Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хапвате ли... маргарин?


Guest Емил от Льонеберя

  

18 гласа

  1. 1. Консумирате ли маргарин?

    • да
      6
    • не
      10
    • много рядко
      2
  2. 2. Консумирате ли продукти, които съдържат хидрогенирани масла?

    • Не
      8
    • Да
      1
    • Не съм се интересувал дали консумирам подобни продукти
      5
    • Не съм чувал да съществуват подобни продукти
      1
    • Хапвам по малко, случва се
      3


Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Млякото се отсметанява до 0.1% мазнини и след пастьоризация се стандартизира - до 2.2 % или 3.6 %.

Имаш две цистерни с мляко, получаваш две кофи сметана. Решаваш да пуснеш млякото с масленост 2.2% и смяташ, че една кофа сметана ти стига за двете цистерни. Едното мляко получава мазнини, които не са негови. Не е задължително това да се случва, но не е и задължително всяка партида мляко да бъде омаслявана със сметана, която е получена от нея.

Има едни уреди, наречени бутирометри, те мерят процентите на мазнини в млечните изделия.

Мазнината като се нагрее, се получава бета-окисление. Това се случва най-вече при пържене. Една мастна киселина се окислява при втори въглероден атом, след това този двувъглероден остатък се отцепва, получава се канцерогенно кетоново тяло и веригата продължава да се окислява... скапват се вкусовите качества, намалява се трайността и прочие.

По принцип пастьоризирането е бърз процес - не е както го правят хората в домашни условия - в тенджера и да му баят. Има различни пастьоризации по своята продължителност, но колкото е по-висока температурата, толкова времето за обработка е съкратено. И толкова това мляко е ... консерва. Пример за консерви е млякото по UHT технология - млякото го нагряват за секунди до температура над 123 градуса и всички бактерии умират. Но се променя силно и структурата на млечния белтък. А за млечния белтък има вече писано в темата за млякото.

Ми котка съм, нормално е да съм мини-специалист по мляко и млечни продукти /4 кг с панделката, 3.800 кг без панделката, очилата не ги свалям, че не виждам цифричките на кантара/.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 26
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Емил от Льонеберя

А пък сухото мляко се получава по много смешен начин - или си купувате крава от сух район, която директно дава сухо мляко, или си купувате вентилатор, голям колкото вас, взимате един маркуч, помпа и пулверизатор. Слагате едни нагреватели на вентилатора, че да духа горещ възхух и насочвате пулверизатора към него. По маркуча ще идва прясното мляко. При правилна експлоатация образувалите се фини млечни капки в резултат от въздушната струя остават на едно място, горещият въздух ги изсушава, тяхната маса намалява и те падат в съд, поставен пред вентилатора.

Това е технологията. Супер готино звучи.

Едно време един приятел ми викаше, че слагали консерванти на сухото мляко, щото иначе нямало как да не се развали.

Обаче възниква въпрос в моето съзнание - при липса на вода коя е тая бактерия, която би се заселила да живее в сухото мляко?

Затова по стандарт е недопустимо да има буци в сухото мляко, понеже това означава, че има опасност от овлажняване.

Досега само на едно място съм виждал как се правят млечни изделия от разни бидончета с маркучи от тях и разни чувалчета с бели прахчета...

В същото предприятие ни обясниха как много държат на качеството и като ги попитахме за качеството при производство на плодови кисели млека и на какви стандарти се опират, ни отговориха, че ... стандартите им били за цвят, не за вкус!? И ни извадиха едни каталози с бои... : )))

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...