Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вярващият човек нещо повече ли е от атеиста?


Recommended Posts

В какъв смисъл да е повече ? Логично е да не е повече - човек има право да вярва или да не вярва в каквото си иска. Поне не и по закон. Все едно да се пита :"Левскарят повече ли е от цесекаря, фенът на Барселона повече ли е от човек, който не се вълнува от футбол."

Щом е тръгнало така, може да се пусне и тема :"Вярващият, по - малко ли е от атеиста ?" :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Army of lovers?

Ъ ?

П.п.: Уверих се кои са (досещах се, но не бях сигурен). Те пък какво общо имат с това дали вярващите са нещо повече от атеистите. :)

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Army of lovers?

Ъ ?

П.п.: Уверих се кои са (досещах се, но не бях сигурен). Те пък какво общо имат с това дали вярващите са нещо повече от атеистите. :)

аватара ти е в стила им

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам дали този стил е измислен от тях, а и няма значение дали е в техен стил.

Образът на аватара ми е гуру в комедия.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Мисъл за деня - 23.05.2012 г.

Когато обичаш Божественото в човека, ти си на прав път. И това, Божественото, не ще го обичаш само в едного, защото то се изразява във всички. Когато обичаш Бога само в едно същество, ти Го ограничаваш. Ако обичаш само едно същество, това е вече пречка между твоята душа и Бога. Не може човек да не обича всички, понеже Бог е създал всички. Някои хора мислят, че като обичат едного, обичат Бога, обаче човек трябва да обича множеството, понеже всичко е излязло от Бога и във всички живее Бог. Всеки човек е буква от Божествената азбука.

Любов към всички

Линк към коментар
Share on other sites

Много хубави мисли е подчертала Лъчезарна, които според мен пасват/ обясняват въпроса в дълбочина:

