Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мечтите


Recommended Posts

За пореден път се замислям сериозно - защо толкова настойчиво се размива разликата между желанията и мечтите и качествата на първите се пренасят автоматично върху вторите? Лично за мен има логика и полезност по-скоро да се мисли в посока облагородяване на желанията с качествата на мечтите

 

Бъдещето си не можем да управляваме, но можем да избираме... 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

За пореден път се замислям сериозно - защо толкова настойчиво се размива разликата между желанията и мечтите и качествата на първите се пренасят автоматично върху вторите? Лично за мен има логика и полезност по-скоро да се мисли в посока облагородяване на желанията с качествата на мечтите

 

Така като ти го казваш, звучи, че наистина мечтите имат място. Хм, дали са за всеки човек?!?!? ....или не всеки може да мечтае освободен от страсти и страхове?!

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Като живи същества знаем добре, че няма момент, в който да не желаем нещо за себе си или света. Нали закона на живота е причини и следствия. С мечтите положението е същото. Удоволетворена мечта донася желанието за друга, тя за трета и така един низ, верига от мечти и желания. В мечтите за промяна на света няма нищо лошо. Никой никъде не е казал, че светът трябва да си остане същия. Той се променя и това е главно, защото ние го променяме. Като знаем това, трябва да се стремим мечтите ни да са за едно по-добро бъдеще. 

Линк към коментар
Share on other sites

Нереалното е да си мислиш, че бъдещето ще се развие, както си мислиш. А и бъдеще няма. Винаги има настоящ момент. Ако бъдещето дойде, пак ще е настоящ момент. 

 

Мечтите са си една от заблудите. Мисълта, че можем да управляваме бъдещето си. Хе хе, ха ха 

Когато нещо се случи, то вече става минало. Настоящето е моментът в който нещата се случват. Когато този момент настъпи, нещата вече не могат да бъдат променяни. Можем да променим единствено начина по който нещата ще се случат в бъдеще. Това все още не е настоящето. Настоящето е мигът в който те ще се случат и ще станат минало. Единствено бъдещето е пластично и се поддава на моделиране от човека в една или друга степен.

 

А бъдещето ще се случи точно така както си мисля дотолкова, доколкото съзнанието ми позволява да прогнозирам това бъдеще. Една част ще мога лично да моделирам с възможностите, които имам (пак според степента на съзнанието си). Т.е. моето влияние и възможности за преценка са пряко-пропорционални на развитието на съзнанието ми. Тук всякакви разсъждения от типа, голямо ли е това влияние или малко са излишни, защото това е относително. Нивата на развитие на съзнание са безброй и ако спрямо цветето отвън в градината възможностите ми се колосални, то спрямо надчовешките йерархии те са нищожни. Но важното е да не се отрича това с което разполагаме, колкото и малко и несъвършено да ни се струва. Някой ще каже, че това, че планираме какво ще вечеряме, кога ще си легнем и др. подобни е без значение, но всъщност щом имаме една възможност в малкото, тя може да се развие до възможност в голямото. И ако хората трудно могат да планират дори и собствения си земен живот, то има същества, които ръководят според плана си земната еволюция от невъобразимо дълго време, а също така имат поглед върху и всъщност водят към осъществяване събития от бъдещето, които ще се случат след хилядолетия.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

 

А бъдещето ще се случи точно така както си мисля дотолкова, доколкото съзнанието ми позволява да прогнозирам това бъдеще. ....

 

 

А доколко съзнанието позволява да прогнозираме бъдещето?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...