Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим Хляба на Българина безплатен!


Ани

Recommended Posts

...

Икономическата обосновка на проекта е нереална.

Не могат да се задължат със закон фирмите да поддържат резерв за 1 година. –

Всъщност тук трябва да се уточни, че "задължението" е да се впише по закон при провеждането на ТЪРГОВЕТЕ.... Тоест – да не се притесняват от "контрол" ...В смисъл фирмите имат право да приемат или не... - да са участват - или не ?!

От друга страна - който "плаща - той поръчва музиката" , т.е държавата може да изисква, като дава пари...? Така предполагам, че е при държавни поръчки. Отделно да имаш склад е – преимущество и удобство... Така можеш да се редуцира цената на хляба, ... Тоест – има само плюсове, а проблемът е - със закона да се сертифицират складовете, за да не имат предвид "склад" - мазето на блока, в който живеят... :) Има търгове със изисквания, което не значи задължаване... :)

Всеки си прави калкулация и САМ стига до извода, че е по изгодно, ако има собствена база за съхранение, с което цената ще е по добра, която ще предложи на търговете... Механизмите са пазарни, а не наложителни или задължителни! :)

Качественият хляб неизбежно ще бъде на доста по-висока цена от тази, която се залага.

Не мисля..При всяка пазарна цена + истинска конкуренция + търгове + държавна поръчка - това създава сигурност в хлебопекари и цената е винаги надолу! Така предполагам? :)

Отделно ще има "обратна връзка" - ежегодно потребителите ще могат да оценяват хлебопекаря си, ... и ако той мами и е некоректен - санкции и отнемане на договор при над 80% неодобрение! ...

Зад цялата тази инициатива трябва да застане в крайна сметка държавата - иначе е нереализуема. Дали и кога ще поиска държавата да застане зад този проект?

Точно това е идеята - тя да се осъществи от политици, а не от религиозни или други организации.

За идеите на Учителя работят всички и на всички нива! :)

А дали ще се възприеме от тях (политиците!)?! - идват избори и това зависи от това до колко ще се разпространи, обясни и популяризира тази идея. А ако бъде разбрана от хората и оценена, то дали някой ще гласува за политик, който отхвърли идеята да се погрижи за народа си с безплатен хляб?! :)

...

Ани, не зная някой от инициаторите дали има личен опит като стопански субект. Имам впечатление от познати, които работят само в бюджетни организации, те са мнооооого далеч от икономическата реалност, ама много. Дори и хора, които работят като наемни работници/служители в частни фирми, пак са твърде наивни за много неща. Имала съм примерно служител, агроном, с 10-15 години трудов стаж, който до скоро беше убеден, че държавата ми плаща, за да го пусна аз в платен отпуск :D Смешно, но факт. Когато успях някак да го убедя, че не стоят така нещата, той пък безкрайно много се учуди и каза - "А ти тогава защо толкова охотно ни пускаш в платен отпуск?"

Това за търгове, държавна поръчка и т.н. - ала бала. Много фирми бягат като от огън, като чуят държавна поръчка - защо, ами дръжавата не плаща или поне много ги бави парите, а те в това време се гърчат без средства и същата тази държава, дето не им е платила ги глобява с кеф за невнесени навреме осигуровки, начислява лихви за невнесено ДДС и т.н.

Хлябът и сега е с пазарна цена. И затова ядем нещо, дето прилича повече на велпапе, вместо на хляб.

Друго - истинска конкуренция и държавна поръчка са две несъвместими понятия за съвременната реалност. Пак ще потъват едни пари в "услужливи" държавни чиновници и в джоба на "фирмата на батко", а хлябът ще се произвежда на 1/3 от себестойността, която е финансирана.

Там, където има силен контрол и се дават реални пари (най-често европейски), чиновниците отказват да работят и не се разпределя нищо - не сте ли се чудили, защо имаме толкова много неусвоени пари по еврофондовете. Имах неблагоразумието да участвам преди 2-3 години в такъв фарс, не вярвах, че е така. Е, така е. Държавната администрация, на която се надявате, дори не благоволи да отговори, че не е одобрен проекта ни, нито на мен, нито на други, с които се запознах на изнурителните и унизителни опашки, за подаване на документите. А трябваше според правилата, дори обоснован отговор. Защо - ами няма подкуп/стимул и просто е изхвърлила папките ни в контейнерите.

