Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да направим Хляба на Българина безплатен!


Ани

Recommended Posts

Чета и се замислям - ако всеки от нас всеки ден дарява на един нуждаещ се човек по един хляб, може би това е законът, за който ни говори Учителя? Вместо да настояваме, да изчисляваме, да вземаме от някакъв общ куп, от който да раздаваме пак общо.....

Аз си признавам пред себе си и пред всички, че до днес не съм си направила труда да открия близо до себе си хора/човек, който се нуждае от подарения от мен хляб. Това ми е била спирачката - да си отворя очите кого лично на мен ми е пратил Бог. Не е била спирачка хлябът, който да подаря - мога не един, а няколко дори... Идеята ще се опитам да приложа и ще споделя с вас как аз лично прилагам закона за хляба.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всъщност това е едно решение. Когато правиш хляба на нуждаещ се, правиш своя двойно по-скъп. Но в такава реалност живеем - за да се даде нещо, трябва да се вземе от другаде. Като енергията, която не се губи. В случая ние непреливаме от пусто в пълно, а просто я преразпределяме.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност това е едно решение. Когато правиш хляба на нуждаещ се, правиш своя двойно по-скъп. Но в такава реалност живеем - за да се даде нещо, трябва да се вземе от другаде. Като енергията, която не се губи. В случая ние непреливаме от пусто в пълно, а просто я преразпределяме.

Това е принципът на солидарността. Човек трябва да си припомни, че е част от Цялото. Интересно, че точно ние, българите, най-често забравяме това. Нашият индивидуализъм е направо пословичен. Може би затова точно в България идва Учител, който ни казва:

Един човек, едно семейство, едно общество, сами нищо не могат да направят. Всички хора, всички семейства и всички общества трябва да се обединят в един народ и така да се развиват.

Побеждавайте злото

Принципът на солидарността е заложен и в идейния проект за който става дума в тази тема.

I. Цел и същност на проекта!

1.Основна цел - чрез солидарен начин на разпределение на благата да се направи насъщният Хляб на Българина безплатен!

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя е казал всичко да проверяваме с приложение. Нека тези, които вярват в масовия проект, да се опитат да го приложат, а тези, които вярваме в личното прилагане - да опитаме него. И ще споделим кой какво е успял да постигне - след около 3 месеца.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен личното прилагане е по- приемливо , защото не вярвам в осъществяването на масовия проект .

И все пак мога да споделя от своя опит , че когато съм предлагала храна , закупена от магазин на хора , който просят , те са ми отказвали с предтекста , че искат пари пък те ще си купят . По същия начин едно дете , което ми искаше пари за закуска и влезох заедно с него да ми посочи какво точно иска да си купи , то отново ми поиска парите , а не да посочи "уж" закуската. Така , че стигам до извода , че хората в България не са гладни . Те предпочитат да си купят цигари , алкохол или подобни глупости , но не и Хляб !

За мен е непримиримо да виждам изхвърлен хляб . В нашият блок си изхвърлят направо от балконите сухи парчета хляб и те стоят с дни по тротоара . Затова хората , които са забравили стойността на хляба първо трябва да си я припомнят , а това вече е вътрешен индивидуален процес , съответно ниво до което тези хора трябва да достигнат сами .

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да кажем за тези, които не ядат хляб ?

Аз например не си купувам хляб, вече от доста отдавна. Единствено, ако съм поканила гости и съм сготвила, отивам да купя хляб, за да не обидя гостите си.След това им го подарявам.Просто за себе си съм решила, че няма да консумирам хляб.

Изобщо въглехидратните храни рядко попадат в нашето семейство или в моята квартира.

Аз мисля, че българинът яде прекалено много хляб като цяло.Но естествено никого не съдя за това. Всеки сам си преценява.

Ядем твърде много баници, тиквеници, пайове и др. тестени неща, които просто не са полезни, за мен поне не са.

Радвам се на тези млади хора, които са придирчиви към храната, която те ядат и която децата им ядат.

