Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Истина и Проекции в Таро


Recommended Posts

Възприемам картите Таро като живо съзнание. На мен лично много време ми трябваше да направя крачката към тях. Изпитвах чувство, граничещо със страхопочитание и не смеех и да мисля да се занимавам. Така или иначе вече се срещнахме и аз много бавно ги опознавам, без никакво бързане. Но колкото и отскоро да общувам с тях, вече видях няколко пъти себе си чрез проективността им. Не мога да съм сигурна защо, но когато питам за своя любовен живот, усещам че картите отразяват мен, моето състояние, моите желания, но и като че ли поне едната от тях показва пътечката за измъкване. Ето пример. Въпросът е „Какво ме очаква в любовен план?”

Жрецът, Рицар чаши, 6 чаши

Вероятно проектирането се случва тогава, когато нашите емоции са толкова силни, че ние не сме с състояние да „видим и чуем” нищо различно от тях. Тогава Таро е нашето огледало, за да „се видим”, да ни стресне, да ни тупне по главата, да ни покаже в какво сме затънали и къде прекаляваме. Честно казано, изпитвам благодарност към тия карти. Когато съм прекалено натоварена емоционално, не се докосвам до тях. И вече първото, което се старая да усетя, когато ги редя е, дали има момент на отразяване вместо отговор.

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites

Възприемам картите Таро като живо съзнание. На мен лично много време ми трябваше да направя крачката към тях. Изпитвах чувство, граничещо със страхопочитание и не смеех и да мисля да се занимавам. Така или иначе вече се срещнахме и аз много бавно ги опознавам, без никакво бързане. Но колкото и отскоро да общувам с тях, вече видях няколко пъти себе си чрез проективността им. Не мога да съм сигурна защо, но когато питам за своя любовен живот, усещам че картите отразяват мен, моето състояние, моите желания, но и като че ли поне едната от тях показва пътечката за измъкване. Ето пример. Въпросът е „Какво ме очаква в любовен план?”

Жрецът, Рицар чаши, 6 чаши

Вероятно проектирането се случва тогава, когато нашите емоции са толкова силни, че ние не сме с състояние да „видим и чуем” нищо различно от тях. Тогава Таро е нашето огледало, за да „се видим”, да ни стресне, да ни тупне по главата, да ни покаже в какво сме затънали и къде прекаляваме. Честно казано, изпитвам благодарност към тия карти. Когато съм прекалено натоварена емоционално, не се докосвам до тях. И вече първото, което се старая да усетя, когато ги редя е, дали има момент на отразяване вместо отговор.

 

Като цяло, най-голям процент проективност, има при гледания за любов. В тези гледания, хората най-често приемат мечтата за действителност, вярват си, измислят си сюжети, намесвайки и друг човек. Изобщо, и преди е писано, че проективността в картите е право пропорционална на непознаването на себе си.

Лесно можете да проверите картите какви отговори ще ви дадат на следните въпроси например, за да видите и сравните с ваши за любов :)

 

Ще се омъжа ли за Брад Пит?

Ще стана ли мис Свят?

Ще повторя ли опита на Феликс Баумгартнер?

Елизабет II ще ми остави ли наследство?

Ще получа ли Оскар?

Ще стана ли личен приятел със семейство Обама?

 

И т.н. въпроси, може и вие да си измислите. Мисля, че ще е забавно. Най-доброто лечение на свръхценните мисли (най-вече на проективността като нейно проявление), е самоиронията :)

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Искам да споделя..колкото повече чета за Таро,толкова повече разбирам колко то е свързано с толкова много неща- митологии,наука,религия,психология и колко много имам да уча.Това ми напомня на науката на живота ми,с която искам да се занимавам-химията и се сещам как едва започнах да "прохождам" и как колко повече учих,толкова повече въпроси имах.Както е казал Сократ:"Аз знам,че нищо не знам". Та за проекциите в началото виждах това,което исках и сега като не използвам картите за подхранване на някакви илюзии,те започнаха много по точно да ми се изясняват.Извинявам се за дългия пост

Линк към коментар
Share on other sites

Препрочитайки друга тема, а именно Ницше, ми попадна следното мнение на selsal, което намирам за безкрайно подходящо и за тази тема.