Преди изборите - да, аз също казах, че най-лесно държавата да ни каже, да, чудесно, ще го направим и ... дотам; нещата ще увиснат.

Но както казах - да, идеята е хубава, по други съображения, аз лично ще я подкрепя всячески, както мога. Затова и пиша тук, малко да приземя нещата, че иначе - много ентусиазирано, но и нереално ми се струва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Диана, разбирам те напълно. Аз няма опит с фирми, но мои близки - да. И това което пишеш си е абсолютната истина. :(

Но се надявам, че рано или късно нещата ще се оправят и за това проектът е за хора оптимисти и позитивно настроени... - честни, родолюбиви българи!

Освен това има вече заявена воля от последното правителство, че ще се реши проблемът със съдебната система, от ЕС ни натискат ... Така че, ако положението се нормализира след години (връщат ДДС, няма далавери или се ограничат те до минимум!) - какво оправдание ще си имаме - че не сме действали и направили нищо за Идеята на Учителя ?! :)

Нещата следват своя ход ... А ние? Разбираме ли ги поне? :)

Линк към коментар
Share on other sites

На този етап е добре да се говори, да се стига до съзнанието и сърцето на хората... "Невъзможното за човека, за Бога е възможно...."

А според мен ще дойде момент, когато не държавата ще го направи, ще дойде от хората, защото държавните служители е време да Осъзнаят, че са част от нас, че е добре за всички да си вършим работата с желание и качествено... Да разберем, че не партийни, а общочовешки идеи трябва да ни свържат... То това е служенето, да можеш мъничката работа с любов да свършиш.

Линк към коментар
Share on other sites

На този етап е вредно хляба да е безплатен. Вредно и развращаващо.

Я се запитайте само какво има предвид Учителя под хляб и за какво отношение към хляба?????

Сега си помислете какво е отношението към хляба на хората. ........Някои правят ли разлика между хляба и ракията....Сещам се вица: "Вкъщи няма ракия, а ти хляб си купила......"

Не е казвал Учителя, точно че физическия хляб се продава, а най-вече е казал, че светлите чувства и отношенията към живота и препитанието са вече изродени и вредно е отношението към тях.......май

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, което си е право, право си е!

Но все пак Учителя е препоръчвал и да няма гладни, щото и физическото тяло има нужда от силици... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

На този етап е вредно хляба да е безплатен. Вредно и развращаващо.

Я се запитайте само какво има предвид Учителя под хляб и за какво отношение към хляба?????

Сега си помислете какво е отношението към хляба на хората. ........Някои правят ли разлика между хляба и ракията....Сещам се вица: "Вкъщи няма ракия, а ти хляб си купила......"

Не е казвал Учителя, точно че физическия хляб се продава, а най-вече е казал, че светлите чувства и отношенията към живота и препитанието са вече изродени и вредно е отношението към тях.......май

Божидар, никъде в цитираният от мен проект не се говори за безплатен хляб изобщо. Нито за безплатна прехрана на хората. Става дума за подсигуряване само на 500гр. хляб на ден. На този, който иска и има нужда. Ако някой има нужда от нещо друго, а не от това количество хляб, то той няма да си даде много труд да го вземе.

Случвало ми се е на някои просещи хора - възрастни или деца, искащи ми пари, че умирали от глад, да им дам било хляб, било нещо друго за ядене и те да го хвърлят възмутени. Искат пари. Но има хора, които не просят, обаче имат жизнена нужда от храна. Точно такива умират в домовете си от глад - не желаят да се унижават пред никой... Това ме накара да пусна тази тема, а не нещо друго. Това си е моята гражданска позиция. Нямам намерение да я налагам на никой. Само я споделям.

В случая - тази моя позиция съвпада с духовната ми нагласа и учението дадено ни от Учителя Петър Дънов, което следвам. Наясно съм със Свещения Хляб (поне така мисля :) ), за който говори Учителя в беседите си. Но в тази беседа, която съм цитирала, става дума за физически хляб. Ако ти, Nickelangello, KirilChurulingov или някой друг искате да си говорим за духовната същност на хляба и смисълът, който Учителя влага в него, то има много теми. Може и да отворите подобна тема и ви обещавам, че ще участвам в нея с удоволствие. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Добро утро! :)

Искам да ви се извиня, че говорих ултимативно...и емоционално, да направите своя избор.

