Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Колко често да ядем месо


Recommended Posts

Ето едно филмче,като първа крачка към отказването от месо.

" Earthlings ",филма може да намерите тук

Кадрите, които ще видите не са изолирани случаи.Те са Индустриален Стандарт за животните развъждани за Любимци,Храна, Облекло, за

Забавление и Изследвания.

Филма не е за деца и за хора със слаба психика.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Отговори 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

''Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.''

Линк към коментар
Share on other sites

Има доста народи, които на практика опровергават това становище; но е вярво, че при тях като цяло животът е бил много по-природосъобразен. При наши условия чрез специално хранително балансиране и употреба на добавки можем да се доближим до това равновесие, но при някои хора е по-трудно, отколкото при други - въпрос на обмяна. Иначе има данни, че пълното въздържане от мляко намаляв шансовете за забременяване у някои жени, докато за другите животински продукти това изглежда изобщо не е в сила.

Линк към коментар
Share on other sites

''Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.''

Няма от какво да се плашим,във вегитарянската храна си има всички необходими елементи за организма дори и за култористи,има профисионални култористи които са вегитарянци :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Простете моето невежество, но аз ъсм нова. Как точно вредната храна създава карма?? <_<

Месоядецът става съпричастен към убийството на животното / консумирайки резултата от престъплението/ и така поема част от вината на производитела, касапина и търговеца. Животните се управляват от Групов Дух, който автоматично отмъщава на враговете на подопечните му животински Същности.

Добър апетит! :angry:

Привет!

Не смятам, че, от по-висша от обичайната човешка гледна точка, убийството на животно за храна е престъпление. Нито че някой отмъщава - това също не бих приел за Принцип в Природата. Кармата не е закон за отмъщение за извършени престъпления, а закон за понасяне върху себе си резултатите от това, което причиняваме другиму. Така се и учим. "Престъпление" и "отмъщение" са категории, отразяващи нашето (човешко) непълно и пристрастно виждане на нещата.

Колкото от ползата от яденето на месо - може би през миналите хилядолетия е било "полезно" като вид/раса/цивилизация да паднем толкова ниско - това е част от придобиването на опит и израстването ни и е толкова полезно, колкото атеизмът, войните и всички заблуди, през които сме преминали, придружени от съответните страдания. Но сега нещата вече не стоят така. Време е да изплаваме от мрачните дълбини и това постепенно се случва.

:thumbsup:

Благодаря Синева, за изчерпателният отговор , но Библията е предназначена за нас простосмъртните и смятам ,че би трябвало да е написана на разбираем човешки език. Символа е нещо много относително, всеки може да го тълкува по различен начин, в зависимост от нивото на развитието си.

Исус Христос в самата си същност едва ли е имал земни нужди , както ти казваш, но все пак той е бил в човешко тяло -(Исус)., който се е хранел и никаде в Библията не се споменава за вегетарянство. Неговите ученици са му приготвили и (пасхата), която се е състояля от безквасен хляб и печено агне!?

Много отдавна ме занимава този въпрос и имам голямото желание да намеря правилния отговор.

Мир и Любов :angel:

Хрумвало ли ти е следното:

Христос не е имал нужда да употребява каквато и да е храна. Не е имало смисъл да го демонстрира - това не е било възможно за хората около него и следователно е било безполезно да знаят. (Ако го е бил показал, кой знае в следващите векове колко християни са щели да умрат от глад в усърдието си. :rolleyes: ) Ял е, с каквото са го канели, за да бъде съпричастен и да не ги обърква. При това положение, съвсем безсмислено би било да яде едни храни, а други да отказва. :hypocrite:

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

''Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.''

Сериозно ли говориш...?

Да няма "грешка" :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: Аз познавам дори практикуващи със световен успех екстремни спортове пълни вегетарианци. Разбира се, при тях и организмът си им е устроен особено, добре е хората, които нямат толкова ъпгрейтвана организация по природа, да се съветват със специалист и изобщо да подхождат по-внимателон и постепенно към въпросите, свързани с кардинални промени в намчина им на хранене и живот...
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

''Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити.''

Сериозно ли говориш...?

Да няма "грешка" :rolleyes:

Въпреки малкото ми постове във форума предполагам сте разбрали поне 2 неща за мен

-Обичам да говоря с факти

-Обичам да говоря и от личен опит

И като говорим за факти -> ето една статия от вестник "Таймс", семейство вегани убива бебето си, понеже те са заклети вегетарианци и не му дават кърма т.е мляко

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1768368.ece

Редактирано от arsenala
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

1кг на ден за 100кг човек ми звучи добре.

valentinus - щом те влече да ги ядеш живи, дерзай. :)

Оооо, приятна среща, търсачо, след толкова време!

