Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За мисленето и решенията


B__

Recommended Posts

Форфакис, ти като гледам вече си се предал. Предал си се похитителя да взема решенията и да ти налага избор. Ти си се отказал от решение, иначе щеше да измислиш решение различно от налаганото ти, а щеше да си го измислил още преди похищението, ако нямаше настройката да не търсиш свои решения, а удобно готови........

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Правилните решения гарантират щастие. Независимо от неизвестните правилно решение може да се вземе. Е, човек не може да се научи да го прави за ден :)

Какво имаш предвид под да се научим да го правим?

Човек може да се научи да взема правилните решения. Толкова хора са показали, че е възможно.

P.S. Вземи прояви малко гъвкавост. Това иска гъвкавост, за да се разбере. Иначе казано, или допускаш, че някой друг може да е прав, или нямаш никакъв шанс да го разбереш. Няма повече какво да кажа по този въпрос!

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Форфакис, ти като гледам вече си се предал. Предал си се похитителя да взема решенията и да ти налага избор. Ти си се отказал от решение, иначе щеше да измислиш решение различно от налаганото ти, а щеше да си го измислил още преди похищението, ако нямаше настройката да не търсиш свои решения, а удобно готови........

Не измествай темата. Попитах те ясно. Какво ще е твоето правилно решение при тези обстоятелства и как точно то ще те направи щастлив. Абстрахираме се за момент, че ти управляваш света и всичко зависи от теб и само от теб, защото очевидно похитителите не могат същото, за да те затапят m021.gif

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, как разни хора са показали, че може да се взема правилно решение, като ние не знаем дали самите те се чувстват удовлетворени от него.

Примера с похищението е сложен и екстремен.

Нали умуваме върху мисъл-решение, нека пробваме с по-проста ситуация. Примерно Пешо обмисля дали да вземе заем, за да инвестира в нещо, което харесва като дейност. Имаме желанието му, имаме и практичния анализ, който той си прави. Съвети може да е потърсил или не, няма значение. Неговото решение няма общо с успехите и неуспехите на други хора. И ние знаем, че Пешо може да фалира, а може и да успее.

И понеже сме в тема езотерика, кажете прочели ли сте някъде или забелязали ли сте от личен опит какво ви насочва към взимането на решение извън практичните аргументи. Аз помислих и честно казано не съм запомнила предупредителни или насочващи събития.

Линк към коментар
Share on other sites

....Нали умуваме върху мисъл-решение, нека пробваме с по-проста ситуация. Примерно Пешо обмисля дали да вземе заем, за да инвестира в нещо, което харесва като дейност. Имаме желанието му, имаме и практичния анализ, който той си прави. Съвети може да е потърсил или не, няма значение. Неговото решение няма общо с успехите и неуспехите на други хора. И ние знаем, че Пешо може да фалира, а може и да успее.

И понеже сме в тема езотерика, кажете прочели ли сте някъде или забелязали ли сте от личен опит какво ви насочва към взимането на решение извън практичните аргументи. Аз помислих и честно казано не съм запомнила предупредителни или насочващи събития.

Много точно усещаш, че истинското решение е "извън практичните аргументи".

Нека поставим задачата така: замени Пещо с Х. Усещаш ли разлика? Някакъв абстрактен субект.

Така поставена задачата за някакъв въображаем Пешо Хикса носи единсвено практичните аргументи. Непрактичните, истинските аргументи са свързано с конкретния човек. Всяко решение си е конкретно за конкретен проблем на конкретен човек и не може да се вземе от друг. Ти решаваш за себе си, защото си уникална и тази уникалност единствно може да ти помогне да решаваш за себе си.

Ако искаш ми напиши на лични дата, час и място на раждане и ще ти отговоря с най-добрия за теб начин на вземане на решения.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересен казус, също като решение ли е да убия или не? Както и каква би била също така първородната мисъл, аз искам да убия.

Днес много ме интересува въпроса, тъй като в населеното място, където живея от 1 седмица избиват с отрова кучета и котки. Умряха над 15. Днес и моето куче щеше да умре. Не знам как успях да го спася. Още се чудя.

Линк към коментар
Share on other sites

Отклоняваме се от темата и то много, но ти какво направи.

