Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Изневяра ли е?


сиджей

Recommended Posts

Искам да представя проблема на една моя приятелка

От няколко години мъжа и се среща открито със една жена която е свободна Пият кафета споделят си лични неща Той знае кога тя е на работа кога не е Тя също Кога е извън града и такива неща Работата му е свързана със контакти със хора и тази жена му е клиентка Разбира се мойта приятелка ревнува и като го пита защо се среща със тази жена той и казва че е по работа Но много често се е случвало той да е споделял неща които не е споделял със приятелката ми и тя ги е научавала от телефонните им разговори които те открито провеждат Или със приятелката ми планират нещо което е свързано със семейството и тя после научава че и това е споделил със нея Тя много се измъчва и много страда от цялата тази работа Но той я уверява че не и изневерява Просто контактите му са по работа

Кажете ми според вас това изневяра ли е Може ли да има само приятелство между мъж и жена И само физическа ли може да е изневярата

Разбира се, че има приятелства между мъже и жени. Но един мъж обикновено не би информирал редовно друга жена кога и къде се намира и смята да ходи. Тя му е клиентка, хубаво, станали са приятели- и това добре. Ама в този случай има и споделяне на лични неща. Малко е наличната информация, че да стане поне малко ясно дали има поводи за притеснение.

За мен лично е чудно как един мъж ще има поведение на "приятелка", щото аз /имайки също няколко приятели от другия пол/ не съм била информирана за всяка крачка на моите приятели, че даже и от приятелки...Някак разговорите са винаги извън семейните неща и ако сме си давали съвети са били представяни като .. хипотези. Липса на самоуважение е от страна на един мъж да стане "приятелка" на чужда жена.

Редактирано от query
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

цитати мила, като цитираш Учителя давай и цитатите, не прави интерпретации

"Като не разбира положението на жена си, мъжът казва:

"Не може да имаш приятелски връзки с друг мъж", и започват разправиите и раздорите.

По същия начин постъпва и жената с мъжа си, когато той, за да вложи своята излишна духовна енергия,

търси друга по-възвишена жена извън семейството,

с която би могъл да влезе в духовно общение.

Започват и двамата по стария начин на разправии.

Ако мъжът има излишна енергия, нека я пласира в друга жена, но разумно;

ако пък жената има излишна енергия, нека я пласира в друг мъж, но достойно и разумно."

Старият книжник , Неделни беседи, 29 юни 1919 г.

Под разумно разбирам да пазиш достойнството на партньора си и да не го нараняваш, пласирайки енергията си извън семейството.

Има достойнство само този, който пази достойнството на другите.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

....

Под разумно разбирам да пазиш достойнството на партньора си и да не го нараняваш, пласирайки енергията си извън семейството.

Има достойнство само този, който пази достойнството на другите.

:)

Чудесно обмен. Може да добавим и цитата, който си пропуснала: "...С това се причинява болка на болния, но лекарят не е виновен. Аз бих желал да бъдете в това отношение всички масажисти, хирурзи, но да изпълнявате вашата работа най-добре, по всички правила на изкуството..."

Хайде сега обясни къде в историята на тази тема не е опазено достойнството на партньорката и как тя е наранена.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти както я подкара, ще излезе, че и да и изневерява, пак тя е виновна само, че и няма да има право да се оплаква.. щото нали.. има си слабости и да си ги изправя :D

Извинявай за елементарното ми разсъждаване, ама ако на теб ти се случи подобен казус, ще видиш дали ще ти е до философстване :)

Линк към коментар
Share on other sites

....

За мен лично е чудно как един мъж ще има поведение на "приятелка", щото аз /имайки също няколко приятели от другия пол/ не съм била информирана за всяка крачка на моите приятели, че даже и от приятелки...Някак разговорите са винаги извън семейните неща и ако сме си давали съвети са били представяни като .. хипотези. Липса на самоуважение е от страна на един мъж да стане "приятелка" на чужда жена.

След като не си била информирана за всяка крачка на твоите приятели как тогава определяш, че този мъж е имформирал за всяка крачка? :) Малко противоречийце, а? :)

И какво значи липса на самоуважение. Аз със мои приятелки съм си споделял всякакви неща, а те са ми давали всякакви съвети. Даже много се самоуважавам за това, а и съветите им са били наистина полезни!!!

