Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Движението и различните видове спорт


Иво

Recommended Posts

Eхооо - докато мъдрите се намъдруват, спортуващите се наспортуват... Хайде малко за гимнастиката да початим де ... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Пилатес e комплексен метод за добра физическа кондиция

Това е програма, която ви завладява, която ви оставя освежени и ви изпълва с чувство на физическо и психическо удовлетворение. Програмата Пилатес дава именно това, дори и повече.

Разработена през ’20-те години на 20в. от американеца с немски произход Йозеф Пилатес, системата, носеща неговото име, се състои от упражнения , които са съсредоточени в развитието на гъвкавостта и силата на цялото тяло, без натрупване на телесна маса. Не е изненада, че първите, които са започнали да тренират по тази система, са танцьори, като Марта Греъм, основателка на греъм-стила в балета.

Системата Пилатес не е просто серия от упражнения. Това е последователност от движения, ангажиращи и тялото и ума, които се изпълняват на специални уреди и се водят от добре подготвен инструктор.

Методът Пилатес се практикува с помощта на няколко уреда, като главният от тях се казва “ Реформър”. Той се състои от дървена рамка, с големината на легло, с подвижна платформа, с пружини и др.

При метода Пилатес се използват повече пружини, защото при пружините силата на противодействие се контролира. Многофункционалността на уреда позволява правенето на редица упражнения.

Тези упражнения са сравнително трудни за изпълнение, но меки: без резки движения, те не трябва да причиняват болка, нито да натоварват само една мускулна група. Напротив- една пълна програма упражнения засяга всички мускули, понякога в необичайни комбинации.

Най-често се набляга на упражненията за долната част на тялото- коремните мускули или мускулите на дупето. Тъй като тези упражнения изискват пълна концентрация, те позволяват да разберете по-добре функцията на мускулите и как да ги контролирате. При системата Пилатес се използват и по-малки предмети като топки, пружини и ластици. Те се използват така, че да нарушат равновесието и да накарат мускулите, които отговарят за стабилизиране на тялото, да се съкратят.

Любопитното при тази система е, че тя не е регистрирана като марка, а означава, както карате или йога - “определен вид физическа активност” . Това означава, че няма контролен орган, който да издава удостоверенията на инструкторите, така че бъдете внимателни.

:v::)

Ето и малко инфо къде може да се играе http://pilatess.hit.bg/about.htm

и още малко инфо по темата http://www.nonblond.com/mambo/index.php?op...id=33&Itemid=30

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

От няколко месеца практикувам една серия упражнения на Пилатес,която си изтеглих от Интернет чрез програмата EMule.Серията включва упражнения без никакви уреди,времетраенето е 20 минути и определено мога да кажа,че е страхотно тонизираща!Наскоро прочетох 2-те книги за упражненията "петимата тибетци' и намирам много общи елементи между тях и Пилатес.Сега започнах да правя първо "петимата тибетци"и после 20-минутния комплекс на Пилатес.Чувствам се добре,но една приятелка ме посъветва да не правя двата комплекса един след друг,а аз се страхувам,4е ако оставя единия за по-късно,ще го пропусна. :3d_130: Някой може ли да ми даде компетентен съвет???

Линк към коментар
Share on other sites

Какво наистина е "Пилатес"? Нямам си идея...

А някой знае ли какво е "Пауър Йога" също?

Напоследък се занимавам само с умствена дейност и ми липсва движение. Преди години се занимавах с по-груби спортове, но те ми подхождаха тогава... Сега ми допадат по-нежните неща! Понякога правя малко лицеви опори и коремни преси, малко йога гимнастика с дишане. Горе долу ми стига. Пред нас, точно пред блока, в който живея, има зала за фитнес, аеробика, тае бо, йога, салса, бели данс, винг чунг и какво ли още не. Блока е на 30 метра и всек иден ги гледам. Радвам им се. Чувствам ги от разстояние. Харесва ми вдъхновението им. Фитнесът е долу и от другата страна на блока и не се вижда. Залата, която е заета от сутрин до вечер обаче, е постоянно пред очите ми. И постоянно има занимаващи се.

