Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Природата и ние


Таня

Recommended Posts

Химера,

Инициативата, за която споменаваш за съжаление беше планирана в началото на учебната година и поради стачката малко се провали. Иначе децата на които казахме се организираха. Даваш две стари тетрадки, получаваш една нова. Не е голям 'кяр', но като се обясни какъв е смисълът - децата се ентусиазират и сами се организират. И нали ще има 'купон', както е модно да се казва, та са там. А те си умират да са инициатори, новатори и всички тия хубави думички, каращи ги да правят нещо ново, нестандартно и носещо удовлетворение.

Мъжът ми е учител. Той ми донесе такава тетрадката. Беше след приключването на стачката. Инициативата си върви поне в това училище, където е той. :) И се надявам малчуганите да научат поне там нещо полезно за тях самите. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ако ''бог'' е във всичко :thumbsup:

то другото му име е по-удачно да е ПРИРОДА .

Понятието "Бог" преведено от грацки означава "Природа"

А по отнощение на общението ни с природата много подходящо четиво е книжката "Любовтта в природата", от проф. Тулешков, бивш директор но Природонаучния музей и последовател на идеите на Учителя

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Mdrya1953 :thumbsup2:

Да, щом Бог е на всякъде и във всичко, значи е логично другото му име да е Природа...

А човекът е творение на Майката Природа или Бог, така че не може да съществува като отделна част от тях.... Той твори цивилизацията, но тя - цивилизацията унищожава духовността и единението му с Бога....

За това и толкова цивилизации преди нас са изчезнали,.... защото не са искали да намерят хармонията и са прекъснали връзките си с Първоизточника :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Слънце, Въздух, Дъжд, Роса, Божа кравичка, Охлюв,Калинка, Пчеличка, Скала, Река, Извор,Трева, Цветя, Житен клас, Дървета, Хора, Плодове,Животни...Облаци, Небе...Планински връх, Долина, Равнина...Червена роза...Гълъб...ПРИРОДА!!!

ЕДНО СМЕ!!! :angel:

:3d_059:

"Природата е тяло на Бога, проявление на Бога." (източник: Петър Дънов, Енциклопедичен речник, стр.557)

Хираниягарбха /санскр.

Мисълта на Бог в машината.

"Ще благодарим на Бога, че сме на планината при чистия въздух, при чистата вода и при изгряващото слънце. Ако искате да се ползвате от чистия въздух, качвайте се по върховете. Ако искате да се ползвате от чистата вода, ходете при изворите и оттам я носете. Водата е като дете, тя обича да я носят. Искате ли да придобиете чистота, вода носете. Чистата капка вода е една чиста мисъл Ще благодарим на Бога за топлината на Слънцето, за големия кон, който препуска всеки ден по небето и изпраща благословение на всички същества по лицето на Земята. Ще благодарим на Бога за всички блага, които ни изпраща тук. И най-после ще благодарим на Бога за възможността, която ни дава, да вървим по трите пътя, от които Слънцето изгрява." (източник: Петър Дънов, Енциклопедичен речник, стр.564)

"Като те грее Слънцето мисли, мисли и правилно мисли. Бъди благодарен, че всичко е хубаво, разумно. Ученият човек където и да погледне, реката, океана, камъка, дървото, вижда нещо грациозно, красиво, което дава подтик на неговата мисъл. Ако знаеш къде да стъпиш всичко в природата ще те вдъхнови." (източник: Петър Дънов, Енциклопедичен речник, стр.564)

"Природата, ако говориш на нейния език, всякога е готова да задоволи твоето желание. Щом не говориш на нейния език, тя не ти обръща внимание. Силният човек винаги може да намери своето място. Като казвам "силен човек", разбирам този, който знае езика на природата. Природата обича да й говориш конкретно. Ако й поискаш нещо конкретно, тя е готова да ти го даде. Целият свят е създаден за човешките души. За тях всичко е предвидено. Всяка душа може да получи това, което иска, но трябва да знае как да го иска." (източник: Петър Дънов, Енциклопедичен речник, стр.559)

"Понякога само като надникнеш в богатствата на природата, тя щедро ще те възнагради. Всеки, който е видял нейните богатства, се е връщал отрупан с подаръци. Знанието, което придобиваме е богатство. Щом изучаваш природата, тя е толкова щедра, че непременно ще те възнагради." (източник: Петър Дънов, Енциклопедичен речник, стр. 559-560)

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

" Хубаво е, че Земята скоро ще се оттърси от нас, както звяр от въшките си!