...а яденето на месо минава от самосебе си, иска време ;)

Линк към коментар
Share on other sites

И като говорим за факти -> ето една статия от вестник "Таймс", семейство вегани убива бебето си, понеже те са заклети вегетарианци и не му дават кърма т.е мляко

:) Явно са се престарали хорицата, но това не е случай, който да предизвика масов отлив от балансираното вегетарианство. Все пак и най-растителноядните бозайници хранят децата си с мляко и опитът да се пренебрегне това може да се роди в главите само на хора - също както и желанието да ядат (почти) само месо дълго време според разните му модни протеинови диети, резултатите от които са налице навсякъде под формата на хронични болести... Според мен вегетарианството не е полезно изобщо, а само ако е балансирано. В зависимост от генетиката на организма, условията на околната среда, възможностите на човека и реалните стъпки, които той прави, балансирането може да е лесно или трудно. По-лесно е, ако не се касае за пълно веганство, но това не означава ядене на месо, а включване по малко на млечни и пчелни продукти, гъби и водорасли. Който не иска да се съобразява с духовните принципи да не се отнема живот с ранг, по-висок от този на растенията, може да добави по малко качествени яйца и също риба. Но определено, не само от четене на "факти", но и от директното им наблюдаване, считам, че никой човек след 3-тата си година от живота не се нуждае от повече от 20% нерастителни продукти в менюто си. Някои се справят и с пълно веганство, но това, че други не са балансирали по този начин менюто си, не може да е плашило за всички видове вегетарианци. Първо, при по-други познания и ангажименти, те биха могли и да го балансират и второ, разликата между 80-90% и 100% вегетарианство е много голяма! Половин чаша мляко осигурява вит. В12 за няколко дни. Аминокиселинният баланс е по-скоро леко нарушаем, ако няма груби грешки във веганството, а добавянето на малко млечни храни, цветен прашец, бирена мая, спирулина и т.н. със сигурност ще добалансира нещата. Тези, които искат да пият и хранителни добавки, например предназначени за спортистите, но в няколко пъти по-малрки количества - това е компромис за по-лесно балансиране, ако на човек не му се търсят качествени биоконцентрати (това може да не е лесно, напр. повечето цветен прашец не е съхраняван в хладилник и при купуването вече е с ниско кочество). Така че е необходимо внимателно отношение към въпроса - не само научно обосновано, но и произтичащо от дълъг опит - индивидуален и свързан с директни наблюдения над много хора. Без това, да се правят прибързани изводи от рода на това, че всички вегетарианци си вредят или че всички месоядни ще са по-добре, само и само да станат (каквито и да са) вегетарианци - е некоректно! :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

не ме оплювайте, аз си признавам че похапвам месце - не си го слагам 2-пъти в месеца или нещо такова - просто когато има похапвам - риба и пилешко предимно - за рибата съм чувала много полезни качества - обичам миди и скариди много (като остарея искам да живея на морето) :)

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

не ме оплювайте, аз си признавам че похапвам месце - не си го слагам 2-пъти в месеца или нещо такова - просто когато има похапвам - риба и пилешко предимно - за рибата съм чувала много полезни качества - обичам миди и скариди много (като остарея искам да живея на морето) :)

Простено да ти е чедо!!! ;)

Похапвай си. Ти от месцето ще се изчистиш по-бързо отколкото някои вегетарианци. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

От 6 януари вечерта досега съм изял само една малка мръвка и то защото майка ми беше сипала в ориза няколко, останалите ги върнах. Преди това поне два дни не бях ял месо ( нарочно). По принцип ям всеки ден и реших ако не да го откажа, то поне да го избягвам. Та до днес от 6-ти въобще не съм ял месо, мисля че не ми липсва, не ми е трудно да се лишавам от него, добре се чувствам. Но мисля че ако сега Реша да го откажа напълно( да стана вегетарианец), не знам дали ще мога, и не защото ми липсва желание или умирам за месо, а защото се храня на студентски столове - а там повечето неща дето готвят са с месо, дори да го отбягвам може в определени случаи да ми се наложи да ям месо, ако няма с какво друго да се заситя. Пък и прекалената замяна със сладко и хляб също не е много полезна. Да оставим настрана това, че у нас може да ми се карат, да ме убеждават да ям - нещо от което и преди ме е било страх, да ми се подиграват роднини. Затова засега съм решил Минимум два пъти да намаля месото, а някой ден може и да стана вегетарианец.

Пък и ми се струва неудобно човек постоянно да трябва да казва, че не яде месо ако му предлагат, евентуално да отговаря на въпроси защо не иска да яде. Това е все едно да си болен от нещо и да не може да ядеш даден вид храни и да отказваш ако ти предлагат - храненето се усложнява като човек е решил да не яде нещо, особено такова дето много често се яде.