Мисля, че постепенно се полагат основите на един нов, по- съвременен тип култура на хранене, който ми се струва по- полезен.

По отношение на това храната да стане безплатна, просто ми се вижда абсурдно като идея.Поради много фактори, които нямам търпението да изброявам сега.

Аз предимно съм раздавала пари на нуждаещи се, без да ги критикувам за какво точно ги харчат.Главно на възрастни хора, деца и музиканти, които свирят на улицата.Нека всеки сам отговаря за постъпките си и нека всеки сам да бъде свободен да избере какви ще са те.Така съм решила аз за себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че хлябът е много полезен ,стига да не се прекалява ,а тази наскорошна диета с липсата на хляб ,която се налага мисля ,че е грешна ,смисълат и е ясен главно ,че от въглехидратите се напълнявало ,което не е точно така .В хлябът има много полезни вещества не е много добре да се лишаваме от тях ,но пък може да се набавят и чрез житото .Всъщност храненето е едно изкуство и наука ,и който се храни умерено и с обич ,всичко е наред .

Иначе разбирам смисълат ,който е вложил Учитлеят в това хлябът да е безплатен ,и ако действително се осъществи и стане факт би трябвало да даде своите положителени резултати в много направления някой ,ще са видими веднага а други с времето ,ще се отбележат .Определено ще има полужителен върху човечеството ,дори и само тука да се осъществи .

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя е казал всичко да проверяваме с приложение. Нека тези, които вярват в масовия проект, да се опитат да го приложат, а тези, които вярваме в личното прилагане - да опитаме него. И ще споделим кой какво е успял да постигне - след около 3 месеца.

Нещата са несравними, Донче. :) И защо трябва да се внушава, че защитаващите проекта или по-скоро идеята на Учителя, са някакви мизантропи, не даващи и трошичка на изпаднал в беда човек и разчитащи като някакви търтеи само на държавата. Какво ще отчитаме след 3 месеца?

sarita,

и аз съм си мислила понякога същото – че хората в България не са гладни. Но хората в България не са само просяците, които вижждаме по големите градове...

Inatari:

Какво да кажем за тези, които не ядат хляб ?

Същият въпрос може да си зададе и човек, който не употребява лекарства, не ползва личен лекар или има такъв само формално, но си плаща задължителната здравна осигоровка. Темата за социалното осигуряване само преди 200-300 години е била утопия. Пенсията, която сега е право на всеки, през средновековието е била нещо като награда, раздавана само на някои държавни сановници.

Здравното осигуряване....? В България закон за него има едва през 1918 г. Само три години преди Учителя да каже в беседата си „Живата енергия” думите:

„Трябва ли хлябът да се продава? Когато създаде хляба, Бог забрани на хората да го продават. Голямо проклятие виси върху човечеството. – Защо? – Защото продават хляба – великото благо в живота. Абсолютно забранено е да се продават хлябът и брашното. Трябва ли след всичко това да питате защо светът е лош, защо хората са лоши? Първото условие, което трябва да се спазва, е да се дава хлябът без пари. Няма по-голямо безчестие от това да купуваш и продаваш хляб.

...

Първите хора, които са злоупотребили с житото, като са го продавали и купували, не са видели добро до четвъртото поколение. Помнете: Кармичният закон не прощава. Не казвам, че новата идея да се дава хлябът без пари ще се приеме изведнъж. Важно е тая идея да проникне в човешкия ум и постепенно да си пробива път. Никакъв спомен не трябва да остане от мисълта, че хлябът трябва да се продава. България трябва да бъде първата държава, да приложи Божествения закон на земята – хлябът да се дава даром. Само оня може да приложи тоя закон, който е абсолютно чист и безгрешен. Грешният, освен че няма да приложи тоя закон, но ще създаде още по-лош. Значи само мъдрият, праведният и благородният може да приложи тоя закон.”