Радвам се, че съм свидетел на всичко това! Хубаво е!"

:thumbsup2:

Да верно е, че природата знае как да се избави от проблема си, лошото е, че ние все още не осъзнаваче това. Всичко е само на приказки. С природните закони шега и немърливост не бива. И как ще се осъзнаем, като всичките ениргии на човека са насочени да я рушат и унещожават. Труден въпрос :3d_035:

Защо човекът, уж разумно същество, разрушава собственият си дом? Това удивително място, с толкова богато разнообразие от растения и животни. С толкова живот и красота.

На човека нищо никога не му е достатъчно...

Замислям се за тези, които идват след нас. В каква среда ще живеят? Какъв въздух ще дишат?

И ми е мъчно. Мъчно ми е, че не сме си научили най-големият урок, от който е трябвало да започнем. Да съхраним природата, нашият дом.

Защото колкото и малки прашинки да сме, сме способни да унищожим всичко, което ни заобикаля.

Аз ще пазарувам с торбички от плат. Ако знаете как по друг начин можем да бъдем полезни, кажете.

:thumbsup2:

Торбичките от найлон да бяха само проблема! :(

Все от някъде трябва да се почне, за да се промени този манталитет на мърлявщината. Може би като за начало трябва да се даде гласност на този проблем. И на това колко грозно, жалко, мизерно и безотговорно е това, което става.

Защо всички не бяха като теб...

Хората търсят висини, а никога не поглеждат надолу..

Да :thumbsup2: точно, но може и да не е много късно да обърнем нещата. :3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Пролет е.

Усещали ли сте себе си като малка пъпчица, която се събужда от слънчевите лъчи и топлината? Така, както се събуждат сега пъпчиците на дърветата...

Листенцата са свити старателно в люспиците, подавате си очичките, за да надникнете навън и да се уверите, че зимата не ви е излъгала... Чувате песен някъде съвсем близо на клонката до вас. Радостта ви толкова ви изпълва, че листенцата се изпъъват след съня си и избутват люспиците, които са ги пазили досега от студа. Някъде вътре в сърцето ви се приготвят и тичинките и плодникът... После разбирате какво е вятър и сутрешен студ, и синьо небе и изгрев, и пчеличка, и птичка.... и всичко във вас знае,че сте в поредното начало на един Път, който вървите отдавна и ще започвате отново и отново...

Може би и ние сме пъпчици от време на време, когато в живота ни настъпва поредната пролет?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пролет е.

Усещали ли сте себе си като малка пъпчица, която се събужда от слънчевите лъчи и топлината? Така, както се събуждат сега пъпчиците на дърветата...

Листенцата са свити старателно в люспиците, подавате си очичките, за да надникнете навън и да се уверите, че зимата не ви е излъгала... Чувате песен някъде съвсем близо на клонката до вас. Радостта ви толкова ви изпълва, че листенцата се изпъъват след съня си и избутват люспиците, които са ги пазили досега от студа. Някъде вътре в сърцето ви се приготвят и тичинките и плодникът... После разбирате какво е вятър и сутрешен студ, и синьо небе и изгрев, и пчеличка, и птичка.... и всичко във вас знае,че сте в поредното начало на един Път, който вървите отдавна и ще започвате отново и отново...

Може би и ние сме пъпчици от време на време, когато в живота ни настъпва поредната пролет?

Да, това е едно прекрасно усещане, едно ново пробуждане пълно с желание и ищец, със заряд и енергия. И това е прекрасно.

Но същевременно се замислям и над това, че ние сме точно една пъпчица в природата, която е толкова велика. И хем сме пъпчица и нищо пред нейната сила, хем същевременно точно ние можем толкова много да и навредим като не я пазим и не и отдаваме това което и е нужно. А защо сме такива?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето тук искам да споделя наблюденията си от един прекрасен град на България. Хисаря. Преди 2 дни се върнап от там. хора, искам да Ви кажа, че не зная дали в България има по чист град от Хисаря. по улиците е адски чисто, ама адски. А как е поддържан - нямам думи да опиша. всяко храстче е постригано и подредено, оформено в страхотна форма, пълно е с градинки и детски площодки. Кои от кои по-чисти... :3d_045: засадени множество цветя, окрасено с камъни около тях. Просто съм изумена приятели. Бих искала всичките градове да са такива, и не само градове, а цялата ни природа. Миналата година установих същото и сега същото-невероятна чистота и грижа от жителите. Сърцето ти се отваря от всякъде. просто възхитително. :3d_163::3d_041: .

