Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как се прави сирене и кашкавал? Сирищен ензим!


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Съгласна съм, има го и този момент, но не във всички случаи е така си мисля. Тези хора не са направили този избор и не искат да живеят по този начин, искат да изплуват, но не намират път, от всякъде им се затварят вратите. Единственият избор който като слушам е направила жената е да се омъжи за този мъж който родителите и не са одобрили и за това са я изгонили. Е, според човеците тогава би ли следвало да повдигаме просто хей така ръце и да казваме - Ами, това си е техният избор, да се оправят както могат и да обръщаме гръб на такива хора? И грешно ли по човешки би било ако някой обикновен, незапознат и не зовящ себе си за учен или вярващ човек им подари чанта с продукти между които има сирене?

В Библията на едно място се казва, че езичниците изпълняват закона вложен в сърцето им.

А човешко ли би било всеки да обърне гръб и да не помогне дори и ако има тази възможност?

Иначе що се отнася до греха вярващите знаят какво пише в Словото - Ако някой знае да прави добро и не го прави, грях е нему ( по спомен), но тук аз питам за човешкото и за законът вложен в сърцето на хората.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

И грешно ли по човешки би било ако някой обикновен, незапознат и не зовящ себе си за учен или вярващ човек им подари чанта с продукти между които има сирене?

Елфче, моят брат не е вегетарианец и когато ми гостува със семейството си, аз не му давам да хрупа марули, а му купувам, това, което обича - пиле, шунка, сирена, салати. Брат ми е прекрасен човек, много го обичам и бих казала, че прилага нещата по един естествен начин, а това, че не е вегетарианец, не го прави по-лош, пък аз не смятам че се вкарвам в "грях", с това, че уважавам избора му. Той също уважава моя и прави същото за мен.

В странна посока пое темата. Нали не смяташ, че някой от пишещите тук вменява вина на някого относно неговия избор, или че смятам/е, че вегетарианците са с нещо по-добри?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой има ниска плътност на костите, но все пак в нормата ( в долната и граница), на какво може да се дължи тази ниска плътност и как евентуално може да се повиши ? Просто някак си ми ееее...трудно да повярвам, че от сиренето, кашкавала и млякото не сме усвоявали никакъв калций заради преработката им. Не казвам, че е лъжа, но ми е трудно да го повярвам, особено като се твърди, че сме усвоявали от водата (за водата не знаех - чел съм, че и различни зеленчуци помагат за по - здрави кости, че и в яйцата има калций, но за водата нямах представа, ако е вярно де).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Може да ти е трудно да повярваш, че съседът ти тайно вечер разперва крила и лети над блоковете.

Но да ти е трудно да приемеш факт - тук няма нищо за вярване.

Фактите са си факти.

Не разбирам защо има такова огромно недоверие в българите, такова невероятно недоверие към специалистите?

Този форум леко прилича на един друг, в който едни хора убеждаваха един химик как е правилно да се казва на български "въглероден диоксид" или "въглероден двуокис"... и накрая един фотограф убеди хората, че той, фотографът, бил прав?

Естествено.

В една страна, в която всичко е наобратно, това е най-нормалното нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

(не знам българите колко се съмняват в изказванията на специалистите, но ми се струва, че го има и другото : предоверяване и сляпа вяра, само защото е казано от специалист; а и българите много са лъгани и мачкани - нормално е да са по - недоверчиви).

Имай предвид, че не се познаваме. В нета хората са анонимни, всеки може да се прави на какъвто си иска. Не казвам, че ти лъжеш, но все пак какви ли не случаи и истории има на този свят. Сляпата вяра е ненужна.

съседът ти тайно вечер разперва крила и лети над блоковете.
За съседа не знам, но аз съм го правил.

Ако знам със сигурност, че ти си специалист - дори да изпитам съмнение относон твърдението ти, може би нямаше да го изразя, а и вероятно, щеше да ми е по - слабо. Но все пак някои неща като са наложени, като ги четеш по книги, като си ги чул от лекари - нормално е поне някакво съмнение да изпиташ, особено ако не си някой прекалено доверчив човек, а и още повече като става дума за неща свързани със здравето (важна тема за всички хора).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Благодяря Jul, това исках да изясним, благодаря и за фактите изнесени от Емил. Благодаря на всички за полезната дискусия. Хубав ден!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Ице, истински ветеринарен лекар съм.

