Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Освобождаване


Recommended Posts

Здравейте,

имам следния казус, на който много се надявам някой да ми даде адекватен съвет: Съпругът ми работи 4 г. в една фирма, в която от ноември месец миналата година, забавят изплащането на възнагражденията. Вчера са го накарали да си попълни молба за напускане по взаимно съгласие. Бях го посъветвала да иска да го съкратят по чл. 328, ал. 1, т. 12, но са искали от него в този случай да си попълни декларация, че има здравословни проблеми, което смятам за абсолютно незаконно. Въпросът ми е как в този случай може да оттегли молбата си, като напише декларация, че причините поради които иска да напусне са на основание чл. 327, т. 2, за да го освободят по този член и ползва по- голямото обезщетение от бюрото по труда, това ли е правилният начин?

Много благодаря предварително за отговорите, като се надявам някой да ми отговори бързо.

Линк към коментар
Share on other sites

Само ми кажи, тая декларация да не е, че няма здравословни проблеми, а не че има. Ако е така, те просто искат да се застраховат, че няма да тръгне да ги съди, ако е съкращение

А подписал ли е молбата по взаимно съгласие и има ли вече издадена заповед?

Линк към коментар
Share on other sites

Не, доколкото разбрах, става дума за декларация, че има здравословен проблем.

Да накарали са го да подпише молба по взаимно съгласие, но заповед все още няма.

Линк към коментар
Share on other sites

След като е подписал ме съмнява да не издадат и заповедта. Но, споко, дори и да е така има и друг вариант за получаване на обещетение за по-дълго време. Трябва да си намерите фирма, малка, която да го назначи за два-три дни, и да го съкрати. Но зависи и какъв трудов стаж има, за обещетението.

Стискам палци да не е по взаимно съгласие освобождаването. Успех.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам един въпрос като собственик на такава малка фирма. Ако аз реша да помогна на човек с подобен проблем, това какво ще ми струва на мен? Аз никога досега не съм назначавала никого, така че съм пълен невежа за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам един въпрос като собственик на такава малка фирма. Ако аз реша да помогна на човек с подобен проблем, това какво ще ми струва на мен? Аз никога досега не съм назначавала никого, така че съм пълен невежа за това.

В повечето случаи няма да ти струва нищо. Дължат се осигуровки за дните, които примерно ти може да го водиш на работа формално. На хората повече от 3-4 дни, не им трябва. Във всички случаи за които аз знам хората си дават тези пари на работодателя, и по този начин, на него не му струва нищо.

Само трябва всичко да е оформено документално - трудов договор, заповед за прекратяване на договора и псд-то разбира се, което се подава в НОИ. Но хората, които се занимават с воденето на счетоводството на една малка фирма си знаят работата. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...