Линк към коментар
Share on other sites

Аделаида :) разбирам радостта ти и се надявам да са повече тези места в България.

Аз за съжаление тази вечер се връщам от Приморско ,когато минавахме покрай Слънчев бряг гледах и се чудех до къде още ще стигнат и кога ще помислят за някаква дори и най-малка зелена площ.

Там е задушаващо потискащо.

Много ми е болно че целенасочено и упорито се унищожава безнаказано цялото ни южно крайбрежие.

Бургаския залив просто е опропастен завинаги.

Преди няколко седмици се върнахме от Атина ,пътувахме по цялото крайбрежие на Егейско море до Йонийско никъде по крайбрежните им курорти дори в самата Атина няма такова нещо ,от кого копираме и какво правим незнам.

Не виждам и вече какво може да се направи.

Линк към коментар
Share on other sites

Когато всеки спре да хвърля където му падне и когато всеки излезе да почиства природата. Вчера се проведе организирано от Изкуството да живееш екоакция паралелно във всички градове, в които то има групи. Беше дадена широка медийна разгласа и бяха поканени редови граждани, несвързани с учението също да се включат. Е, специално в Шумен не дойде никой друг, нито един човек (показателно!), всички бяхме от ИЖ, общо 11 човека. Сборния пункт беше входа на парк Кьошкове. Тръгнахме по алеята и по един маршрут, събрахме общо над 30 чувала с боклук, които оставихме при входа на пещерата Сулумара. Там днес ще дойде човек с каруца, който да натовари отпадъците. Сега наистина този маршрут е напълно чист. Но да видим докога. Следващата събота ще залесяваме. Сами ние бяхме, никой друг не се отзова, имаше информация и по вестници, и в интернет. Ходят за друго-беше пълно с използвани презервативи и захвърлени на тревата. Показателно за нагласата на българина. Затова ще е мръсно. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Аделаида :) разбирам радостта ти и се надявам да са повече тези места в България.

Аз за съжаление тази вечер се връщам от Приморско ,когато минавахме покрай Слънчев бряг гледах и се чудех до къде още ще стигнат и кога ще помислят за някаква дори и най-малка зелена площ.

Там е задушаващо потискащо.

Много ми е болно че целенасочено и упорито се унищожава безнаказано цялото ни южно крайбрежие.

Бургаския залив просто е опропастен завинаги.

Преди няколко седмици се върнахме от Атина ,пътувахме по цялото крайбрежие на Егейско море до Йонийско никъде по крайбрежните им курорти дори в самата Атина няма такова нещо ,от кого копираме и какво правим незнам.

Не виждам и вече какво може да се направи.

Диди напълно те разбирам, защото и на мен ми е много тъжно, като виждам на какво прилича държавата ни в този аспект :3d_136::3d_168: Ужасно е. За Курортите по морето, дори не ми се коментира - мръсотия, стлоителство да крайност, кочина пълна...

Но знаеш ли, аз пак пъша миналата година в Хисаря беше същото, толкова хора се трудят и чистят и събират дори падналите есенни листа, подрязват, градинките са допълнително декорирани с камъни....град мечта, страхотна чистота. Просто съм омагьосана. Да не говорим, че отделно има детски площадки колкото за цяла София. Та тези хора, с какво превъзхождат другите, това е просто възпитание, това зависи не само от почистващите, но и от нас самите, нашето съзнание, нашата будност, нашата обич към природата.

Когато всеки спре да хвърля където му падне и когато всеки излезе да почиства природата. Вчера се проведе организирано от Изкуството да живееш екоакция паралелно във всички градове, в които то има групи. Беше дадена широка медийна разгласа и бяха поканени редови граждани, несвързани с учението също да се включат. Е, специално в Шумен не дойде никой друг, нито един човек (показателно!), всички бяхме от ИЖ, общо 11 човека. Сборния пункт беше входа на парк Кьошкове. Тръгнахме по алеята и по един маршрут, събрахме общо над 30 чувала с боклук, които оставихме при входа на пещерата Сулумара. Там днес ще дойде човек с каруца, който да натовари отпадъците. Сега наистина този маршрут е напълно чист. Но да видим докога. Следващата събота ще залесяваме. Сами ние бяхме, никой друг не се отзова, имаше информация и по вестници, и в интернет. Ходят за друго-беше пълно с използвани презервативи и захвърлени на тревата. Показателно за нагласата на българина. Затова ще е мръсно. :(

Максим е прав, като гледам не само младите и децата, но как някои хора ги мързи да слязат и най-цивилизовано да си изхвърлят отпадъците в коша на 2-3 метра от блока и го правят през балкона...Боже, как може да има такива хора, аз не го проумявам...проста не мога...