С две годишен опит във фармацията.

С дисертация в областта на биофизиката и физиологията.

Диабетолог. Изследвам електрическите свойства на бета клетките,

В темата за диабета съм разказал подробно.

Не съм автомонтьор, макар че съм със златни ръце ...хаха.

Можеш да разгледаш снимките ми в профила. Така съвсем ще ти стане ясно що за човек съм.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Eмил, това че си специалист ме окуражава. Това което съм усетила ти просто го потвърждаваш.

малко офф, но имма бебе овчарка и и парвя васините. Зная, че са вредни, но какво да сторя? Можи и на лични да не спамя тук.

Линк към коментар
Share on other sites

малко офф,

Ми то до тук 5 (пет) интернет -страници имаше само ОФФФ... :3d_146:

Много старателно следих, някой най-после да даде точно, как се прави сирене и кашкавал, но уви!

Нито една рецепта и напътствие не прочетох, само бля-бля.

А колкото до вегетарианците?

Има един "порода" вегетарианци, които са вегетарианци, просто защото не могат да ядат месо, независимо от желанието им. Всички други "видове" вегетарианци се носят по модата и диетите.

Ако някой знае точни рецепти за кашкавал и сирене, моля да ги даде!

Философските умозаключения по темата са важни, но поне мене на този етап не ме вълнуват.

Така, че майсторите давайте си рецептите и да ги приложим на практика.

Лично аз вече се научих да правя домашно кисело мляко, ще се науча и сирене и кашкавал. Колко му е!?

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм, има го и този момент, но не във всички случаи е така си мисля. Тези хора не са направили този избор и не искат да живеят по този начин, искат да изплуват, но не намират път, от всякъде им се затварят вратите.

Изборът винаги е доброволен и смятам за цинични изказванията, че това семейство е избрало да живее така. :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, а ми се виждат хубави хора и на мен ми е едно... за това, че по една или друга причина им се налага да живеят по този начин. Като оставим на страни кармата и т.н.. мисля, че това положение много лесно и бързо би могло да се поправи, ако човеците си вършат работата и загърбят предразсъдъците си и условностите и действат според възможностите които са им предоставени и добрата си воля. Има неща които би следвало да бъдат свършени от човеците, но се отклоняваме от темата, а в същото време се подхваща една дълга и широка... Ако някой иска да я отвори може и да подискутираме върху нея. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Човек не си набавя калций от млечните продукти. Неусвоим е. Заради преработката.

Най-големият източник на калциеви соли за човешкия организъм е ... водата.

Я сподели малко повече информация относно усвояването на калция и връзката му със сирената, млечните продукти като цяло, моля... Познавам един чудесен лекар, през чийто фитотерапевтичен режим минах и който твърдеше същото, но не сме задълбавали на тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

1. Поради термичната преработка на млякото, калцият се свързва с казеина в параказеинатен комплекс, от който калцият не се усвоява. Това е причината в млечните продукти да се добавя допълнително калциев хлорид - погледнете опаковките - дори в прясното мляко вече почват да ни рекламират варианти с "Калций" за здраве!? Ако си намерите някоя дружелюбна крава, която ви остави да си пиете "директно от извора", калцият ще си го усвоявате. Интересно, че човекът е единственият бозайник в природата, който не желае да се отбие, а продължава да бозае от чужди майки, в случая - кравешки.

2. Консумацията на млечни продукти води до увеличено отделяне на калций чрез урината /хиперкалцурия/. Това се случва в отговор на настъпилата в резултат от метаболизма на аминокиселините ацидоза. Ацидозата активизира остеокластите, клетките, които разграждат костната тъкан. Те работят в противовес на остеобластите, които градят и строят... не мечтаят за пътища леки, а ватенка топла за зимния ден...