Не исках да обидя или да притискам някой. Исках да подчертая, че съм заела своята гражданска позиция(личен избор), която напълно в случая съответства на духовните ми убеждения, които са свързани с Учението и Учителя.

Нещата в проекта са простички и лесни за осъществяване и няма нужда да си финансист или счетоводител да ги схванеш. Ще ви дам и последната информация от проекта:

ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА или "черешката на тортата" ! :)

Приятели, ето и нещо конкретно, към което искам да насоча вниманието ви,... и да дам пример как да правим дискусиите си по същество тук!

Относно финансовата обосновка в проекта сме предложили да се вземат пари от "Сребърният фонд"!

Да направим следните сметки:

Приемаме, че се вземат 500 милиона от него, за да се раздаде хляба безплатно на населението!

Ясно е, че всеки гражданин, получил тази екстра, няма да внесе СВОИТЕ заделените пари за хляб в банка, нито ще ги спести под дюшека... :)

На практика всеки ще ДОКУПИ поне на цената на хляба още нещо - мляко, колбаси, консерви... и т.н.

Значи, ако държавата инвестира тези пари в проекта, тя ще направи минимум още толкова оборот и за лесно смятане ще приемем, че това са около милиард и двеста милиона лева! (това е МИНИМУМ, защото хората ще "развържат кесиите си" и ще са спокойни, че хляба им е сигурен!)

Забележете - това е "черешката на тортата" ! :)))

Защо? - защото държавата не действа със субсидии, а с държавна поръчка, тоест - тя е като краен клиент в случая!

Да, но ДДС-то от крайният клиент се връща отново в държавата - разбирате ли това?! :)

Следователно - държавата ще инвестира половин милиард, ще направи повече от един милиард сигурен оборот и отгоре на всичко ще спечели 20 % от този оборот + корпоративен данък на печалбата... (приблизително около 230 -250 милиона!)

А колко са тези пари в % от първоначалната инвестиция на държавата - около 40-55 % ПЕЧАЛБА - ПАРИ ОТНОВО ВЪРНАТИ В БЮДЖЕТА!

От тази голяма печалба държавата може да върне доволен процент (примерно 10% печалба!) в "сребърният фонд", който сега стои на незначителни лихви в БНБанка... Има ли нещо по-добро от това относно грижата за пенсионерите след години?!

Е,... не е ли това НАЙ-далновидното и държавническо мислене?!

Явно, че ще има хора, които ще кажат - "да, ама това са халваджийски сметки!"

Отговора е - халваджийски сметки, но минимални! :)

Защо минимални? - защото ако има такива критики ще правим и следните сметки - колко пари ще влязат в бюджета със "осветляването" на сделките на зърнопроизводителите и мелници със хлебопроизводителите,... в следствие на този проект! Публична тайна е, че всички малки фурни не отчитат обороти и крият ДДС, на базата на "извиване на ръце" от големите филми...

Да, но с проекта подобни далавари и натиск няма да има, защото всеки ще си иска документа и фактурата, за да ги отчете пред държавата и да си върне вложените средства...

Помислете сериозно върху тази идея...

Дайте предложения за развитие и описването и...

Дайте критичната гледна точка...

Накратко извода от идеята е - независимо каква инвестиция ще направи държавата в проекта, то тези пари ще се върнат от 40 да 55% обратно в бюджета!

Има ли някой който да оспорва тези данни и ако има - да даде аргументация?!

Линк към коментар
Share on other sites

Помислете сериозно върху тази идея...

Дайте предложения за развитие и описването и...

Дайте критичната гледна точка...

Идеята за включване на каквато и да е държавна институция в осигуряването на безплатен хляб е червива с корупция от самата си същност. Огромната част от инвестираните пари няма да отидат по предназначение. Това е ясно и на опитните и на неопитните. След като ще е беплатен хляб, то в схемата не трябва да участват пари изобщо. Има и други начини на размяна на ценни и жизненоважни за човека неща.

