Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим Хляба на Българина безплатен!


Ани

Recommended Posts

Споровете между представителите на финия и твърдия план ми приличат на дискусиите във форума за бойни изкуства http://daobg.com/ между представителите на т.нар. твърди бойни изкуства (кьокушинкай карате, муай тай бокс...) и т.нар. меки бойни изкуства (джудо, айкидо...). Между другото, твърдите бойни изкуства са ударни, а меките бойни изкуства са предимно хватови (джудо, айкидо) и хватово-ударни (джу джуцу).

Извинявам се за отклонението от темата. Връщам се на нея.

Аз или не съм чел цялата тема, или съм я чел по диагонал, или просто не съм разбрал... За което моля да бъда извинен!

Ако може, нека някой да разясни това, каква е разликата между мекия/финния план и твърдия план. Кой от двата какво точно включва и какво изключва.

Надявам се това разяснение да бъде от полза на всички други, които са се удавили в окена от думи и все още се чудят към кой стратегически план да се насочат.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Историк - шегуваш ли се? Ти толкова си писал за твърдия - дори и корекции си правил. А за мекия токолкова сме писал и аз и Диана и други. Ако и досега не си разбрал - хич не се напъвай. Работи смело по твърдия план или ако имаш малко желание прочети едно постче от по-предните. То ако човек има желание за нещо - трябва и да се мръдне малко. Това е логиката на финния план. И все пак за да не е без хич ще те подсетя - твърдия план е от вънка на вътре - държавата със закон да наложи да се дава хляб на всеки. А финния план е човек към човек - да го сподели. Щом си Историк - интересувай се от историята на темата, иначе се преименувай на парашутист. :) Надявам се да разбираш от майтап. Има логика в аналогията ти с бойните изкуства. За твърдите всеки малко по-волеви почва да блъска и дори и шампион може да стане за 2-3 години, но ако не мине към вътрешна работа - все някога си намира майстора и язък за барута. За финните стилове целта не са медалите и задоволяване на егото, а по-скоро обратното и най-важното ще отнесеш добре свършената работа и в друг живот. Не ти ли изглежда по-разумно второто? По-бавно ама славно.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, ISTORIK :) , доколкото зная бойните изкуства са възникнали на основата на даоизма, чиято философия е хармонията, както и личностното самоусъвършенстване. Така, че приеми, че вероятно “проекта” по някакъв “скрит” начин развива добродетели, а не поражда спорове. :)

“Надявам се това разяснение да бъде от полза на всички други, които са се удавили в окена от думи и все още се чудят към кой стратегически план да се насочат.” – затова предложих да се разделят “проектите”. Надявам се Димитър, който е абсолютно наясно с “финия проект” да направи това, като също така ясно посочи “какво точно включва”.

Така наречен “твърд план” е в първия пост на Ани – “Да направим хляба на българина безплатен” , върху който ти - “Позанимавах се малко с този начален текст - нанесох някои дребни (правописни и пунктуационни) корекции и някои малки добавки. Запазил съм духа на написаното, а добавките, които съм приложил, са в по-тъмен цвят. Надявам се в този вариант текстът да бъде още по-полезен.” - Благодаря за отделеното време :)

Линк към коментар
Share on other sites

Че съм писал, писал съм. Ама чак пък - много... Опитах се да сложа няколко съчки в огъня на дискусията и да кажа нещо конструктивно.

Четох темата и някъде по средата започна да се говори за два плана. Мислех, че планът е един, поне така ми се стори в началото на темата.

А, аз не съм разбрал това - че едното е основната дейност да е на държавата - като в Константинопол (мислех, че става дума само за намеса на държавата в проекта, а не - на неговото обсебване от нейна страна). Да разбирам ли, че твърдия план цели единствено да въвлече "държавната машина" в проекта и да я ангажира с написването на законната му рамка?

Аз си мислех, че основната идея (не е държавата да стартира плана или "петилетката" "отгоре") е проектът да тръгне "отдолу", като се създаде юридическо лице (ЕТ, ЕООД, ЕАД или - друго), фондация или друга НПО, което да стартира в някое селище (столицата, областен град, малък град или село) и постепенно да завладее цялата територия на страната, да се създаде бизнес план (например по някоя европейска програма, примерно - за предприемачество) и така - нататък. Пък - чак след това - да се въвлича и държавата.