3. Резорбцията на калций от чревната лигавица се увеличава в отговор на увеличената секреция с урината, но аз бих попитал дали това се наблюдава и в дългосрочен план /възможно е в реални условия диетата да не съдържа достатъчно калций, за да се набави необходимото количество само с храната, или пък степента на резорбция да спада с течение на времето и това да доведе до допълнително активизиране на запасите от калций в костите... тук въпросът не е съвсем изяснен за мен...

4. Установено е, че консумацията на храни, които алкализират рН, увеличава костната плътност и предпазват от остеопороза организма.

5. Остеопорозата се среща доста по-често при жени, отколкото при мъже, понеже рН става по-киселинно след менопаузата. Направени са изследвания, че цитратът и бикарбонатът влияят благотворно на костната плътност при жени в менопауза.

http://journals.cambridge.org/download.php?file=%2FPNS%2FPNS62_02%2FS0029665103000673a.pdf&code=2c39e617db372bca454f2789ffa4ab4d

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199406233302502

6. Млечните продукти са отговорни за голяма част от алергиите при хората.

7. Консумацията на млечни продукти има отношение към диабет тип 1 при деца.

Линк към коментар
Share on other sites

6. Млечните продукти са отговорни за голяма част от алергиите при хората.

7. Консумацията на млечни продукти има отношение към диабет тип 1 при деца.

Откъм трети клас съм с млечна алергия. Как млякото може да има отношение към това? Пиех доста на село (по литър-два), от овце предимно и пак от тях кисело. Почти винаги преварено.

И още един въпрос. Кога е нормално да се отбие човек? Крали Марко защо е цицал 5 години ли беше...

Линк към коментар
Share on other sites

Давам рецепта за кашкавал лично изпробвана от мен.Кашкавалът става бързо-лесно и чудесно.Малко по-мек е отколкото този от магазина но пък вкусен и най-важно БЕЗ МАЯ. 3литра краве мляко се сварява добре . Като кипне се добавя сол 1-2 суп. лъжици. Намаляваме температурата на варене и добавяме 1 пакетче лимонена киселина. Бъркаме непрекъснато и варим още 10-15 мин. като внимаваме да не загори .Махаме сместа от котлона и оставяме да се охлади. В парче тензух сипваме сместа и отцеждаме суроватката добре. Сместа омесваме леко или и придаваме форма каквато желаем. Завиваме в тензух и оставяме в хладилник най-малко4-5 дена да узрее. Уточнение-млякото го купувам от човек отглеждащ крави. С купено от магазин не съм пробвала какво ще се получи.

Линк към коментар
Share on other sites

Давам рецепта за кашкавал лично изпробвана от мен.Кашкавалът става бързо-лесно и чудесно.Малко по-мек е отколкото този от магазина но пък вкусен и най-важно БЕЗ МАЯ. 3литра краве мляко се сварява добре . Като кипне се добавя сол 1-2 суп. лъжици. Намаляваме температурата на варене и добавяме 1 пакетче лимонена киселина. Бъркаме непрекъснато и варим още 10-15 мин. като внимаваме да не загори .Махаме сместа от котлона и оставяме да се охлади. В парче тензух сипваме сместа и отцеждаме суроватката добре. Сместа омесваме леко или и придаваме форма каквато желаем. Завиваме в тензух и оставяме в хладилник най-малко4-5 дена да узрее. Уточнение-млякото го купувам от човек отглеждащ крави. С купено от магазин не съм пробвала какво ще се получи.

Благодаря за което! :D

Веднага след набавяне на мляко, което не е от магазина, ще бъде изпробвана рецептата.

Защо обаче не казваш от 3 (три) литра прясно мляко, колко домашен кашкавал се получава?

От както си правя домашното кисело мляко, в къщи ми казват, че мирише и има вкус на истинско мляко. Без консерванти, нешесте, палмови измишльотини и други подобни. На всичкото отгоре излиза и два пъти по-евтино (ако не броим труда).

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Георги Димитров е цоцал до 3-годишна възраст и затова успял да научи немски в затвора...

Не съм алерголог, но консумацията на сурово мляко алергизира организма ...

За мен в това няма нищо страшно - просто не консумираш мляко.

