Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Космополитизъм


Viva Caselli

Recommended Posts

То да се отъждествяваш с понятието "гражданин на света", пак си е рамка. Има и граждани на други планети. Ако си гражданин на света, и ако произходът ти не е особено смесен (да речем израсвал си само с един език у дома и сред роднините, а в даскало си учил още езици), тогава как би могъл да не се чувстваш българин, при положение че българският ти е майчин език, а другите са учени по - късно и при положение, че не си с разноетническо родословие (поне не знаеш, да имаш предци от други етноси, не ти стигат да речем до там познанията за предците). Как такъв човек може да се чувства без етнос. Ако е роден в Англия, първите му седем години са минали в Италия, до 14г. е живял в Кипър, после до пълнолетие в Литва, а след това е започнал работа при която постоянно пътува, и също владее различни езици (полиглот е), майка му е азербайджанка, а баща му филипинец, дядо му руснак, а баба му австрийка преселили се на Филипините, другите му дядо и баба са испанец и французойка, то тогава определено той би се чувствал адски затруднен да каже от каква народност е...и тогава най - лесното е да каже, че е само гражданин на света (без етнос). Или пък да посочи националността дадена в личната му карта и толкова. Но ако човек е много еднороден...струва ми се малко изкуствено да отрича етническата си принадлежност (като в случая не става дума дали ще обича повече родината си от света, дали ще мрази другите етноси, дали ще изпитва национална гордост, а просто дали ще признава че има еди какъв си етнически произход - толкова; някои неща са си факт), изкуствено би изглеждало при такъв човек отричането на етническата принадлежност. Станимир, скивал си във уикито. ;) Да, различни тълкувания има. Но ако някой постоянно плюе своето и дори го мрази, смешно би било да претендира, че е космополит и гражданин на света.

В шести клас имах една учителка по музика, много строга. Може и да е била съпруга на военен, нещо такова ми се врътка из съзнанието, но не съм сигурен. Беше строга и дръпната, но може да е заради лични проблеми ...(за които май също съм чувал). Та тя в един от часовете ни говореше патриотично, каза ни че има чувството, че винаги се е прераждала в България, защото тук всичко и е много мило, всяка тревичка. Зиг фрау С. (не и споменавам фамилията, за да не ме открие и ликвидира)! :D Та тя, след патриотичните си слова ни каза нещо от типа на :"Това не означава, да не бъдете граждани на света - чувствайте се такива, пътувайте, бъдете космополити." Явно е визирала едното от тълкуванията на думата. Всяко нещо като че ли си има по - крайна и умерена страна. По - малкото се включва в по - голямото.

Човек ако твърди, че не трябва да има нации и държави, може би той проявява богоборство ? Бог най - добре знае какво трябва и не трябва. Нациите са органи в организма на човечеството. Както един човешки организъм не е безформена пихтия, а има сложна структура, същото важи и за организмът човечество.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Специален и сърдечен поздрав за всички космополити!

" Петдесет хиляди души са като попарани ". И прословутата реплика на покойния спортен журналист и коментатор Николай Колев - Мичмана: " Господ е българин ". Тогава съм бил на 7 години, но ясно си спомням радостта на баща ми, мама и едно приятелско семейство. Аз си играех с момичето на това приятелско семейство. Момичето беше по - голямо от мен и ясно си спомням, когато Костадинов наказа Бернар Лама как каката започна да надува една свирка. Еуфорията беше огромна. Радостта от съкрушителния изтрел на Емо донесе радост и сплотеност в онази далечна вечер. Домът ни бе озарен от пристъпи на национална гордост ... България ликуваше!

Линк към коментар
Share on other sites

... Но ако някой постоянно плюе своето и дори го мрази, смешно би било да претендира, че е космополит и гражданин на света.

...

Да :thumbsup: Първо се изработва чудесно патриотизма и едва след това преминаваме към космополитизъм, без при това да отричаме/отхвърляме патриотизма. Просто разширяваме истинския си и хубав патриотизъм до границите на света :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не, разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Вината е, че бясно нахлуха модели на мислене и поведение, които са боклук и които бяха възприемани от все повече българи заради пропагандата и влошаващите се условия на живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Не, не, не бъркай космополитизма с други неща.

Линк към коментар
Share on other sites

http://vbox7.com/play:7ef11d87

Ако в света няма разделение на раси и народности,на нации и държави,на религии,в света ще има мир и Земята ще стане Рай.