Мисля си как ли са погледнали на тези негови думи тогава? Дори учениците му? Той казва тези думи в неделна беседа, а тези беседи са били за всики желаещи да го слушат. Значи това е призив отправен не само към учениците, а изобщо към българския народ.

Защо го е казал? В момент на афект? Не ми се вярва...?

Ина, съгласна съм с това което си написала за културата на хранене. Но то просто е за друга тема. :)

Колкото до:

По отношение на това храната да стане безплатна, просто ми се вижда абсурдно като идея.Поради много фактори, които нямам търпението да изброявам сега.

Никой не предлага безплатна храна. Можеш да прочетеш в проекта. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Веселин, благодаря за думите:

...

Иначе разбирам смисълат ,който е вложил Учитлеят в това хлябът да е безплатен ,и ако действително се осъществи и стане факт би трябвало да даде своите положителени резултати в много направления някой ,ще са видими веднага а други с времето ,ще се отбележат .Определено ще има полужителен върху човечеството ,дори и само тука да се осъществи .

Много малко са хората, които приеха тази идея? Не говоря в случая за идейния проект, а за думите на Учителя Петър Дънов, казани преди повече от 90 години. Ако тези думи звучат фантастично за един човек, който никога не е отварял беседа от Учителя и не знае кой е той, то защо се приемат едва ли не „на нож” от неговите последователи?!? Ивелина в своя пост, прави едно интересно заключение, на базата на цитираната от нея и от мен книга. Аз постепенно започвам да стигам до същото. :( Но не ми се иска...

Не знам кои са авторите или по-точно казано съставителите на „Учителят, Лечителят, Пророка”. Но почти всички цитати там са много лесно откриваеми в сайтовете с беседи из нета. Авторите много малко са говорили от свое име. Книгата е изградена предимно на спомени и записки от беседите на Учителя. Но едно тяхно заключение (на авторите), което е след цитатите дадени от Ивелина, ме разтърси много силно. Ето го:

Когато в едно духовно учение влязат хора, които не желаят да се про­менят и не искат да се откажат от своето старо естество, те се стремят да променят духовните учения и да ги нагодят към себе си.

(Цитатът е от том 3 на посочената книга.)

Не правим ли без да искаме и ние понякога така? Взимаме от думите на Учителя само това което ни е удобно, приятно, лесно и отминаваме, заобикаляме другото... Това което е трудно. Просто избираме широкия път пред тесния... Извинявайте за отклонението от темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, аз прочетох цялата тема почти с всички публикувани и коментирани цитати.

Но според мен е остарял този начин на мислене и на хранене.

Почти никой не яде хляб, може би само най- бедните.Но дали е здравословно да ги изхранваме по този начин с хляб, само ?

Не е ли по- добре да се помисли за кухни, които да предлагат по- разнообразна храна?

Не знам как е най- правилно да се тълкуват думите на Дънов, дали буквално, така както е направено в този проект или малко по- разширено като смисъл .

Според мен само бедните трябва да се възползват от такъв проект, ако той види бял свят.А не всички българи,защото в противен случай трябва изобщо да се откажем от хлебното производство, да не съществува като професия, т.е. да има само пекари, които да обслужват хората, но и на тях трябва да им се плащат заплати.На мен ми се струва недомислен този проект.Разбира се не бих искала да обидя никой, но това е което мисля.

Освен това сляпото хващане на думите на П.Дънов и интерпретирането им в подобен проект, просто на мен ми куцат много неща, не е професионално направен този проект.Направен е от ентусиаст.

А в интерес на истината, тези които имат нужда от хляб си казват и си искат.

Не казвам, че това е най- доброто, вие говорите именно за пазене на достойнството.Но кажете ми само хляб яде ли се ?