Страшното идва после - ако в резултат на тази алергия имунната система реши да атакува бета клетките на панкреаса до пълното им унищожаване...

Наскоро се запознах с една идея за капсулиране на островчетата на Лангерханс и изолирането им за имунната система, така че тя да не може да ги унищожава... хитро, нали?

...

Но нека не спамя в темата, че да не разстройвам админите.

... и финален коментар към зеленоухия мастър джедай - абре, холан, ти тъй кат ме гледаш, да не мислиш, че ще ти давам рецепти за сирене!?

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

:D Какво да ти кажа, Емил, рече да поведеш хората в една посока, пък те се разтърчаха кой накъде му хрумне.

Аз ще си призная, че не понасям особено млякото, ама... яде ми се. Гледам да не прекалявам, да не стана като ходещ фойерверк (то е защото аз не съм бебе, кравата не ми е майка и в стомахчето ми няма нужните ензими). В подкрепа на казаното от тебе съм длъжна да спомена, че имам диабет от тип 2.

Предлагам като алтернатива на сиренето и кашкавала да поместим тук рецепти с растителни продукти. Ще ги напиша структурирано в отделен пост и вероятно в отделна тема.

:3d_009:

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Но нека не спамя в темата, че да не разстройвам админите.

... и финален коментар към зеленоухия мастър джедай - абре, холан, ти тъй кат ме гледаш, да не мислиш, че ще ти давам рецепти за сирене!?

Ти вече я оспами. Та след дъжд качулка сега. Но карай да върви. - аз съм широко скроен.

Рецепта за сирене не искам - сам си го правя по оригинална собствена рецепта... :D Кой ти е виновен, че си моноканален, та ме караш и мене зорлем да ставам и аз моноканален като тебе. Та белким вденеш лафа .."бия та дъще, сещай се снахо" . Щото има и един друг лаф ..." от стара коза яре" . :P За незнаещите да поясня, че старите кози най-обичат да хрупат младите листенца по връо на дърветата. И младите ярета копират като под индиго навиците на старите кози. :lol: Та за това козето мляко е най-близко по състав на човешкото.

Но за да не дооспамваме темата - различните видове човешки организми приемат млечните продукти по различен начин. Много силно зависи от това на къде е обърната посоката на жизнената сила при дадения човек. Степента на личната духовна еволюция също е от съществено значение. Наличието на всякакъв вид диабет ...хммм... (тук такъв человекОТ "плаче" за цялостен ремонт на ендокринологията си .. )

Лично мнение!!!

Така, че кой както иска, каквото иска и както иска да си похапва.

И да не забравяш, че ако не ми кажете рецептите, мога да попитам и чичко Гугъл - той всичко знае ... :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Алтернативи на млечните продукти със соя

Варена соя

Две чаши соя се накисват с 1 ч.л сода за 36 часа, отмиват се и се варят в два литра вода до готовност.

Соев пастет

Сварена соя се смила, може да се смеси с различни ядки, семена, зеленчуци и подправки на вкус. По желание се добавя растително масло. Използва се вместо сирене "Крема", за различни топли и студени сандвичи, ордьоври и други.

Соево мляко

Накисват се за 36 часа две чаши соя с 1 ч.л сода бикарбонат. Измиват се, смилат се и се варят в 2 литра вода в продължение на два часа. Прецежда се течността - това е соевото мляко. То може да се пие натурално или овкусено, може да се използва в различни рецепти вместо прясно мляко. Прецеденият остатък може да се използва вместо кайма.

Соева сметана

В соевото мляко се изстисква един лимон и то се пресича. Изчаква се, докато на повърхността се отдели каймакът и се отделя с лъжица. Използва се в супи, сосове, кремове и други.

Соев кашкавал

Прецедено с лимон соево мляко се оставя да престои 10-15 минути, след което се прецежда (предварително може да се отдели каймак). На този етап по желание може да се добавят различни подправки и зеленчуци на вкус. След 1 час кашкавалът заедно с марлята се поставя в съд със студена вода за 30 минути, след което се притиска, за да се уплътни. Съхранява се в хладилник.

