Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Колко често да ядем месо


Recommended Posts

:feel happy: Никола,аз не те съдя.Прав си това не е човешка работа да съдиш другите.Извинявай ако така си приел писането ми ,ще ми е неприятно ако си се обидил.Това дали си напълно вегетарианец или само се пишеш на такъв пак си е лична работа.Пък и неяденето само на месо още не значи че си наистина вегетарианец.Ако си "хапваш" от другите със злоба ,завис и т.н.- значи си далеч от вегетарианството .Аз не ям месо от 1994 г.,но до преди 3-4 г. ядех риба,макар и рядко.Нещата така се подредиха , че от 3-4 години и това не ям.Изцяло на зеленчукова храна съм и се чувствам много добре. Наистина ми е интересно да прочета къде точно е описано че Христос е ял месо.Препоръчвам ти тази книга на Хуан Хосе Бенитес -"Операция троянски кон"там се говори и за храната на Христос!Желая на всички ви безусловна :feel happy: любов !
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Инта,

аз не съм ял месо от 1992 год. и риба от 1999год. и който ме види не вярва, че съм абсолютен вегетарианец. Всеки казва - .."ти лъжеш, не може да си вегетарианец и да си така пълен. " Но факта си е факт и който иска да не вярва - има право. Лично знам , че е възможно абсолютното вегетарианство по себе си. Защо ми е да чета този и онзи, като го знам от опит.

Но това е за яденето на месо.

Но ако говорим за "месо" - това вече е друго нещо. Не е злобата и другите отрицателни емоции, а твърдатга духовна храна за пораснали съзнания. Поне така го разбирам.

А Никола искаше друго да каже. Но няма да му ставам адвокат. За себе си го разбрах вече. Мисля и той ме разбра. ... :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Ако си "хапваш" от другите със злоба ,завис и т.н.- значи си далеч от вегетарианството

Ето до това заключение исках да достигнем, ама вие четете мисли! Браво! :)

:) Аз не се обиждам! :) Защото обичам хората-подписа ми го казва ясно! :dancing yes: Исках просто да стигна до точно този вид "месоядство", за който сега ти спомена, че то е по-опасно за твоето еволюционно, човешко и духовно развитие отколкото другото. Но аз повече няма да пиша в тази тема, взе да "дъха" на личностни идеали, а според скромното ми мнение никой не може да е идеален, затова спирам до тук. Живот, здраве, любов, късмет и мир вам! :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Честно да ви кажа, консумирам доста рядко месо, то не е от хранителните продукти в менюто ми без което не мога!Дори мога и без месо и понеже тази година за първи път постих ми беше най-лесно без месо, дори никак не ми липсваше! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Простете моето невежество, но аз ъсм нова. Как точно вредната храна създава карма??  <_<

<{POST_SNAPBACK}>

Месоядецът става съпричастен към убийството на животното / консумирайки резултата от престъплението/ и така поема част от вината на производитела, касапина и търговеца. Животните се управляват от Групов Дух, който автоматично отмъщава на враговете на подопечните му животински Същности.

Добър апетит! :angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, че ми отговори, Valentinus. А има ли друга храна, която да създава карма - шоколад примерно. :hmmmmm:

<{POST_SNAPBACK}>

:D оценям шегата ти. Приемам я на сериозно - наистина всяко наше действие /или бездействие понякога/ създава карма. Работата е в количеството и качеството и. Вегетарианството, въздържанието от употреба на опиати и транквиланти, алкохол и цигари, безконфликтно поведение и др. под. имат смисъл само когато си тръгнал по Пътя. :)

Линк към коментар
Share on other sites

оценям шегата ти. Приемам я на сериозно - наистина всяко наше действие /или бездействие понякога/ създава карма. Работата е в количеството и качеството и. Вегетарианството, въздържанието от употреба на опиати и транквиланти, алкохол и цигари, безконфликтно поведение и др. под. имат смисъл само когато си тръгнал по Пътя.