Тук трябва да се помисли за цялостна система .Това е моето мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

За момента нуждаещите се от безплатен хляб ,поне работоспособната група от тази категория български (и не само)граждани би било навярно по-добре да бъдат обучени как се ражда хляба .Може и да ви се види твърде утопично,но да предположим ,че чрез социални центрове подпомагани от да речем родолюбиви фондации,организации,асоциации,(държавата), и най-вече доброволци всичката оная " разсипана младеж " ,всички ония изпаднали души по една или друга причина останали бездомни и отхвърлени от съвременното "общество" биха могли да бъдат събрани ,обучени,образовани и интегрирани отново в едно еволюиращо общество .По този модел ,чрез такива социални центрове където да се набляга на производството на жито и плодове примерно би могло да се покрие нуждата от хляб(храна) поне на най-уязвимите групи от обществото , а и в същото време такива центрове ще благоприятстват за повдигането на онези изпаднали люде,предоставяйки им възможността чрез собственият си труд да си помогнат а и да помагат впоследствие на други нуждаещи се.Подобен проект е задача с много неизвестни,всички ние в личния си живот сме свикнали с разрешаването на задачи с по 2-3 неизвестни,но красотата и величието на колективната човешка душа седи в разрешаването на подобни задачи с множество неизвестни

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля ,че от безплатният хляб ще се възползват и много пенсионерите ,които в България незнам колко са но сигурно са над милион ,и повечето ако не и всички ,ще се възползват на драго сърце от макр и вече немодереният хляб :) .И освен че с ухота ще го приемат ,също така мисля и ще станем свидетели ,че въпреки употребяват и хляб ,няма да си променят теглото :) .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Според преброяването към края на 2011 г., в подтрудоспособна възраст (0 - 17 г.) са 1 172 208 д. (16%), в трудоспособна възраст (18 - 64 г.) са 4 789 967 д. (65%) и в надтрудоспособна възраст (65+ г.) са 1 389 060 д. (19%).

Най-застаряващо е населението в градовете Видин, Монтана, Габрово, Ловеч и Кюстендил.

С най-малко възрастни жители са градовете София, Благоевград, Варна и Бургас.

Най-младо е населението в градовете Сливен и Бургас.

Най-малко деца има в градовете Габрово, Перник, Кюстендил, Велико Търново и Смолян.

Броят на пенсионерите е 2 194 275 д., а пенсиите са 2 667 474. Личните пенсии са 2 525 968, а наследствените - 141 706.

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.btv.bg/shows/neka-govoriat/videos/video/641089069-Kak_da_si_pomognem_sami_v_krizata.html Ето за подобно нещо става дума,дори хората вече са подели инициативата ,сега остава онези в трудоспособна възраст 4 789 967 българи от които и 1 000 000 да са работещи като дарят по 1 лев на месец ,само по 1 лев всеки месец ,ми се струва че подобно организация ще се разрасне в свойта дейност доста по бързо а и резултатите ще са по-ефективни.
Линк към коментар
Share on other sites

Много интересна тема е тази. Признавам, че може би по времето, когато е била пусната за първи път във форума, аз бих се опулил и казал: Всичко е много хубаво, така благородно, но твърде утопично и невъзможно. Но се случиха някои неща през това време и сега спокойно казвам, че е възможно хлябът да е без пари. Няма невъзможни неща, защото утопията е мечта, която може да се осъществи при определени условия. Има едно християнско течение на духоборите, за които да притежаваш земя противоречи на вярата им - земята е Божия, тя е сътворена от Бог и ни е дадена даром, както и всичко, което расте и се въди на нея. А житото расте на тази земя и е сътворено от Бог с целта да е храна. Храна не само за хората, но и за животните. Но когато човек е казал, че това или онова е негово, то тогава и хлябът е станал нечий.

Затова и Учителят вероятно е казал тези думи, които са като призив срещу заграбването на това, което ни е дадено даром. За съжаление, човек така и не е успял още така да нареди обществения си живот, че да претвори Царството Божие на земята. Но все още тази идея е сред нас, много хора мечтаят и вярват в нея, въпреки, че все още изглежда утопична, но не мисля, че е невъзможна или непостижима.

Линк към коментар
Share on other sites

Inatari,

Много интересно мнение: „Почти никой не яде хляб, може би само най- бедните.”

