Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим всичко свободно и безплатно


ivail

Recommended Posts

Да допуснем, запалила ти се цялата къща. Какво трябва да правиш?

Щом се запали къщата ти от четирите страни, какво трябва да правиш?

Ти трябва да бъдеш толкоз предвидлив, да вземеш необходимото, което имаш и което ще ти бъде необходимо.

Ако имаш хляб, вземи хляба и излез навън. Ако нямаш условия нищо да вземеш, какво трябва да правиш?

Излез из къщи, нека изгорят нещата. Не оставяй ти да изгориш в нея.

Обработване (Младежки Окултен Клас, 22.11.1940 Петък, София)

Беинса Дуно

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Ето - да започнем:

аз ( като преподавател - колко се радвам, че все пак ще бъда нужна и в бъдеще! ) предлагам 3 места за безплатно посещение на медитация за мир в четвъртък вечер - София, 18.30. Пишете ми на лични. :)

Предложението е публикувано само в тази тема. ... като вид практическа част към темата.

:)

Е, никой не се обади да пробва нещо безплатно, при това и полезно, и приятно.

Имате още материал за размисъл. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ето - да започнем:

аз ( като преподавател - колко се радвам, че все пак ще бъда нужна и в бъдеще! ) предлагам 3 места за безплатно посещение на медитация за мир в четвъртък вечер - София, 18.30. Пишете ми на лични. :)

Предложението е публикувано само в тази тема. ... като вид практическа част към темата.

:)

Е, никой не се обади да пробва нещо безплатно, при това и полезно, и приятно.

Имате още материал за размисъл. :)

:) Идеята беше страхотна, но щях да се изненадам, ако се беше получило друго.

Всичко, което се предлага безплатно буди съмнение \ особено ако е от непознат\, но ако трябва някой да направи нещо безплатно \ за непознат\ се стига до съпротивление. Тези нагласи са взаимосвързани.

Преди 2 години се предлагаха безплатни курсове по водни спортове. Развитието беше да се сформира отбор. Всичко това в морски град - предполага се да има интерес.

Какво се получава, първоначално - умерена бройка деца. С течение на тренировките, липса на старание, увеличаване на отсъствията, липса на интерес от страна на родителите, безотговорност от страна на децата към дейността и към материалната част. В същото време, на същото място със същия екип специалисти има и група, които плащат месечна такса. При хората които плащат се наблюдава , висок интерес от страна на родителите, съответно изискване от тях на отговорност от страна на децата.

Репликата : " Аз плащам за да си тук!" Оценката на извършваната дейност се повишава в пъти, когато тя има материален еквивалент.

Факт!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако е безплатно, някой може да си помисли, че е секта. Понеже съм виждал/чувал за обяви за безплатно изучаване на английски език, които са свързани с еди коя си църква. Има го и този момент.

Друго, за което се сетих : ако някой от сайта е против технологиите, защо тогава ползва компютър и интернет - те да не би да са горски плодове.:)

Линк към коментар
Share on other sites

На този етап ,при това съзнание на хората идеята всичко да е безплатно би имал друг резултат от очакваният .

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да е безплатно Няма как да е безплатно Ако навсякъде те обслужват безплатно със какво ще се прехранват хората все пак Ще кажете че ще си произведат храна А тези чиято професия е такава че не произвеждат Те какво ще ядът какво ще обличат как ще отглеждат децата си Трябва да има някаква разменна система Ако не са пари то трябва да са продукти Ти отглеждаш кокошки отиваш на лекар и му плащаш с кокошки или с яйца Но пак трябва да има някаква система за измерване – колко кокошки или яйца струва прегледа Аз мисля че парите са най доброто нещо което човекът е измислил Ако не са хартийки и монети то ще са капачки примерно или камъчета ,,,, без значение Друг е въпросът вече как човекът използва парите или какво е отношението му към тях На скоро гледах едно научнопопулярно филмче по телевизията Та идеята на това филмче беше че никое живо същество не разхищава така както човека Животното като огладнее хваща си плячка изажда я и като огладнее пак си хваща ,,,,,, не се презапасява Но тук е разликата между човека и животното Когато няма храна животното гладува или умира А човека има възможност да се запаси с храна за да преживее тези периоди Но за жалост ние човеците не само се запасяваме но и разхищаваме Пак във едно такова филмче гледах как във Германия и Австралия имало свръх популация на диви свине И как плащат на сума ти хора да ги избиват и горят в екирисажи А в същото това време има толкова гладуващи хора по света и това е храна която се унищожава Май съзнанието е важно за да има безплатни неща