Обаче ми стига вдъхновението, което получавам от тях, за да си направя малко упражнения сам. Твърде ангажиращо е да ходиш специално, да отделяш време, че и да плащаш за това. Поне да ти даваха диплома за инструктор ... Бих се хванал сериозно само с нещо, което е много комплексно - и физически, и духовно и преподавано от добър инструктор. Такова е може би тай чи или дриг чи гун, или силова йога, която обгрижва и тялото, и духа. Ами - бая си аз ... Хайде да каже някой какво е пилатес и пауър йога? Занимавал лисе е някой с тях?

Едва ли ще се хвана, но ми е интересно... :whistling:

Здравей :), за Пилатес и "Пауър Йога" не съм чувала, но съм ходила на този курс http://dar-center.dir.bg/courses.htm#sajondgi

и горещо ти го препоръчвам, там има и упражнения и всичко :). :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

За съжаление, никъде не открих тема за спорта и изобщо за физическата култура на съвременния българин. Покрай езотеричните грижи за душата, забравяме и също така важните грижи за тялото.

На фона на прогресивно затлъстяващата ни нация, темата за спорта е наложителна и актуална.

Аз ходя на фитнес и се чувствам прекрасно - и физически, и психически; всеки от нас трябва да намира време за спортуване.

Та, доколко физическата ви активност е на ниво, спортувате ли и кои са любимите ви спортове?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм на друго мнение Мона,общо взето в всички мнения се разминаваме,забелязвам че все повече хора започват да спортуват дори и на възраст които са,което е много добре защото инак човек се занимарява,а всеки може да отдели половин един час на ден за физиката си.Но спорта си е цяла наука,хубаво е да бъдем компетентни и в тази област.Лично аз ходя на фитнес,и се чувствам много добре,3 пъти седмично като гледам да не пропусна някоя тренировка защото така човек си калява и волята,дори времето да е лошо пак отивам.Природата обича постоянството и разнообразието.

Линк към коментар
Share on other sites

Да уточня, че това не е лично мое мнение, а на СЗО (Световна здравна организация). Въпреки разрастването на фитнес-залите и спа-центровете, нацията прогресивно затлъстява и то не защото се храни предимно с полу-готови храни, а защото не спортува. Колко деца в България активно спортуват? В това е въпросът. Това, че ти, аз или други ходим на фитнес не е социологическа извадка, а по-скоро изключение. Много жени през последните години са започнали да спортуват във фитнес залите и то с доста натоварени кардиопрограми, но това е друга тема. И именно в нарасналия брой на дамите, активно занимаващи се с фитнес, е разликата.

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да спортувам активно, но смятам, че да се грижим за здравето си, респективно тялото, можем и без да влизаме в спортната зала. Достатъчно е всеки ден да отделяме време и да ходим пеша. 5-6 километра е идеално. Ако е лято и има полянка по която да стъпваме боси - ами какво по-хубаво от това? Поне при мен резултатът е поразителен - зареждам се с енергия.

Мона насочи темата и към децата. Мисля, че днес за децата е доста трудно да спортуват активно. Напоследък образователната система така се промени, че нещо не стига и времето. Малко са училищата, които имат нормален физкултурен салон или луксъа работещ плувен басейн. Докато децата ми плуваха редовно, дори и в най-големият студ не се разболяваха - факт. Едното ми дете спортува вече 6 години активно и мога да споделя как стоят нещата в това отношение. Ако не тренираш спорт, предлаган в местното училище, а някъде другаде, е доста трудно. Вярно е, че повечето такси са символични - за бейзбола е 8 лв. на месец. Но тъй като местата за игра са малко, за да може да се ходи на всички тренировки + мачове + състезания - ами сумите нарастват и то доста. Специално при нас ефектът за детето е определно положителен. Има прекрасен треньор, който, когато бяха на по 7 години ги накара да заговорят за 'отговорност към отбора...., ангажименти..., разчитат на мен...., постоянство...' Доста важни качества и понятия. Мисля, че голяма част от хората, които работят в това направление, го правят с много желание и отговорност. И това е много важно. Децата са по-спокойни. Другото което искам да споделя е, че някак си неусетно изчезнаха детските площадки, масите за игра на тенис. За алеи за каране на колело можем само да мечтаем. А болшинството деца имат колелета. Сега за по-големите няма места за спорт, а те са в период на 'стадно' чувства - движат се на групички. Добре, че даскалото е наблизо и там играят тенис или баскет до късно. А и нали има охрана - по-спокойно е.