А как точно да тръгна по Пътя?? :hmmmmm: Чела съм Дийпак Чопра, чела съм и други автори обаче информацията навсякъде е много противоречива. Ще съм много благодарна, ако ми споделиш своя опит. :sorcerer:

П.С. - Това за шоколада - не беше шега. Аз много обичам да си похапвам и затова те питах дали да го ограничавам и него, както съм почнала с месото. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте на всички :)

Аз бях около година вегетарянка, от време на време си позволявах по малко риба, но рядко. Вярно, е че много лесно се отвиква от месото, всичко е въпрос на самовнушение, аз по едно време изпитвах отвръщение само при мисълта, че бих могла да ям труп на животно!

След време обаче, след много размисли и наблюдения на сигналите на организма ми реших да започна да ям месо отново, чесно казано доста трудно ми беше, тялото ми хич не го приемаше в началото, просто организма ми беше спрял да възприема месото като храна.

Започнах отново да ям месо, защото ми се наложи да живея доста натоварен живот, с доста ангажименти, за които ми трябва много физическа и психическа енергия, а в един момент установих, че тя не ми стига. Мисля, че тук нещата са строго индивидуални, познавам хора, които от деца отказват да ядът месо и това не им пречи, въпрос на организъм.

От друга страна, се замислих... не ядях месо, за да не предизвиквам смъртта на живи същества, защото живота е ценен за всяко същество, но не са ли и разстенията живи? Редно ли е да консумираме по един хляб на ден, за да се заситим, пък да не ядем месо?

Мисля, че най-правилния подход е да не се прекалява с нищо, яденето е за да живеем, а не за да се тъпчем, просто за удоволствие.

Предлагам на всеки, който е седнал на маса и яде повече отколкото му е нужно, независимо дали е месояден или не, преди да поднесе залъка до устата си , да се замисли, колко живота отиват за това негово удоволствие (независимо на откъснати разстения или убити животни) и колко хора по света умират, защото нямат какво да ядът?!

Така де, това е лично мое мнение, всеки си има такова, всеки си има разбиране, въпрос на личен избор. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с гореказаното. Малко ще повторя неща, казани от мене в темата "Вегетарианството". Когато се омъжих за бившия си съпруг, той беше вегетарианец от около две години и половина, понеже имаше упорито кожно заболяване. После отидохме на почивка на море, където си носехме щайги с плодове и зеленчуци, но все пак той опитваше и общата храна, без да изяжда месото. Получи много бързо подобрение на заболяването си дори само от бульоните, понеже аминокиселини от месото преминават в тях. Не беше се ограничавал от друга храна с животински произход, ядеше много млечни продукти, яйца. Помня натиска, който оказваше върху мене да не ям това или онова, но аз бях бременна и не мисля, че тогава е бил моментът да отказвам на себе си и бебето разни неща.

В течение на семейния живот забелязах, че не толкова храната, която приема има значение, а психическото му състояние. Когато беше спокоен, заболяването му се скриваше. Лошото е, че с течение на времето той се чувстваше все по-нещастен под натиск отвън, така че не само преяждаше и пълнееше, но започна да прекалява и с алкохола на моменти. Това е другата лоша крайност.

Някои хора напълняват, създавайки си подсъзнателно "защитна обвивка", понеже се чувстват заплашени и уязвими. Само им липсва на положението някой да им вменява чувство на вина за това. Трябва първо да се анализират и решат проблемите, предизвикали съответното психическо състояние или поне да се промени начинът, по който се реагира, ако не е възможно справяне с обстоятелствата.

Друг вариант, за който се сещам е следният:

Притчи 13

25. Праведният яде до насищане на душата си,

А коремът на нечестивите не ще се задоволи.

Притчи 28

  25. Човек с надменна душа подига крамоли,

А който уповава на Господа ще затлъстее.

Еклисиаст 5

  18. Ето какво видях аз за добро и прилично:

Да яде някой и да пие,

И да се наслаждава от благото на всичкия си труд,

В който се труди под слънцето,

През всичките дни на живота си, които му е дал Бог;

Защото това е делът му.

И съм съгласна, че трябва да мислим и за другите, да даваме от себе си според силата и желанието си. Който дава, ще му се даде, но да дава от сърце и безкористно, а не с мисълта за отплата. От друга страна да не сядаме на масата все с чувство за вина, че сме се родили на тази земя и се нуждаем от храна, заради която други същества са жертвани. Ние заслужаваме да живеем, да се храним, да сме здрави и доволни. Да благодарим за това, което имаме. Да не съдим другите за това, с което се хранят. Да уточня - аз ям всичко, но лично не бих убила животно, за да ям, освен в крайно критични обстоятелства. Разбирам, че ядейки месо, съучаствам в убиването на животните. Все пак питам сърцето си и не се чувствам виновна. Или сърцето ми е закоравяло, или наистина не съм виновна. Но не желая да лицемеря или да правя нещо противоестествено за себе си, налагайки си ограничителен вегетариански режим, за който не съм вътрешно готова.

