Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Аделаида

Мечтите

Recommended Posts

За пореден път се замислям сериозно - защо толкова настойчиво се размива разликата между желанията и мечтите и качествата на първите се пренасят автоматично върху вторите? Лично за мен има логика и полезност по-скоро да се мисли в посока облагородяване на желанията с качествата на мечтите

Бъдещето си не можем да управляваме, но можем да избираме... 

Сподели това мнение

За пореден път се замислям сериозно - защо толкова настойчиво се размива разликата между желанията и мечтите и качествата на първите се пренасят автоматично върху вторите? Лично за мен има логика и полезност по-скоро да се мисли в посока облагородяване на желанията с качествата на мечтите

Така като ти го казваш, звучи, че наистина мечтите имат място. Хм, дали са за всеки човек?!?!? ....или не всеки може да мечтае освободен от страсти и страхове?!

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим

Сподели това мнение

Като живи същества знаем добре, че няма момент, в който да не желаем нещо за себе си или света. Нали закона на живота е причини и следствия. С мечтите положението е същото. Удоволетворена мечта донася желанието за друга, тя за трета и така един низ, верига от мечти и желания. В мечтите за промяна на света няма нищо лошо. Никой никъде не е казал, че светът трябва да си остане същия. Той се променя и това е главно, защото ние го променяме. Като знаем това, трябва да се стремим мечтите ни да са за едно по-добро бъдеще. 

Сподели това мнение

Нереалното е да си мислиш, че бъдещето ще се развие, както си мислиш. А и бъдеще няма. Винаги има настоящ момент. Ако бъдещето дойде, пак ще е настоящ момент. 

Мечтите са си една от заблудите. Мисълта, че можем да управляваме бъдещето си. Хе хе, ха ха 

Когато нещо се случи, то вече става минало. Настоящето е моментът в който нещата се случват. Когато този момент настъпи, нещата вече не могат да бъдат променяни. Можем да променим единствено начина по който нещата ще се случат в бъдеще. Това все още не е настоящето. Настоящето е мигът в който те ще се случат и ще станат минало. Единствено бъдещето е пластично и се поддава на моделиране от човека в една или друга степен.

А бъдещето ще се случи точно така както си мисля дотолкова, доколкото съзнанието ми позволява да прогнозирам това бъдеще. Една част ще мога лично да моделирам с възможностите, които имам (пак според степента на съзнанието си). Т.е. моето влияние и възможности за преценка са пряко-пропорционални на развитието на съзнанието ми. Тук всякакви разсъждения от типа, голямо ли е това влияние или малко са излишни, защото това е относително. Нивата на развитие на съзнание са безброй и ако спрямо цветето отвън в градината възможностите ми се колосални, то спрямо надчовешките йерархии те са нищожни. Но важното е да не се отрича това с което разполагаме, колкото и малко и несъвършено да ни се струва. Някой ще каже, че това, че планираме какво ще вечеряме, кога ще си легнем и др. подобни е без значение, но всъщност щом имаме една възможност в малкото, тя може да се развие до възможност в голямото. И ако хората трудно могат да планират дори и собствения си земен живот, то има същества, които ръководят според плана си земната еволюция от невъобразимо дълго време, а също така имат поглед върху и всъщност водят към осъществяване събития от бъдещето, които ще се случат след хилядолетия.

Сподели това мнение

А бъдещето ще се случи точно така както си мисля дотолкова, доколкото съзнанието ми позволява да прогнозирам това бъдеще. ....

А доколко съзнанието позволява да прогнозираме бъдещето?

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this