Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Старите и Младите


Guest Христо

Recommended Posts

Guest Христо

Веднъж ми беше разказана следната леко комична историйка, преразказвам по смисъл : ""Младите хора в днешно време не уважават старите, не им правят път като се разминават, не ги слушат. Днешните млади не са такива, каквито бяхме ние, ние бяхме по - добри и съвестни. Светът върви на зле, това поколение е пропаднало." Това пишело на открит от археолози египетски папирус, чиято възраст е около 4 000 години...".

Чували ли сте критики към младите хора и ако да - в какво са се изразявали те ? Нормално ли е хората от втората и третата възраст да критикуват младото поколение, да се сравняват с него, това нещо генетично заложено ли е, мем ли е ? Вие ако сте от втората/третата възраст, случва ли ви се да критикувате младите и ако да - за какво ? Основателни ли са критиките отправяни към младото поколение ? Имам чувството, че по - често съм чувал по - старите да критикуват по - младите, отколкото обратното, но и младите не оставят по - старите без критика (макар че не ми идва на ум нещо конкретно, което да съм чул). Забавното е, че преди години съм чувал мои връстници да говорят негативно за тези, които са с 5-10 години по - млади от нас и затова, че следващите поколения вървели на зле и как ние сме последното по - читаво. :D

Хайде сърдити старчета, кажете си какво са ви криви младите. :3d_146:;):3d_003::3d_081::harhar::3d_064:

Линк към коментар
Share on other sites

Остаряването е предимно загуба на гъвкавост плюс желанието някой да се грижи за теб вместо ти самия.

Гъвкавост във всяко отношение. Колкото повече остарява човек, толкова по-трудно приема новото и съответно младите.

Та това си е белег на старостта през всички времена: недоволството то младите.

И аз съм се хващал, че за хора 10-15 години само по-млади от мен, те носят неша, които са различни от мен и трябва да проявявам съзнателна гъвкавост, за да станат част от света ми.

Трудно е.....

Линк към коментар
Share on other sites

Бъдещето на младостта е старостта.Това е в обичайния вариант на физическия живот.За моя най-голяма радост и добър пример,напоследък наблюдавам едно ново явление .Това са хора ,които се подмладяват.Те живеят природосъобразно + чисти мисли,чувства и дела.

Поздрав най-сърдечен с една много хубава песен по темата.

Благост

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко ново поколение е различно от предишните поколения.

Всяко ново поколение усвоява нови технологии, до които старите поколения не са се докосвали, за които не са и чували дори. Днешните деца са обградени с технологии, ние (моето поколение е от 70-те години на миналия век!) не бяхме. Ние бяхме обградени от книги. (Кой колко ги е чел е друга тема.) Днес основният източник на информация за младите е интернет, а за нас бяха книгите, вестниците, списанията, телевизията, радиото. Ние общувахме лице в лице или - по стационарен телефон. Чувал ли си израза: "Бързам да се прибера у дома, понеже ще чакам да ми се обадят по телефона..."? Днес няма нужда да чакаш обаждането - то те намира навсякъде и по всяко време - по джиесема или по скайпа. Днешните деца не сa виждали телефон с шайба, а ние не сме виждали телефон с манивела. По наше време си пишехме писмата на хартия, днес вече почти не го правим - изпращаме електронни писма и електронни поздравителни картички. Държахме книгите, вестниците и списанията, които бяха хартиени, в ръка, а днес те се четат чрез компютъра или чрез специални четци (рийдъри). Някога имахме касетофони и видеоплейъри. Сега тези неща вече са забравени.

Та - така... Сменят се поколенията, а новите поколения са все повече и повече технологично въоръжени.

Друг е въпросът за възпитанието на младите. За ниското им възпитание са виновни и днешните възрастни. Ние сме били възпитани да чукаме на вратата, преди да влезем в някоя стая или кабинет, да си мием ръцете преди ядене, да пускаме водата в тоалетната, след като сме се облекчили там, да поздравяваме познати и непознати, когато се срещнем с тях, да отстъпваме място на възрастните хора в автобуса, да уважаваме и да слушаме родителите и учителите си. Днешните млади правят обратното на всичко това.

Трети е въпросът за грамотността на младите. Ние със сигурност бяхме значително по-грамотни като ученици и студенти, в сравнение с днешните млади. A ниската грамотност и занижената обща интелигентност на днешните млади идват и от смяната на ценностите. Докато за нас беше ценно да учим, днешните младежи гледат да не учат, а - да преписват на изпитите, за да си вземат дипломата. И впрягат новите технологии в тази насока. А знанията, които трябва да стоят в основата на дипломата, за завършеното ниво на образование? Днес все повече младоци завършват училище и университет, без да могат да напишат правилно дори собственото си лично име!

Такива ми ти работи, Христо...

С други думи: Не се подигравайте на старостта, защото тя е и ваше бъдеще!

