Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Рискуването на живота


Guest Христо

Recommended Posts

Рискуването на живота - би ли могло да е езотерична практика ? Ако да - за всякакво рискуване ли става дума ? Чел/чувал съм, че високите скорости са грях, защото застрашават нашия и чуждите животи. Но ако ходиш по летва над пропаст, застрашаваш само себе си (и душевната хармония на обичащи те хора). Лазарев е говорил за това, че екстремните занимания (свързани с риск за живота), помагат на духа да се откопчва от разните прилепвания към материални или духовни ценности, правят го по - свободен.

Вашето мнение ? На мен лично не ми се ще да си рискувам живота с цел духовно израстване. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Рискуването на живота - силно казано, по скоро рискови занимания и практики.

Опитностите придобити от тях са по-ценни, отколкото знания придобити от четене /в никакъв случай не омаловажавам четенето/.

Става дума за премерени и разумни рискове. При тях опасността е повече от наранявания и в много редки случаи с фатален изход.

Аз съм "за" рисковите занимания, като езотерична практика, но в рамките на разумното. Те оказват положително влияние на физическо, духовно и умствено ниво.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Според моите разбирания рисковите занимания, особено пък като езотерична практика, не са подходящи.

Но с удоволствие ще чуя доводи "за" рисковите занимания.

Линк към коментар
Share on other sites

Според моите разбирания рисковите занимания, особено пък като езотерична практика, не са подходящи.

Но с удоволствие ще чуя доводи "за" рисковите занимания.

Една и съща ли ще е опитността и придобитите впечатления при съзерцаването на изгрева от някоя канара, по която си се катерил цяла нощ, и посрещането на слънцето от балкона на жилището? И в двата случая имаме езотерична практика - посрещане на изгрева.

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, alma9, това означава ли, че човек с някакъв физически недъг или заболяване е "отрязан" от тези "по-качествени" впечатления?

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки миг е една духовна практика. А ползата, която се извлича е винаги индивидуална. Един може само да си представя изгрева и да е по-близо до него, отколкото друг, наблюдаващ най-красивия изгрев. Що се отнася до рисковите занимания, то няма гаранция, че те ще ти дадат нужните качества, да жертваш живота си когато действително това се налага. За някои те са зависимост, наркотик; за други – опит за себедоказване; за трети – просто забавление или разнообразяване на ежедневието; за четвърти – нещо друго. Като цяло рисковите занимания действат добре по линия на вярата и волята, но не и по линия на любовта и мъдростта. Но и вярата може да се изроди в прекалена самоувереност и гордост.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре, alma9, това означава ли, че човек с някакъв физически недъг или заболяване е "отрязан" от тези "по-качествени" впечатления?

Никой не е ограничен в нищо, дори и хората с физически недъзи. Всичко опира до степента на съзнанието, което управлява волята!

Ще коментирам цитати от Станимир

Всеки миг е една духовна практика. А ползата, която се извлича е винаги индивидуална. Един може само да си представя изгрева и да е по-близо до него, отколкото друг, наблюдаващ най-красивия изгрев.

Понякога вибрациите от декорите на заобикалящата ни среда са от значение при съзерцанието на изгрева.

Що се отнася до рисковите занимания, то няма гаранция, че те ще ти дадат нужните качества, да жертваш живота си когато действително това се налага.

От личен опит знам, че изграждат такива качества!

За някои те са зависимост, наркотик; за други – опит за себедоказване; за трети – просто забавление или разнообразяване на ежедневието; за четвърти – нещо друго.

Може и да е , може и да не е!

Като цяло рисковите занимания действат добре по линия на вярата и волята, но не и по линия на любовта и мъдростта.

И по линията на любовта и мъдростта / също личен опит/

Но и вярата може да се изроди в прекалена самоувереност и гордост.

И тук може да се поспори.

Тъй като съм слаб в споровете - нямам дар слово, предпочитам да не влизам в полемика, а да ви дам още една доза адреналин.

Приятно гледане!

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Добре, alma9, това означава ли, че човек с някакъв физически недъг или заболяване е "отрязан" от тези "по-качествени" впечатления?

Никой не е ограничен в нищо, дори и хората с физически недъзи. Всичко опира до степента на съзнанието, което управлява волята!

...