Оттук идва объркването ми. Наистина съм пропуснал момента, че няма нужда от създаването на юридическо лице, а е достатъчно физически лица да стартират проекта по места - едновременно или - по различно време, както им е угодно.

От друга страна си мисля, че би могло (поне - теоретично погледнато) да се работи на няколко фронта едновременно:

- да се правят опити да се ангажира държавната машина (отдолу) - да създаде законова рамка на проекта

- ако е необходимо, да се направи политическа партия, която да се бори за безплатен хляб и намеса на държавата (разбира се, една такава партия ще трябва да има някаква по-подробна идеология!)

- да се създаде фирма, която да се занимава с всичко - от засаждането на житото, през създаването на брашното и направата на хляба до продажбата и раздаването му (или - само с част от тези дейности) - тук се налага да се пише бизнес план, ако ще се кандидатства за финансиране

- да се създаде фондация, която да раздава хляба (тук може да се включи моментът с привличането на доброволци, а също така - пак ще се наложи да се търси финансиране и ще трябва да се пише биснес план).

- отделни хора (физически лица) да правят самостоятелно (лично) хляб и да го раздават (пак - лично) от врата на врата или - на хора, срещнати на улицата/пътя.

- едни хора да правят хляба, а други - да го раздават

- безплатен хляб може да се раздава в социалните кухни, в социалните домове, в религиозните храмове, в училищата и детските градини и така нататък...

- ... (Списъкът не претендира за изчерпателност.)

И, макар да имам чувство за хумор и да нося на майтапи, шеги и закачки, не се шегувах в 251 постинг.

Наистина дискусията малко започна да прилича на нещо от типа на "Моят план е по-готин от вашия!" или "Моето бойно изкуство е по-елегантно, по-ефективно, по-брутално, по-красиво... (по избор) от вашето!".

Бойните изкуства възникват в дълбока древност. В Китай шаолинските стилове на у шу (кунг фу) възникват под влиянието на будизма. Бодхидхарма (наричан още Дарума и Да Мо) създава първите физически упражнения, заимствани от културата на движение на няколко (мисля, че първоначално са пет) животни. По-късно тези движения биват все повече и повече обогатявани, създават се животински форми (последователности от движения/техники - кати, таолу) и така възниква бойното изкуство на монасите от манастира Шаолин (през втората пол. на V век пр. Р. Хр.).

Даоизмът е по-късен, но също дава своите отражения върху духовния живот в Далечния Изток, включитено - и върху духовния аспект на някои бойни изкуства (например - тай чи чуан).

Разгледайте статиите в този сайт, много са интересни.

http://zlaten-drakon.net/nachalo.htm

Да, спортните варианти на бойните изкуства, състезанията, медалите, победите над противниците и славата са външната страна. А пък вътрешната (скритата) страна крие обогатяването на собствената култура на движение, постигането на здрав дух в здраво тяло, личностното и духовното развитие, култивирането на добродетели, научаването на кармични уроци, намаляването на броя на преражданията и доближаването до нирваната, следването на Пътя (което е по-ценно от достигането на неговия край!)... :yinyang:

Такива работи...

:3d_076::3d_104:

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

.. Тука голяма какофония станала, дайте и аз да кажа нещо, а :D

Въпреки, че след предишното ми мнение Донка и Ивелина се опитаха да ме успокоят, че "темата не е породила разединение" - аз виждам нещо съвсем различно на практика ..

Не разбирам какви са тия определения за "меки, фини, твърди и т.н.. " !?

Да ме прощаваш Димитър, но въпреки добрите ти идеи и намерения - някакси мненията ти ми идват чрезмерно етикирани и прекалено стремящи се да бъдеш разбран и одобрен.

И наистина във всеки един пост повечето все повтарят едно и също .. и така около 13 страници.. и всеки се оплаква на всеки, че никой не го разбирал, не бил съгласен и не го уважавал.. и на мен всичко започва да ми заприличва несериозно точно като в селска бръснарница :D ..

