. Ако бихте погледнали земята с очите на ясновидеца, вие бихте я видели като красива жена, наша майка, в която живеем ние, хората, и които тя често потупва, понеже не изпълняват службата си, както трябва.

...

Нашата вселена крие в себе си възможности за развитието на разумните същества. Един ден, когато те завършат своето развитие, ще се създаде нова вселена. На същото основание, когато и нашата земя завърши своето развитие, тя, заедно с разумните същества, които живеят на нея, ще дойде до Божественото пристанище, и там ще спре. Тук тя ще се отърси от всичкия си багаж, от всички свои деца, и първо тя, а след нея разумните същества, ще се явят пред Бога, да дадат отчет за извършената от тях работа. След това те ще получат нова работа.

Из „Кротките“ – НБ, 20 март 1927 г.

В текста е даден много точен намек за това, че човекът е съществувал под друга форма преди да бъде проявен в началото на настоящия космически период, а не е създаден от Бог. После става ясно, че „връщането при Бог“, т.е. завършека на развитието ни не е окончателно и завинаги, както на много хора им се иска, а следва нов период на развитие на друга планета или дори вселена. Духът, човешки или на което и да е друго същество е несъздаден и следователно няма как да бъде унищожен.

Господ е проявление на онази велика Любов, в която няма никаква промяна. Любовта на Бога е еднаква към всички същества. Под думата Господ, ангелите разбират туй същество, което има еднакви любовни отношения към всички същества. Туй същество се отзовава на помощ еднакво към всички същества, от най-малкото, до най-голямото, и то според нуждите му. Туй същество еднакво урежда отношенията на всички същества.

Из „Блажен този раб!“ – НБ, 9 ноември 1924 г.

„Господ е проявление на онази велика Любов, в която няма никаква промяна. ...“ Който има уши ще чуе. Господ очевидно не е вечния, неизменен абсолют, а само негово проявление. Тук е застъпена ведическата доктрина за Брахман и Парабрахман, като последният е безкраен, неизменен и вечен, но не притежава индивидуални атрибути като самосъзнание, воля и т.н. Брахман е относително безсмъртен, той се ражда в периодите на манвантарата и потъва в парабрахман през периодите на пралайя. Още нещо от друга тема:

Душата я няма на земята. Душата има само една малка проекция тук на земята. Тя се явява временно като някоя гостенка на ума и на сърцето. Щом душата посети някой човек, тогава го наричат великан, вдъхновен, благороден; но после, като си замине душата, този човек става обикновен. Така е и с човешките мисли и чувства. Всички мисли, които текат в ума; всички чувства и желания, които текат в сърцето, идват все от този велик извор. Този извор е душата. Изворите на душата се поят от още по-велик извор – той е човешкият дух. Изворите на човешкия дух се поят от още по-велик извор – той е Божият Дух. Изворите на Бога се поят от още по-велик извор – от Абсолютния, Незнайния Дух на Битието. За Него никой нищо не знае.

Из „Аз Те познах“ – НБ, 1 февруари 1925 г.

Колкото и рядко да се споменава в беседите, че Бог не е Абсолюта, то все пак се споменава и то съвсем ясно. Това е оправдано понеже това са доктрини, които малко хора могат да разберат, а частичното разбиране е опасно, защото хората запълват празнините с често безпочвени предположения. Шанкара е казал доста повече по въпроса за Бог и Абсолюта, за Брахман и Парабрахман, но дори и той далеч не е казал всичко. Действителността при всички положения надхвърля представите ни и нека това, че истината ни изглежда непостижима за разбиране, да не ни плаши и да не прибързваме. Време има за всичко.

Господ не създава. Създаването е един механически процес. В света има раждане. Раждането е един вътрешен процес, процес на Божествения Дух. Всички напреднали същества са минали по известен път на развитие под ръководството на Божия Дух и са достигнали до тази степен на развитие, в която се намират. Та казвам: Всеки един от вас може да стане ангел, може да стане и дявол, според както живее. И по закона на тази свобода именно човек може да направи и добро, и зло; по закона на тази свобода, именно, човек може да възприеме един добър, или един лош живот.

Из „Който се учи“ – НБ, 30 ноември 1924 г.

Защо пиша всичко това? – Не знам, може би защото малко се ядосах от едно мнение на Божидар в темата за нищото... или май не е заради това... – не се чувствам ядосан. Но пък той ме провокира да потърся отново тези мисли. Доколко добре познаваме Учението на П. Дънов в цялата му дълбочина? Често в подфорума с мисли от Учителя по теми, съвсем умишлено избирам доста нестандартни и провокиращи цитати. Разбира се тези цитати най-често биват бързо забравяни, но дори и тогава прочетеното ще остави своята следа в съзнанието.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Първата причина винаги може да ни изненада, в това поне съм напълно убедена. И понеже съм на вълна Толкин, прочитайки заглавието на темата се сетих за Билбо и за Дракона. Драконът мъдър и външно свиреп дали случайно бе надхитрен и унищожен ;) или беше дошло време да се подготви и проправи пътя, за последващите велики събития и то не чрез кого да е но чрез същества които егото не би забелязало по обясними причини - " А ти, Мелкор, ще откриеш тайните замисли на душата си и ще проумееш, че са само част от цялото, смирено покорна на неговото величие.". А дали Бог може или не може нещо!? Ами, последвайте го като Айнурите в Пустотата чрез следата която е оставена във вас и ще разберете :) Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Толкин е велик, истински мистик. Книгите му изобщо не са за деца само и точно, хората , които се занимават с езотерика, не бива да ги пренебрегват.Същото мисля и за Урсула Ле Гуин.Поздрави, Елф!

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...