Всички войни идват от разделението по нации и религии.

;)

Линк към коментар
Share on other sites

Космополитите може би са два типа : 1. космополити безродници (тоест не се чувстват част от даден етнос) и такива 2.космополити родолюбци,които включват патриотизма в космополитизма (чувстват се част от даден етнос).

Първите може би се делят на два типа (имам предвид безродните - ползвам тази дума без лошо чувство в случая) :

1.1. безродници, които не ги е еня ни за добруването на техния народ, ни за чуждите народи; просто за тях е важно да им е кеф, без значение в коя държава са и какво става наоколо

1.2. безродници хуманисти алтруисти, загрижени за благото на света

Има и безродници, които не са космополити : това са чуждопоклонниците. Те може да са запленени от една чужда култура и да оплюват/омаловажават родната за сметка на чуждата.

Третият тип безродници ( които са в смисъл на чуждопоклонници) - те също може да се делят на два типа. :D 3.1. безродници чуждопоклонници егоисти 3.2. безродници чуждопоклонници алтруисти. Като точка три и нейните подточки са извън класификацията на типовете космополити.

:lol:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Това са пълни глупости за космополитите безродници и чуждопоклонници, такива класификации просто не съществуват освен в съзнанието на някой болен и остарял ум.

Кой е космополитът?

Онзи човек, който като съзнание надхвърля границите на собствената си страна, онзи, който принадлежи на света и светът принадлежи на него.Останалото е просто лошо самочувствие и остаряло мислене.

Линк към коментар
Share on other sites

В един сайт двама комунисти спореха. Единият се пишеше патриот, а другият не държеше на националното (смяташе го за пречка). Заради това, първият го обвиняваше в безродничество.

Умът ми не е болен, нито остарял. Аз съм по - широко скроен от преди 5г. и още по - широко скроен от преди 10г. Не виждам противоречие между това човек да е патриот,но същевременно да уважава другите народи и да е позитивно настроен към тях. Космополитизмът, може да включва патриотизма. Това са стъпала.

Класификацията донякъде е измислена от мен, но някои неща съм ги взел от Уикипедия. Наистина има космополити, които се чувстват без етническа принадлежност, но има и такива, които са и родолюбци, и космополити същевременно. Разграничението, което съм направил донякъде е с шеговит характер. Не целя да обидя или омаловажа, когото и да е било. Просто си разсъждавам, миличка. Приятна вечер, Инче. :)

:angel::3d_046:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Inatari

Приятел на Портала

  • photo-thumb-2575.jpg
  • Участници
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 1971 Мнения:

625]

Публикувано: 20 февруари 2007 - 22:45

Браво , buboleche , днес прочетох една статия , утре ще прочета друга , мисля дори да принтирам , някои неща , за да мога да ги дам на една приятелка - археоложка , с която
и без това всяка втора дума ни е за българите .

Благодаря за изобилната информация . Много от нещата , които сме учили по история на изкуството се наместват , а пък виждам други , които са били абсолютни " политически манипулации". Че не сме шепа номади , не сме , това ми е пределно ясно , а пък май и повечето българи са на това мнение . Тепърва ще изплуват едно след друго нещата .
За нас . За българите . Точно колко сме велики .
Един , след друг ще се показват, пластовете на културата ни . Тази година едно съкровище , догодина друго . Трябва много филми да се правят за България и да се продават , да се показват .
ДА се защитават пред публика и учените да си защитават теориите в научните общества .
И извън България , дори да се проведе
националистична политика
.

В братска Русия , масово се смята , че Кирил и Методий са славяни просто , руси , че те на нас са ни дали азбуката и , че българския бил старо-руски и църковно- славянски . По- възрастните руснаци над 45,50 си мислят ,че другарят Ленин бил измислил азбуката , това като го чух щях да падна .

http://www.beinsadou...indpost&p=29284

Inatari

Приятел на Портала

  • photo-thumb-2575.jpg
  • Участници
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 1971 Мнения:

625]

Публикувано: 28 юни 2007 - 18:43

ДЕ Е
БЪЛГАРИЯ ?

Питат ли ме дей Зората ,

мей огряла първи път ,

питат ли ме дей земята

що
най-
любя на светът ?

...............................

...........................

........................