А това с "фините и не-фините, твърдите и меките" и "кой проект е по-по-най-" - ми напомня за един руски виц, където спорели за това дали на знамето трябва да има чук или трябва да има сърп - и накрая разбрали, че трябва да ги има и двете :D

Не разбирам и какво пречи на който реши да застане на страната на който си иска проект, но без да убеждава другите в предимствата на избора си и в недостатъците на избора на другите.

И не разбирам защо продължават персоналните спорове - от типа на "Ти сега мен уважаваш ли ме и как може някъде и някога-си да ми изтриеш мненията?"

Не разбирам и защо се изписаха сума критики и препоръки (че даже и редакции!?) по адрес на Никола, и то от хора, които нито са схванали идеята му, нито ги интересува, нито са си мръднали пръста за нещо по въпроса? Стига сте му "дрънкали кокалите" на човека, не е коректно - той отдавна не е в сайта, нито пък сте видели някога той да се е оправдавал или защитавал от нечии нападки!

Разбира се, кой каквото си харесва като идея - да си я хваща и да си действа без много приказки и критики по чужд адрес.

Аз и двата проекта не ги разбирам, ако трябва да си призная :D

Обаче, защо да не помогна с каквото мога и защо да не ги подкрепя!

Аз хляб не ям, а за месене - и дума не може да става даже и в най-смелите ми фантазии. Но, това не ми пречи да вярвам в тази идея - както и например да се вдигна и да хукна при Диана, ако ми каже, че има нужда "някой да й подава брашното, или водата.. или каквото там може да й потрябва".. нали така!?

От маркетингови политики и подобни сложнотии - също нищо не разбирам. Ама и това не ми пречи да вярвам в проекта на Никола и ако някой прецени, че може с нещо да съм му полезна като журналист или каквото там иска, да ме ползва за нещо.. нали така!?

Та, с няколко думи - нещата наистина не опират само до думите, а действия трябват.. :D

п.п. ISTORIK, приятелю, май нещо попрекаляваш с линковете и излишната информация..

Ние не сме от люпилнята или от инкубатора и доста поназнайваме за бойните и не-бойните изкуства, философии, че даже и сме потренирвали доста.. Та, ако решим - и сами можем да прочетем повече, .. пък и да не разводняваме излишно темата, . нали :)

Модераторска бележка: Три от следващите мнения, които бяха публикувани в отговор на настоящото, се отклоняват от темата и коментират лични качества и поведение на участниците в дискусията. Поради тази причина са преместени тук.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

:wub::)

Уважението към хляба, към зърното, към растението, което е дало плода си (сега, дали го е дало на нас, е вече друг въпрос... ), към ангела, който пази и закриля растението, към божествения свят...

От една страна това:

"Който не работи, не трябва да яде."

Защото ще изчезне неговото уважение, неговата благодарност, за сметка на които би могло да се породят други, отрицателни качества, като наглост, безскрупулност, безхаберие, мързел, угодничество...

От друга страна това:

"Матей 5:7

Блажени милостивите; защото те помилвани ще бъдат.

1 Петрово 3:8

А най-после, бъдете всинца единомислени, състрадателни, братолюбиви, милостиви, дружелюбиви.

Юда 1:22

И към едни бивайте милостиви, с разсъждение;

Марк 11:25

И когато стоите да се молите, прощавайте, ако имате нещо върху некого, за да ви прости и Отец ваш който е на небеса вашите съгрешения.

Лука 6:37

И не съдете, и нема да бъдете съдени; не осъждайте, и нема бъдете осъдени; прощавайте, и простени ще бъдете;

Ефесяни 4:32

а бивайте благи един другиму, милосерди: прощавайте си един на друг, както ви е и Бог простил чрез Христа.

Колосяни 3:13

Претърпевайте си един на друг, и един на друг си прощавайте ако би некой да има връх некого тъжба: както и Христос е простил вам, така и вие.

Лука 10

25 И, ето, некой законник стана да го изпитва, и казваше: Учителю, какво да правя за да наследя живот вечен?

26 А той му рече: В закона що е писано? как четеш?

27 И той отговори, и рече: "Да възлюбиш Господа Бога твоего с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичката си сила, и със всичкия си ум, и ближнаго твоего както самаго себе си."