Ти както я подкара, ще излезе, че и да и изневерява, пак тя е виновна само, че и няма да има право да се оплаква.. щото нали.. има си слабости и да си ги изправя :D

Извинявай за елементарното ми разсъждаване, ама ако на теб ти се случи подобен казус, ще видиш дали ще ти е до философстване :)

Ами наистина е елементарно, шъ извиняваш и изразява куп предубеждения. Освен това правиш предположения и ми вкарваш в устата неща, които не съм казал.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ами как така подразбрах.. от прочетеното разбира се.. а ти как така подразбра, че не е информирал... по интуиция? Май всеки говори от собствен опит :) Аз за повечето от изводите си по този случай изхождам от моите наблюдения, изключения не съм видяла досега. Ти може и да си изключение. Но дали пък нямаш и наблюдения при други хора как се случват нещата?

Аз ти казах, че моите приятели не са ме информирали за всяка своя крачка, просто защото са ми само приятели. Ако един мъж не ми е приятел, а нещо повече, тогава е различно. Затова смятам, че в този случай е по-различно от едно безобидно приятелство. Но не е задължително да е физическа изневяра.

Редактирано от query
Линк към коментар
Share on other sites

....

Под разумно разбирам да пазиш достойнството на партньора си и да не го нараняваш, пласирайки енергията си извън семейството.

Има достойнство само този, който пази достойнството на другите.

:)

Хайде сега обясни къде в историята на тази тема не е опазено достойнството на партньорката и как тя е наранена.

Добре е да зададеш този въпрос на авторката на темата, която е в течение на нещата.

Аз вече изказах своето мнение, даже го подкрепих с цитат. :)

Линк към коментар
Share on other sites

....

Под разумно разбирам да пазиш достойнството на партньора си и да не го нараняваш, пласирайки енергията си извън семейството.

Има достойнство само този, който пази достойнството на другите.

:)

Хайде сега обясни къде в историята на тази тема не е опазено достойнството на партньорката и как тя е наранена.

Добре е да зададеш този въпрос на авторката на темата, която е в течение на нещата.

Аз вече изказах своето мнение, даже го подкрепих с цитат. :)

Не, ти даде своето тълкуване за разумно. Затова запитах ти, самата ТИ къде точно в даденото описание (видимо от всички) си видяла недостойно държане? Или го приемаш за такова, защото така искаш?!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами как така подразбрах.. от прочетеното разбира се.. а ти как така подразбра, че не е информирал... по интуиция? Май всеки говори от собствен опит :) Аз за повечето от изводите си по този случай изхождам от моите наблюдения, изключения не съм видяла досега. Ти може и да си изключение. Но дали пък нямаш и наблюдения при други хора как се случват нещата?

Ами гледай сега. За тебе си мисля, че ако те видя в такава ситуация, то значи изневеряваш. Ти самата така го определяш. Даже си мисля, че всеки твой разговор с мъж насаме, където споделяш нещо лично, пак е изневяра. Ти така представяш нещата.

Ето и един твой цитат: "БожидарЗим отрече да има изневяра по дифолт, щото нали.. има и приятелства разни. Може да е прав".

Изневяра по дифолт (по подразбиран) казваш за такава ситуация. Така си решила. А най-вероятно съдиш по себе си :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами грешиш. По-горното мнение го редактирах и там описах при мен как стоят нещата.

Ами ти си се влюбила в "информира на всяка крачка". Доколкото десетина пъти нарочно четох какво Сиджей е писала, тя говори за споделяне на "нещо".

Ако за теб "нещо" е информиране на всяка крачка, то е ясно, че всяко нещо ще е изневяра за теб :) А честито

Линк към коментар
Share on other sites

Мнооого смешно, няма що. :)

"Пият кафета споделят си лични неща Той знае кога тя е на работа кога не е Тя също Кога е извън града и такива неща Работата му е свързана със контакти със хора и тази жена му е клиентка Разбира се мойта приятелка ревнува и като го пита защо се среща със тази жена той и казва че е по работа Но много често се е случвало той да е споделял неща които не е споделял със приятелката ми и тя ги е научавала от телефонните им разговори които те открито провеждат Или със приятелката ми планират нещо което е свързано със семейството и тя после научава че и това е споделил със нея Тя много се измъчва и много страда от цялата тази работа Но той я уверява че не и изневерява Просто контактите му са по работа"

Редактирано от query
Линк към коментар
Share on other sites

Светогледа на човек се формира от средата в която се движи.