Линк към коментар
Share on other sites

И после се чудим защо нещата в България не вървят. Пусне някой една добра идея - вместо да я доразвият и доизкусурят, да изправят недостатъците, да намерят решенията... не, това е много трудно, не сме кадърни. По-лесно е да я затъпчем, да намерим всички възможни извинения за да не ни се налага да работим и да мислим. "Не-е, не може... няма да стане." По-лесно е да си влачим хомота, туй поне го знаем и ни се удава. Сори за офтопика, това май е за темата "Българският манталитет".

Линк към коментар
Share on other sites

:) Така е. Просто споделяме личен опит, той няма как да помогне на някой друг, но може просто да даде различна траектория на мисълта. Да сведе до реализъм и реализация.

Теориите на практика са прекрасно нещо, звучат смислено, могат да бъдат доказани, обосновани и дори виртуално видени. Всяка една теория обаче се доказва или отхвърля, когато се приложи в практиката.

Съвсем скоро се сблъсках с проблема да обоснова свой проект, който се оказа \ по време на презентацията\ твърде идеалистичен. Усетих го в погледа на слушащите ме партньори по проекта, във въпросите търсещи конкретика, във фиксирането в материалната част и в отричането на идеите да се направи нещо, което те като практици в дадената сфера " знаят, че не може да стане". Наложи се да преработя всичко в приемлив за финансиране вид от което пък зависеше изпълнението му.

В кратце, новаторските идеи са пътя напред, но този път се прокопава с измислените вече уреди на труда.

Някъде там по пътя те може и да станат ненужни, но без тях няма как да се тръгне.

А точно тук, в тази тема да се направи всичко свободно и безплатно, според мен реалните действия са възпитанието на децата в полагане на доброволен труд, промяна на мотивацията, пренареждане постепенно на ценностната система и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

"Да направим всичко безплатно"....

Егати глупоста на търкалета ще извинявате, ама това си е пълна глупост..

....и точно в стил Ариман.

Да направим всичко безплатно е призив на тези, които искат само да вземат, а нищо да не дават.....дяволска работа.

Учителя е казал, че частната собствност е най-великото творение на дявола!

Но както казва Късметче: "...Ще стане автоматично с новите качества на следващите поколения."

Линк към коментар
Share on other sites

”Окупирай боклука” - как се живее без пари"

Рафаел Фелмер няма защо да се притеснява за съдбата на еврото или за световната финансова криза, тъй като живее без да използва пари. "Трябва да се отървем от парите напълно", казва 28-годишният германец от Клайнмахнов близо до Берлин, който е част от международното движение "Живот без пари".

http://dnes.dir.bg/news/pari-krizata-ikonomikata-okupiri-bokluka-10608230?nt=4

Линк към коментар
Share on other sites

Е, на мястото на Фелмер не бих ровила в контейнерите за храна, а бих си намерила едно парче земя да си я отглеждам. Но често съм се замисляла какви огромни количества храна се изхвърлят от супермаркетите в големите градове само заради преминала годност. Колко труд и неизкупена стока отива на боклука за да се поддържа ненужно изобилие в магазините.