Второ, идеята с купонната система е остаряла и доказала неефективност, освен това е негативно емоционално натоварена особено за поколенията в напреднала възраст. По мое лично наблюдение на тях повече им е нужно общуване с любов, разходки сред природата с подходящи физически упражнения или лека работа в градинки, помощ за поддържане на хигиената у дома. Проблем за тях са сметките на тока, отоплението, лекарствата - те им изяждат пенсиите. А хляба искат сами да си го купуват, макар и на по-ниски цени. Има социален патронаж, който ги снбдява с евтина подходяща храна, но и там се иска надзор .

Въобще виждам граждански доброволни сдружения като организатори.

Линк към коментар
Share on other sites

Сметките са тотално нагласени.

Говоря като собственик на фирма, регистрирана по ДДС. Да, внасям ДДС всеки месец, но то не е 20% от продажбите ми, защото съм си приспаднала 20% от покупките ми за същия период. Ако работя примерно с 15% търговска отстъпка, реално внасям в бюджета не повече от 3% от оборота, ако работя с 20% - тогава 4% ... Казвам не повече, защото си приспадам ДДС-то не само от закупените за продажба стоки, но и от стоките и услугите, които ползвам като помощни при моята дейност - това са ток, вода, телефон, канцеларски материали, обзавеждане, машини, оборудване, материали за почистване ... На практика, ако се разширявам и влагам голяма част от печалбата си за това, ще внасям мноооого малко в бюджета, като процент от оборота.

Броим оборота от другите покупки като някакъв по-специален оборот на държавата - защо? Тя държавата и в момента събира (или поне се опитва) ДДС и корпоративен данък и т.н., върху същия този оборот, на всички стоки в България. И какво - пак не можем да вържем двата края.

Къде отидоха разходите за труд при осъществяването на каквото и да било - или работата ще си се движи от само себе си?

Вие представяте ли си, ако държавата има 40-50% печалба от нещо? Ми тя ще инвестира в него и без вашата инициатива.

Вече помолих да не сте толкова наивни по отношение на икономическите обосновки.

Линк към коментар
Share on other sites

Къде досега такова чудо е измислено?

Някой знае ли? Ако е толкова икономическо ефективно и социално значимо, според мен, отдавна да е било реализирано.

Да се допълня: понятие в съвременния свят, като безплатно, няма.

Всяка една бизнес стратегия залага на устойчив бизнес план (в критична финансова среда), а тук все още говорим за имагинерни понятия, единият икономически субект, от който е държавата.

Тук форкаста не е направен правилно. Разходите спрямо приходите трябват да бъдат средно около 20% (като краен резултат, формулата е следната - разходите, делени на приходите се умножават по 100, за да се получи обективния процент ползи, т.е. това е безотказна маркетингова скала, която измерва загубите и печалбите на каквото и да било, свързано с инвестиция и разход на пари), за да има и профит. Т.е., за да се заложи и на последваща инвестиция в тази инициатива. 20% е границата на най-доброто състояние на приходи, отвъд което (приблизително до 50%) вече се смята за загуба.Но и тук една скоба - ако продукта, какъвто и да е той, е популярен на пазара, той се експлоатира до последно, за да се извелекат максимални ползи. Тук обаче, говорим за продукт с морална стойност, която се и използва за реклмна цел, агитираща специфичен таргет - обеднелия български народ, за когото хлябът е свещен.

Когато се комбинират субективни фактори, каквото е човешкото състрадание и бизнес средата, не говорим за бизнес, а за идеи за бизнес.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Къде досега такова чудо е измислено?

Някой знае ли? Ако е толкова икономическо ефективно и социално значимо, според мен, отдавна да е било реализирано.

Да се допълня: понятие в съвременния свят, като безплатно, няма.

....

Колко се плаща за обучение в държавно училище? Колко плащате на лекаря, ако ви се наложи да опрете до него или не дай си боже да влезете за операция в болницата? Знам, че някой ще каже за плащане под масата, за здравни вноски. Но има хора и без здравно осигуряване, които биват спасявани при нещастни случаи и се налага да им се правят скъпи операции. Кой плаща? Плащаме всички като данъкоплатци. Това е принципът на солидарността в едно човешко общество. Другото е ... просто оцеляване в джунглата.

За този проект се иска нещо много по-малко. Няма се предвид изхранването на населението, а само 500 гр. хляб на човек – един минимум за да е сигурен, че ще оцелее.

Няма бизнес според мен.

Повече нямам намерение да пиша в тази тема. Каквото исках да кажа – казах го в предишния си пост.