28 И рече му: Право си отговорил; това прави и ще живееш.

29 Но той понеже искаше да оправдае себе си, рече Исусу: И кой е ближният мой?

30 На това отговори Исус и рече: человек некой слезваше от Ерусалим в Иерихон и налете на разбойници, които, като го обраха и нараниха, отидоха си, и го оставиха полумъртъв.

31 И по случай некой си свещеник слезваше по него път: и като го виде, мина от среща и замина.

32 Подобно и Левит некой, като стигна на това место, дойде, виде, мина от среща и замина.

33 Но един Самарянин като пътуваше дойде до него, и като го виде смили се,

34 и пристъпи та превърза раните му, като възливаше масло и вино; после го възкачи на добитъка си, та го занесе в гостилницата, и пригоди му.

35 И на утрешния ден когато си похождаше, извади та даде два динария гостилнику, и рече му: Пригодявай му: и каквото повече иждивиш аз на връщане ще ти платя.

36 И тъй, от тези тримата кой ти се вижда да е бил ближен на изпадналия в разбойниците?

37 А той рече: Този който му стори милост. Тогаз Исус му рече: Иди, и ти така прави."

Та бива много точно да се определи истинския нуждаещ се, за да не става човек предпоставка за явяването на негативните качества в характера на "другия".

да помогнеш, или не?

С това, с помощта ти винаги ще има кой да злоупотреби, да оплюе, да се възползва нагло, без истински да има нужда, с корист...

Винаги ще има и кой да критикува твоята помощ, независимо от какво естество е тя.

Майка Тереза "Въпреки това"

Та, какъв по вид хляб имате желание да дарявате?

:)

Просеник (рецепта)

domashen-hlyab.jpg

bread1.jpg

https://www.google.bg/search?hl=bg&cp=5&gs_id=1z&xhr=t&q=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1680&bih=946&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=PbzFT_3XB4fSsgb0vdDDAw#um=1&hl=bg&tbm=isch&sa=1&q=%D1%85%D0%BB%D1%8F%D0%B1&oq=%D1%85%D0%BB%D1%8F%D0%B1&aq=0&aqi=g10&aql=&gs_l=img.1.0.0l10.167.167.11.8282.1.0.0.1.1.0.0.0..0.0...0.0.JLJJg-q6dN8&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=7d0732fb764099fb&biw=1680&bih=946

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля вече от около две седмици. Донка, чета и препрочитам последните ти коментари и много ме учудваш!

Споделяш, че не искаш да се „обединяваш”, не искаш да се „отчиташ”, не искаш да се „подчиняваш” на обявил се духовен главатар. В по-старо твое мнение беше писала ”Моля, дайте ми точен линк към беседа или въобще текст на Учителя (ние наричаме с тази Дума Беинса Дуно - Петър Дънов, а не Никола Дамянов), където в прав текст се говори за това, което е заложено в проекта на втория споменат в скобите.”

Навярно Донка по някакъв начин ти и сега намекваш за Никола Дамянов?

Ако действително възприемаш нещата така, мисля че грешиш. Проекта
не е
негов и той на много места го казва. Прочети последната му бележка „Методика за вземане на "правилни" решения ?!”, където е описал как се е родил Идейният проект.

Освен това и в групата за безплатен хляб многократно е заявявал, че няма претенции за авторство относно проекта.

Отделно повече от седмица той вече не е администратор, нито по някакъв начин ръководи нещата. Изобщо не модерира в групата, т.е. нито някой му се отчита, нито трие мнения, нито изключва, нито приема в групата.

Трябва ли, подобни лични неща да опорочават и забавят проекта, или пък да водят до отказ от идеята за безплатния хляб, дадена от Учителя?

Линк към коментар
Share on other sites

Галя, въпросните думи бяха реплика на твое доста уверено обобщение за "духовните хора", които според това изказване само говорят и нищо конкретно не вършат. Ти си тази, която отнесе думите ми към Никола Дамянов и неговия проект - аз разсъждавах по принцип за стремежа ни да оглавим, да поведем, да организираме другите, за да постигнем нещо... От друга страна за удобната позиция да се присъединим и да се оставим да ни водят и оглавяват и организират, а ние да консумираме някакви плодове от това, но не и да си поемаме своята лична отговорност.