България е пионер сред Славяните и това трябва да стане достояние на света .
Дотогава , като воля
ние ще сме наистина железни
,
ще разтопим всичките исторически граници
,
ще станем и братя . Но първо трябва да стане ясно , че
България , Българите са корена
, а не славяните корена на нас варварските орди - Българите .

И руснаците водени от собствената си мания на величие , този път ще ни сътрудничат
, но това ,
което ще се разкрие , никак няма да им хареса .

Там
в техните земи
е половината отговор на въпроса : Де
е България
?Кои са
Българите
?

Мнението беше редактирано от
Инатари
: 28 юни 2007 - 18:51

http://www.beinsadou...indpost&p=38497

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Христо, тези мои мнения няма нужда да цитираш нашарени като великденски яйца, а да си дадеш отговор за себе си, какви са моите истински убеждения.Дали обичам България или не, дали съм чуждопоклонник или не и.т.н.

Хубаво е,че си изровил мои мнения, но пак казвам,не ги преекспонирай нещата.

Аз продължавам да вярвам, че Българите ще имат своята световна роля и сред славяните и сред света.

А дали съм космополит по убеждения, ако с това трябва да занимаваме тук общността, да такива са моите убеждения.

Смятам,че всяка една нация има своите велики световни дадености и заслуги, смятам ,че и българите ще намерят своята световна мисия, ще я изпълнят.

Но още смятам, че бъдещето е в отпадането на националните граници, бъдещето е в мултикултурното общество и просто националността- гражданин на Земята. Знам, че и Умберто Еко мисли като мен,той вижда това и в българите, носител на новия дух на землянина, онзи, който принадлежи просто на земята.

Но от всичко най- много ме дразни тясното мислене, изпълнено с огради, с препядствия от националистичен характер.

Трябва да се мисли за Земята, като за общ дом, за хората, като една обща националност, по- голяма от всеки етнос и държава, това е съвременния свят, а не заграждения и малки светове на малки умове.

Затова намирам и за глупави и не на място тези определения на хора, които са КОСМОПОЛИТИ, като безродници и чуждопоклонници, само хората, които вярват в миналото и стария ред бълват тези определения, само тясно- мислещите хора, поставят тези граници в собствените си глави и в главите на своите деца.

Като такива хора, живеещи в средновековието има във всяка една държава, всеки един етнос, тези хора изостават умствено от развитието, темповете на движение на света и информацията в света, тези хора не усещат духа на времето.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Аз продължавам да вярвам, че Българите ще имат своята световна роля и сред славяните и сред света.
Това е националистическо на пръв поглед. Но не е задължително тази вяра да е проява на национализъм от друга страна. Аз пък вече не знам дали да вярвам на подобно нещо и като че ли ми се струва все по - малко вероятно. Спомням си едни думи (може би на Станимир), че няма такова нещо един народ да е духовен водач на други народи и че нещата са индивидуални. Почвам да ставам все по - склонен да вярвам, че българите с нищо не са по - специални от много други народи що се касае до духовната промяна на света и че няма такова нещо като национална мисия, а всеки един човек по света може да спомогне за световна промяна, без значение от етноса му. Ако се сравнят само тези ни разсъждения, ще излезе, че аз съм по - космополитен(помня как преди години 4-5г. един нацист беше за продаване на българска земя на чужденци, а аз дето бях умерен бях против продаването; така че по детайлите не може да се направи изчерпателна характеристика).

Преди години, в друг сайт, един полуграмотен мъж (май си беше написал и фамилията грешно), та един полуграмотен мъж с тъповати коментари правеше изказвания, които бяха космополитни, а аз тогава се дразнех (бях по - патриотично настроен) - но изказванията при все, че бяха космополитни, като цяло не бяха духовни и морални, макар че е привърженик на това всеки да може да си пътува където си иска. Но не ставаше въпрос в коментарите му дума за изкуство, за духовно развитие, решаване на проблемите на човечеството. Постовете му бяха свързани с това, че няма значение кой от каква нация е, че всеки трябва да може да си пътува където си иска и да прави секс с когото си иска (той се изрази по - грубо). Би могъл да е любител и на чашката, и на други неща дето не са особено възвишени, правеше впечатление на простоват човек. Това, че даден човек е по - космополитен от друг, не го прави духовен, не го прави по - умен, не го прави по - добър от друг човек, ако си по - космополитен това не означава, че душата ти е по - пробудена за духовното от тази на някой по - патриотично настроен, не значи че си по - еволюирала душа.