Би ли споделила кои хора са бедни и кои богати? И кои какво ядат,какво ядат богатите?

Благодаря

Линк към коментар
Share on other sites

Inatari, а ти с какво си заменила хляба (житото, пшеницата)? С картофи, ориз, царвевица, фасул или - нещо друго?

Аз, докато бях в Япония през 2006 г., ядях съвсем малко хляб, като го купувах от хлебарницата на един французин. А там имаше всякакви видове хляб - от франзелата, през многозърнест, с ядки, до такъв с пълнеж от сладко от кестени. Ама аз си хапвах, понеже си го взимах от французина. Ходих при него да си говорим на френски и понякога си взимах някакви питки, но не съм взимал големи хлябове. Няма да казвам, че домакините ми дори и не помирисваха хляб. Като цяло, В Япония за около 2 седмици хлябът не ми липсваше особено.

Порцията на обяд или на вечеря обикновено (в ресторанта) се състои основно от парче риба, купчинка ориз, някаква разядка, водорасли Нори (това е салатата), соев сос, може да иа и малко уасаби (люта горчица със зелен чай)... - това се слага в пластмасова чиния, разделена на сегменти.

Отделно може да си поръчаш супа "Мисо", суши или сашими.

(При сушито месото е завито с ориз и водорасли Нори - като сърмите, но си представете една дълга сурма, разделена на "филии" с дебелина 203 пръста, а при сашимито месото се намира отгоре върху ориза/сърмата).

Естествено, всичко се яде с клечки, много рядко може да предложат вилица или лъжица ("Ама как можете да се храните с такива странни прибори?!"). Даже и супата се яде с клечки - хващат се месото и зеленчуците, оризът, ако е на зърна, се прибутва с тях, а теността се изпива.

Обаче, като се завърнах в България, пак започнах здраво да нагъвам хляб, като понякога изяждам половината и повече - само по време на едно хранене. Свикнал съм да ям по много хляб. Опитвам се да намаля количеството му. Но в Европа не мога да се откажа от него.

Като ученик, през 1989 г. бях на екскурзия до Франция с класа. Оказа се, че в един ресторант, в който се хранихме три дни, сме изяли (бяхме около 30 д., вкл. - и две или три учителки) хляба на ресторанта за три месеца напред! Е, разбира се - с минимална помощ и от страна на другите клиенти на ресторанта...

Та, така - с хляба и без хляба.

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

" Преди всичко ,човек трябва да се домогне до живия хляб,който се крие в Словото Божие.Щом намери този хляб,той ще разреши въпроса и за хляба..." СиЖт2б.Радвайте се

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Nickelangello

Това(http://knnews.bg/ind...отбелязани-утре), за което говориш е добро, но си е благотворителна кауза.

Идейният проект ”Да направим Хляба на Българина безплатен!” не е благотворителна кауза, той има за цел да подсигури хляба на всеки притеснен в материално отношение българин.

Цитат:

-Целта на проекта е преди всичко запазване достойнството на ВСЕКИ Българин, а не изхранване на българския народ.

-Целта на проекта е да гарантира сигурност във ВСЕКИ Българин, независимо в какво тежко финансово или материално положение се намира. С гарантиран Хляб на масата, всеки може да оцелее!

-Същността на Идеята е, че всеки български гражданин, ако ИСКА и ЗАЯВИ своята необходимост от безплатен Хляб, то такъв трябва да му се подсигури със Закон!"

Линк към коментар
Share on other sites

Nickelangelo: "...в един малък беден провинциален град от 8 години се раздава безплатен хляб..."

В сайта, след цитираната статия има още една подобна :http://knnews.bg/index.php/%D0%BA%D1%8E%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%BB/item/15481-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D0%B4%D1%83%D0%BF%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%B4

Безплатни трапезарии има и се финансират по различни социални програми. В тях се Раздава Храна за различни социални групи, а тук става въпрос за Хляб Безплатен за Всички.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...