Трудна тема.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Аз съм почитател на екстремни спортове като бридж и табла, които си позволявам да п рактикувам за здравето на няколко приятески взаимоотношения през неопределен период от време..
Линк към коментар
Share on other sites

Темата е отворена за всички, не само за децата приоритетно. Движението е живот и всичко, което не се използва в човешкия организъм, се амортизира - неоспорим факт. Всеки от нас, за да бъде пълноценен активно човек, трябва да се движи - дали ще се разхожда или ще спортува по-усилено, е въпрос на предпочитание и способност за натоварване.

Всяко начало е трудно, но и в това е чара на всяко едно начало.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е едната страна на нещата; другата е, че колкото човек е по-здрав, толкова по-активно може да му е полезно да спортува - но и обратното е също вярно. Много хора са твърде зле и големите натоварвания могат да имат обратен на очаквания ефект. Много по-добре е в тоя случай да се правят леки, хармонизиращи, лечебни физически усилия - начална йога, уводна китайска гимнастика и самомасажи, паневритмия, каланетика, леко плуване, краткотрайни разходки сред природата и т.н. - отколкото човек да се юрка към постижения в традиционните спортове или фитнес залите.

Освен това, макар и да има хора едновременно успяващи в спорта, интелектуалните занимания и семейния живот, в още повече случаи те нямат необходимия енергиен заряд. Еднозначният извод от новите изследвания на неврохормоните е, че те конкурентно се преразпределят или за натрупване на мускулна маса, или за емоции, или за интелектуални постижения. Най-енергизираните евентуално смогват навсякъде, средните - най-много в две, а слабосилните са принудени, ако не искат да се сгромолясат съвсем - да възприемат едно приоритетно направление, като опитват само по малко от другите...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: движа се + спортувам от както се помня + активен турист + ориентировач / бегач + велосипедист + скиор + хандбалист/ вратар + плувец :thumbsup: баскетбол + волейбол + тенис на маса + шах + табла ги играя със залози :sleeping: щото съм от печелившите + тръпката си заслужава + имаше добра тема за спорта + може модераторите да я извадят :thumbsup:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

За мен не само спорта, а движението по принцип е живот-независимо дали ще съм на разходка в парка, дали ще съм на колелото, пак в парка,дали ще плувам, или ще въртя обръч,или ще танцувам

Забелязала съм,че спра ли да се движа, спра ли да спортувам,спира движението и вътре в мен...и обратно имам ли желание да се движа чисто физически, имам желание и за движение по вертикала...и от тази гледна точка за мен спорта не е здраве само за физическото тяло, но да не се отклонявам от темата все пак (която е спортът-здраве за тялото)

Линк към коментар
Share on other sites

Мона благодаря за хубавата тема! За мен е много важна грижата за здравето. С фитнес съм се занимавал преди 15 години не особено настойчиво обаче и без особен видим резултат...то какво ли да стане като не съм приемал протеини чрез месо. Когато бях на около 18-20 години често играех баскетбол, футбол и тенис на маса по кварталните площадки и тенис маси. След това осъзнах, че най-много ми допадат упражненията от йога-асаните. Меки, но разнообразни асани, които натоварват всички стави и части на тялото. Долу горе от 7 години насам ги правя ежедневно за по половин час. За мен това е достатъчно за добро поддържане на тялото. Аз съм по-скоро слаб (няма опасност от напълняване :rolleyes: ). При сравнително висок ръст 180 см. си поддържам 62 кг.

Виждам, че повечето хора като прехвърлят тридесетте се оптускат тотално и напълняват. Аз няма да го допусна. :) На повечето хора, затрупани в проблемното си ежедневие не им е изобщо до спорт...

Линк към коментар
Share on other sites

Може би трябваше да допълня, че спортът е здраве за тялото и за духа; така темата е по-пълноценна и на място.