Щото на мен това се е случвало и лично моята майка щяха да приспят от глупост, заради едно куче, което гледаме.

Но май всички сме глупаци, а?

Линк към коментар
Share on other sites

Решение ли е да се самоубия или не е?

В интерес на истината не е. Бягство е. Ама ти бягаш и по други начини :)

А ти престани да ми правиш анализи, вторачи се в някой друг, в тоя форум има хиляди други хора, не се занимавай с мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Отклоняваме се от темата и то много, но ти какво направи.

....

Сбърка темата, тук не се отклоняваме.

А ти пиша, защото пишеш в тема, която аз съм пуснал, колкото и абсурдни въпроси да задаваш. Хайде, съгласен, преставам да се обръщам директно към теб. Явно пак не си на кеф

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

За какво мислене и взимане на решения става на въпрос, та човек е просто една биологична програма, на която всички се изреждат :((( родители, учители, приятели, медии, знайни и незнайни, всички ни учат което е правилно и кое не, на тяхната истина, а тях са ги учили техните родители, учители.. и.т. пълна перверзия :(( за съжаление те не са прави и продукта в случая - ние сме това което сме. Целта е не да мислим, а да знаем, трудно се постига, но става!

П.П. Самоубийството е добро решение :)) но грешно :)) Ние живеем в свят на чудеса, само трябва да знаем на къде да гледаме :)))

Линк към коментар
Share on other sites

А как да разпознаем човек, който е склонен на убийство на животно или човек, което няма да консумира?

Аз се сещам за два начина - с методите, на които обучават криминални следователи, полицаи и т.н. или с 6то чувство.

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим, ти да не ме игнорна бре!? Включил ли си опцията да не ми виждаш мненията, защото такъв вид даваш, защото и това е бягство.

Vego е прав, че всеки на нещо ни учи и често без да се синхронизира с останалите. Моят пример имаше за цел да докаже, че правилно решение не винаги има. Правилно наричаме онова решение при което оптимално се доближаваме до някакъв желан резултат. Това е като да биеш дузпа. Целиш в ъгъла, за да намалиш шансовете на вратаря, но може топката да излезе в аут. БожидарЗим игнорира вратаря и смята, че му се полага гарантирано щастие като бие вляво да речем, защото така е решил, че е правилно. Интересно, че не допуска за вратаря, че може да е избрал същата посока, за да бъде щастлив...

Линк към коментар
Share on other sites

А как да разпознаем човек, който е склонен на убийство на животно или човек, което няма да консумира?

Някакъв безпринципен е. Мен ме е страх от хора без задръжки, без чувство за вина и афиширана арогантност. От тях може да очакваш всичко, защото нямат задръжки.

Линк към коментар
Share on other sites

vorfax май не ме разбра :)) ние по начало сме грешно програмирани - правим някои неща по определен начин и смятаме, че е правилно защото ни е набивано в главате безброй пъти, а ако е грешно, а то е на 100% - нямаме фундамент за решения ние не знаем къде сме? някъде на някаква топка която се движи на някъде визирам Земята - не знаем основни неща / не знаем ИСТИНАТА - от там на татък всичко е грешно/ каквото и решение да вземе човек то трябва да е в ХАРМОНИЯ със самия него, няма правилно и грешно, какво като някой смята че сме сбъркали важно е ние какво мислим.
Линк към коментар
Share on other sites

Решение ли е да се самоубия или не е?

Не е решение, стига си мислила и говорила такива неща. Всичко ще се оправи, не се притеснявай. Аз, а и много други те обичаме.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде стига, самоубийството решение ли е или не е.

Според Юнг е едно, според други не е.

Самия Сенека нарича самоубийството висша вобода, няма нищо лошо да разширим кръгозора си в други хоризонти, без тегобата на мама и тате.

Мерси :)

Човеците имат избори.

Линк към коментар
Share on other sites

Хайде стига, самоубийството решение ли е или не е.

Според Юнг е едно, според други не е.

Самия Сенека нарича самоубийството висша вобода, няма нищо лошо да разширим кръгозора си в други хоризонти, без тегобата на мама и тате.