Майонеза от соя

Соева сметана се овкусява с лимонов сок, соев сос, горчица, зеленчукова сол (или други подправки по Ваш вкус). Разбива се добре.

Соева майонеза

Сурово соево брашно се смесва с вода, сол и подправки, докато се получи гъста каша (нужно е малко количество, не повече от обема на малко яйце). Като вариант - 3 с.л соево брашно се кипват с малко вода и получената каша се оставя да изстине (получава се по-мек вкус). Разбива се с миксер, добавяйки постепенно около 50 мл растително олио. Може да се подправи с орехи, чесън, лук, зелени подправки, червен пипер, доматено пюре, хрян, кисели краставички и т.н.

Тези рецепти са вдъхновени от книгата "Соята на нашата трапеза" с автори д-р Добрина Атанасова и Мария Дейкова.

С този набор продукти смело може да замествате млечните и месни продукти в класическите рецепти или сами да съставяте свои.

Имам рецепти за млека и сирена от ядки, но ще ги публикувам отделно.

:)

ПП. Чичко Гугъл знае всичко, ама аз съм пробвала. Обикновено забравям за онова ендокринно нарушение, но тук все става повод да си го припомня. Дали пък другия път да не се направя на разсеяна, че като не го мисля, все едно го няма.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Имам рецепти за млека и сирена от ядки, но ще ги публикувам отделно.

:)

Благодаря ти, ще се радвам да споделиш. Откакто опитах бадемово мляко, за друго не бих си и помислила, страхотно е. Ще бъде ценно да научим и рецепти за "сирена" от ядки.

Линк към коментар
Share on other sites

Растенията и животните в строежа на клетките си имат някои общи структурни елементи. Възможно е да се прави сирене с растителен произход от продукти, които поначало имат високо белтъчно съдържание, каквито са ядките, семената, някои бобови и зърнени култури. Вариантите всъщност са безброй. Рецептата, която предлагам, е от книгата на Мирослава Бирицка "Кълновете. Лечение и здравословно хранене. Всичко за лечебните им свойства. Как да ги получите в домашни условия. Как да ги използвате във всекидневната храна".

За да ферментира сиренето от ядки, използва се пшеничен квас. За две порции: 1/2 чаша мека пшеница, 6 чаши изворна вода. Пшеничните зърна се накисват 10-15 часа в двулитров буркан, покрит с марля (ако е по-топло, се киснат по-кратко време). Водата се отцежда и зърната се оставят да покълват два дни. След това се заливат с двойно на техния обем количество вода и се оставят на стайна температура за 24 часа. Течността се прецежда и се оставя в хладилник, където може да бъде съхранявана няколко дни. Покълналите зърна може да се използват още два пъти за направа на нов квас.

Друг вариант на приготвяне: Еднодневните пшенични кълнове се смилат, заливат се с вода в стъклен буркан, покриват се с марля и се оставят три дни. Получава се приятен аромат и специфичен лимонов вкус. Съхранява се в хладилник до два-три дни.

В руската кухня квасът е на почит. Той е приятна освежаваща напитка, богата на много витални елементи, особено полезен през зимата. Може да откриете безброй рецепти за направа на квас от плодове, от различни зърнени храни, от хляб... някои от тях се приготвят само за няколко часа. Ако бързам много, аз бих опитала просто да използвам разтворена хлебна или бирена мая, подкиселена с малко лимонов сок или ябълков оцет.

Основно сирене от кълнове

1 1/2 чаши слънчогледови еднодневни кълнове, 1/2 чаша сусамови еднодневни кълнове, 1 чаша пшеничен квас. Кълновете се натрошават на ситно, разбъркват се с пшеничния квас и се оставят в стъклен буркан, покрит с марля за 8-12 часа (колкото по-дълго се държи, по-пикантно става). Вместо пшеничен квас може да се използва соево пюре, но в такъв случай сиренето престоява 12-18 часа. След това се притиска и се отцежда водата. В хладилник се съхранява до пет дни. Може да се направи с други видове ядки, като съчетанието от бадемови, слънчогледови и сусамови е особено вкусно.