Линк към коментар
Share on other sites

Темата за хляба засяга една много чувствителна към пазара и въобще, към икономическите отношения група - земеделските производители.

Лично на мен не ми стана ясно как ще се осъществява заплащането на произведената продукция от производителите.

Но, държавната субсидия, както и отделянето на средства от други пера не е решения. И сега за земеделието се отделят субсидии, защото по правило, доказано по целия свят, земеделието не е печеливш бизнес, ако е оставен сам на себе си. Този метод за подпомагане, компенсира основните разходи, за инвестиции и консумативи. За да може да се генерира печалба именно от произведеното.

Една подобна акция, би означавала изкуствено замразяване на изкупните цени на зърното, което първо ги прави неконкурентни, както на световния, така и на местния пазар. Второ - ще се наблюдава загуба на стимул за производство, а и сега желаещите са малцина.

Като част от една микроикономическа среда подобни планове, биха довели и до много други социални изкривявания, но основното, е че в обстановката на конкурентен пазар, подобна идея може да се осъществи единствено и само в социалните кухни и организации за подпомагане на хора в неравноправно положение.

Така че бих посъветвал инициаторите, да се активизират, да намерят спонсори и да организират една подобна кампания, която отдавна е измислена.

Само следвайте отъпканата пътека към бедстващия социум.

Линк към коментар
Share on other sites

Една подобна акция, би означавала изкуствено замразяване на изкупните цени на зърното, което първо ги прави неконкурентни, както на световния, така и на местния пазар. Второ - ще се наблюдава загуба на стимул за производство, а и сега желаещите са малцина.

Ето това е проблемът, как ще бъде разрешен той?

А той се нарича изкуствено замразяване на изкупните цени на житото, което не зависи от нашия пазар, а от световния пазар.

Например - от вноса у нас, украинците внасят огромни количества зърно, което тотално подбива цената на местната продукция.

Линк към коментар
Share on other sites

Като част от една микроикономическа среда подобни планове, биха довели и до много други социални изкривявания, но основното, е че в обстановката на конкурентен пазар, подобна идея може да се осъществи единствено и само в социалните кухни и организации за подпомагане на хора в неравноправно положение.

Така че бих посъветвал инициаторите, да се активизират, да намерят спонсори и да организират една подобна кампания, която отдавна е измислена.

Само следвайте отъпканата пътека към бедстващия социум

Една гражданска доброволна организация, в която не се отчита нищо материално, може да влезе в съвсем реални контакти със службата за социални грижи по места и да поеме патронаж над бедстващи хора, които имат нужда от помощ. Това трябва да се прави на принцип съседи, познати, за да бъде по естествен начин.

Като реален проект виждам например тук в нашия сайт да се координира такава дейност като на анонимни (или под никове) доброволци се подава информация (също без огласяване на личности) за съответния район, в който живеят. Доброволците на място ще решават с какво може да се помогне на човека или семейството.

Остава един много сериозен проблем в селата, обаче, където живеят предимно възрастни хора и точно те са в бедстващо положение. Хрумват ми доста интересни идеи и за там, но искат обмисляне. обещавам да споделя, когато се избистрят. Имам познати в социални грижи и в доброволческата организация на нашия град, които могат да ми помогнат с текуща информация и проекти за сътрудничество.

.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Ами по принцип, държавата обявява такива конкурси постоянно.

Дори в момента е стартирала кампания по набиране на подобни проекти, за чийто финансиране са отпуднати 30 000 000лв :) , точно за помощ в дома, дългосрочни при това 1-2 години.

Линк към коментар
Share on other sites

До държавните проекти не всеки е допуснат, а за Европейските да не говорим... Опитвала съм, за съжаление до сега безуспешно...

Може да се помисли по предложението на Донка. Съжалявам обаче, че предимно жени си говорим, а е нужно и мъже от различни свери на познание да има... Добронамерени и разумни .... :dancing yes:;)

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Добър ден!:)

Хубав ден е вън, амааа тук като влязох ...Буквално ме "стегна" главата.

Цитат: "Зад цялата тази инициатива трябва да застане в крайна сметка държавата - иначе е нереализуема. Дали и кога ще поиска държавата да застане зад този проект?"

"Съзнанието на хората е едно на ръка - всички виждаме, че не е още узряло.

