Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли бог да унищожи себе си?


vorfax

Recommended Posts

Толкин е велик, истински мистик. Книгите му изобщо не са за деца само и точно, хората , които се занимават с езотерика, не бива да ги пренебрегват.Същото мился и за Урсула Ле Гуин.Поздрави, Елф!

Абсолютно съм съгласна! Истински мистик владеещ словото и изкуството на прикриването, който умее да спуска плътна, но красиво- приказна завеса пред нечии очи и да разкрива дълбок и реален свят пред други... :3d_043:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

А на мен ми се струва детскии. Фантаст повече му приляга от мистик. Толкин е изписал достатъчно неверни неща, за да търсим в останалите основание да го смятаме за някаква отправна точка.

Виж, ако питаме него, той със сигурност ще каже, че Бог е съществувал, а след това се е самоубил. Това е неговият стил - да провокира читателя.

Линк към коментар
Share on other sites

Който има сетива ще разбере.Няма какво повече да се пише.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега, само от мен си зависи дали ще дръпна пердетата за да видя слънцето, дали ще си почистя прозорците или не. Това което зависи от мен аз избирам да го направя за себе си, но не мога да принудя комшийката да го направи нали /примерно/. И тя си има прозорци и всички екстри там, но си е нейна волята и свободата да го направи или не.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Виж сега, само от мен си зависи дали ще дръпна пердетата, за да видя слънцето, дали ще си почистя прозорците или не. Това което зависи от мен аз избирам да го направя, за себе си, но не мога да принудя комшийката да го направи нали /премерно/. И тя си има прозорци и всички екстри там, но си е нейна волята и свободата да го направи или не.

Можеш да им кажеш ,че има и дневна светлина ,да не седят на тъмно или да се набутват със сметки за ток :) .

Линк към коментар
Share on other sites

...

Защо пиша всичко това? – Не знам, може би защото малко се ядосах от едно мнение на Божидар в темата за нищото... или май не е заради това... – не се чувствам ядосан. Но пък той ме провокира да потърся отново тези мисли. Доколко добре познаваме Учението на П. Дънов в цялата му дълбочина? Често в подфорума с мисли от Учителя по теми, съвсем умишлено избирам доста нестандартни и провокиращи цитати. Разбира се тези цитати най-често биват бързо забравяни, но дори и тогава прочетеното ще остави своята следа в съзнанието.

Да, хубави цитати си подбрал, но ... те не подкрепят твоите убеждения. Тези мисли на Учителя, а и всичко друго, което съм прочела досега от него е най-близко до възгледите и убежденията на Щайнер. Коментарите ти към горните цитати от Учителя според мен не отразяват точно смисъла им. В тази връзка бих искала да разбера, според теб Учителят прави ли разлика между Бог и Господ или просто ги употребява като думи-синоними с цел да се избегне примерно тавталогията?

Линк към коментар
Share on other sites

Цитатите подкрепят някои неща, на които исках да обърна внимание. За мен това е достатъчно. Не държа те да подкрепят цялостно светогледа ми. Господ и Бог почти навсякъде в беседите се използват като синоними. Казвам „почти“, но по-скоро за да се застраховам от евентуални редки изключения. Все още обаче не съм попадал на такива.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитатите подкрепят някои неща, на които исках да обърна внимание. За мен това е достатъчно. Не държа те да подкрепят цялостно светогледа ми. Господ и Бог почти навсякъде в беседите се използват като синоними. Казвам „почти“, но по-скоро за да се застраховам от евентуални редки изключения. Все още обаче не съм попадал на такива.

А според мен не са синоними. Учителят, като всички големи учители се е изразявал много прецизно и внимателно. И никак не се е страхувал от тавталогия, напротив, често повтаря определени думи и понятия, явно с цел - да ги подчертае, да концентрира вниманието ни ... Много полезно е да се проследи къде употребява Бог и къде Господ. Най-често говори за Бог, божиите закони ..., по-рядко за Господ. Доколкото разбирам, ти си съгласен със съществуването на йерархия от същества. Е, в йерархията Господ е някъде между човека и Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Как ще се самоунищожи, като всеки ден изпитва сигурно огромна болка заради нашите "грешки". Не вярвам да стане така, защото просто той толкова ни обича, че как ще ни изостави? Та нали сме Негови творения :) А дали е възможно ? Всичко е възможно :)

Линк към коментар
Share on other sites

Как ще се самоунищожи, като всеки ден изпитва сигурно огромна болка заради нашите "грешки". Не вярвам да стане така, защото просто той толкова ни обича, че как ще ни изостави? Та нали сме Негови творения :) А дали е възможно ? Всичко е възможно :)