Рецептата за кисело мляко не се различава съществено, процедурата е същата, но сместа, която се оставя да ферментира е ситно смляна и хомогенизирана. Накрая не се прецежда. Може да се направи изцяло с бадеми или други съчетания от ядки.

Мляко от семена и ядки

Избраните семена или ядки се измиват и оставят да покълнат едно денонощие. Смесват се с вода и се пасират. Прецеждат се и готовото мляко може да се ползва натурално или в съчетание с различни плодове, мед, подправки и др. Прецеденият остатък е подходяш за добавка към салати, за направа на сурови бонбони, бисквити, плънка за сладкиши, добавка към зърнена закуска, пастет за сандвичи и т.н.

:)

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

...и рецепти за "сирена" от ядки.

Това звучи като чай от прасе или баница с кайма. В контекста на темата ^^

Хахаха, да, съгласна съм с теб, vorfax! Звучи смешно :)

Ето малко материал по темата (аз се водя от темата за Сирищния ензим в състава на млечните продукти като начална, тъй-като бях забелязала, че основната идея не се въртеше около кулинарни рецепти за направа на сирене и кашкавал, а по-скоро за истината в тези продукти, нали?)

~

Този материал е част 3 от интервюто с Робърт Коен, автор на книгата “Milk: the Deadly Poison” (Млякото – смъртоносната отрова) и на сайта www.notmilk.com Пропуснал съм нарочно някои въпроси, тъй като в тях се говори изключително много с имена, години и институции в САЩ, които не касят България и не добавят информация за млякото, а в тях става дума за много силното лоби на млечната индустрия, което дори е подкупило президента Никсън).

Майк Адамс: Би ли направил един общ преглед за хората, които не са запознати с истинската история на млечните произведения и на кравешкото мляко?

Робърт Коен:Истинската история е, че млечните произведения са най-вкусните храни на планетата. Няма нищо по-вкусно от сиренето/кашвавала – един ден без тях е ден без слънчева светлина. Млякото е вкусно, особено ако вземете 5.4 килограма от него, махнете всичката вода и го смесите със захар, замразите го и му сложите черешка отгоре. Мляко, сирене, кашвавал, сладолед, кисело мляко – не знам как някога бих живял без тези неща. Може би бях най-големият консуматор на млечни произведения в щата Ню Джърси – където живеех; моите деца също бяха като мен в това отношение. Докато един ден нещо, наречено генно инжинерство не се появи на трапезата ни и аз започнах да разследвам дали искам децата ми да пият доброто старо пълноценно мляко или генетично направеното мляко.

Преди бях начело на една лаборатория – правех изследвания и се опитах доста честно да погледна на всичките спорни неща, касаещи генното инжинерство. Това беше през 1994 г. и започнах да чета научни статии от журнали за генно модифицираното мляко. Започнах да изследвам, да се обаждам на Монсанто (бел. пр. – една от главните компании на илюминати за производство и разпространение на генно модифицирани храни, създател на аспартама; разположена е в щата Мисури) и разговарях с техните учени. Един ден просто ми дойде изведнъж – след като бях правел изследвания в продължение на седмици, месеци и над една година – млякото е проблемът, глупчо! Всяка една глътка от кравешкото мляко съдържа вирус, гной, бактерии, мощни хормони на растежа, протеини, които причиняват алергии, антибиотици, пестициди, мазен холестерол и диоксин – кои от тези неща бихте искали във вашето тяло?

Майк Адамс: Според мен чуването на подобна информация е един огромен шок за повечето хора.

Робърт Коен:Ами да ти кажа това не е точно голям шок, защото ако кажа на по-голямата част от слушателите ти: “Ето тук имам една хубава, ледено-студена чаша със свинско мляко, която да си изпиете със сладкото, което ядете”, или “Какво ще кажете за малко кравешко мляко с вашите шоколадови сладки”, на хората би им призляло. Биха казали: “Категорично не!” Инстиктивно биха знаели, че не трябва да го правят. Всъщност, вие не бихте ги изкушили дори и със студена чаша човешко мляко. Би им призляло на секундата, защото те знаят, че има вещества в онези млека, които са предназначени за младите животинчета от съответния вид.