Извинявай, но не те разбрах добре - може ли по-подробно да опишеш какво имаш предвид.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Що се отнася до рисковите занимания, то няма гаранция, че те ще ти дадат нужните качества, да жертваш живота си когато действително това се налага.

От личен опит знам, че изграждат такива качества!

...

Като цяло рисковите занимания действат добре по линия на вярата и волята, но не и по линия на любовта и мъдростта.

И по линията на любовта и мъдростта / също личен опит/

...

Мисля, че е грешка да правиш такива общи заключения на базата на личния си опит. Толкова богат и разнообразен опит ли имаш? Има хиляди глупаци, които вършат екстремни неща, без каквато и да е полза и не само, че няма да се жертват за теб, но и ако имат възможност най-безцеремонно ще те пребият и оберат.

Линк към коментар
Share on other sites

Има хиляди глупаци, които вършат екстремни неща, без каквато и да е полза и не само, че няма да се жертват за теб, но и ако имат възможност най-безцеремонно ще те пребият и оберат.

Става дума за рискови постъпки по време на духовни практики или като духовни практики, които ни помагат за натрупване на опитности мисля, че те са съвсем различно нещо от екстремните безсмислици .Това споменах в първия си пост.

Аз съм "за" рисковите занимания, като езотерична практика, но в рамките на разумното. Те оказват положително влияние на физическо, духовно и умствено ниво.
Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че няма да е кощунство да нарека този цитата - "Мнение на Учителя по темата!"

Сега за през тази година ние имаме една задача – тя не е за всички, а само за някои. Някои искат да бъдат първи – ще им дадем първото място, ние имаме много столове, ще ви дадем първите, но ще направим следния опит: от всички градове в България, които искат, ще направим с тях една обща екскурзия от Чамкория до Мусала, денем. Най-първо ще минем през долината на Марица, през Рилската пустиня, от южната страна на Мусала ще се изкачим и ще слезем през северната страна, през Бистричката долина. Това ще бъде денем, първия път. Втория път ще минем по Месечина, третия път – в тъмна нощ, когато няма Месечина, и четвъртия път ще минем през една много бурна нощ. Тогава много ще бъдем, двеста-триста души. То е лесно. Но сега мъчното ще дойде. После ще ви пратим двама по двама, да минете денем, после по Месечина, през тъмна нощ, и най-после през бурна нощ. След това сами ще минете денем, във време на Месечина, през тъмна нощ и в бурна нощ. И тогава ще кажем: ти си ученик, ти всичко можеш да направиш. Ще пристъпим, това трябва да стане: да се калите, за да опитате вашата смелост и вашето юначество. Сега не знаете какво можете да извършите. Вие казвате, че имате воля. Да се качиш на Мусала, да минеш през Рилската пустиня и да се върнеш толкова пъти – в теб ще има пробудено съзнание, малко ще се пробуди съзнанието ти. Сега, разбира се, тези екскурзии ще ги направим съзнателно, с чисто научни цели, съобразно с природните закони ще изберем времето и начина............

........... Земята е направена от много планини, реки, долини – и всичко туй е едно училище. То си има свое предназначение. Туй е едно обучение. В планините са складирани ония велики енергии, от които трябва да черпим. Така също и в долините, и в реките. Да, това е първият опит. Сега, като свършите това, ще владеете вече стихиите в Природата, няма да ви е страх от вятър, град и буря.

http://www.beinsadou...%BC%D1%8A%D0%B6

Коментирайте, темата не е маловажна!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че няма да е кощунство да нарека този цитата - "Мнение на Учителя по темата!"

Сега за през тази година ние имаме една задача – тя не е за всички, а само за някои. Някои искат да бъдат първи – ще им дадем първото място, ние имаме много столове, ще ви дадем първите, но ще направим следния опит: от всички градове в България, които искат, ще направим с тях една обща екскурзия от Чамкория до Мусала, денем. Най-първо ще минем през долината на Марица, през Рилската пустиня, от южната страна на Мусала ще се изкачим и ще слезем през северната страна, през Бистричката долина. Това ще бъде денем, първия път. Втория път ще минем по Месечина, третия път – в тъмна нощ, когато няма Месечина, и четвъртия път ще минем през една много бурна нощ. Тогава много ще бъдем, двеста-триста души. То е лесно. Но сега мъчното ще дойде. После ще ви пратим двама по двама, да минете денем, после по Месечина, през тъмна нощ, и най-после през бурна нощ. След това сами ще минете денем, във време на Месечина, през тъмна нощ и в бурна нощ. И тогава ще кажем: ти си ученик, ти всичко можеш да направиш. Ще пристъпим, това трябва да стане: да се калите, за да опитате вашата смелост и вашето юначество. Сега не знаете какво можете да извършите. Вие казвате, че имате воля. Да се качиш на Мусала, да минеш през Рилската пустиня и да се върнеш толкова пъти – в теб ще има пробудено съзнание, малко ще се пробуди съзнанието ти. Сега, разбира се, тези екскурзии ще ги направим съзнателно, с чисто научни цели, съобразно с природните закони ще изберем времето и начина............