Мерси :)

Човеците имат избори.

Вероятно темата е неприятна за много уши, но тя също опира до това - мисленето да се направи нещо и осъществяването му.

Дори и в този сайт е пълно с теми, в които разни депримирани хора съобщават някакви крайни състояния, в които прозират мисли за самоубийство, но в крайна сметка, се очаква решението да вземе някой друг.

Т.е. мисленето става някакъв процес на обмисляно дълготраене, а решението е поверено на психотерапевтичното мислене.

В крайна сметка, всичко е въпрос на това до каква степен един субект може да се справи с един обект - това е ситуационна игра. Често, вместо да се отстрани дадена пречка, е по-добре да се заобиколи, и обратно. Т.е. да се обмисли или да се финализира чрез окончателността на решението.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

" Аз трябва да взема решение" и " Аз трябва да направя избор" са две различни позиции и вкарват в различни посоки на мисълта. Те нямат почти нищо общо. При втората ситуация някой е взел решението, а изисканият е в ситуация на изнудване, избор, предпочитания.

В примера с избора - дали майката или бащата да бъде убит - по- горе - Изобщо не можем да говорим за ситуация в която може да се вземе решение. Той е аналогичен на примера, който дадох в предния си пост с въпроса " Кое е първо яйцето или кокошката" т.е. това е една чисто теоретична ситуация, в която мисленето изпада в интелектуална неспособност, ако не се включи конкретиката. Трябва да бъде уточнено в детайли положението и да се представят алтернативи. Иначе, някой е взел решение, че ще убие един от двама души, къде имаме тук право на решение от изискания . Няма. Тук дори за мислене не можем да говорим и стигаме до първия вариант на теоретичната мисъл - капитулация.

Относно самоубийството - имаме решение, когато ситуацията е - " Аз ще се самоубия"

Нямаме решение, когато ситуацията е - " Ще се самоубиеш ли или аз да те убия?"

Относно правилните решения - няма такива.

"Правилно и "неправилно" са относителни понятия, когато работим с такива понятия не може да има конкретика.

Това, че за мен е правилно да прекратя една връзка, която не ме удовлетворява , не означава, че е правилно за всички останали, но тъй като това е действие зависещо само и изцяло от мен то е мое решение и в този даден момент , в това мое състояние за мен, то е правилно. Всички останали могат да го тългуват както си искат.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо

Не помня дали го споменах. Една участничка в "Сделка или не" каза :"Като не мисля, играя по - добре." На за водещия Луканов (както е общоприетото схващане), повече мислене означава по - голям шанс за успех (та все подкукоросва играчите да умуват).

Линк към коментар
Share on other sites

Понеже по-горе става дума и за избори, то всеки избор е решение и всяко решение е избор.

Всички ние сме различни хора и всеки говори от своя опит.

На мен например, въпросът за мисленето и решенията не стои от позицията на правилно и неправилно, а на бавно и бързо.

Едно безкрайно обмисляне, вторачване в детайла действа по-скоро демотивиращо за каквото и да е последвало решение. Не мога да си представя, че ще седя в позата Мислителят на Роден и ще умувам. Животът обикновено не се мисли, а се живее; решенията са активни действия, в този контекст.

Линк към коментар
Share on other sites

Човек е неспособен да спре да мисли. Прави го дори когато спи. Човек е способен на съсредоточаване, абстрахиране от заобикалящата среда.

Преди много години помня една анкета. Тя показваше, че жените оглупяват когато са на плажа. За причина се изтъкваше, че са заети да мислят как изглеждат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

А какво означава думата “глава”?
Глава е онази по-висша сила, която управлява.
Това, което в момента имаме за глава, е било само органът, който е трябвало да служи за връзка с управляващата сила.
Понастоящем имаме имитация на глава.
Какво означава “разум”, раз-ум?
Първият ум. Добра отправност тук може да ни е будистката терминология, наричаща Ум онова, което християнството определя за Дух.
Та... не само сме без глави, ами и каналът ни е запушен безвъзвратно. И поради липса на друго “по-горно” в нас, сме нарекли него глава. Блатото.
Дано си върнем Главата, или поне тези от нас, които осезават нуждата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...