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Много важно е да има мечти, да има цели, да има нещо, към което млади и стари да се стремят... Ние, старите бързо забравяме какви сме били, щото докато сме се учили сме правили бели, а сега не ги позволяваме на младите... Т.е. не сме харесвали себе си, като млади или не сме си простили глупостите... /Помъдрелите трябва да сме приели себе си и от там да приемем другите... ;)

Разумността е в средната възраст, точно, когато вече би трябвало да сме поумнели и да можем да помагаме и разбираме и по-младите и по-старите...

Добронамереност и разбирателство, това е ключът за мирно, съвместно съществуване между различните поколения. Както и свободомислие, зачитане свободата на другите.... :3d_007::3d_138:

Линк към коментар
Share on other sites

Светът се променя. Няма как възгледите и разбиранията на представителите на различните поколения да са еднакви, след като условията при които тези поколения растат и биват възпитавани са толкова различни. Иначе самите прераждащи се души са едни и същи. А това противопоставяне на старите срещу младите и обратно идва от навиците. Всеки е сформирал своите възгледи при определени условия и не може да допусне правилността на други възгледи, сформирани при други условия. Всеки си носи своите истини и заблуди.

Линк към коментар
Share on other sites

За това на помощ идва науката - психология, физиология, може да се търсят връзки, зависимости, анализиране... Има решения, стига да има желание...

Линк към коментар
Share on other sites

Веднъж ми беше разказана следната леко комична историйка, преразказвам по смисъл : ""Младите хора в днешно време не уважават старите, не им правят път като се разминават, не ги слушат. Днешните млади не са такива, каквито бяхме ние, ние бяхме по - добри и съвестни. Светът върви на зле, това поколение е пропаднало." Това пишело на открит от археолози египетски папирус, чиято възраст е около 4 000 години...".

Чували ли сте критики към младите хора и ако да - в какво са се изразявали те ? Нормално ли е хората от втората и третата възраст да критикуват младото поколение, да се сравняват с него, това нещо генетично заложено ли е, мем ли е ? Вие ако сте от втората/третата възраст, случва ли ви се да критикувате младите и ако да - за какво ? Основателни ли са критиките отправяни към младото поколение ? Имам чувството, че по - често съм чувал по - старите да критикуват по - младите, отколкото обратното, но и младите не оставят по - старите без критика (макар че не ми идва на ум нещо конкретно, което да съм чул). Забавното е, че преди години съм чувал мои връстници да говорят негативно за тези, които са с 5-10 години по - млади от нас и затова, че следващите поколения вървели на зле и как ние сме последното по - читаво. :D

Хайде сърдити старчета, кажете си какво са ви криви младите. :3d_146:;):3d_003::3d_081::harhar::3d_064:

Хеххе Христо, така е :)

Старите са вечно недоволни от младите. По отношение на какво ли не.

Младите и те са недоволни, но предимно за това, че старите не ги разбират. И ... са доста по-близо до истината ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Светът се променя. Няма как възгледите и разбиранията на представителите на различните поколения...
Светът се променя все по - бързо и на пръв поглед би трябвало да се задълбочават конфликтите между поколенията, но от друга страна хората стават все по - разумни, а информацията все повече, което компенсира.

Забавното е, че преди години съм чувал мои връстници да говорят негативно за тези,
По - точно връстнички. Хмм, а дали има значение полът на човека за това дали ще критикува по - младите ? :) Май не.

В този свят на полюсите брат,

днес си стар, а утре млад.

В колелото на живота е егати и компота -

днес майка ти и баща ти са хора стари,

а утре - деца са ти, и от белите им -

чак главата ти, приятелю, запари.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Не, защо да се задълбочават конфликтите? По-скоро се задълбочава разминаването в разбиранията. Но това разминаване едва ли може да се увеличава до безкрайност. Разминаването идва от разликите в съзнанията и от средата, а те съществуват дори и между хора от едно и също поколение. Условията при които хората израстват са твърде различни не само в резултат от разликата в поколенията, но и поради много други фактори. Нека сравним един човек израснал в крайна бедност в Сомалия и един Българин. Или пък да вземем един арабин възпитан в добри условия, но на който са били наложени религиозните възгледи на Исляма. Пак ще имаме сериозни разминавания в светогледа и то без да излизаме от рамките на дадено поколение.

Какво се случва обаче в действителност? Разликите реално не само, че не се увеличават, но в много случаи те намаляват и дори изчезват. Да вземем за пример мюсюлманите в България. В Исляма употребата на свинско месо е абсолютно забранена и старото поколение спазват това правило. В сегашното поколение обаче изключително много хора не го спазват. Ето, имаме едно сериозно различие в поколенията, но в същото време то представлява намаляване на различията между мюсюлманите и немюсюлманите. Различията в един план всъщност се оказват точно обратното в друг план.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...