Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е то древен


Recommended Posts

Струва ми се основния риск за всяка вяра е това да не бъде сляпа. За мен вяра е всичко, което подложено на критика не изглежда пошло. От една страна вярата няма нужда от доказателства, от друга разсъжденията ни върху нея се подчиняват на някаква логика, най-малкото божествения промисъл.

И говорейки и разсъждавайки за това какво е света и какви сме ние, често срещам едно такова понятие "древен", като етикет тип "Долче и Габана", като гаранция за качество, така де - истинност. Да, но понякога ми звучи като Адибас. Гръмко и популярно, но непочиващо на оригинала.

Първо ще си копна два такива случая в които се сблъсках наскоро, че не обичам да се повтарям:

Е, модата е тъкмо към глобална гибел, раждането на Антихриста през 2000, Трета световна война и т.н. Не съм чул пророчество за нов сорт домати, поевтиняване на почивката в Албена или автогол на Световното по футбол. До сега света е свършил няколко пъти според разни пророци и милионите балъци с излишно време. Сега изникнал "прехода" към нещо по-такова и малко по-онакова. Празни приказки. Прехода никога не е спирал, както света не е спирал да се върти. Много неща ще се променят, едни ще се променят към хубаво, други към лошо. Ограничените виждат само едното и правят изводи за Апокалипсис или нови раси и прочие свободни съчинения. Тези, които виждат цялата картинка могат само да кажат "нищо ново под Слънцето". Всичко по вестниците и телевизиите напомня на филм, който вече сме гледали и знаем как свършва. Вълнения тип "ако" са, пак ще се повторя, за хора с много свободно време.

Изобщо изречение започващо с "Пророкуване на примитивен народ с посредствени познания, достигнал до 2-3 факта известни в днешно време от децата в детската градина..." нямам никакво намерение да довършвам. Древен не е синоним на мъдър, а на примитивен. Простеенето по древни открития на топлата вода, прехласването по изгубено могъщо познание и пророчества на народи, които не са могли да предскажат собственото си заличаване по банални причини като сушаво време, са храна за романтични натури със склонност към научната фантастика.

Ще си спестя по-ясните класификации, в случай, че тук има убедени хора, че индианци знаят съдбата му.

И изобщо, никой, пък бил то и примитивен туземец на който му се радваме, че е забелязал цикличното местене на Слънцето по небосвода, защото е нямал кабелна телевизия и независимо колко красиво маца по стените на гробищата си с боички, няма право да ми каже кога ще свърши моя свят.

10 несбъднати предсказания за Апокалипсиса

От тук може да се заключат няколко неща:

1. Според древните света трябваше да е свършил няколко пъти досега.

2. Освен описание на човешките мечти за летене, пътуване във времето, минаване през стени, телепортация, плуване без кислород, левитация, исполинска сила, четене на мисли и т.н. реално няма нито едно доказателство за тяхното наличие. В противен случай науката просто би го признала за факт, който да опише, изучи и обясни.

Невежество, цензура и идолопоклонничество:

Изобщо понятието древни е едно събирателно романтично нарицателно на мечтата по изгубеното съкровище. Сигурен съм, че ако едно такова древно изкопаемо ни се покаже насреща в своя неугледен, непотапян във вода от две години, нестриган цял живот и недохранен с репи вид, това би се преустановило. Да, обаче не можем да го видим. Виждаме само царски гробници и умни хора наети от владетелите си да овековечат величието и свръхсилите на своите господари. Не случайно примерно египетските фараони се самоназовават за богове. Нямали са нет форуми, където хората да кажат "Абе, бегай от тука бе, какви ги съчиняваш m011.gif", над 99,99% от населението не е можело нито да чете, нито да пише (просто защото е било ненужно) а и да можеше, само би си изпросило обезглавяване.

Тъй. Следваща точка в моето изложение е времевата преекспозиция:

Древните магове може и да са поназнайвали всякакви работи. Как се манипуларит тълпите, как се създават суеверия, как се правят евтини номера за плашене и подчиняване на народа. Ако се върнем в миналото и покажем едно огледалце, после ще видиш в бъдещето изковани в камък надписи, как исполин с размерите на планина е свалил Слънцето на земята.

Друг момент: Защо никой не се сеща, че и в миналото е съществувал жанра фантастика?

Друго: Защо никой не се сеща, че и в миналото е имало луди?

Друго: Защо по-старо е синоним на по-ценно? Не отразява ли това нашият материализъм? Антиките са по-редки и струват повече пари. Това им е единственото ценно. Нито те наяждат, нито те правят по-красив, нито по-умен, нищо. Просто струват повече пари.

Друго: Избирателното приемане на част от чужда философия, обслужваща интереса ни:

А ти какво очакваш да кажат във времената на неграмотност, страхопочитание към безброй божества и деспотизъм? Изобщо, много е интересно избирателното вадене на "изводи". От една страна ти си склонен да приемеш възгледите на ведите да речем, или поне тези, които си мислиш, че са имали, защото уверявам те, те са казали всевъзможни неща някъде и някога, включително обратното на това, което изтъкваш. От друга страна ти не подкрепяш по никакъв начин техните богове, обичаи и култура. Това е все едно да бъда мюсюлманин, но да празнувам Великден, защото някъде пише, че деня се празнува и да посрещам Нова Година на 23 януари, защото така пише, че китайците го правят.