За проекта зададох конкретни въпроси, от отговорите на които разбрах, че целта на този проект е да се съберат подписи, бройка хора, подкрепители на думи, които освен да си дадат подкрепата май няма какво друго да правят...

Ами аз съм от тези, които предпочитат да направят нещо малко. Ако на проекта му трябват брой подкрепители, прави се петиция, хората се подписват, броят се и нататък вече по процедурата... Нали не очаквате да излезем на площада и да скандираме с плакати пред министерския съвет "Безплатен Хляб!"

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Донка, аз говоря за 2 твои изказвания в темата. Ето конкретно цитатите.

От мнение #74 Донка

Цитат: „Моля, дайте ми точен линк към беседа или въобще текст на Учителя (ние наричаме с тази Дума Беинса Дуно - Петър Дънов, а не Никола Дамянов), където в прав текст се говори за това, което е заложено в проекта на втория споменат в скобите.

От мнение #246 Донка

Цитат: „Не искам никой никъде да ме обединява нито аз искам да обединявам никого. не искам на никого да давам отчет как прилагам идеите, които са пътеводна светлина в живота ми. Не искам и няма да позволя на никого да диктува каква да бъда и какво да подкрепям, как да мисля, какво да подписвам и пред кого за какво да настоявам. Няма да изпадна в положението някой духовен главатар да ме оценя според заслуги и да ме награждава с вниманието си или да ме изтрива от списъка на приятелите си

Казваш: „Ти си тази, която отнесе думите ми към Никола Дамянов и неговия проект”. А какво друго ми остава :) и народа го е казал ”когато фактите говорят и Боговете мълчат”

Аз само ти казах, че си останала с грешно впечатление, относно проекта и „автора” му. Проекта е на Учителя, а само тука на земята трябва някой да го изнесе. Дали ни харесва или не, Небето е използвало Н.Дамянов.

Всичко това го споменавам, защото личното ни отношение не би трябвало да ни откланя от учительовата идея за хляба

Цитат: „Нали не очаквате да излезем на площада и да скандираме с плакати пред министерския съвет "Безплатен Хляб!"”

Отново фактите говорят, че в Портала е имало голяма подкрепа срещу шистовия газ. Защо да не подкрепим тогава идеята за безплатен хляб на Учителя.

Искам да ти кажа лично за себе си, че когато се касае за идея на Учителя , аз въобще няма да поколебая да изляза на площада и да скандирам с плакати пред министерския съвет "Безплатен Хляб!"

Линк към коментар
Share on other sites

ISTORIK, като гледам човек наистина вече може да се обърка от всичкия хляб, който започна да се “предлага” и най – вече да се “удави” от това на кого точно е проекта, като тотално пропуснахме “посланието” на Учителя Петър Дънов:

"България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – Хлябът да се дава даром!".

Мисля, че не случайно Учителя е използвал думата “държава” – тя е израз на общество, съставено от различни индивиди. Въпреки своите различия тези индивиди са взаимносвързани, имат своето място и значение и са част от Природата, от Цялото.

За да приложи държавата “закона на земята – хляба да се дава даром”, трябва да има взаимна подкрепа между хората , в обществото. Всички хора трябва да са съпричастни един към друг, да имат уважение един към друг , независимо кой колко е духовен, посветен или невежа. Защото природните блага са за всички хора. А всички хора са част от Цялото.

Затова “посланието” на Учителя Петър Дънов тръгва от интернет пространството с цел разбиране, възприемане и популяризиране.

Прилагайки своите функции чрез органите и институциите, и притежавайки наличните природни и финансови ресурси, държавата може по солидарен начин да разпредели благото - хлябът за всички хора. А солидарността е важен принцип на социалната държава.

“Въпросът за хляба е социален, но той може да бъде и общочовешки”/П. Дънов/

Линк към коментар
Share on other sites

Светлата: „Мили хора, заповядайте на Рила в Лятната Духовна Школа, където тази идея се прилага, за да видите какво "уажение" към Хляба цари!”