 

Въпросът за психологическата проекция за първи път е развит от Шопенхауер и особено от Ницше, чак след това той е бил зает от философията и е използван в психологията на Фройд и Юнг. Може би проекцията се нуждае от малко пояснение, защото всеки, който не е съгласен с казаното от друг, твърди, че той просто се проектира.

Кога имаме проекция? Тогава, когато нямаме какво да сторим (да кажем), когато инициативата е изтляла у нас, когато нямаме ход, нямаме полезен ход, нямаме открит ход. Към проекцията прибягва психологията на оня човек, от която е останала само честолюбивостта, изгубена е увереността и чувството за истина. Такава психология е психологията на "жертвата", на оня, който чувства неспроведливост спрямо себе си, но само се възмущава от нея, без да знае и може да изправи нещата. Ужасна е такава ситуация, в нея даже няма гняв, тоест експлозивна изразителност, а просто тихо съзнание, че съм ощетен, което означава най-страшната омраза - имплозивната. Човекът, който се проектира, разбира, че е слаб, че е по-слабият, това разкъсва душата, слабостта не знае и не може, тя само вижда зли неща около себе си. И най-вече, проектиращият се човек търси причината за своята слабост извън себе си (съпруга ми, шефа ми, държавата, богатите, всички, които не разбират моята душа). Тия, които намират света за лош, са хората на проекцията. Те просто не знаят какво да правят и не вярват, че могат да направят нещо. И очакват други да го сторят. Идеализмът е отроче на проекцията. И напротив, силният, атакуващият, духовно раждащият се, инициативният не се проектира, той е богат на подходи, на способност да интерпретира, той разполага с ходове, с открити ходове. А проекцията е скритият ход на немощния, дотолкова скрит, че самият той не го съзнава. Проекцията е форма на агресия, която не личи, проекцията е латентна агресия.

Що се отнася до "бясното" разграничение от любовта към "жертвата", а не към атакуващия, към отмиращия, а не към раждащия се, то това в Ницшеанската философия се нарича "преоценка на всички ценности".

 

 

П.С. Наистина съжалявам, че интелект като selsal престана да участва в този сайт.

Линк към коментар
Share on other sites

Има няколко вида проективност у картите: фактологическа, компенсаторна и подобни, и последния вид, когато просто картите не желаят да отговорят, лошото е, когато в последния случай, картите се и тълкуват, което е голяма грешка.

 

Всички комбинации, които започват с Ас-а са без база. Всички комбинации, които започват и завършват с 10 чаши - също. Това се отнася и за Паж чаши и Кралица чаши. (Тук не говоря за големите изключения, които включват обърнат Ас пентакли, например, но това е различно). Сега сме в сферата на начинаещите.

 

Писала съм и преди, та не ми се обяснява и сега, който има въпроси, да задава.

Но всичко опира до това, да не бъркаме Таро с душеприказчик и с някое кюре, на което да се изповядваме. Т.е. в нещо, което ние не сме убедени, няма как Таро да бъде, не щото ние не си вярваме, а щото питаме за глупости.

Изводът, поне за мен, след 14 години усилена работа с картите е, че на Таро никак не му пука кой от какво се вълнува и за какво се бори. И затова и в крайна сметка, се получават нелогични, дори абсурдни комбинации от карти - но нищо за чудене, това е пряко отражение и на нашата мисъл.

 

Как се преодолява това? Единствено с интелект, това не става по интуитивен път. Ако беше така, древните, а и съвременни пророчици, щяха да меткат карти, а не да провиждат, да гледат на захар или на боб :)

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Само опитът обаче ще ви накара да отсявате глупостта от истината.

Защото, например, Ас пентакли с карти от боя чаши, може да значи смърт при удавяне. Тук говорим като за начинаещи.

Линк към коментар
Share on other sites

А когато теглим карти за друг човек и комбинацията е проективна, на кого е тази проекция - на питащия или на този, който е изтеглил картите, ( защото и от това можем да си направим съответните изводи )?

Линк към коментар
Share on other sites

От няколко дни мислех да пусна следната комбинация - Кралица жезли, 8 жезли, Светът. Въпросът е - ще получа ли нещо до еди колко си месеца. 

Според вас, картите проективни ли са   :) ?

Линк към коментар
Share on other sites

От няколко дни мислех да пусна следната комбинация - Кралица жезли, 8 жезли, Светът. Въпросът е - ще получа ли нещо до еди колко си месеца. 

Според вас, картите проективни ли са   :) ?