........... Земята е направена от много планини, реки, долини – и всичко туй е едно училище. То си има свое предназначение. Туй е едно обучение. В планините са складирани ония велики енергии, от които трябва да черпим. Така също и в долините, и в реките. Да, това е първият опит. Сега, като свършите това, ще владеете вече стихиите в Природата, няма да ви е страх от вятър, град и буря.

http://www.beinsadou...%BC%D1%8A%D0%B6

Коментирайте, темата не е маловажна!

Чела съм и в друга беседа подобен текст (може би именно когато поставяше задачата на софиянци с нощното качване на Витоша).

Тези упражнения са за преодоляване на страха и за установяване на контакт с природата, природните сили или дори по-скоро бих казала стихии.

И не е препоръчвал упражнението да се прави от всички. Както и не как да е, а внимателно подбирайки времето и начина, т.е без риск за живота.

Затова според мен Учителят не е призовавал към рискуване на живота.

Ние сме дошли на Земята с определена мисия, задача. Всеки от нас. Дори и когато животът на някого изглежда много спокоен и гладък, банален. Заслужава ли си в такъв случай да се рискува живота с някакви упражнения?

Да се правят трудни упражнения - да, те каляват волята, помагат да се преодолеят страхове и т.н., но не и с риск за живота.

И друго - за всеки човек различна трудност, подходяща и полезна за него конкретно.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега на всинца ви бих казал следното: когато нямате работа, правете фенери. Някой казва: „Нямам работа.“ – Прави фенери! Наскоро ще задам една задача на тия от вас, които имат някакво недоволство, затова трябва да се приготовлявате. Тя ще се състои в следното: онзи от вас, който има голямо недоволство, ще вземе една свещ и ще отиде с нея на Витоша. Там ще я запали и ще я държи цяла нощ запалена, без да изгасва. Ще намерите начин как да не изгасва. Ще ви кажа колко часа ще я държите запалена. Вие ще кажете: „Глупава работа е това, да отида на Витоша със свещта и да я държа там цяла нощ запалена. Всеки ще ми каже, че Михаля гоня.“ Ами че аз мога да ви покажа много ваши работи, по-глупави от това, което вие смятате за глупаво и недостойно за вас – да държите запалена свещ на Витоша. Да запалите свещ на Витоша – това е една светла идея. Като запалите свещта, аз ще ви кажа какво да мислите. По този начин ще научите нещо хубаво. Най-първо ще пратя безстрашните, на които окото не трепва от нищо, а после и страхливите.

Другото правило: като държите свещта запалена, никому няма да разправяте какво сте правили. Трябва да извършите тази задача така, че никой да ви не знае. Ще видим кои са най-смелите, които ще отидат първи на Витоша. Дали ще узнаете вие кой е най-смелият. Ще го повикам и ще му кажа да извърши задачата, без да го знае някой. Тази задача може да се извърши и на Мусала. Едно ще знаете: за всички неща се изисква една вътрешна готовност. Животът е пълен с такива трудни задачи. Целият живот на Земята е съвкупност от трудни задачи, които трябва правилно да се разрешат. И когато ги разрешим правилно, ще дойде Светлината. Понеже не разрешавате задачата правилно, вие се намирате в противоречие и казвате: „Това не трябва да бъде така, онова не трябва да бъде така“ – и постоянно коригирате. Обаче вашите изводи не са прави всякога и затова не можете да използвате условията. Всяка задача, която ти е дадена, е на мястото си. Сега ще се приготовлявате: тази свещ ще оживее в ума ви. Когато не очаквате, ще похлопам на вратата ви и ще кажа: „Да дойде еди-кой си!“ Ще избера такъв ден, какъвто не очаквате. За едного от вас ще избера хубав ден, за друг – дъждовен, за трети – ветровит, и т.н. Но в ума ви да не седи мисълта за вятър и дъжд. Нека в ума ви остане мисълта за запалената свещ. Ще държите тази идея в ума си, без да изгасне. Които от вас отиват до Витоша, ще гледат да запазят поне два сантиметра от свещта за спомен и ще я увият в една книжка. Това ще бъде емблема на онази велика задача, която ни е дадена в света. Ние сме дошли в света, дето ни е дадена една велика задача да извършим. На Земята има всички благоприятни условия за извършване на тази задача. Предположенията ви, че свещта може да изгасне, съществуват само в умствения свят. Лошото време в края на краищата може да се превърне в добро. За лошото и доброто се съди само от резултатите.