Светлата, напълно нормално е да се прилага безплатен хляб , а и не само хляб на определени места, по различни поводи, инициативи, в определени общности и т.н.

И тъй като на Рила в Лятната Духовна Школа предполагам ще има дългогодишни последователи, членове на ББ, които са запознати и следват Учението, наред с планирана програма, би било добре да включите в точка „Разни” – Приложение и реализация мисълта на Учителя: България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – Хлябът да се дава даром!".

Може да подложите на обсъждане, допълнение и усъвършенстване разбарботена идеята от стр.1 в поста на Ани. /Това е идеята на темата, а не месене на фин,мек хляб. Но понеже „предпочитанията за хляб” не се разделиха, от това идва объркването./

Мисля, че когато толкова светли хора са обединени около реализирането идеята на Учителя и работят колективно за благото на всички хора, за Общото, нашата държава наистина може да бъде Първа.

Редактирано от Ivelina
Линк към коментар
Share on other sites

Защо да не подкрепим тогава идеята за безплатен хляб на Учителя.

Ама кой ви пречи да я подкрепяте??? Никой нищо не ви е казал за вашата подкрепа. Нито пък следя или се опитвам някак да убедя друг човек какво да подкрепя и да не подкрепя. Проблемът е, че вие настоявате другите да я подкрепят и ако те имат свое мнение по въпроса - ставаме лошите.

Има и още един проблем - злоупотреба с името на Учителя и с изреченото от него. Всеки грамотен човек може да прочете в беседите, които са дадени, че никъде няма нищо написано за какъвто и да е проект.

България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Ето извадката, на която се позовавате. Но хайде заедно с удебеленот изречение внимателно прочетем и следващите две. Вие може и да не чувате, но аз го чух още при първото прочитане. Учителя още тогава ни е предупредил за нечистото прилагане:

Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош.

Опитайте се да ни убедите, че държавната машина е "мъдра, праведна и благородна"....

Линк към коментар
Share on other sites

...

Може да подложите на обсъждане, допълнение и усъвършенстване разбарботена идеята от стр.1 в поста на Ани. /Това е идеята на темата, а не месене на фин,мек хляб. Но понеже „предпочитанията за хляб” не се разделиха, от това идва объркването./

...

Ivelina, объркването не идва от различните "предпочитания за хляб", а от поставянето на знак за еквивалентност между идеята на Учителя и проекта на Никола Дамянов. Ето и тук ти казваш, че имаме право единствено да обсъдим, допълним и усъвършенстваме неговата разработка. Очевидно си убедена, че проектът на Никола Дамянов е единствения възможен начин за осъществяване на идеята на Учителя. Аз не съм убедена в това. Много хора по много начини се опитахме да кажем това - Да, идеята на Учителя ни харесва и не, проектът за осъществяването й не ни харесва.

Проектът за хлебните къщи също би могъл да се разрастне и да обхване цялата страна, т.е ще бъде изпълнено това заветно изречение :) Но, очевидно и това не е съвсем подходящо за целта, защото също не набира голяма подкрепа и съмишленици.

Т.е от една страна явно опитваме с неподходящи средства да реализираме тази хубава идея, от друга - сигурно и времето й още не е дошло. Това не значи да се отказваме. Нека всеки работи така, както го разбира и както му идва отвътре, а времето ще покаже кое и как.

Повтарям се вече за кой ли път, но това ще ми е за последно. Просто е жалко, като гледам такива остроти, нападки, обвинения - това, дори направено с най-добри намерения, съсипва всичко, не разбирате ли?!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм "ЗА" този проект - идеята на Учителя е хубава, но от малката опитност с раздаване на безплатен хляб на Рила съм на мнение, че никак не сме дорасли за нея. Към хляба трябва уважение, а ние все още трябва да работим за да си го заслужим. И да - Бог е промислил за всекиго, но колко са осъзнали, че са на Земята, не за да получават, а за да дават?