Икономическата обосновка на проекта е нереална. "

"Идеята за включване на каквато и да е държавна институция в осигуряването на безплатен хляб е червива с корупция от самата си същност. Огромната част от инвестираните пари няма да отидат по предназначение. Това е ясно и на опитните и на неопитните."

Добрее! Има истина в това, Донка. Ама,какво от това, какво да правим? Да лягаме ли, да спиме ли, да умираме ли ? Не мога да те разбера.

Добре, дори да не се осъществи проекта, не е ли видно,че това е метод на Невидимия свят. Там е казано:"Всеки честен, почтен, позитивен и добронамерен Българин - родолюбец, които приветства тази Идея и желаят да я осъществят, може да участва в проекта на всички нива!" Значи участваме не само ние.

Дори и да не стане проекта , чрез него ще дойдат много нови хора.Ще дойдат в портала, ще четат книгите, ще познаят БОГА.Това не е ли идеален теменужен проект на Разумния свят. Вместо да го подкрепим ние се "драчиме".

От всичките братски групи със по 1000 човека(минимум) във фейса, само 10/15 човека, сме одобрили идейният проект на Никола( и то сме все негови приятели), Защо е това братя и сестри, кому е нужно? Кому е нужен тоя негативизъм. Помага ме ли на себе си, помагаме ли на Учението.Нали дори един човек да се "обърне" от света, значи е било успешно развитието му.

Светъл ден.

Линк към коментар
Share on other sites

Ах, как проектираме себе си - отново и отново. Загубени в образа си, четем с илюзия сърцата на другите.

И вместо да полетим щастливо сами, показвайки им красивите криле, които са забравили, че имат и те...ние ги... ги просветляваме. И очакваме първо те да го сторят. И изискваме. Ще повярваме едва тогава, може би...?

Кой ни каза, че трябва да обръщаме света? А може ли, когато самите ние сме обърнати, да го видим изправен? Кой кого обръща? Отражения на отраженията.

Линк към коментар
Share on other sites

Вие искахте нашето мнение, но явно под мнение разбирате само "аплодисменти".

Това не е ли идеален теменужен проект на Разумния свят

Ами според мен не е.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Ах, как проектираме себе си - отново и отново. Загубени в образа си, четем с илюзия сърцата на другите.

И вместо да полетим щастливо сами, показвайки им красивите криле, които са забравили, че имат и те...ние ги... ги просветляваме. И очакваме първо те да го сторят. И изискваме. Ще повярваме едва тогава, може би...?

Кой ни каза, че трябва да обръщаме света? А може ли, когато самите ние сме обърнати, да го видим изправен? Кой кого обръща? Отражения на отраженията.

Ще извинявате, ама вие изисквате. И тези с тази инициатива за този проект.

Защото всичко е "Дайте да дадем". Ако имаше желание, щяха да го почнат, а не да се пускат инициативи, по които се ронят крокодилски сълзи и се опитва някой да се изживее като човеколюбец.....

......аз не знам отец Иван дали е пускал някаква инициатива или направо си работи човека.....

.....но тук всичко се свежда до "дайте да дадем".....и до това някой да се изживее много добричък, което вече си е чист егоизъм...

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ах, как проектираме себе си - отново и отново. Загубени в образа си, четем с илюзия сърцата на другите.

И вместо да полетим щастливо сами, показвайки им красивите криле, които са забравили, че имат и те...ние ги... ги просветляваме. И очакваме първо те да го сторят. И изискваме. Ще повярваме едва тогава, може би...?

Кой ни каза, че трябва да обръщаме света? А може ли, когато самите ние сме обърнати, да го видим изправен? Кой кого обръща? Отражения на отраженията.

Ще извинявате, ама вие изисквате. И тези с тази инициатива за този проект.

Защото всичко е "Дайте да дадем". Ако имаше желание, щяха да го почнат, а не да се пускат инициативи, по които се ронят крокодилски сълзи и се опитва някой да се изживее като човеколюбец.....

......аз не знам отец Иван дали е пускал някаква инициатива или направо си работи човека.....

.....но тук всичко се свежда до "дайте да дадем".....и до това някой да се изживее много добричък, което вече си е чист егоизъм...

