Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Recommended Posts

1. Господ е пастир мой.

Не ще бъда в лишение.

2. На зелени пасища ме упокоява,

при тихи води ме води.

3. Възвръща душата ми.

Води ме през пътеки на правда

заради Името Си.

4. И даже в дола на смъртната сянка

ако ходя,

не ще се уплаша от зло,

защото Ти си с мен.

Твоят жезъл и Твоята тояга,

те ме утешават.

5. Приготвяш пред мен трапеза

срещу враговете ми,

помазал си с елей главата ми,

чашата ми се прелива.

6. Наистина, благодат и милост

ще ме следват

през всичките дни на живота ми,

и ще живея в Дома Господен

на дълги дни.

Цариградска Библия - осъвременен вариант

Господ е Пастир мой, от нищо не ще се нуждая:

2. Той ме настанява на злачни пасбища и ме води на тихи води,

3. подкрепя душата ми, насочва ме по пътя на правдата заради Своето име.

4. Да тръгна и по долината на смъртната сянка, няма да се уплаша от злото, защото Ти си с мене; Твоят жезъл и Твоята палица ме успокояват.

5. Ти приготви пред мене трапеза пред очите на враговете ми, помаза главата ми с елей; чашата ми е препълнена.

6. Тъй благостта и милостта (Ти) да ме придружават през всички дни на живота ми, и аз ще пребъдвам в дома Господен много дни.

Православен вариант

Едва ли има човек, който не е чувал този псалм в различните му варианти. Публикувах два от тях, но съвсем нямам за цел да търсим разликите, а по-скоро да видим, че преводите ни водят към една сърцевина на смисъла.

В единия от стиховете съм забелязала леко несъответствие с оригиналния смисъл, но осъзнавам колко е трудно да се пренесе в съвременен български. Става дума за това:

5. Приготвяш пред мен трапеза

срещу враговете ми,

5. Ти приготви пред мене трапеза пред очите на враговете ми,

Всъщност в старопечатния текст на Цариградската Библия думата "срещу" завършва с голяма носовка - Ѫ , което според моето тълкуване, би означавало съвсем не думата срещу, а срещам.

Или трапезата е приготвена за да посрещна на враговете -т.е. те вече не са врагове, а приятели. Когато стигнах до това заключение някак всичко се подреди в стиха.

Псалмът при изключително краткия си текст, е пълен с незабравими образи и символи и за мен е един от бисерите в библията.

Предлагам всеки от нас да сподели какво е неговото лично усещане и опитности с този псалм.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

"5. Приготвяш пред мен трапеза

срещу враговете ми,

5. Ти приготви пред мене трапеза пред очите на враговете ми,

"

Всъщност в старопечатния текст на Цариградската Библия думата "срещу" завършва с голяма носовка - Ѫ , което според моето тълкуване, би означавало съвсем не думата срещу, а срещам.

Или трапезата е приготвена за да посрещна на враговете -т.е. те вече не са врагове, а приятели. Когато стигнах до това заключение някак всичко се подреди в стиха.

Псалмът при изключително краткия си текст, е пълен с незабравими образи и символи и за мен е един от бисерите в библията.

Предлагам всеки от нас да сподели какво е неговото лично усещане и опитности с този псалм.

Da, и аз имам такова разбиране.

*В древността и в Стария завет гостоприемството е било на особена висока почит.

Най-силните и най-мъдрите са се стремели да разрешат с мир и разговори спорните въпроси, вкл. дълги преговори, с които се избягват войни и търговски конфликти.

*Смъртната сянка може да е символ на големите епидемии, които са поразявали не малко хора.

*В древността скотовъдците са били на висока почит, защото са гарантирали оцеляване и добър живот на семейството. Поради това добрата паша и чистата вода са равнозначни на благоденствие, особено в онези географски ширини с доста по-горещ климат.

*А това е интересна статия за старите еврейски традиции.

С малко инфо за тях по-лесно се разбират някои пасажи от Библията.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Аз го разбирам по следния начин; Приготвяш пред мен трапеза срещу враговете ми т.е.от едната страна съм аз ,а от другата врагавете ми или пред техните очи Господ приготвя трапеза,защото след това продължава;'Помазал си с елей главата ми ,чашата ми се прелива''.Враговете виждат какво очаква тези ,които служат на Господа.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Безкрайното дава всичко необходимо на крайното,вечното храни временното.Светлината свети, и за приятели,и за врагове.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

6. Наистина, благодат и милост

ще ме следват

през всичките дни на живота ми,

и ще живея в Дома Господен

на дълги дни.

 

Някак без особено да се замислям преди приемах този стих в съвсем буквален смисъл - за дълъг живот тук на земята в един човешки живот. Сега ми се откри дълбочината... Домът Господен не е само на Земята и съвсем не само във формата на един човешки живот! Колко е себично и ограничено мисленето и представите ни! Животът в Дома Господен включва и процесите на трансформация на материята и енергията.... 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...