Линк към коментар
Share on other sites

А как точно да тръгна по Пътя??  :hmmmmm: Чела съм Дийпак Чопра, чела съм и други автори обаче информацията навсякъде е много противоречива. Ще съм много благодарна, ако ми споделиш своя опит.  :sorcerer:

П.С. - Това за шоколада - не беше шега. Аз много обичам да си похапвам и затова те питах дали да го ограничавам и него, както съм почнала с месото.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Ти искаш от мен невъзможното - да ти посоча ТВОЯ ПЪТ. Такова нещо е по силите може би само на Велик Учител /от ранга на Беинса Дуно/. Но мога да те уверя, че ТВОЯТ ПЪТ съществува и те чака! Търси - и ще намериш, почукай - и ще ти се отвори. Успех! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Човек трябва да яде толкова, колкото му се яде, каквото му се яде, без да прекалява, и да яде само когато е гладен. Когато има нужда от храна, организма подава сигнал на мозъка, който казва "гладен съм". :)

Линк към коментар
Share on other sites

Изчетох цялата тема, аз лично месо ям много рядко и не ми пречи, въпреки че понякога работата ми е страшно интензивна и натоварена, дори напрегната, но като слушам и чета наистина е важно и човек да знае кога да спре с храната, доколкото зная учителя е казал оставяйте винаги по малко гладни...

При мен обаче се получава следното понякога както и при много други хора вярвам, през деня бързаш, работа, работа, напрежение, кога ял, кога не ял и като се прибереш в къщи или при първите пет минути свободни вече прималялот глад и изцеден от всякъд сядам и за пет минути се наяждам, което е супер вредно и нездравословно а и не по правилата.Първо защото ядеш много бързо и като спреш вече хубавичко си се понаял.....Е разбира се това не винаги е така, но има и такива моменти.. :hmmmmm::whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:)Бонбонена фея,

На колко си годинки ?

Там където си го чела, жълтата преса ли е (т.е. преразказ), или директното изказване на признат специалист в областта на храненето ?

Защото в жълтата преса/книжки нерядко стоят най-големи небивалици.

А аз съм чел различни неща. В четенето от мен, думата "трябва" определено не е била там където ти пишеш че си я чела. :)

Поздрави и добър апетит! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Четох,че трябва поне два пъти в седмицата да похапваме месо.То съдържа много полезни за организма вещества!

:unsure: Какво например полезно съдържа месото? Нали не искаш да кажеш, че тези които не ядат месо, би трябвало да се разболеят? Не ям месо още от дете. Като малко дете в градината не ми даваха да стана от масата, докато не си изям месото, затова го завивах в хартия и го хвърлях под масата, или го завивах в кърпичката си и после в джоба. Още тогава ми се струваше странно да се яде месо и всячески го отхвърлях. 15-20 години без нито хапка месо и съм си здрав. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Здравейте !По повод на -"трябва"- веднъж гледах по националната телевизия изказване на някакъв диетолог,имаше даже и научни титли , който много авторитетно обясняваше ,че трябва ежедневно да се консумира месо , защото ,човек не може да живее ако не се храни с месо.Ако си вегетарианец до 5 години започваш да се разболяваш ,от анемия ,остеопороза и ..... , а до 10 г. ако не ядеш месо направо умираш.Съпругът ми ме погледна и ми каза- значи вече 2 г. си умряла. Аз съм вегетарианка от 12 г. , на не слагам себе си като критерии.Та ако вярваме на всяко трябва,дори и не от жълтата преса .... Решението да ядеш или не месо е от вътре, трябва да ти е естествено , както дишаш, да не упражняваш насилие над себе си.Мир ,любов и хармония на всички! :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Много често ми се случва да слушам изказвания на хора, които иначе са доста интелигентни и начетени как без месо човек не може да живее. Повечето лекари също учат десетки години за да станата квалифицирани и накрая да ни лекуват с химии , а не по природосъобразен начин. В 100 гр. боб има десетки пъти повече белтъчини отколкото в 100гр. пържола, ако е въпросът в белтъчините.