Ако една жена изживява ежедневието си в дома или в женски колективи , мисля че няма как да знае какво е да има приятел мъж. \ без сексуален подтекст\

Всичко това, което е описано в първия пост е в рамките на нормалното.

Около 3-4 години работих в една изцяло мъжка сфера на дейност и в предимно мъжки колективи. Всеки ден контактувах с колегите си мъже повече от 10 часа на ден, със съпруга си след работа за около 2-3 часа. :) Практически е невъзможно да споделя с него всичко случило ми се през деня. С колегите си, обаче споделях цялото си ежедневие. Знаех за техните проблеми, както и те за моите. Това е неизбежно. Ако имам проблем възникнал в 12.00 часа, ще го споделя с колегата, а няма да чакам 19.00 часа, за да го кажа на съпруга си. А ако е извън града, проблема изцяло се размива докато той се върне. Често отивахме по- рано на работа, за да пием кафе и да си поразговорим преди работа. Всеки да каже как е, да предразположи другите към себе си , за този ден.

Понякога се срещахме повече човека, друг път - кой с когото му е удобно или по -приятно или според зависи от ситуациите и проблемите, които са възникнали.

Когато се работи в такъв екип и работата е динамична, колегата ти става най- добрия приятел, той ти е гръб и подкрепа в колектива от който си част, той споделя целия ти ден. Колкото и неприятно да е на другия партньор, това са фактите.

Но това не е изневяра, това е работа.

Също толкова нормално е при работа под силен стрес, да предпочетеш след работа да пиеш по питие с колега, да снижиш напрежението и стреса с човек, който е вътре в нещата и ще си говорите на "един език" и след това да се прибереш у дома.

Това е по- добре и за семейството, защото преноса на напрежение за никого не е от полза.

След такива изтощителни дни, най- трудния въпрос на който е трябвало да отговоря е : "Как мина деня ти? "

За да отговоря на този въпрос, означава да върна върху себе си цялото напрежение на деня, да го преживея отново и да го стоваря с пълна сила на себе си и на всички край себе си. Кому е нужно това?

Преди да се сблъскам с това ежедневие, реагирах подобно на героинята от първия пост. Мислех си : "Как е възможно да не иска да сподели с мен???"

След като живота ми поднесе подходящия житейски опит, вече дори не питам какво се случва в работната среда на съпруга ми, ако той не желае да спомене. Знам какъв огромен товар ще му стоваря с този въпрос. Защото неговата работа също е свързана с безброй контакти и напрегнати ситуации и има жени край него, които могат да са му много по- полезни от мен.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Мне, да ви кажа, това, което е описано и подчертано от query аз го правя нонстоп. Ама не изневерявам на мъжа ми никак, нито физически, нито емоционално, мисловно ...

Не само примерите, които дава didi, ами и извън работа е напълно възможно.

Примерно обажда ми се онзи ден един приятел, да ми каже, че ще има лекция в нашия град, лекция, която няма да заинтересува нито моя мъж, нито приятелката на приятеля ми. Разбира се, че провеждам разговорът си с него открито пред съпуга ми, казвам по телефона, че да, интересно ми е и ще отида, уговаряме се той (приятелят) да дойде да ме вземе, затварям телефона и тогава казвам на съпруга, че примерно утре вечер така и така няма да съм у дома от 18 до 20 часа.

Да ви кажа или вярваш на партньора си, или не му вярваш. Ако не му вярваш, каквото и да прави партньорът, може да се вкараш в такива филми, че не ти е работа направо. И определено губиш време и сили и си създаваш нерви, напълно излишно.

И какво печелиш, ако не му вярваш се чудя аз?! То може да го ревнуваш, подозираш, следиш, правиш сцени и какво ли не, може и да кротуваш и да се измъчваш тихо, вътрешно, може да му вярваш и да го оставиш свободен - все едно, партньорът може да е верен или пък да си намери друг човек, с който да иска да сподели живота си, вашите действия едва ли ще му попречат за това. Напротив - прекаленото ограничаване на свободата му може да го задушава и да го подтикне да се освободи от вас и вашите ограничения.