А дали съм космополит по убеждения, ако с това трябва да занимаваме тук общността, да такива са моите убеждения.
Добре де, нямам против (преди 5г. можеше да те осъждам заради това, че си космополит; сега дори да е имало осъждане поради отделни твои постове със сигурност е било по - слабо, отколкото щеше да бъде преди време).

Смятам,че всяка една нация има своите велики световни дадености и заслуги, смятам ,че и българите ще намерят своята световна мисия, ще я изпълнят.
Това за всяката нация не го отричам, уважавам постиженията (та нали и аз се ползвам от тях ;)). А дали българите имат чак световна мисия, ще си покаже (те сега са застрашени като че ли от изчезване, а ако изчезнат няма как да си изпълнят мисията; и в този ред на мисли изглежда логично запазването на българското да е в подкрепа и на света, ако е истина, че българите имат световна мисия; за да си свършиш работата, трябва да съществуваш).

Но още смятам, че бъдещето е в отпадането на националните граници, бъдещето е в мултикултурното общество и просто националността- гражданин на Земята.
Ами те си отпаднаха в ЕС и продължават да отпадат. Като се вглеждам по - добре, виждам
мултикултурното
Не знам какво влагаш в този термин. Но сега се замислих, че мултикултурно не означава всички да се омешат и да загубят идентичността си. Мултикултурно - значи много култури, а не големите да глътнат малките, или едни да се обезличат за сметка на други. И аз съм за многото култури, разнообразие, пъстрота. Предполагам знаеш какъв е девизът на ЕС - а ЕС е организация рожба на космополитизма. Аз харесвам девиза на ЕС. Но дори всички народи да се омешат, мисля че няма да ми е болка за умиране - каквото има да става, да става (преди няколко години повече се тревожех от тази перспектива и гневно нападах глобализма под предтекст, че обслужва корпорациите; сега по - малко се вълнувам, най - малкото защото е излишно). "Да бъде волята ти...". Относно смесването на хора от различни етноси/раси - кръвосмешението води до израждане (визирам това да се сключват бракове само и единствено между хора от един и същи етнос). Националността не е въпрос на гени, а на самосъзнание (гените не те правят българин, чех, китаец или какъвто и да е, то си е съзнание).

онзи, който принадлежи просто на земята.
Ами естествено, че ние принадлежим и на Земята. Имаме имена, тела, квартали, градове, държави, континенти, планета. Имаме различни временни принадлежности в играта наречена Живот. Земляни е най - широката ни, не помня да съм я отричал.

Но от всичко най- много ме дразни тясното мислене, изпълнено с огради, с препядствия от националистичен характер.
Човек има право на предпочитания. Както съм казвал, след време ще се види кое как е трябвало да бъде. Не бива да се залита в крайности на този етап от човешката история и то не от някакъв расизъм, а просто защото може да се получат несправедливости, проблеми. Визирам следното : защо да те пускат някъде, ако няма свободни работни места, или ако не отговаряш на изискванията които са налице за съответните свободни работни места, или ако там дето си живял преди си се издържал с кражби, просия, социални помощи, не си оказвал съдействие за това да те социализират. Пък и ми се струва гадничко ти да си строителен работник, но да дойдат отвън много твои колеги, заради тях да останеш без работа понеже те са съгласни на по - ниско заплащане и ти да се видиш принуден да напуснеш родината си (приятели, близки, любими места) и като емигрираш да се чувстваш гадно и да ти е мъчно за тук. Струва ми се неприятен подобен развой, а не че имам против етносите/расите на чужденците. На мен лично, струва ми се, че ще ми е приятно ако повечето хора около мен говорят майчиния ми език, мисля че може би ще ми е по - комфортно (без значение дали разбирам или не чуждите езици). Но това е лично предположение/предпочитание, не ангажирам никого с него.

Да, Земята е общ дом. Националността не е обща - видът е общ (ние преди да сме българи, първо сме хора - да; още преди години съм го признавал и писал).