Линк към коментар
Share on other sites

Поздравления за еко-акцията, Максим!

Жалко наистина, че никой не ви е подкрепил. Може би акцията се възприема като форма за агтитация на ИЖ (каквато отчасти може би е била, предвид медийната изява) и затова хората да се въздържат. Както и да е, направили сте нещо много ценно и смислено и не мислете, че е било напразно. Напротив- спечелили сте най-вече вие самите, а и цял Шумен заедно с това.

(Бе то и аз от няколко месеца планирам почистване на градинката перд блока но кога ли ще ми дойде вдъхновението най-накрая :) )

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Ден на растителнозащитника

На 16 януари Националната служба по Растителна защита празнува професионалния си празник - Деня на растителнозащитника. Преди 113 години VІІІ-то Обикновено народно събрание приема “Закон за мерките против филоксерната зараза и за възстановяването на опустошените от нея лозя”. Законът, утвърден с Указ на княз Фердинанд на 16 януари 1896 г., поставя официално началото на растителнозащитната дейност у нас. Този ден е утвърден за професионален празник с решение на МС от 30 септември 2005 г. и е честван за първи път на 16 януари 2006 г. в аулата на Аграрния университет- Пловдив.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

До къде я докарахме, децата да ни го говорят, а дали ще ги чуем.....!?

http://www.vbox7.com/play:cb237e95

Линк към коментар
Share on other sites

До къде я докарахме, децата да ни го говорят, а дали ще ги чуем.....!?

http://www.vbox7.com/play:cb237e95

:( А посланието е от 1992 г. Колко болезнено актуално е днес...

П.П. didi_ts, и аз си мислих снощи да публикувам клипчето в тази тема.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

http://mqsto.com/video/6083

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Природата.

Сутрин рано и надвечер, когато в парка е тихо от хорски глъч и шум те пеят. И освен , че пеят, мисля че си говорят. Прекрасни са песните на тези малки създания. Малки като шепичка , а със звънки и силни гласове. Не веднъж са ми показвали, че пролетта вече е дошла, далеч преди астрономическата пролет.

Един късен слетобед се заоблачи, хората се прибраха по домовете си, в парка стана тихо. И тогава запяха те. Застинах, толкова много различни песни, гугукаше и гълъб. Затворих очи и се заслушах. Мислено сякаш се слях с тях, с песните им , с техният прекрасен живот. Красота. Вълшебство. Не исках този миг да свършва. Усетих вечността, усетих че сме част от Творението и можем да му се радваме, да обичаме , да го пазим. Да слушаме и да пеем с тях, тези малки наши братя и сестрички.

3d_053.gif

Сутрин рано и катеричките и птичките закусват, играят си. Често им носим храна. Трошици, жито, оставяли сме орехи и ябълки за катеричките.

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми хареса споделеното wonderful,

Край нас също има малко паркче и пролетта се усеща навсякъде.По прорастналата зелена трева, жълтите цъфнали храсти на форзицията.Ухае на свежо, великденчетата са цъфнали с малки сини цветчета.Слънцето грее и топли земята, храстите зеленеят.Птиците пеят от ранните часове на деня- синигери, бързолетите, щъркелите вече долетяха.В градините цъфтят минзухарите, игликите, зюмбюлите.Пролетна картинка, изпълнена с живот.От прозореца се виждат първите цъфнали кайсии, взора ти изпълнен с нюанси на зелено, бяло, кафяво, небето синее, а по него се гонят белите облаци.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...
Линк към коментар
Share on other sites

Този клип ме докосна, Диди! Това мече живее в нас, тази пума също. Умилително е! А по отношението ни към външната природа си личи отношението ни към вътрешната ни Природа...!

Линк към коментар
Share on other sites

имам си аз беб немска овчакра и такава Любов сме . Прекрасно е да се усещаш част от всичко

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...