Още повече, че виждам как вие имате какво да разкажете от личната си практика и съм сигурна, че на много от участващите, вашите умения ще са полезни.

Линк към коментар
Share on other sites

Йога :feel happy: Напоследък съм занемарила редовните си занимания и трябва да преосмисля наново несериозното си отношение.

Иначе препоръчвам на всички. Има изключително много положителни ефекти. Цяла тема може да се развие.

За деца си мисля, че е по-подходящо да се занимават с бойни изкуства. Не мисля, че философията на йога е подходяща за малко дете. В крайна сметка всеки трябва да си избира собствената философия в живота,а не тя да бъде наложена докато са малки, та затова си мисля, че бойните изкуства са по-подходящи. Освен, че развиват определени качества, развива се и тялото. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

За деца си мисля, че е по-подходящо да се занимават с бойни изкуства. Не мисля, че философията на йога е подходяща за малко дете. В крайна сметка всеки трябва да си избира собствената философия в живота,а не тя да бъде наложена докато са малки, та затова си мисля, че бойните изкуства са по-подходящи. Освен, че развиват определени качества, развива се и тялото. :thumbsup:

Не мисля, че бойните изкуства са по-подходящи за децата. Как паневритмията се преподава на деца без да се прилага към нея някаква философия? По същия начин децата могат да правят йога без да се прилага към това философия. В бойните изкуства също има философия...

Линк към коментар
Share on other sites

Виждам, че темата е допълнена. Благодаря на модераторите.

Надявам се, в темата да се включат повече млади хора.

Преди малко получих една статистика на МЗ, според която, всеки пети българин е с нандормено тегло. Това е доста "черна" новина.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен думата спорт е натоварена с малко негативно звучене. Аз предпочитам "физическа активност", което включва и гореспоменатите от някои участници неща - разходки, паневритмия, самомасаж, туризъм ... В спорта не ми харесва ориентацията към постижения - в смисъл към все по-високи резултати и/или към победа над "противника". Тръпка, както казва Благост, има, обаче аз не се чувствам особено добре след преживяването на такава тръпка - известно време след това се чувствам превъзбудена и разбалансирана.

Фитнесзалите са вариант, при условие, че не си поставяме прекалено висока летва, но лично на мен не ми харесват - винаги, когато е възможно излизам на открито и предпочитам без или с минимум уреди...

Що се отнася до децата, спортът е нож с две остриета - от една страна способства за изграждане на такива качества като издръжливост, постоянство, дисциплина, от друга (в нашето и без друго ориентирано към достижения време) ги стимулира още повече да гонят никому ненужни резултати и победи над "противника", дори с риск за чисто физическото си здраве. И за съжаление в нашия град почти всички спортни школи приемат и обръщат внимание само на тези деца, които ще носят успехи от състезания. В момента и двете ми дъщери след няколко проби/грешки в други спортове, които дори повече им допадаха, ходят на тенис. Треньорът им има чудесен подход към децата - всички отклонения в дисциплината, техниката, разиграването ... той коригира с шеги и търпение. При разговори с него, установих, че той се гордее колкото с успехите и медалите от състезания, толкова и с подобряване на физическото състояние на деца с наднормено тегло, дефекти в походката, нарушена координация и др.п.

Бойните спортове наистина развиват чудесно физическото тяло, но без философията към тях, са си направо вредни, според мен.

Много е интересно това, което е написал Добромир! Благодаря за информацията!

...

Освен това, макар и да има хора едновременно успяващи в спорта, интелектуалните занимания и семейния живот, в още повече случаи те нямат необходимия енергиен заряд. Еднозначният извод от новите изследвания на неврохормоните е, че те конкурентно се преразпределят или за натрупване на мускулна маса, или за емоции, или за интелектуални постижения. Най-енергизираните евентуално смогват навсякъде, средните - най-много в две, а слабосилните са принудени, ако не искат да се сгромолясат съвсем - да възприемат едно приоритетно направление, като опитват само по малко от другите...