Тук исках да дам примера за мюсюлманин, който яде свинско, защото в християнството не е грях, но не знаех датите на постите. Надявам се, че схванахте идеята.

Имаше още неща, но ги забравих, то малко ли са...

Това колко назад в миналото е даден източник показател ли е за верността и обективността му, според вас? Или връзката е обратнопропорционална m021.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Това колко назад в миналото е даден източник показател ли е за верността и обективността му, според вас? Или връзката е обратнопропорционална m021.gif

Една лъжа не може да остане незабелязана дълго време. Древното знание се смята за ценно, защото е преминало изпитанието на времето - стотици или даже хиляди години. Мъдрите думи казани от някого се помнят векове заради тяхната истинност. Ако някоя известна личност каже нещо, то може да бъде запомнено от съвременниците й и още няколко десетилетия след това поради известността на този, който я е изрекъл. Но ако в нея липсва мъдрост, то тя ще бъде забравена. Но това, което остава като мъдрост за поколенията, което остава във фолклора, дори в легендите няма как да е основано на лъжа. Та в този смисъл древността е показател за истинност. Но ако например археолози открият древен ръкопис то няма гаранция за това колко дълбока мъдрост ще съдържа. Папирусите или каменните плочи не гарантират верността на написаното върху тях. Но паметта на хората, помнещи дадени думи в течение на столетия са една солидна гаранция за истинност.

Линк към коментар
Share on other sites

Една мъдрост може да се провери и в днешно време и не подлежи на давност. Точно като теб смятам, че древен не е синоним на правдив. Харесвам примера за битките за които враждуващите страни си приписват едновременно своя победа.

Моята обратнопропорционална връзка всъщност се основава на това, че колкото по-далеч в древността се връщаме, толкова повече смисъла оставен за поколенията е по-неразбираем и погрешно тълкуван. Например, че Рим е основан от Ромул и Рем откърмени от вълчица (а това са явни символи), Аполон държи Земята в ръцете си, света е върху корубата на костенурка и т.н.

Темата всъщност е за "загубеното познание". Колко древните народи са можели да знаят и колко сега не можем да го знаем. Ценното знание не се губи, както и сам каза, че истината се предава с поколенията. Но дори да допуснем, че е изчезнало, трябва ли то да бъде свързано с неща, които сега не можем?

Привеждането на митология от древни източници в подкрепа на свръхестественото за мен е проява на лош вкус. Май го писах някъде - за всичко и през всяка епоха ще се намери някой, който да го твърди.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

„Вкамененият ирландски великан” - снимка на

британското списание Strand от декември 1895 г.,

препечатана в книгата на W. G. Wood-Martin „Следи

от древните вярвания на Ирландия”, където се

споменава за намерен вкаменен великан по време на

минни операции в областта Aнтрим, Ирландия.

Челюст със зъби на мегантроп (вляво) и съвременен

човек.

34nf5og.jpg

2dvmxxv.jpg

Библията Числа 13:32-33

32. И зле представяха пред израилтяните земята, която бяха съгледали, казвайки: Земята, която обходихме, за да я съгледаме, е земя, която изпояжда жителите си; и всичките люде, които видяхме в нея, са превисоки мъже.

33. Там видяхме исполините, Енаковите синове(синовете на Анунаките описано от шумерите - моя бележка), от исполинския род; и пред тях нам се виждаше, че сме като скакалци; такива се виждахме и на тях.

Имам още много такива материали, но нямам собствена телевизия - за сега... :)

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Една мъдрост може да се провери и в днешно време и не подлежи на давност. Точно като теб смятам, че древен не е синоним на правдив. Харесвам примера за битките за които враждуващите страни си приписват едновременно своя победа.

Моята обратнопропорционална връзка всъщност се основава на това, че колкото по-далеч в древността се връщаме, толкова повече смисъла оставен за поколенията е по-неразбираем и погрешно тълкуван. Например, че Рим е основан от Ромул и Рем откърмени от вълчица (а това са явни символи), Аполон държи Земята в ръцете си, света е върху корубата на костенурка и т.н.

Темата всъщност е за "загубеното познание". Колко древните народи са можели да знаят и колко сега не можем да го знаем. Ценното знание не се губи, както и сам каза, че истината се предава с поколенията. Но дори да допуснем, че е изчезнало, трябва ли то да бъде свързано с неща, които сега не можем?

Привеждането на митология от древни източници в подкрепа на свръхестественото за мен е проява на лош вкус. Май го писах някъде - за всичко и през всяка епоха ще се намери някой, който да го твърди.