И това за достойнството също не разбрах. Значи нали не си мислите, че аз с този приятел се крия и на прибежки и припълзявания стигаме да сградата на лекцията. :) По тази логика, като ме видят примерно познати, приятели на моя мъж и ще кажат - Брей, гледай я Диана, върви с друг мъж из града! И с това ще уроня достойнството на моя мъж, така ли? Ами аз нито примерно се целувам с този мъж, нито се крия, съпругът чудесно знае къде съм и с кого ... странна логика за мен. Или по-скоро логика на недоверчив човек. Хайде, отпуснете се, както казах вече, недоверието само ви изцежда енергията и ви докарва излишни нерви.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

"Като не разбира положението на жена си, мъжът казва:

"Не може да имаш приятелски връзки с друг мъж", и започват разправиите и раздорите.

По същия начин постъпва и жената с мъжа си, когато той, за да вложи своята излишна духовна енергия,

търси друга по-възвишена жена извън семейството,

с която би могъл да влезе в духовно общение.

Започват и двамата по стария начин на разправии.

Ако мъжът има излишна енергия, нека я пласира в друга жена, но разумно;

ако пък жената има излишна енергия, нека я пласира в друг мъж, но достойно и разумно."

Старият книжник , Неделни беседи, 29 юни 1919 г.

Това за енергията всеки ще го разбере според собственото си ниво, макар ясно да е казано, че иде реч за духовна енергия. Често се цитират само последните две изречения, които на някои дават повод да изневеряват тайничко, а това Учителят никога не е имал предвид. Разумно, градивно и полезно е човек да има духовен обмен с други хора, защото колкото и уникален да е партньорът му, той не може да замести цялото останало човечество. Затова светът е толкова широк, пъстър и богат.

Линк към коментар
Share on other sites

"Като не разбира положението на жена си, мъжът казва:

"Не може да имаш приятелски връзки с друг мъж", и започват разправиите и раздорите.

По същия начин постъпва и жената с мъжа си, когато той, за да вложи своята излишна духовна енергия,

търси друга по-възвишена жена извън семейството,

с която би могъл да влезе в духовно общение.

Започват и двамата по стария начин на разправии.

Ако мъжът има излишна енергия, нека я пласира в друга жена, но разумно;

ако пък жената има излишна енергия, нека я пласира в друг мъж, но достойно и разумно."

Старият книжник , Неделни беседи, 29 юни 1919 г.

Това за енергията всеки ще го разбере според собственото си ниво, макар ясно да е казано, че иде реч за духовна енергия. Често се цитират само последните две изречения, които на някои дават повод да изневеряват тайничко, а това Учителят никога не е имал предвид. Разумно, градивно и полезно е човек да има духовен обмен с други хора, защото колкото и уникален да е партньорът му, той не може да замести цялото останало човечество. Затова светът е толкова широк, пъстър и богат.

Понякога общуването на духовно ниво може да се приеме от партньора като пренебрежение към неговите качества и това да го нарани.

Ето защо е нужно едно такова общуване да бъде дискретно, т.е. да не се парадира с него.

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже сиджей така и не добави допълнителна информация относно конкретния случай, ние така да се каже се упражняваме в свободни разсъждения и риторика. Пиейки кафе, си мисля, как стигнах до усещането, че е изневяра.

За мен важното е в този случай /доколкото е дадено по него/ е реакцията на жената. Мислех си, да тя ревнува. Но дали е основателно? Каква и е ревността- от тази, дето е ненормално силна или е най-нормана ревност, която всички изпитваме. Според мен, нейната е нормална ревност. Защото първо, ако беше от тази ревност, дето задушава отношенията между двама души, нейния мъж едва ли щеше да излага на показ отношенията си с друга жена. /разбира се има и вариянт, той да го прави нарочно с цел прекъсване на тези отношения/. Личните ми наблюдения са, че когато единия партньор е ревнив прекалено, това води до повече.. творчество от страна на другия с цел да избягва сцени на ревност. И когато сиджей каза, че нейната приятелка обмисля да се разделят, това засили моето първо мнение - болезно ревнуващия човек не се разделя доброволно с обекта на своята ревност, а продължава да му трови живота :)

Щом ревността на жената не е ненормална, значи за нея има повод. Има ли жена, която не си познава мъжа?! Не е ли възможно да се вплетат интуиция и обективни факти /реални телефонни разговори и т.н./ и да се стигне до истината? Или за всяко нещо си трябва снимков материал или СРС-та? Моите наблюдения са, че всяка жена знае кога мъжът и се е отплеснал в друга посока.