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Здравейте !По повод на -"трябва"- веднъж гледах по националната  телевизия изказване на някакъв диетолог,имаше даже и научни титли , който много авторитетно обясняваше ,че трябва ежедневно да се консумира месо , защото ,човек не може да живее ако не се храни с месо.Ако си вегетарианец до 5 години започваш да се разболяваш ,от  анемия ,остеопороза и ..... , а до 10 г. ако не ядеш месо направо умираш.Съпругът ми ме погледна и ми каза- значи вече 2 г. си умряла. Аз съм вегетарианка от 12 г. , на не слагам себе си като критерии.Та ако вярваме на всяко трябва,дори и не от жълтата преса .... Решението да ядеш или не месо е от вътре, трябва да ти е естествено , както дишаш, да не упражняваш насилие над себе си.Мир ,любов и хармония на всички! :feel happy:

Аз също съм чувала какви ли не мнения по темата, даже една позната, която беше вегетарианка, започна отново да яде месо, защото и казали за някаква жена която от незнам си колко години не ядяла месо и умряла... :(

Но това за месото си е въпрос на личен избор все пак, а относно това, че ако не ядеш месо можеш да умреш, старите хора си имат поговорката "Ако ти е писано да се удавиш-няма да умреш при пожар".... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

:hmmmmm:

:feel happy: Никола,аз не те съдя.Прав си това не е човешка работа да съдиш другите.Извинявай ако така си приел писането ми ,ще ми е неприятно ако си се обидил.Това дали си напълно вегетарианец или само се пишеш на такъв пак си е лична работа.Пък и неяденето само на месо още не значи че си наистина вегетарианец.Ако си "хапваш" от другите със злоба ,завис и т.н.- значи си далеч от вегетарианството .Аз не ям месо от 1994 г.,но до преди 3-4 г. ядех риба,макар и рядко.Нещата така се подредиха , че от 3-4 години и това не ям.Изцяло на зеленчукова храна съм и се чувствам много добре. Наистина ми е интересно да прочета къде точно е описано че Христос е ял месо.Препоръчвам ти тази книга на Хуан Хосе Бенитес -"Операция троянски кон"там се говори и за храната на Христос!Желая на всички ви безусловна  :feel happy: любов !

Здравейте мир и любов на всички от форума,

Понякога си мисля, че тук е табу да се говори за месоядството!А не трябва да бъде така, защото всъщност на никой земен жител не е ясно как стои въпроса с месоядството и защо е допуснато от БОГ!?

По мое мнение, когато БОГ е създал Адам и Ева , те не са били месоядци, живеели са в РАЯ.След прегрешението на нашите прародители и след изгонването им от РАЯ е било допуснато месоядството и в пълен и в преносен смисъл. Те са били паднали вече толкова ниско, искайки да живеят без БОГ,та защо и месо да не ядът.

Другото което е че Исус Христос, също не е бил вегетарианец (Новиат завет- Лука гл.24 т.42 и т.43-''И дадоха Му част от печена риба и меден сокъ. И взе та яде пред тяхъ.'' Защото Исус Христос по това време е бил въплатен в човешко тяло и може би това го е накарало да яде месо!?

Не ,че по този начин искам да оправдая месоядството, но може би БОГ има причина за да го допусне. А от друга страна за да искаме отново да се върнем в РАЯ т.с. при БОГА трябва да станем вегитарианци в материален и духовен аспект., както е било от начало. Как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Рибата в Библията е символ на Любовта.

Печената риба е Любовта, която е минала през силата на огъня - Светлината, т.е. това е Човешката Любов, която е различна от тази на хората.

Знака "риби" в астрологията се приема като най-висш, Христовия знак.

Рибата е символ на Христа, на Любовта.

След като Йоан е бил вегетарианец (хранел се е с акриди и див мед), то и Исус е бил такъв. Христос... е нещо друго, по-висше от Исус. Христос няма земни нужди.

Ето какво представлява знака на Христос -

163805_orig.jpg

Какво казва "гласът на викащия в пустинята"?!

Библия

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 3.