Затова намирам и за глупави и не на място тези определения на хора, които са КОСМОПОЛИТИ, като безродници и чуждопоклонници,
Не съм вложил лошо чувство в определенията "безродници" и "чуждопоклонници" и това се вижда в коментара ми (там съм пояснил). Чуждопоклонниците не съм ги сложил в графа космополити. Да, иначе може и да има нещо глупаво в определенията ми. И друг път съм опитвал да класифицирам нещата, пробвах и с космополитите, като не влагам лошо чувство, повтарям. Двете понятия, които споменаваш се отнасяха за някои космополити, не за всички. Дори в дадена категория, може да има подкатегории. Един родолюбец може да каже, че е патриот, но това може да го каже и някой краен националист. Но те двамата не са еднакви като убеждения, имат си разлики, та и при космополитите може да е същото. Нищо лошо към никого, просто мои разсъждения с елемент на шега.

само хората, които вярват в миналото и стария ред бълват тези определения, само тясно- мислещите хора, поставят тези граници в собствените си глави и в главите на своите деца.
Сигурна ли си, я па си мисля, че грешиш и абсолютизираш. Аз съм по - космополитен в сравнение с баща ми, чичо ми и много други българи да речем, а може би и в сравнение с много хора по света. По - космополитен и миролюбив съм в сравнение с преди 5-6г., още по - космополитен и миролюбив в сравнение с преди 10-13г. Донякъде съм възпитаван патриотично, но главно си ми е идвало отвътре (още от начален курс в училище) - от тогава имах интерес/фантазии към патриотизъм, войни, история, политика. Някои националистични мечти ги оставих през годините, поради различни причини. Сега със сигурност съм по - широкоскроен от преди 7-8г. и може би не само по отношение на нещата касаещи патриотизма, а и по принцип.

само хората, които вярват в миналото и стария ред бълват тези
Новият световен ред, също не е цвете за мирисане. ;)

тези хора изостават умствено от развитието, темповете на движение на света и информацията в света, тези хора не усещат духа на времето.

Харесвам : различни стилове музика, най - различни чужди песни и филми, харесвам и чужденки, играл съм компютърни игри правени от чужденци, уважавам другите народи и техните постижения, също борбите им за справедливост, човеколюбивите прояви на техни членове. Още преди години съм бил на принципа :"като се обичат младите, нека се вземат" (визирам смесените бракове). Не съм умствено изостанал (даже имам и много добра памет). От малък имам интерес към духовното, постепенно стигнах до вегетарианство (пак отвътре ми дойде). Така че определено не съм изостанал и средновековен, макар че е възможно да не съм толкова извисен като други хора. И както казах, фактът че някой е по - космополитен от друг, не го прави обезателно по - умен и хуманен.

Проява на толерантност и следване на духа на времето е не само да си толеранен към нечие етническо самоопределение, но и да не обиждаш ако нечие мислене ти се стори примитивно и остаряло.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Космополитен човек, значи гражданин на света, в това има единствено позитивно значение.

Христо не те обиждам, нападките ги отправяш единствено ти.

Ти си този, който напада и се брани, незнайно от кого.

Аз пиша за позитивите на космополитизма, ако това е в разрез с теб и твоето виждане за света/примитивно и остаряло, както само го нарече,аз не съм употребила тези думи по твой адрес/, това е друг въпрос.

Но това е цайтгайста и нещата все повече ще се разширяват като култура и поминък.

Аз също имам предвид под мултикултурализъм съжителстване на много култури, а не изземване на културни ценности.

Не забравяй,че аз работя в областта на културата и за мен това е ценност от най- висше естество.

Дали космополитизма е равнозначен на повдигнатост на духа,той е толкова равнозначен, колкото и национализма е .

Но тенденцията е към разширяване, а не към стесняване, затова тези , които са космополити усещат и се движат в синхрон с духа на времето, да те са повдигнати духовно, те са в хармония, така е устроен светът просто.Съветвам те и ти да влезеш в тази вибрация, не се капсолирай в локалното.

Аз не се отказвам от традициите и националността си, но се усещам като гражданин на света, влязла съм отдавна в този начин на мислене, това е съвременността.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо не те обиждам, нападките ги отправяш единствено ти.
Нападките ти първа ги отправи към мен, а моите бяха в отговор. Oбиждаше ме - тук не пряко, но в друга тема го стори и директно на едно две места ! Нарече ме болен и остарял мозък, тясномислещ (не го каза директно, но се подразбирашеот самия контекст,че на мен говориш). В друга тема ми намекна, че все едно съм в цикъл; каза че си си мислила, че имам повече акъл, говорел съм човешки простотии - все директни атаки), бил съм малък човек.