Линк към коментар
Share on other sites

Сега на закуска, докато си хапвах грах, разбрах колко малко уважение имам въобще към всичко, с което се храня. Да, имам някакво по вид уважение, силно на моменти, превръщащо се в състрадание, в благодарност, но тази осъзнатост, тази будност не е постоянна. Честото забравяне/не помнене/оМай(я)ване ме прави несъзнателен към доста неща и аз гълтал ли гълтам тези грахчета, без дори да се замисля (повечето пъти), че те са били живи и че техния живот е бил прекъснат, за да бъде поддържан друг живот.

Животът си е живот, независимо дали е под формата на растение, или животно. Убийството е все още тук, а заедно с него върви и страданието. Някой страда, за да живее и за да се наслаждава друг.

Житното зрънце...

Казват, че ангелите сътворяват и поддържат растенията, за да могат да бъдат те най-висшата жива форма на саможертва, позната на тази планета. Те носят/са кислород, зеленина, ухание, цяр, храна...

Имам ли аз уважението и разбирането за всичко това?

Респектиран съм и в любовна благодарност! bow.gif0143-heart.png

Линк към коментар
Share on other sites

Донка, моля те, нека не изпадаме в плоскостта вие/ние и добрите/лошите. Никой никъде не е казал, че в беседите е писано за проект. Нали не смятаме, че преди 100 години Учителя ще ни даде освен всичко друго, но и стъпки и проекти, за да направим нещо. Той достатъчно ясно е казал всичко....

“Злоупотреба с името на Учителя и с изреченото от него” – много силни и тежки думи...

В проектната идея е написано, че може да я подкрепи всеки честен, почтен позитивен българин родолюбец. Зная и вярвам, че има такива хора, независимо от средата, в която живеем. Зная, че има хора, които дори и трудно да живеят са чисти и честни. Дори и да грешат, осъзнават и поправят грешките. Вярвам, че има благородни хора в мислите и постъпките си, които независимо от болестите и нещастията, които ги връхлитат, благодарят за всеки “жив” ден... За всички тези хора е идеята....

Никой никъде не е казал и не иска да убеждава никой, че държавната е "мъдра, праведна и благородна".... Казано е, че пари и начин за безплатен хляб има, остава само да има политици с воля и далновидност за реализирането на идеята.

Учителят казва: “Ние очакваме този въпрос да се уреди отвън. Ние очакваме Господ да дойде и той да уреди този въпрос.” И е прав – въпросът ще се “уреди” от честните хора, които са част от обществото и които осъзнават, че Доброто е това, което е Добро за всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, за мен идеята на Учителя е многопластова, но тя показва и Пътя към справедливостта. Щом “насъщния” ни е даден като благо, то той трябва да е за всички хора.

Що се отнася до проекта – не го приемам като Нечий, а като Начин –приложим , в настоящия етап и времето което живеем, по който може да се реализира идеята. Всички неща описани в проекта са явни и реални, остава само да сме заинтересувани: “И ако днес стават толкова престъпления, те стават по единствената причина, че ние не сме де заинтересували да осигурим насъщния хляб на всички”/П.Дънов/.

Линк към коментар
Share on other sites

Светлата, извинявам се, че не съм ви разбрала правилно. Тъй като посочихте Лятната Духовна Школа на Рила като добра практика, затова направих предложението. Но след като казвате сега, че “от малката опитност с раздаване на безплатен хляб на Рила съм на мнение, че никак не сме дорасли за нея”, вероятно съм се заблудила...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Баща лови жаби, за да храни три деца. Става въпрос за Мариела Рахнева и Костадин Гелеменов, които живеят на семейни начала с трите си деца Димитър, Петко и Симона в Пловдив.

1341152295---714x400.jpg

Може да прочетете сами за това, а и да видите клипа. Семейството все пак има късмет. Може би защото живее в Пловдив и е "забелязано". Но дали всички изпаднали в такова състояние имат този шанс? Това може да се случи на всеки. Тук поединичното спасение чрез различни доброволни организации и граждански сдружения върши работа, но не може да огрее на всякъде. Това е във възможностите само на държавата и нейните административни структури.

Отново си припомни думите на Учителя:

Първите хора, които са злоупотребили с житото, като са го продавали и купували, не са видели добро до четвъртото поколение. Помнете: Кармичният закон не прощава. Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път. Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хлябът трябва да се продава. България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Живата енергия

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, интересен материал...