 

Според мен тези карти отговарят така: твърде е рано за такова нещо, Светът налага своето вето. Така че, не, според мен не са. Кралицата и 8 жезли са една голяма припряност, която най-вероятно показва, че "нещото" не зависи от теб в основата си.

Линк към коментар
Share on other sites

 

От няколко дни мислех да пусна следната комбинация - Кралица жезли, 8 жезли, Светът. Въпросът е - ще получа ли нещо до еди колко си месеца. 

Според вас, картите проективни ли са   :) ?

 

Според мен тези карти отговарят така: твърде е рано за такова нещо, Светът налага своето вето. Така че, не, според мен не са. Кралицата и 8 жезли са една голяма припряност, която най-вероятно показва, че "нещото" не зависи от теб в основата си.

 

Наистина имаше голяма припряност и неща, които не зависеха от мен, но обстоятелствата изведнъж се промениха за добро и "нещото" се състоя, при това доста по-рано от очакваното. Аз си помислих, че картите са прекалено хубави и сигурно са проективни, но не бяха.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпрос, дали дадено действие от моя страна ще предизвика някаква реакция и каква, изтеглих - Дяволът, Кулата, Магът.

Дали картите са проективни и отразяват някакви мои подсъзнателни страхове? Не очаквах комбинация от 3 Големи Аркана, а и не съм задавала въпроса преди.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпрос, дали дадено действие от моя страна ще предизвика някаква реакция и каква, изтеглих - Дяволът, Кулата, Магът.

Дали картите са проективни и отразяват някакви мои подсъзнателни страхове? Не очаквах комбинация от 3 Големи Аркана, а и не съм задавала въпроса преди.

 

Анализирай сама, имаш достатъчно база и отправни точки в самите карти.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ето идеален пример за проекция в Таро, отразяващ страховете на питащия:

Звездата, 4 пентакли, 5 пентакли

Защо съм убедена в това? Освен, че не отговарят на логиката на въпроса, картите по един или друг начин вече са се появявали в подредби. Тук човекът се е вкопчил в своето, без база (4 пентакли) и се опитва да влезе в ролята на мъченика - разпънатият на кръста на 5 пентакли "страдалец". Но според мен 4 пентакли акцентира освен на ограниченията, и на възможността да отдадеш своя "скръбен дял", по един или друг начин, макар да има упорство и инат. Картите нямат материален израз. 

 

А ето и непроективните карти:

9 пентакли, Влюбените, 4 жезли

Нещото вече е факт, състояло се е, според мен.

Питащият съм аз :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Имам опасения, че моето Таро напълно се е откъснало от възприятията за околния свят... Когато задавам въпроси за други хора и ситуации, имам чувството, че то само и единствено посочва мен чрез картите. Т.е. вече в мнозинството от случаи се създават различни от търсените резултати, което навежда на мисълта за своеобразни проекци. Не знам как да достигна до способ за разрешаване на този проблем - за това как да открехна вратата на картите си отново към света. Чрез физически способ, изчакване на период от определено време или те са огледало на моите проблеми и това е единственият ключ от вратата?

Линк към коментар
Share on other sites

Имам опасения, че моето Таро напълно се е откъснало от възприятията за околния свят... Когато задавам въпроси за други хора и ситуации, имам чувството, че то само и единствено посочва мен чрез картите. Т.е. вече в мнозинството от случаи се създават различни от търсените резултати, което навежда на мисълта за своеобразни проекци. Не знам как да достигна до способ за разрешаване на този проблем - за това как да открехна вратата на картите си отново към света. Чрез физически способ, изчакване на период от определено време или те са огледало на моите проблеми и това е единственият ключ от вратата?

 

Да, това е проблем, за който сме говорил многократно. Интересното е, че тогава се неглижираше.

Но понеже си фен на Умереността, ще я изживееш, ако можеш.

 

Енергията, особено когато не е формулирана правилно като посока, се разпилява. И отива винаги на едно място.

В Извора си. Т.е. връща се.

Научи се да говориш на езика на Таро, така че да си разбирана.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Асо меча, 9 пентакли, 6 жезли - въпросът ми беше, дали ще възобновя комуникацията си с Х. Да поясня, става въпрос за приятелски взаимоотношения. Според вас, картите проективни ли са - мен ме притеснява Асо меча на първа позиция. Някак прекалено хубави ме струват, без да имат стабилна основа по асото.

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...