Не съм твърдял, че мисленето ми е примитивно и остаряло. Ставаше дума, ако на някой имащ се за толерантен му се стори, че дадено чуждо мислене е примитивно. Не е ставало въпрос дали това мислене в действителност е или не е такова, и с какво се сравнява :

Проява на толерантност и следване на духа на времето е не само да си толеранен към нечие етническо самоопределение, но и да не обиждаш ако нечие мислене ти се стори примитивно и остаряло.

Аз не се отказвам от традициите и националността си, но се усещам като гражданин на света, влязла съм отдавна в този начин на мислене, това е съвременността.
Не съм твърдял, че се отказваш. Макар че коментарите ти от преди 5г., не ми се сториха много космополитни, бяха по - скоро националистични. Но не видях някой да те е критикувал тогава в съответната тема. Всъщност, преди време, аз бях цитирал част от единия от постовете ти в една дискусия, и един модератор ми каза да не разпространявам еди какви си коментари на потребителите в сайта...не помня каква беше точната дума, но струва ми се беше от типа на "националистически". Уточнявам, че цитирането на дефакто нецитираната част от поста ти, нямаше да промени нищо по отношение на неговото възприемане ( и че неизползването и от мен, не е било с някаква цел).

Аз не се отказвам от традициите и националността си,...
Дори и да се откажеш, на мен това не ми пречи, това си е твоя работа. :)

Съветвам те и ти...

Благодаря за съвета. На лични ти заявих, че нямам против теб. Не знам в каква вибрация съм, но определено не може да се каже и че съм се капсулирал в локалното. Всичко добро ти желая. :angel:

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Христо не се обиждай, нямам нищо против теб.Аз говоря по принцип за тясно- мислещите хора, нищо от изказването ми не е насочено към теб. Не съм искала да те обидя.И няма да тръгна да цитирам и да ровя твои мнения, за да доказвам каквото и да било, така както ти направи.

Аз съм достатъчно осъзната във всичко, което правя и просто няма смисъл от такова преекспониране на едни същи мисли и да им се прави разбор от нечия гледна точка, просто за мен това е излишно.

Желая ти хубав,слънчев ден!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 years later...

Ако аз съм родолюбец и обичам всички мои сънародници по света като братя и сестри и в същото време съм космополит и обичам всички хора по света като братя и сестри, това означава ли, че аз обичам сънародниците си двойно: веднъж защото са мои сънародници (българи в случая) и втори път защото са хора (деца на света; като втория тип любов ще е по - голяма и включваща в себе си първата)?

И че ако съм родолюбец, без да съм космополит - ще ги обичам почти само защото са българи и почти само като българи (не толкова като хора)?

А ако съм космополит (без да съм родолюбец) ще обичам хората без присъствие на етнически мотив, а само и единствено защото са хора?

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си от Левски ще обичаш и всички левскари като братя, т.е. ще ги обичаш три пъти. Това в кръга на шегата. И трите са временни граници, които си поставяме - по-тесни или по-широки. Поставянето на граници не е нещо лошо, защото съзнанието и умът имат нужда от тях, но ние трябва и да можем да отличаваме временото и ограниченото от непреходното. Поне доколкото ни позволява моментното ниво на развитие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Склонен съм да мисля, че в България (а навярно и по света), истинските, чистити, твърдите патриоти (като Левски, Списаревски...) са много много малко (особено в едрия бизнез и политиката). Какво тогава остава за истински космополити... Такива са огромна рядкост в света.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 4 часа, Кон Круз каза:

Какво тогава остава за истински космополити... Такива са огромна рядкост в света.

Рядкост, ама дърпат конците на големи маси от хора и са организирали различни управленски структури като илюминатите, така и руското управляващо общество, така и управленската структура на ЦК на ККП. Виж Уго Чавес не можа да учреди южноамерикански съюз по подобие на ЕС, щото бързо се разболя от рак, след учредителната среща на южноамериканските президенти. Но това е доста дълга тема. Опа, миналата година почина един - Давид Рокфелер

 

Виж обаче какво ,,ключе'' изскача от цитата на Станимир:

В 13.08.2018 г. at 12:35, Станимир каза:

... Поставянето на граници не е нещо лошо, защото съзнанието и умът имат нужда от тях...

Според моите си циклажи границите на ума ни се определят от парадоксите. Там където стигна до парадоксално циркулиране на две взаимноотричащи се концепции там са и моментните ми граници на осъзнаване:3d_142:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...