Да, в полето на фантазията всичко е възможно

"...как ще ни изостави?" - то, ако това стане и ние пук и изчезваме

Линк към коментар
Share on other sites

Какво разбирате под "Бог да унищожи Себе Си"? - Да престане да съществува, да престане да живее или да престане да съществува Битието/защото такъв момент ще има, както и е имало/. Всичко се събира в една точка/не може да се каже по-разбираемо и по-образно/, в Христос - и Земята и Небето, и всичко небесно и земно. Писано е в Библията в Ефесяни. Това щяло да се случи, когато свършат времената.

А Небето и Земята и Въздуха са трите букви-майки, описани в Сефер Йецира. Трите букви майки от които е създадено всичко останало могат да бъдат също така и Отец, Син и Дух.

Затова можем да кажем, че Синът е преобраз на Земята, а Отец на Небето. Христос по принцип се свързва със създаването на Планетите, на Земята, а Духа се свързва с въздуха.

Затова Небето и Земята, както е споменал и П. Дънов не са били създадени. Но забелязваме, че и водата не е била създадена/вода, суша, огън - друг вариант на трите букви майки, тоест небето е водата значи, Отец също. Ха, интересно се получава и числовите стойности ако прибавим ... Май ще трябва да си прочета отново тази книжка, за да осмисля подробностите ... отдавна не бях я чела/, както и Духа. И все пак първо е била Единицата, тоест Бог.

Кой Бог визирате - Проявеният в Битието/Битието има начало, има и край/ или Непроявеният?

Линк към коментар
Share on other sites

Душата я няма на земята. Душата има само една малка проекция тук на земята. Тя се явява временно като някоя гостенка на ума и на сърцето. Щом душата посети някой човек, тогава го наричат великан, вдъхновен, благороден; но после, като си замине душата, този човек става обикновен. Така е и с човешките мисли и чувства. Всички мисли, които текат в ума; всички чувства и желания, които текат в сърцето, идват все от този велик извор. Този извор е душата. Изворите на душата се поят от още по-велик извор – той е човешкият дух. Изворите на човешкия дух се поят от още по-велик извор – той е Божият Дух. Изворите на Бога се поят от още по-велик извор – от Абсолютния, Незнайния Дух на Битието. За Него никой нищо не знае.

Из „Аз Те познах“ – НБ, 1 февруари 1925 г.

Станимир, благодаря за този цитат. Обикновено много се спори за това дали човек е само дух или душа и дух и тяло, дали има човешки дух, Божи Дух, Святи дух и т.н.

А тук в два три, реда са всички тези отговори. Може и да не разбирам в пълнота, но поне основното.

Затова се казва в молитвата "Да бъде твоята воля, както на Небето така и на Земята"

Значи това което го има на Небето/Отец/, го има и на Земята/Син/. На друго място се казваше, че Земята/този свят/ била отражение. Какво знаем за отражението, че само отразява истинската същност. Затова на други места се казва, че този свят е илюзия/мая/.

Само не разбирам защо душата да посещава човека на земята като гостенка, тоест от време на време/би трябвало отражението да е постоянно, но не е нужно всичко да разбирам на един път.

А Кабалистите смятат, че всички хора притежават една душа и тогава как ще посещава тази душа този или онзи, тя просто ще си е във всички хора.

Но все пак накратко това е писано - душа-човешки дух-Божи Дух, Незнайния Дух/да не е Светия Дух?/

А аз си мислех от прочетеното в Кор.15, че когато душата се новороди, тя се превръща в Животворящ Дух

Защото там се казваше, че първият човек/Адам/ бил жива душа, а последният Адам, тоест Христос-Животворящ Дух.

Но съвсем нормално е Духа да съдържа всичко в себе си, включително и душите, тоест няма противоречие.

Линк към коментар
Share on other sites

Е защо така категорично? Нещо съвършено да изостави нещо несъвършено невъзможно ли е? Хубаво, че ни обича, ама все чета как хората го разочаровали, как не спазвали неговите напътствия

Линк към коментар
Share on other sites

Е защо така категорично? Нещо съвършено да изостави нещо несъвършено невъзможно ли е? Хубаво, че ни обича, ама все чета как хората го разочаровали, как не спазвали неговите напътствия

Съвършено и несъвършено е твое виждане. Въпросът си е точно "Може ли Бог да унищожи Себе Си", защото ние сме част от Бога, нали така? Ами абсурдно е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...