И тези вещества имат имена – лактоферини, имуноглобини – не е хубаво да приемате естроген ежедневно, прогестерон, проактин, мелатонин, окситоцин; мога да продължавам и да изброя 59 различни хормона във всяка глътка мляко. Точно това е млякото – една система за доставяне на хормони във вашето тяло. А вие не искате кучешки или свински хормони. Не искате и кравешки хормони. Вие, дори като пораснали хора, не желаете хормони от човешко мляко.

Майк Адамс: Точно така – човешкото мляко е перфектна храна за бебенца, но не и за пораснали хора. Винаги ми е било интересно как порасналите хора са избрали да консумират храна, течна храна от друг биологичен вид.

Робърт Коен:Това е интересно и в името на доброто здраве, поне ги направете здрави животни. Но 9-те милиона крави в САЩ в по-голямата си част, не са здрави. Половината крави от стадата в САЩ са инфектирани с вируса левкемия бовина (bovine leukemia virus), половината от кравите са инфектирани с болест, наречена болестта на Крон, която е причинявана от една бактерия, наречена mycobacterium paratuberculosis, от която 40 милиона американци са засегнати със синдрома на раздразнените черва. Всеки човек с болестта на Крон дава положителен тест за бактерията mycobacterium paratuberculosis. До последния човек! 100 процента! И това беше публикувано през 1965 г. за работата на националната академия на науката. Така че тук говорим за истинска наука, не си ги измислям тези неща. Разполагаме с хиляди изследвания, публикувани в научни весници и списания, с хиляди отделни подкрепящи се доказателства, които ни казват, че млякото изобщо не помага на човешкото тяло. Ние пием телесни течности от болни животни.

Майк Адамс: Какво ще кажеш за скритите източници на мляко, тъй като има много продукти, които съдържат мляко или млечни протеини – зная за доста протеинови напитки, които например са направени с млечни протеини.

Робърт Коен:Разбира се. Когато видите на опаковките думата “суроватка” си казвате: “В никакъв случай!” Когато видите “казеин”, “натриев казеинат”, “калциев казеинат” – това е млечният протеин на прах, който вие не искате във вашето тяло. Когато вземете млякото и се отървете от мазнините, водата, и останете само с протеини, те на практика са само кръвни протеини: серумалбумин, млечен протеин, 90% от млякото е казеин. Когато казеинът се извлече от млякото, той всъщност е едно лепило, използвано да залепя лепенки върху бирени шишета. Той е едно лепило, използвано, за да крепи дървото във вашите мебели. Когато приемате казеин – това лепило от млякото, и тялото ви вижда този чужд протеин, то произвежда тези хистамини, които накрая стават на слуз. И ето защо млякото е слузе-образуващо. Отново – това е един процес, който отнема 10-12 часа.

Майк Адамс: В кои други видове храни, протеинови напитки или продукти се съдържа казеинът?

Робърт Коен:Понякога, да не повярва човек, се среща в консерви от риба тон. Понякога в определени зърнени храни – използва се като лепило, за да поддържа някои храни. Но това, което е за отбелязване е, когато разглеждате в супермаркети – например сметана на прах за кафе, отпред на опаковката на която е написано, “Не съдържа мляко”, а когато потърсите на гърба на продукта, с малки букви ще видите “натриев казеинат– производен на млякото”.Не зная как им се разминава да твърдят, че нещо не съдържа млечни произведения, когато то ги съдържа. Хората обаче трябва да се научат да четат малките надписи на стоките. Ако видите думата “казеин” в какъвто и да е вид или форма, като казеинат например – това е мляко от крави – не го яжте.

Майк Адамс: Производителите на храни, да знаеш, са изключително съзидателни с техните надписи на продуктите им. Виждал съм паста от авокадо, без да съдържа никакво авокадо!

Робърт Коен:Стига бе! Това е невероятно!

Майк Адамс: Абсолютно! Съдържаше хидрогенирани мазнини и изкуствени оцветители.

Робърт Коен:Това е плашещо.

Майк Адамс: И така стоят нещата в по-голямата си част. Човек трябва да отиде на здравословен магазин или на някакво специално място...