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, разглеждах бойните изкуства като по-подходящи за деца от гледна точка на това, че първо не е нужно да се влага философия, за да имат положителен резултат върху тялото. Натоварват се различни групи мускули като при това се изграждат качества като концентрация, спокойствие и много други важни според мен качества за всеки човек. Второ не мисля, че йогата би била толкова подходяща за едно дете, при условие че там има повече разтягане и позите са статични. Натоварването е различно, а едно дете има нужда от активни действия. Нека не забравяме колко са дейни децата и как немогат да се задържат на едно място за дълго време.

Защо мислиш, че бойните изкуства не са подходящи? Искам да уточня, че говоря за бойни изкуства преподавани качествено, а не просто място където се учат децата да се ритат, удрят и бият. Не, това не е бойно изкуство според моите представи.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо мислиш, че йога не създава условия за концентрация и спокойствие? Всички знаем, че в това й е силата. В йога също не е необходимо да се влага философия, за да имат упражненията положителен ефект... За едни и същи неща мериш с различен аршин. В бойнте изкуства има контакт и се създава малко или много усещане за борба и съперничество. В йога си сам със себе си, там развиваш мир към себе си и към околния свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Истински добрия боец в бойните изкуства е този, който е успял да победи, превъзмогне себе си, като негативи и недостатъци. Бойните изкуства произлизат от Йога.

Ци-гун е началото на Шао-Лин и легендарния Бодитдхарма, който докато се биел с войската на императора ги лекувал.

Вече има и демонстрации по Ци-гун, в който от рзтояние се влияе върху противника.

Ци-гун

Тиен-Сюъ (Дим-Мак) - изкуството за поразяване на виталните точки

Началото на бойните изкуства е себепознание и вътрешна трансформация, което съвпада с Йога. Двете неща са едно и също нещо. После и двете са изкривени от недоброжелатели - едното повече, другото по-малко. И с двете днес се злоупотребява.

Личният ми опит със спорта е горчив. Бъдете умерени във всичко. Наблюдавайте се и не се изхвърляйте в спортуването.

Бъдете здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, защо да меря с различен аршин? Както казах бойните изкуства дават повече според мен на децата, просто защото са по-подходящи като движения. Изискват динамика и с риск да се повторя ще кажа пак, че децата имат нужда от динамични движения, докато се научат да култивират в себе си спокойствие и други важни качества. Хайде накарай едно дете да прави йога и да седи спокойно. Имах опит. Е мога да ти кажа, че децата обичат да шават. Това е! А както niki0912 обясни, излиза че и бойните изкуства и йога имат общ произход. Ако искаш да нищим въпроса за бойните изкуства и йога в случая при децата, започни друга тема, която да е подходяща за дискусия.

А и държа да отбележа, че в първия си пост още започнах с йога, защото именно това практикувам. Мисял да спра дотук, за да не разводнявам темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ти говориш, че бойните изкуства могат да се преподават на деца без никакви философия. Йога също може без философия, и това исках да ти обясня, но ти го изключваш. Това имах предвид различен аршин, но както и да е.

Линк към коментар
Share on other sites

:yinyang: То дори упражненията в даоската система и йога не са толкова различни, ако се имат предвид цялостните системи в оригиналния им вид. Различни са само по-известните от тях. Но не винаги най-популярното е най-ценно, то обикновено, особено в днешно време, е просто най-зрелищното. От толкова време се интересувам от тия системи, но една преди 2-3 г. научих за някои автентчни статични даоски техники - упражнения и самомасажи, които са много по-ценни за начинаещите, вкл. децата и болните, отколкото типичните техники на бойните изкуства, които явно са изплували поради тяхното филмиране. От друга страна, съществува и динамична йога - вийаяма - която има много общо с подготвителните упражнения към бойните изкуства и с паневритмията. Но тя не е толкова атрактивна, друго си е да се сгънеш на ер-голям... Все пак аз се чувствам задължен да защитавам най-напред медицинската гледна точка, а в случая тя е: почти всички могат да извлекат значителна полза по безопасен начин само от тези "елементарни" движения, пози, осъзнато дишане и релаксаации; само дребни проценти от нас са достигнали до там, че да продължат с нещо повече. Ако въпреки това продължат, те ще строят върху полунесъградени основи, а това в перспектива рядко се оказва добра идея! :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...