Та си мислех, колко прозорлив е бил Учителя /Петър Дънов/ за хляба “да се дава даром” и колко навременна е идеята за реализирането й. Трябва ли човек да стига до там – да лови жаби, вместо да получи правото си от Бога – хляба?! След като "Всички хора са свободни и равни по достойнство и права" –според декларацията за човешките права и имайки предвид, че човешките права и човешкото достойнство са неразривно свързани, зачита ли и защитава ли държавата достойнството на хората?!

“Когато създаде хляба, Бог забрани на хората да го продават” /Живата енергия Беседа от Учителя /Петър Дънов/, държана на 22 май 1921 г. в София/, което означава, че правото на безплатен хляб е отредено на всеки човек и никой не бива да бъде лишен от него.

За да не изпада човек в безизходица – лов на жаби, “късмет да бъде забелязан”, държавата “може да огрее навсякъде”, защото: “Голямо проклятие виси върху човечеството...Помнете: кармичният закон не прощава...Следователно, това, което хората са направили, хората трябва да го изправят! Ние трябва да оправим това!” /Живата енергия, Беседа от Учителя /Петър Дънов/, държана на 22 май 1921 г. в София/

Редактирано от Ivelina
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Дълго време не можех да разбера защо идеята на Учителя за хляба не може да се възприеме и приложи. Отговорът „дойде случайно” и разбрах, че това неприемане е още от времето на неговите ученици:

„От проведените разговори с други ученици, стана видно, че те са среща­ли този закон в беседите, но тази тема им е неприятна. Някои ученици, ощепри започване на разговор по въпроса, обръщат гръб и си тръгват, а другинеохотно продължават разговора, като се опитват да сменят или приключаттемата. Трети реагират остро и заемат поза на обидени или се озлобяват.Различни са отговорите и реакциите на различните ученици, но положениетое същото, както някога.

Сред днешните ученици не се намериха такива, които да спазват Законаза хляба. Но думите на Учителя са ясни и недвусмислени: "Законът за хлябае първото условие за учениците на Новото Учение."

Този закон е пробният камък за учениците. Ако искаш да разбереш каквое нивото на един ученик или на една школа, виж дали спазват Закона за хля­ба! Това е първият и най-важен закон не само за последователите на НовотоУчение, но за всички ученици от всички учения, за всички духовни школи иза всички хора по лицето на Земята. „

А най- тъжното нещо е, че :

„Причината за преждевременното заминаване на Учителя е непослушанието на учениците.

"От едно българско тяло, каквото можеше да се направи, направих, повече от това не може! Аз си заминавам. Възрастта ми е 80 години. Пратен съм за 180 години.Сега остават 100 и понеже събитието е важно, тия 100 години ги подарявамна братята и сестрите за работа на Бялото Братство."

http://shop.pingvini...българите - ДЕН

Редактирано от Ivelina
Линк към коментар
Share on other sites

То водата не е безплатна , та какво остава за хляба .

Желаещи крупни печалби винаги е имало , но тия в последните години са особено алчни (говоря за управляващите в България )

Линк към коментар
Share on other sites

Да, вярно, водата ...

Чудя се, едно време царя/императора, като направи например един акведукт, пак с парите от данъците, разбира се, после дали е искал да му плащат за водоснабдяването?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, прави сте за водата. Но все пак да не забравяме, че темата тук е за хляба. Обикновено човек постига нещо, когато пита или иска конкретно. Говорейки общо, размазвайки нещата, само губим.

Ивелина е открила в книгата „Учителят, Лечителят, Пророкът” нещо много интересно. „Законът за хляба е първото условие за учениците на Новото Учение.” Това е от т.3 на тази книга. Много задачи ни е оставил Учителя Петър Дънов. Дали сме ги изпълнили? Според мен – някои - да. А други – не. Поръчението за Хляба определено не е изпълнено. Дори се опитваме да го забравим.

Малко ще си оспамя и аз темата, но в т.1 на същата книга, която и на мен ми направи голямо впечатление, можете в гл. „Непослушание” и „Послушание”, да прочетете доста спомени на ученици и последователи на Учителя Петър Дънов за съветите които са им давани и последствията от това как са били изпълнявани...

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...