Линк към коментар
Share on other sites

Да наистина ,и на мен това ми се върти от известно време в главата ,как много храно отива на вятърът и не се използва рационално ,макар че доколкото знам има храни ,които отиват за животните но мисля че е малка част .Примерно когато на дадена храна остават малко дни преди да се хвърли ,може да се дава на бездомни или в стол да им се готви ,но частниците трудно биха се съгласили след като ги държат до последният възможен ден по рафтовете .

Линк към коментар
Share on other sites

Обаче земеделският труд е най - неблагодарният. Сееш, ореш, копаеш, накрая прасне една градушка или мине някой крадец...

А, не е чак толкова страшно. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

За да произвежда толкова че да му стигне да се изхранва на земеделецът му трябва доста голямо парче земя А със какво ще го обработва Със мотиката на ръка ли? Някой копал ли е със мотика Има ли представа как се копаят със мотика четири декара земя например А семената със какво ще си ги купи защото сегашните семена са такива че не можеш да си хванеш семе от плода или зеленчука защото сорта се разпада А поливането как ще стане На къра няма ток Трябва бензинова помпа А бензина се купува За жалост и да си произвежда човек не може без пари Друг е въпроса че може да си произведе екологично чиста храна

Линк към коментар
Share on other sites

Обаче земеделският труд е най - неблагодарният. Сееш, ореш, копаеш, накрая прасне една градушка или мине някой крадец...

А, не е чак толкова страшно. ;)

Затова ако човек се занимава, по - добре да е в двора му, под погледа му и дворът да е с ограда, може и куче да има, евентуално и някаква защита от природни бедствия.

Публикувано: Вчера, 20:22

като знаем ,че няма случайни неща ,по скро бих казал че земеделецът е бил примерно неблагодарен :)

Веско, не съм сигурен, че няма случайни неща в смисъл на незаслужени. То като е лошо времето, много хора може да пострадат - та всички ли са били неблагодарни земеделци. А и Станимир е споменавал за стихийните сили на природата и как човек може да им стане жертва, без да му е писано.

А и качествено и високопродуктивно земеделие се прави с техника, понеже в темата стана дума за технологиите. Ако хората са кооперират, още по - добре. И на настоящия етап, ако ще се прави радикална промяна в тази насока, по - малкото зло ще е на всички да ни дават по равно пари и кой както си иска да ги харчи, отколкото всичко да е безплатно и всеки да може да си взима, колкото си ще. Казвам "по - малкото зло", защото хората не са готови нито за единия, нито за другия вариант, поне засега. Пък те някой ден нали може да имат по - фини тела, поне така се твърди - ами ако по естествен начин отпаднат нуждите от храна, дрехи, вода, то тогава по напълно естествен начин ще отпаднат и парите, което означава, че на настоящия етап подобен въпрос като че ли няма смисъл много да се обсъжда.

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Който има желание, намира начин, който няма желание, намира извинение.

Като чета тия "компетентни" мнения относно земеделието, чудя се как се е изхранвало човечеството векове преди индустриалната ера. Гледайте в Колибката документалния филм "Локални решения за глобално безредие", където се изказват практикуващи земеделци от различни страни и континенти и ще ви стане ясно, че възможността за самодостатъчност и независимост върху достатъчно голямо парче земя са неоспорим факт и реална алтернатива.

Линк към коментар
Share on other sites

Като чета тия "компетентни" мнения относно земеделието, чудя се как се е изхранвало човечеството векове преди индустриалната ера.
Изхранвало се е със земеделие, но по - трудно, отколкото днес : гладът преди векове е бил много по - разпространен от сега, когато ефективността на земеделието (поне в развитите страни) е по - висока благодарение на технологиите. Изхранвали са се и с животновъдство, още по - рано и с лов, някои са се изхранвали с грабежи. И всички хора земеделци ли да правят, само с това ли да се занимаваме всичките или идеята е да имаме и други професии, освен домашното отглеждане на разни растителни култури. И тогава ще има ли размяна, бартер ? Само каквото си си произвел, само това ли да ядеш...? Сега може да се храни с неща, които не се произвеждат в България или в неговия двор. Чел съм за планети, на които животът е по - развит от този на земята, но там не са се отказали от технологиите, а са направили така, че те да не вредят на планетите им. На други планети пък, още по - развити от нашата, нямат и технологии - просто вече нямат материални тела и технологии не са им нужни. Вярно, че и аристократите са им данък в натура, но като цяло си е било по - слабо развито земеделието. Днес може да изхрани повече хора, но и населението на света е по - голямо. А дали може толкова голямо население да бъде изхранено с земеделие без технологии.