Линк към коментар
Share on other sites

Ян някой ден ще го откажа - много често го замествам със сирене или мляко

мисля че ако не е съчетано с мазни неща и не е приготвено в олио и тем подобни мазнотии месото не вреди нито на развитие нито на здравето - има вече тигани и съдове където може да се прави без олио

като бях в чужбина ща не ща по изключение похапвах телешко щото беше най-евтино а пък там пестиш и за друго - просто там полезната храна (вегетарианската и морската) излизаше супер скъпо по европейски докато например телешки дюнер излизаше като баничката тук (пилешкия беше по-скъп там незнам що тук е обратното) или телешкия стек излизаше стотинки пилешкото доста повече (тук сме чешити и е обратното) - но не мисля че това е имало отрицателно влияние или че с нещо съм нарушила духовните си интереси просто гледах на храната като на енергия за да си върша работата

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Ян някой ден ще го откажа - много често го замествам със сирене или мляко

мисля че ако не е съчетано с мазни неща и не е приготвено в олио и тем подобни мазнотии месото не вреди нито на развитие нито на здравето - има вече тигани и съдове където може да се прави без олио

като бях в чужбина ща не ща по изключение похапвах телешко щото беше най-евтино а пък там пестиш и за друго - просто там полезната храна (вегетарианската и морската) излизаше супер скъпо по европейски докато например телешки дюнер излизаше като баничката тук (пилешкия беше по-скъп там незнам що тук е обратното) или телешкия стек излизаше стотинки пилешкото доста повече (тук сме чешити и е обратното) - но не мисля че това е имало отрицателно влияние или че с нещо съм нарушила духовните си интереси просто гледах на храната като на енергия за да си върша работата

Гарванче, а какви са твоите духовни интереси ?

Би ли споделила нещо повече в тази насока ...

Линк към коментар
Share on other sites

Степента на съзнанието и силата на волята са тези, които ще насочат физическото тяло към месото или към плодовете. За повдигане на едното и за усилване на другото, Благият ни и Светъл Учител е дал методи и начини, как да стане това.

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Какви духовни интереси се търсят?

При условие, че ние не познаваме собствената си литература?

Човек, който е месоядец (ау, че грозно звучи) и наистина звучи, ала който прави място и на мравката път, който със звънчететата су звъни да пробуди и да предупреди живата природа, че иде - и на мравката път - да стори - е героят на Елин Пелин от цикъла Под манастирската лоза. Добротата няма нищо общо с неяденето на месо, нито с отхвърлянето му.

Добротата е отвъд :)

Линк към коментар
Share on other sites

Колко често да ядем месо? Ами аз слушам тялото си - през последната година няколко пъти е поискало. Единият - чувствах се много отпаднала, вече не помня защо, но имаше някаква сериозна причина. Усетих в устата си вкус на печено месо - на скарата. Е, беше въпрос на 2-3 хапки и доста дъвчене.

Следващия път, който си спомням, беше свързан по-скоро с поука. В хладилника стоеше някаква луканка (преди да мина на вегетариански режим много обичах вкус и миризма на сухата луканка). Не ми се ядеше месо и не знам защо посегнах и отрязах едно парченце. В първите секуди устата ми се зарадва на стария вкус, но когато тръгна към гърлото ми стана тежко. Глътнах го въпреки това и после един час от стомаха излизаше същата тежест. Може би беше експеримент или може би поука - устата и очите ли ме хранят или всичко останало след тях, кого да слушам.

Линк към коментар
Share on other sites

не го казах правилно имах предвид да се уча(за интересите) - месото не ми пречи - ако не е мазно и не е приготвено в мазнотия за мен е ок,

но пък уважавам всички вкусове и интереси и това че има хора които могат и без него...

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

На мен може би засега, вътрешните желания/мотиви/знания против яденето на месо не са достатъчно силен фактор, за да стана вегетарианец. Иначе в противен случай, сигурно щях да стана, въпреки евентуалните външни пречки/трудности. :) Но съм решил да предпочитам немесната храна, пък някой ден ще видим ...Гарванче, като ти се яде месо, яж - ако вземеш да се насилваш да го спреш, това може да ти навреди, човек не бива да се насилва като прави нещо, по - добре да му идва отвътре.

"Човек, който е месоядец (ау, че грозно звучи) " - И е неточно казано, по - правилно е всеядец. И вегетарианците ( поне част от тях) сигурно също не ядат само зеленчуци и плодове - следователно и те са всеядци. :D Тоест има два вида всеядци : месоядни и немесоядни всеядци. :D

Линк към коментар
Share on other sites

не ме оплювайте, аз си признавам че похапвам месце - не си го слагам 2-пъти в месеца или нещо такова - просто когато има похапвам - риба и пилешко предимно - за рибата съм чувала много полезни качества - обичам миди и скариди много (като остарея искам да живея на морето) :)

"........Който е безгрешен, той пръв да хвърли камък..." Библията

Ако някой не те приема - това е негов проблем.

Всеки да яде каквото и когато иска.

Все пак всеки сам си е отговорен!

И с течение на времето е добре ние всички да си повишаваме културата на хранене

и да избираме най-подходящите храни.

Принципно говоря.

Защото в тези химически времена не е ясно кое е по-полезно и по-вредно:

да си хапнеш малко и да забравиш или да подтиснеш желанието и да си върл веган;

да овладееш повика на вкусовите рецептори или да си наложиш желязна диета;

месото от кокошката на някоя баба, хранена и живяла нормално

или яйце от кокошки, живяли в мини клетки и никога не виждали светлина;

или пък сирене от неизвестни чуждестранни крави, които са тъпкани с антибиотици, хормони и какво ли още не.

Разбира се, че е желателно да не се убиват животни!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...