1. В ония дни дохожда Иоан Кръстител и проповядва в Иудейската пустиня

2. и казва: покайте се, защото се приближи царството небесно.

3. Защото този е, за когото е казал пророк Исаия: "гласът на викащия в пустинята говори: пригответе пътя на Господа, прави правете пътеките Му".

4. А сам Иоан носеше дреха от камилска вълна и кожен пояс на кръста си; а храната му беше акриди и див мед.

...

8. Сторете, прочее, плод достоен за покаяние

9. и не помисляйте да думате в себе си: наш отец е Авраам; защото, казвам ви, Бог може от тия камъни да въздигне чеда Аврааму;

10. и секирата лежи вече при корена на дърветата; затова всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърляно в огън;

11. аз ви кръщавам с вода за покаяние; но Оня, Който иде подире ми, е по-силен от мене; аз не съм достоен да Му понеса обущата; Той ще ви кръсти с Дух Светий и с огън;

12. лопатата Му е в ръката Му, и Той ще очисти гумното Си и ще събере житото Си в житницата, а плявата ще изгори с неугасим огън.

13. Тогава Иисус дохожда от Галилея на Иордан при Иоана, за да се кръсти от него.

14. А Иоан Го възпираше и думаше: аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идеш при мене?

15. Но Иисус му отговори и рече: остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда. Тогава Иоан Го допуска.

16. И като се кръсти, Иисус веднага излезе из водата, и ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него.

17. И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:unsure: Като малко дете в градината не ми даваха да стана от масата, докато не си изям месото, затова го завивах в хартия и го хвърлях под масата, или го завивах в кърпичката си и после в джоба.  :)

:lol: А аз си мислех, че това е било само мой патент!!! Аз като станах на 16, казах на майка си, че вече имам паспорт и не може да ми определя храненето, от тогава вече не се налагаше да прибягвам до такива маневри...

Линк към коментар
Share on other sites

:angel:

Рибата в Библията е символ на Любовта.

Печената риба е Любовта, която е минала през силата на огъня - Светлината, т.е. това е Човешката Любов, която е различна от тази на хората.

Знака "риби" в астрологията се приема като най-висш, Христовия знак.

Рибата е символ на Христа, на Любовта.

След като Йоан е бил вегетарианец (хранел се е с акриди и див мед), то и Исус е бил такъв. Христос... е нещо друго, по-висше от Исус. Христос няма земни нужди.

Ето какво представлява знака на Христос -

163805_orig.jpg

Какво казва "гласът на викащия в пустинята"?!

:smarty:

Благодаря Синева, за изчерпателният отговор , но Библията е предназначена за нас простосмъртните и смятам ,че би трябвало да е написана на разбираем човешки език. Символа е нещо много относително, всеки може да го тълкува по различен начин, в зависимост от нивото на развитието си.

Исус Христос в самата си същност едва ли е имал земни нужди , както ти казваш, но все пак той е бил в човешко тяло -(Исус)., който се е хранел и никаде в Библията не се споменава за вегетарянство. Неговите ученици са му приготвили и (пасхата), която се е състояля от безквасен хляб и печено агне!?

Много отдавна ме занимава този въпрос и имам голямото желание да намеря правилния отговор.

Мир и Любов :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Нито буквалното, нито символното значение на една книга, каквато и да е тя, би следвало да предопределя съдбата ни! В името на Библията много светци са вършели добродетелни чудеса, но още повече хора "в името на Библията" са измъчвали и умъртвявали себеподобните си, които често са били по-достойни от тях... Лесно е да се цитира и тълкува вън от контекста на произведението и епохата и предполагайки, че Писанието се е съхранило 1:1 спрямо изговореното от първоизточника... За да може от най-преследваното учение християнството да се превърне в официална религия, доста неща явно са били променени... Храненето е само един фрагмент от посланията, но например в някои неканонични евангелия ясно е прокламирано вегетарианството. Но и да не беше, след като така се чувства тялото ми по-чисто, умът ми по-бистър и духът ми - по-спокоен - ще продължавам да си бъда вегетарианец (но без да го налагам агресивно на другите - ако някой например ме попита как да се храни здравословно, без да изключва месото, и на него ще обясня, според въпроса му, какво да прави). Нали живеем в един и същи свят :feel happy: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...