"...Качването и слизането са състояния на съзнанието... Някой казва, че се е качил много високо. Друг пък казва, че е слязъл много ниско. И едното е добро, и другото е добро. Дали се е качил високо или е слязъл ниско, човек не става по-добър или по-лош, отколкото е всъщност...

~~~

— Как ще живеем? — Или като светия, или като грешник. В един ден човек може да стане светия, в един ден може да стане грешник — от него зависи. Усъмни ли се в Бога, човек моментално става грешник. Повярва ли в Бога, той веднага става светия. Една светла мисъл прави човека свят. Една тъмна мисъл прави човека грешник. Вярата на човека в Бога е в състояние моментално да го очисти."

Добре би било да се прочете всичко, тва е само малък откъс. Хубав ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Дълбоко вътре в себе си атеистът вярва - понякога неговата вяра и безусловна любов са по силни, отколкото на вярващия.

Дълбоко вътре в себе си всеки вярващ изпитва мигове на съмнение и неверие...

Състоянието на вяра винаги е повече от състоянието на без-верие... в смисъл винаги дава и помага на самия човек повече...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

                       Та.....за вярата. Сергей Полунин е обикновен човек, преподавател по ръкопашен бой, който работи с деца. Запазила съм си статия и интервю с него, защото ме впечатли деликатната му душевност, това което

казва за децата, за Любовта и най- вече една притча за източен мъдрец. За съжаление - на руски, но с Гугъл и силно желание не би трябвало да има проблем. С. Полунин: Сила дава само вярата.

 

                       http://klin-demianovo.ru/kazachja-obschina/kazachata/sergey-polunin-silu-daet-tolko-vera/  :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

                                        Верятно някакъв технически проблем не ми дава възможност за редакция, но за емотикончето, което също изчезна, съжалявам повече. Усмихната съм, ако трябва да поясня.

               Сергей Полунин: Силу дает толька вера с Гугъл или  klin- demianovo. ru/kazachja-obschina/kazachata/sergey-polunin-silu-daet-tolko-vera

Редактирано от Inseparabile
Линк към коментар
Share on other sites

Вярващият човек нещо повече ли е от атеиста?

Къде е този ,невярващия?...Не мога да цитирам,щото бе отдавна,статия от Кубрат Томов.Там описваше вярата като състояние на човешкото тяло,нямаща нищо общо с религията.Споменавам религия тъй като атеист за мен е,,не признаващ религията".Общо призната истина е че всеки си е създал някаква представа за света.И неговата вяра е това

Линк към коментар
Share on other sites

Това все едно да питате, кой е по-велик? Исус Христос или Буда?

Кого наричате вярващ? В кого вярва? В Аллах, в Господ? В Майката Земя? В Тангра?

А атеиста какво? 

Като не влиза в църква или не цитира непрекъснато духовни учения, не значи , че не е по-достоен от така наречения вярващ.

Бог не дели децата си на вярващи и атеисти, нито на мъже и жени, или по друг някакъв начин.

Въпросът е кой до колко е успял да разшири съзнанието си, а дали се води вярващ или атеист няма значение.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Атеистът също е вярващ, но още не го знае.

 

 

По този повод има един интеpeсен pазказ:

 

 

"Две бебета си говорят в корема на бременна жена.

Невярващото бебе: Вярваш ли в живота след раждането?

Вярващото бебе: Разбира се, че вярвам. Очевидно е, че има живот след раждането. Целта на престоя ни тук е да станем достатъчно силни и да се приготвим за живота.

Н: Пълни глупости! Не може да има живот след раждането. Можеш ли да си представиш що за живот ще е това?

В: Е, не знам подробности, но вярвам, че ще има повече светлина и ще можем да ходим с краката си и ядем с устата си.

Н: Глупости! Невъзможно е да ходиш със собствените си крака и да ядеш със собствената си уста! Това е нелепо! Имаме пъпна връв, която ни храни. Ето какво ще ти кажа: не може да има живот след раждането, защото истинският ни живот - пъпната връв - и без друго е твърде къса.

В: Въпреки това, сигурно съм, че животът след раждането е съвсем възможен. Просто всичко ще бъде малко по-различно. Представи си само.

Н: Но никой не се е върнал оттам! Животът просто свършва с раждането! С други думи, животът не е нищо друго, освен страдание в мрака.

В: О, не! Не знам какъв ще бъде животът ни след раждането, но със сигурност ще срещнем Мама и Тя ще се грижи за нас.

Н: Мама? Значи ти вярваш в съществуването на Мама? И къде мислиш е Тя?

В: Тя е навсякъде около нас, ние пребиваваме в Нея, способни сме да се движим и живеем благодарение на Нея, без Нея не можем да съществуваме.

Н: Дрън-дрън! Никога не съм виждало никаква Мама - следователно, повече от ясно е, че Тя не съществува.

В: Не, не мога да се съглася с теб. Понякога, когато всичко около нас утихне, я чувам да пее и усещам как гали нашия свят. Убедено съм, че истинският ни живот ще започне след раждането, а ти?"

 

от Stefan Kiryakov - Karakondjul Adventures Group - Приключения за караконджули :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Стара тема, но и глупав въпрос. Какви са плюсовете и минусите на атеиста и на вярващия? С какво вярващия е повече от атеиста? 

 

Ами с нищо е повече. Въпросът е ти дали си готова да си НЕвярваща?!

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки въпрос е мотив за мислене .Нали сме били мислещи същества .  :)...Но е доказано че без външен стимул ( ритник ),нищо не мърда.

По скоро отдавна съм разколебан и не знам какво беше атеист .Само човек , който не обръща внимание на идеите за  Бог ?Или ,човек който  вярва единствено на петте си сетива ,Такъв който ,не отдава значение на мислите и чувствата си ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Напълно възможно е вярващия човек да загуби уважение към невярващия, разбира се ако не е достатъчно интелигентен и широко скроен, да уважава правото на свободния избор. Защото сам Бог е дал свободна воля, и не се изявява всекиму. Но така е поне на повърхността.

Похвално за атеиста е, че се уповава на собствените сили. Така и Бог е дал да имаме собствен мозък за да не се допитваме до Него за щяло и нещяло, маловажни неща, които може да решаваме сами. Тука според мен е и най-големия страх, в жаждата за постижения, че без Божията помощ някой може да се въздигне интелектуално, да постигне нещо повече от нас. Пък ние , с Бога, и накрая аутсайдери... Все пак хубаво е да се молим  така все едно всичко зависи от Бога, и да работим така , все едно всичко зависи от нас.

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...