Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вярващият човек нещо повече ли е от атеиста?


Recommended Posts

Това, че атеистът не се уповава на Божията помощ, не означава, че той не я получава... :) 

И това, че вярващият няма "постиженията" на атеиста, не означава, че той не е получил Божията помощ. 

Мисля, че разликата между вярващия (изключвам всички отрицателни проявления на религията от това понятие) и атеиста (изключвам войнстващите екземпляри от тази група) е не в постиженията, а в отношението на всеки от тях към света, в който съществуват. Вярващият смята себе си и света за част от много по-широка, необхватна от ума му Разумна Вселена и се опитва да намери своето място и роля в нея и да ги реализира възможно по-пълноценно. Атеистът приема света за действителността, която са в състояние да обхванат сетивата и умът му. Съответно, той поставя себе си съзнателно или не в центъра на този свят и се опитва да го приспособи, подобри и ръководи... На пръв поглед атеистът е нещо повече от вярващия, но всъщност светът на вярващия е далеч по всеобхватен от този на атеиста...

Линк към коментар
Share on other sites

Гордостта води към падане. Тя е предвестница към падането. Така бе с България, така ще бъде и с Германия. Така е било, така ще бъде с всеки горд човек, с всеки горд народ, държава.

Религиозни не могат да бъдат всички. Такива са само тия, които са готови. Светът ще се спаси от един човек, който се е обърнал към Бога, защото той може да закваси много хора. Не е потребно количество, а качество. В религиозно отношение е потребна опаковка. Едни са ядки, други черупки, трети обвивки. Необходимо е теория и опит. Един човек вярва в себе си, друг в обществото, а само високо духовният вниква в същинската причина и той вярва само в Бога.

Някои проповядват, че няма Бог. Например учителите учат с такива лекции в училищата. Бог от това не се страхува, защото е силен и търпи всичко, но всеки, който сее, ще пожъне своите плодове. Виждаме ученици застрелват своите учители.

Бог е една необходимост за човечеството. Съвременните хора нямат понятие за вяра даже, а философската страна на понятието "Бог" никак не я разбират. Когато човек добие истината, ще получи равновесие.

http://www.beinsadouno.com/wiki/index.php/%D0%94%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%BE_%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%B5%D1%8F%D1%82_%D0%BD%D0%B5_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80_%D0%BD%D0%B5_%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5_%D0%B4%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5_%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%BD

Редактирано от slay
Линк към коментар
Share on other sites

И сега всеки може да ви каже, че някой човек е еретик, че не вярва в Бога, че е безбожник. Не, не е така. Между безбожниците аз съм намервал много повече вярващи, отколкото между вярващите. Не е във външното безбожие. Главата на човека показва дали той е набожен; ръката на човека показва дали той е набожен; лицето му също така показва набожността.

Казвам, набожността съдържа три неща в човека. Набожният човек трябва да има любовни отношения към всички живи същества. Той трябва да желае доброто на другите хора, както и на себе си. Това е изразено в лицето на човека. Лицето на човека изразява видимата страна на любовта. Главата на човека показва мъдростта, която е вложена в нея. Тя е капиталът, с който разполага. Това пък, което човешката воля може да извърши, то е вложено в неговите ръце. И онзи, който не разбира смисъла на своето лице, глава, ръце, той нищо не разбира от живота, който е вложен в него. Ти можеш да вярваш в каквото искаш, но тази вяра не е обоснована. Щом аз имам ръка, аз съм във връзка с живата природа; щом имам лице като възприемател, аз съм във връзка с живата природа и най-после, като имам мозък, с него съм във връзка с целия Космос. По този начин аз мога да направя всичко, каквото пожелая.

http://petardanov.com/index.php/topic/2503-1933-03-05-%d0%bc%d0%b8%d1%80-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d0%be%d0%b7%d0%b8-%d0%b4%d0%be%d0%bc/

Редактирано от slay
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...