Пако Рабан, който в "Траектория" говори за вредата върху природата в резултат на пренаселеността и технологиите, в същата книга казва и друго :

Далеч съм от идеята да поставям под въпрос приносите на технологията, чиито изобретения поздравих по свой начин в колекциите си. Науката и чудесата и ни донесоха познание, свобода на движение, на които не се радваха предците ни. Но затова пък не трябва ли да обърнем внимание на целта на този "прогрес" ? Опасна е отрицателната употреба на тези открития. Не е ли Звярът колкото по - съблазнителен, толкова по - опасен.
Няма тотално отричане на технологиите.:) Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Извинете ме, от доста време заглавието на темата ми се набива в очите като посетя портала, но на фона на реалността която ни заобикаля това ми звучи по този начин:

Утопия

- Утопия (от гръцки: οὐ - „не“ и τόπος - „място“, т. е. „не място“ или „място, което не съществува“) е въображаем остров, описан от Томас Мор, като място със съвършената социална, правна и политическа система. Думата се използва и в негативен смисъл за общества, които са нереалистични и които е невъзможно да бъдат осъществени.

Съжалявам, че гоказвам, но така изглеждат нещата външно.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Елф напълно съм съгласна със теб Не съм против земеделието А прогреса напълно го приветствам Но и аз съм на мнение че звучи като утопия Поне във настоящия момент

Но това не пречи който иска да си произвежда екологично чиста храна със собствени усилия

Редактирано от сиджей
Линк към коментар
Share on other sites

Не знам защо премахването на парите се свързва със земеделието и се противопоставя на техническия прогрес. Човечеството е една общност и в бъдеще тенденцията ще е не към обособяване на множество дребни стопанства, които да функционират за да могат участващите в тях индивиди да оцеляват, а към глобално сътрудничество. Условията за да бъдат премахнати парите вече бяха споменати:

1. Всеки да работи според възможностите си и според нуждите на цялото. Тук възниква проблем с амбицията на хората, които обикновено искат лека длъжност, а по-възможност и ръководна. Всеки трябва да работи това за което е действително квалифициран, а дори и да е квалифициран за дадена дейност, ако има друг по-квалифициран от него, да отстъпи доброволно. Планирането на труда е неизбежно, поне дотолкова, доколкото трябва да се осигури населението с един минимум от блага, продукти, услуги и въобще условия за живот. Всеки трябва да полага труд за цялото и едва след това да мисли за това, което му е интересно.

2. Да се потребява разумно. Потреблението да не е свързано с това колко си работил. Собствеността да е ограничена върху най-необходимото. Тук проблем са човешкият егоизъм и прекомерните желания.

Утопия ли е това? Да, утопия е. И все пак това е бъдещето. А технологията ще продължи да си се развива и то в много по-човешки вид. В момента подчинеността на науката на парите и на интересите на имащите пари е основната причина за екологичните проблеми на земята. Проблемът не е в самата наука, а решенията ще дойдат именно от нея. Първо обаче самите хора трябва да решат всеки за себе си проблема с егоизма и необузданите си желания..

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::feel happy:

Не мисля че в бъдеще земеделието ще бъде с този вид големи машини с които е сега, с дълбока оран и т.н.

Ще се използват нано технологии които можем да си представим само смътно засега.

Като че ли не виждам много останали хора на планетата също.

Това в случай че сегашното положение не се промени съществено.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...