Относно това, което споделят didi и Диана- да, има такива хармонични отношения между партньорите. Но нека си зададат въпроса- какво биха направили ако мъжете им проявят ревност и започнат тежки разговори? Как биха постъпили те, въпреки, че знаят, че няма причина за ревност. Свободата е важна, разбира се. Но малко е само на теория, според мен. Опре ли се до реална ситуация пътищата са много, но вече не са същите отношенията между двамата, каквито са при наличие на доверие.

Обаче какво прави нашия "лиричен герой"- той продължава и не си променя линията на поведение. Тук съм съгласна с някои идеи на Пламъче и @Юля@, но понеже наистина малко е информацията ще се въздържа от анализ :)

П.С. Знаех си, че прекалявам с гледането на филми с Еркюл Поаро :3d_146: и кафетата .....

Линк към коментар
Share on other sites

Относно това, което споделят didi и Диана- да, има такива хармонични отношения между партньорите. Но нека си зададат въпроса- какво биха направили ако мъжете им проявят ревност и започнат тежки разговори? Как биха постъпили те, въпреки, че знаят, че няма причина за ревност. Свободата е важна, разбира се. Но малко е само на теория, според мен. Опре ли се до реална ситуация пътищата са много, но вече не са същите отношенията между двамата, каквито са при наличие на доверие.

Тук си абсолютно права. Има ли липса на доверие от едната страна, става много неприятно. А до липса на доверие могат да доведат хиляди неща. И тогава от един кратичък разговор по телефона се стига до генерални изводи.

Споделих в предния пост, че при мен не винаги е било така. И аз съм минала през своите си кошмари и съпруга ми през неговите. Ние с Диана споделяме една гледна точка, от позицията на отработени отношения в това направление.

В никакъв случай не твърдя, че при всички може да се получи или че е нещо лесно и естествено.

Положението "Свобода" , особено в семейните отношения се тълкува по толкова начини, колкото хора има. В крайна сметка се стига до приемането на заучени положения или копиране на поведение или несъзнателно повтаряне на нечие друго отношение и се завърта един порочен кръг от повторения, които се затвърждават и си се самодоказват в изпълняващите ги. Семейства наречени в семейната психотерапия "карикатури" \ като в това не влагам негативен подтекст\ .

Възможно е да се излезе от това положение и да се обърнат нещата, възможно е човек да приеме чужди гледни точки, да промени светогледа си, това става с живеене в различни ситуации.

Трябва да се чуват различни положения, преживени и действащи, за да се разчупват стереотипите.

Иначе , да, когато съпруг отиде на кафе с друга жена и стои там 2 часа, това е проблем за съпругата \ или обратното.\ Първата мисъл, особено в нови двойки, а често и в дългогодишни двойки е той\тя ми изневерява.

Често няма обратна връзка със собственото поведение. - "Аз може да имам приятелки и да разговарям с тях, аз си знам че съм стабилен, но тя не може да има приятели и да разговаря с тях." \ или обратното\

Всеки човек има нужда от разнообразни контакти, от различно споделяне, от друг тип разбиране от емоция, която в никакъв случай не е сексуална или духовна изневяра.

Често се прави собствено претълкуване на ситуацията, което няма нищо общо с другия. "Ако аз пия кафе с някой или си споделям с него по телефона, задължително ще има нещо между нас, как така при тях няма." Това често се прави от единия от партньорите и стават големи недоразумения.

Затова е много важен разговора и контакта в семейството, когато нещо те мъчи, по - добре попитай и изясни положението, ако имаш съмнения разнищи ги с партньора, разбери защо се пораждат в теб, с негова\нейна помощ, може би ще излязат съвсем други неща.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Ами помислете си как се отнасяте, когато любимия ви мъж общува с мъже приятели. Ще усетите същото отношение, което бихте имали, че прекалено много общува с някоя жена. Всичко опира до това, колко искаме да делим любимия с околния свят.

Например, когато се заговорех по телефона с някой приятел мъж, втората ми бивша жена мърмореше, че съм говорел по телефона, както някоя жена би говорела..... ха ха ха

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не разбирам защо трябва да коментираме ние как ще постъпим. На мен подходът ми към тоз случай е: от личния ми опит и наблюденията ми върху двойки около мен към този конкретен случай, въпреки непълен, така да се каже.

Ти постоянно обръщаш нещата- от нашите коментари, които целят да дадат някаква обща представа и се съотнасят към точно тоя случай постоянно правиш паралели с това, което си мислиш, че сме и ни вменяваш някакво поведение, което може и да ни е чуждо.

Еми не си прав, ама няма как да ти го докажа :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...