Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Въздействието на компютърните игри


Guest Христо

Recommended Posts

Моят 13 годишен син играе на игри с насилие.

Това е "само игра", но той не разбира, че очите му свикват да виждат кръв, ръцете му - да държат оръжие, стойността на живота, пък било то - и само на игра се омаломажава, съчувствието се притъпява.

Не се притеснявай! Ако детето е възпитано, "както трябва", няма такива последствия (или, ако ги има, те са изключение). Зависи от възпитанието, от самовъзпитанието, от характера на отделния "геймър".

Виждала ли си играта "Diablo"? Първата версия започваше с (анимационен) филм, в който се вижда огромно бойно поле, осеяно с трупове, някои - глозгани от вълци, а на един от труповете (в много близък план) гарван кълве окото и го откъсва. Представи си боищата и кървищата в играта!

Това са игри, в които получаваш мисия - да унищожиш Злото. "Съсипи делата на Дявола!", казва и Библията. Избираш си вида на персонажа - рицар, нинджа, китайски монах, вампир, некромант, магьосник, друид или друг персонаж. Получаваш мисии - трепеш хора, животни, демони, чудовища, митологични персонажи... Режеш ръце, крака, глави, изкормваш... Накрая (ако стигнеш жив до там) убиваш главния виновник за злото в света - Дявола (или друго чудовище, човек, робот - зависи от играта).

Предполагам, че не предпочиташ синът ти да реши, че е по-добре да изпозастреля децата на съседите, съучениците си или учителите си, богомолците в близката църква или други хора, както се случва в други държави.

Когато аз си играя на подобна игра, се изолирам от околния свят и мисля само за играта, например - как да си съставя стратегията и тактиката за победа (всяко ново чудовище е по-трудно от предишното, всяко ниво в играта се "взима" все по-трудно).

Да оставим настрана кланетата и убийствата. Графиката, анимацията - това са картини на несъществуващ свят в неопределимо време. Няма нищо общо с декйствителността.

След няколко часа активна игра аз се чувствам като след медитация, като чисто нов човек, леко ми е на съзнанието, само дето кракаата ми са малко схванати.

Макар да съм тренирал доста бойни изкуства и да съм държал всякакви оръжия в казармата, след игра (или след гледане на филм с бойни изкуства или с престрелки), аз няма да хукна да убивам никого.

Това се отнася за около 95% от геймърите (играещите).

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мисля, че е хубаво да види и пробва такива игри. Психологията и ефектите заложени в тях обаче, със сигурност ще го пристрастят. Как да го откажете не знам. Нужно е да откриете алтернатива, която го вълнува поне толкова, но аз не се сещам за такава. Другия вариант е той буквално да няма време за игри. Аз лично съм си забранил всички игри, защото знам, че поглъщат много време, а аз съм зает с по-важни цели, като ученето. Вероятно след пубертета интереса би трябвало да спадне, но са ми известни възрастни хора живеещи заради игрите...

Линк към коментар
Share on other sites

Ами, ако бъде затрупано с книги или бъде насочено към базирани в нета детски форуми (има и български детски форуми в интернет) или към някакви по-сериозни форуми (научни или някакви други - според интересите му), няма да му остава толкова много време за такива игри. Може да смени игрите след време - с по-стратегически. Опитайте се да го насочите и към шахмата.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви за съветите.

Като цяло тинейжърчето ми изцяло го интересува само виртуалното, наистина е притеснително, Но се надявам, че навлиза и във възрастта на любовта и някое момиче, навярно ще го изкара навън.

Всъщност му харесва да играе на шах, на мен също. Ще се опитам да го изкушавам с шахматната дъска :)

Просто се укорявам, като родител дали не съм твърде мекушава, затова ви попитах.

Линк към коментар
Share on other sites

Деана, всичко е до време с виртуалните игри. Имам личен опит в срастването с такива игри и затова ти казвам- омръзват. Има един период, в който изглежда много отчайващо положението, но той не е вечен. И по-добре вкъщи да ги играе, отколкото в клубове. Там е бъкано с наркопласьори.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, щом харесва шахмата, дайте му книги, посветени на шаха... Идете до близката библиотека или книжарница и потърсете нещо подходящо.

Може да играе директно шахмат и в интернет. Има много сайтове, които срещат шахматисти от цял свят.

А може да играе и кореспондентен шах, например - тук: http://chess.nauka.bg/ . В този сайт имате 14 дни за да преместите някоя от фигурите си, след което губите партията по време. Можете да си изберете друг регистриран потребител, да го поканите (но му пратете лично съобщение във форума - http://nauka.bg/forum/ , за да знае, че е бил поканен!). Можете да поканите мен, например, или - всеки друг. При кореспондентния шахмат има повече време за мислене и там се допускат значително по-малко грешки в играта, в сравнение с това, ако играе блиц партии (ако има само 10 минути за мислене за цялата партия или играе за няколко секунди; 3 -10 сек. за ход).

В градската градина може да се събират пенсионери, може да играе и с тях.

Можете да го запишете и в градския шах клуб.

От тази година шахматът навлиза и в училищата в държавите на ЕС. Има статия на тази тема тук:

http://www.nauka.bg/a/%D1%88%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%8A%D1%82-%D1%89%D0%B5-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B2-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D1%8A%D1%8E%D0%B7

Вижте и сайта на списание "Шах в училище" - http://www.chessgame-bg.com/index2.html

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...