Робърт Коен: Проблемът тук, Майк е, че нямаме силно лоби на производителите на авокадова паста. Но наистина имаме едно много силно лоби на собствениците на млечната индустрия. Това ти го гарантирам.

Майк Адамс: Кое е това, което те накара да проявиш такъв интерес и енергия, за да преследваш истината за млякото и млечните продукти?

Робърт Коен: Три малки момиченца с имена Дженифър, Сара и Лизи – дъщерите ми. Исках те да имат здрави тела. Исках да не изкарат 4 години гимназиален живот, с черни точки и пъпки по цялото тяло, както беше при баща им. И знаеш ли? Те нямаха никакви черни точки и пъпки! Никакви акнета, и ако рагледаш книгата ми “Milk A to Z” (Млякото от А до Я), вземам всяка буква от азбуката и попълвам нещо за млякото. П е за пъпки и ние знаем, че тези крави всъщност се доят преди да родят и това мляко е различно – това е мляко, нареждащо на млечните тъкани да растат. Малките момичета са се променили в наше време, но ние откриваме, че с отделянето на всички тези андрогени, кравите постоянно използват андрогените, за да произвеждат други хормони. Тинейджърските пъпки се подобряват в секундата, в която спрем да консумираме мляко. Отнема 2 седмици и акнето изчезва. И тези андрогени стимулират мастните жлези, които са жлезите, причиняващи акне и черни точки.

Така че откриваме връзка между млякото и много човешки заболявания. И аз не съм първият, който твърди това – д-р Спок твърдеше това. Д-р Спок продаде 75 милиона бройки от книгата си за отглеждане на деца. Единствената книга, която е продавана повече в историята е Библията. Д-р Спок казваше, че никой човек на средна възраст, дете или възрастен няма нужда от кравешко мляко – това е измама от страна на правителството, за да поощрява консумацията на мляко. И ние се учим, както казах, повече доктори научават нещо, което не им е било преподавано в университета. Добре ще е да погледнете етиологията (бел. пр. наука, изучаваща причините за възникване на болестите) на алергиите и диабета! Ако решите да разгледате диабета, разгледайте New England Journal of Medicine, 31 Юли, 1992 г. (эурнала за медицина на Нова Англия) – точно може да проверите това! Там се казва, че излагането на тези волски протеини, волският серум лактобумин (bovine serum lactobumin) е един активиращ механизъм за инсулино-зависещия диабетов мелит, няколко месеца по-късно. Октомврийското издание на Сайънтифик Америка (Scientifc America) от 1992 г. обсъждаше млечния лозунг: “Млякото е добро за тялото.” Там се казваше: “Млякото е добро за тялото – това звучи малко празно тези дни”.

Майк Адамс: Би ли дал едно кратко резюме – ти спомена няколко по време на интервюто – диабета, пъпките, сърдечната болест се споменават доста изтъкнато в книгата ти. Но какви други хронични болести са да речем, влошавани или дори причинявани от продължителна употреба на мляко?

Робърт Коен: Това е интересен въпрос, да знаеш. Нека разгледаме Голямата Петица – в САЩ убиец номер 1 е сърдечната болест, после е остеопорозата, ракът, диабетът и астмата. Разглеждаме нации, които пият мляко. Откриваме, че тези болести са често срещани. Когато разглеждаме нации, където консумацията на сирене се е утроила през последните 30 години, като Англия, Франция, Канада и САЩ – откриваме също утрояване на асматичните заболявания и видовете рак на гърдата. Познай коя страна има най-висок процент от болни от рак на гърдата? Номер 1 в това отношение е Дания, следвана от Норвегия, следвана от Холандия, следвана от Швеция – забелязваш ли тендения?

Майк Адамс: Консумацията на мляко.

...

изт.http://www.xnetbg.co...ent/view/585/1/

Линк към коментар
Share on other sites

Ясно, че темата не е предвидена за рецепти, но все пак е поставен проблем и се търсят практични решения. Рецептите може да се преместят другаде и да се даде линк, ако се прецени, че е по-удачно.

Аз съм любопитна за рецептата на Ян.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...