Интересно мнение. Ще коментирам това, което съм удебелила. Ами не, не че трябва, но ... така се получава, без да искаме. Виж птиците, веднъж научили се да летят, ходенето им става все по-трудно, тромаво такова, някои дори хич не могат, ами подскачат, подхвъркват ... Още по-фрапираща е промяната при животните, които са излезли от водна среда и са развили способността да дишат въздух. Та и при хората неизбежно има такива неща. Ти например как си обясняваш някои неща, познати от древността, например за календари, планети и спътници, а са нямали телескопи, познанията на съвременната математика и физика и т.н.?

Линк към коментар
Share on other sites

„Вкамененият ирландски великан” - снимка на

британското списание Strand от декември 1895 г.,

препечатана в книгата на W. G. Wood-Martin „Следи

от древните вярвания на Ирландия”, където се

споменава за намерен вкаменен великан по време на

минни операции в областта Aнтрим, Ирландия.

Челюст със зъби на мегантроп (вляво) и съвременен

човек.

34nf5og.jpg

2dvmxxv.jpg

Библията Числа 13:32-33

32. И зле представяха пред израилтяните земята, която бяха съгледали, казвайки: Земята, която обходихме, за да я съгледаме, е земя, която изпояжда жителите си; и всичките люде, които видяхме в нея, са превисоки мъже.

33. Там видяхме исполините, Енаковите синове(синовете на Анунаките описано от шумерите - моя бележка), от исполинския род; и пред тях нам се виждаше, че сме като скакалци; такива се виждахме и на тях.

Имам още много такива материали, но нямам собствена телевизия - за сега... :)

ivail, защо ни занимаваш с глупостите си? Отдавна всеки, който е потърсил истината знае, че тези снимки са от един прекрасен сайт за Photoshop конкурси - http://www.worth1000.com

42054075_3.jpg

527568_414820178556439_725874545_n.jpg

14731453_fc4e_625x1000.jpg14731453_fc4e_625x1000.jpg

0220.jpg

http://superingener.livejournal.com/5836.html

http://www.worth1000.com/entries/18533/giants

http://www.worth1000.com/contests/2656/archaeological-anomalies-4

http://www.symbianize.com/showthread.php?t=90920

https://www.google.bg/search?q=Archaeological+Anomalies&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a#hl=bg&client=firefox-a&hs=4XQ&rls=org.mozilla:en-GB%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=Archaeological+Anomalies+1++Worth1000+Contests&oq=Archaeological+Anomalies+1++Worth1000+Contests&gs_l=serp.3...8948.9191.1.9495.2.2.0.0.0.0.188.306.0j2.2.0...0.0...1c.1.gfV-gIszCEk&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=dc669cc65d84dccb&bpcl=35466521&biw=1280&bih=826

Бих определил трудността за начинаещи и средно напреднали. Но пък резолюцията съвпада с целите които обслужва - боза.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж птиците, веднъж научили се да летят, ходенето им става все по-трудно, тромаво такова, някои дори хич не могат, ами подскачат, подхвъркват ... Още по-фрапираща е промяната при животните, които са излезли от водна среда и са развили способността да дишат въздух. Та и при хората неизбежно има такива неща.

Твоя пример е като апандисита при човека. Нещо, което не се ползва закърнява. Само едно подминаваш, ние говорим за нещо ценно, което уж изчезнало, та чак го забравило цялото човечество. Може да се заличи само онова, което е непотребно.

Ти например как си обясняваш някои неща, познати от древността, например за календари, планети и спътници, а са нямали телескопи, познанията на съвременната математика и физика и т.н.?

Древните календари са много прости и могат без проблем да се възпроизведат с наблюдение на два камъка и една звезда. При отсъствието на телевизия бих посветил години в зяпане на небето, а при отсъствието на знание - декади за астрология.

И все пак дай конкретни примери, защото примерно в нета има митове, като за най-точния календар в света, който бил български, та от ЮНЕСКО го били признали. Само дето от ЮНЕСКО не са чували за него...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз имам особено мнение за апандисита, но сега няма да те скандализирам с него ;)

По принцип нека приемем, че когато нещо не се използва, то закърнява, деградира. Работата е там, че понякога условията се променят и нещо вече не е толкова ценно; а след време (дълго време) пак излиза на дневен ред. А понякога се случват и непредвидени неща - в смисъл нещо ценно се загубва (тук имам предвид вече само знание), без да искаме - например внезапен инцидент или катаклизъм и ... знаещите изчезват.

Линк към коментар
Share on other sites

Скандализирай ме, аз следях форум Езотерика в друг форум и съм чел всичко, дето се вика. Иначе в принципите на езотерика е залегнала някаква конспирация на крито знание, което мен ме изпраща в първите 5 години от съществуването ми.

Да допуснем, че си права. Примерно само ограничен брой хора са умеели нещо, примерно да строят летящи машини или да преместват големи каменни блокове. Но са загинали. И всичко това преди хиляди години. Всъщност пример за това е писмеността в Египет. Но ето, дори тя беше разгадана, но това не е променило ничий живот, нали? Въпросът е има ли начин това да не може да бъде преоткрито и възпроизведено в наши дни?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...