Прав сте. За мен подобни каузи маркират загубения вътрешен ориентир, под покривалото на гръмката родолюбива идеология. И сякаш, ако "оправим" другите, едва тогава и ние ще прокопсаме :) може би на всички ни се е случвало да попаднем в тази илюзия, може би.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте “Братя” и “Сестри”,

........

Слагам (“”) на думите «сестра», «брат», «братство», «братски», защото не видях тук “братско” отношение, относно идеята на проекта. А тя е дадена от Учителя – този, когото вие уж подкрепяте, следвате, четете, цитирате.

Дълго не можах да разбера това – защо, хора които Работят за Учителя, не приемат, дори не четат или не изчитат проекта, а веднага отхвърлят неговата идея, като вариант за приложение. Това ли е “братството” в “братските” среди? Вероятно такова нещо съществува само на писане, но не и на яве?

Кое е по-съществено- реализирането и прилагането на идеите от Учителя или кой точно от съидейниците ви предлага идеята като проект?

Възможно ли е човек, имащ се за “духовен” да изпитва негативизъм, отричане към свой ближен, съмишленик?

Къде е братството в смисъла, който Учителя е вложил в него?

Понастоящем това не е ли едно затворено общество, както хората го наричат дъновисти и секта, не приемащо и отхвърлящо хората, дори идеите им да са в съответствие с учението.

Духовни ли са духовните хора? Защо принизяват идеята до трапезария, бедни, гладни и т.н. ?Защо след като са толкова духовни и са Братство не направиха до сега една трапезария за бедните, а си стоят в тяхната общност и пишат цитати и критики, но те не са градивни?

Как ще се чувстват духовните последователи на Учителя Петър Дънов, ако този проект в един момент бъде реализиран от държавата? Ще се възползват ли от безплатния хляб, защото той ще е и за тях? С какви очи ще си го вземат и няма ли всяка хапка да засяда в гърлото им?

За мен, в личен план и като външен човек на портала и Братството, подкрепата на този проект ми даде невероятно много. Вече Осъзнах “Що е духовност?” и Видях как се усъвършенстват добродетели. БЛАГОДАРЯ ВИ :)

Модераторска бележка: От мнението бе отстранено лично писмо с текст, написано на недопустим за този форум език. Писмото бе публикувано без потребителят да уведоми администрацията на нашия сайт дали авторът му е дал съгласието си за това. Моля, прочетете внимателно правилата на този форум. Нарушаването им няма да бъде толерирано.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

относно идеята на проекта. А тя е дадена от Учителя – този, когото вие уж подкрепяте, следвате, четете, цитирате.

Моля, дайте ми точен линк към беседа или въобще текст на Учителя (ние наричаме с тази Дума Беинса Дуно - Петър Дънов, а не Никола Дамянов), където в прав текст се говори за това, което е заложено в проекта на втория споменат в скобите.

За да ви помогна в търсенето:

- ние, фалшивите братя и сестри с дружни усилия сме събрали и подредили ТУК и ТУК всички издадени книги с беседи от Учителя и също книги със спомени за него и записано слово. Това също е проект, в който работиха десетки истински братя и сестри, които вложиха своя труд и време съвсем безкористно и с любов.

Линк към коментар
Share on other sites

относно идеята на проекта. А тя е дадена от Учителя – този, когото вие уж подкрепяте, следвате, четете, цитирате.

Моля, дайте ми точен линк към беседа или въобще текст на Учителя (ние наричаме с тази Дума Беинса Дуно - Петър Дънов, а не Никола Дамянов), където в прав текст се говори за това, което е заложено в проекта на втория споменат в скобите.

За да ви помогна в търсенето:

- ние, фалшивите братя и сестри с дружни усилия сме събрали и подредили ТУК и ТУК всички издадени книги с беседи от Учителя и също книги със спомени за него и записано слово. Това също е проект, в който работиха десетки истински братя и сестри, които вложиха своя труд и време съвсем безкористно и с любов.

Обещах да не влизам повече в дебати тук и ще го спазя. Но тъй като аз отворих тази тема и цитирах Учителя в първия си пост, то ще го припомня:

Първите хора, които са злоупотребили с житото, като са го продавали и купували, не са видели добро до четвъртото поколение. Помнете: Кармичният закон не прощава. Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път. Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хлябът трябва да се продава. България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.

Живата енергия

Идеята е взета от тук - това според мен има предвид Ивелина.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...