http://www.beinsadou...%8F%D0%B2%D0%B8

Една вечер, на едно събрание с повече от двеста-триста души, казвам: от тази вечер давам един изпит на всички ученици – посред нощ, в 12 ч. точно, ще тръгнете от дома си и всеки сам ще отиде на Витоша. Сами ще си намерите пътя и ще се върнете. Те ме гледат тъй – дали работата е сериозна. Сериозна е, ще се опитате. Казвам: за една година време ще изпълните тази задача. Който има Любов, решението на задачата ще бъде сполучливо. Започва едно разговаряне, едно оживление. И за три седмици изпълниха задачата. И най-страхливите софиянки отидоха на Витоша, изредиха се всички, двеста-двеста и петдесет души, и най-малките момичета дори.

http://www.beinsadouno.com/wiki/index.php/%D0%A1%D1%8A%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82_%D0%BC%D1%8A%D0%B6

Диана, ти се се хванала за живота, та живота. Никой не ще да си губи живота. Още в първия си пост направих уточнение, че не става въпрос да си губиш живота, а за риск от наранявания!

Рискуването на живота - силно казано, по скоро рискови занимания и практики.

Става дума за премерени и разумни рискове. При тях опасността е повече от наранявания и в много редки случаи с фатален изход.

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

alma9, не съм се хванала, просто такава е темата. Христо си пита точно това. И не бих се учудила някои млади хора да се втурнат ей така в разни рискови занимания, хем да си удовлетворят желанията за екстремни преживявани, хем уж да спомагат за духовното си развитие, две в едно както се казва :) и с най-добри намерения. Затова говоря така.

Иначе съм съгласна с теб, че е хубаво да има трудни упражнения, както и аз подчертах по-горе, те са полезни, укрепват волята, помагат за преодоляване на страховете и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Още един цитат и повече няма да ви досаждам!

В нашата Школа, когато аз ви казвам за някой излет, ние отваряме ключовете и тогава вие сте във връзка с Невидимия свят. Например аз дадох на сестрите една задача, но вие никога не сте изпълнили едно мое разпореждане както трябва. Както тогава, казах ви: в течение на една година всички ще отидете на Витоша, но абсолютно никой да не ви знае, само на мен ще обадите. Аз не ви казах да идете и да разправяте, та целят град да ви знае. Следователно вие трябваше да чакате да свършите изпита и тогава да разправяте, но докато не се свърши изпита, да мълчите. И вследствие на това се родиха някои инциденти, които не бяха желателни. Та когато ви се даде нещо, искам от вас туй разпореждане да го изпълните без никакво изопачаване. Казано 12 ч. – 12 ч., никакви философии! Вие, като идете, от резултатите ще съдите; преди да сте го направили, няма да заключавате, изпитът първо трябва да се изпълни. И при това, когато се изпълнява един изпит, не трябва да държите на буквата. Някой казва: „Ще изберем Месечина“; не, ще избереш тъмна нощ, защото само в тъмна нощ ще видиш Господа. Трябва да уповаваш на Господа, а щом търсиш Месечина, то значи, че не уповаваш на Него, тази задача е свършена наполовина. Задачата е през тъмна нощ – когато е бурно, когато вали дъжд, гръмотевици, тогава ще излезеш, ще се молиш и Господ ще ти говори върху много работи. Тогава ти ще разсъждаваш: „Може да се простудя“; щом дойде до Божествени работи, няма опасност да се простудиш.

http://www.beinsadou...%8A%D1%82%D1%8F

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...