Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зависимост към ривотрил


Recommended Posts

Здравейте,

Повече от 2 години пия Ривотрил. Близо една година го пиех 2х0,25 мг. заедно с антидепресанти. Но вече повече от година го пия 3х1 мг. без нищо друго. Преди 4-5 месеца се опитах да го спра с постепенно намаляване на дозата по лекарско предписание разбира се. Трябваше за около 1 месец да съм го спрял напълно, но като мина това време и останах без него не можах да издържа повече от седмица и пак започнах да го пия. Имам ли някакъв шанс да го спра след този дълъг период на приемане.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте , и аз имам подобен проблем ... от около 7 месеца пия ривотрил ....

Ппървоначално ми помогна и се стабилизирах много бързо .. лошото е че в момента който го спра и всичко се обърква ... започват отново паник атаки , главоболие , обърканост , дезориентация , вцепененост .... депресия ....

при физическа активност (например тичане) започват да ме стягат гърдите , да се задушавам , силно сърцебиене , болки в задната част на главата ... световъртеж ... чувството е доста неприятно .. случвало ми се е при по големи баири да ме задминават възрастни хора с бастуни .. а аз съм на 29 г !!!

от около месец започнах да се занимавам с Рейки .. и това е единственото нещо към момента което ме кара да се чувствам по добре ... успях да го намаля до 1 четвъртинка на ден ... и да съм долу горе нормален .. но все пак не мога да го спра ...

моля някой който е минал по този път да даде съвет как се е справил ...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Поне няколко пъти съм пояснявал защо спирането на лекарствата, в случая транквилизатори, е много, много трудно.

Ще поясня пак. Нашите мисли, определят как се чувстваме. По- точно нашата преценка за събитията и света, в който живеем. Когато мислите / преценката е положителна/ са хубави ние се чувстваме добре, изпитваме спокойствие , радост и щастие.Обратното е когато мислим негативно и преценяваме света, в който живеем като нещо лошо и заплашващо ни. За да с е спасим от неприятните и измъчващи ни усещания имаме два варианта

-да мислим по -оптимистично

-да блокираме усещанията в тялото, използвайки различни вещества като алкохол, опиати , психотропни вещества, като някои като ривотрила, за който питате, са вид опиати.

Да се научи човек да мисли по-оптимистично е трудно и обикновено се използва помощта на специално обучено лице, например психотерапевт. За това повечето хора избират вашия вариант, да блокират рецепторите си с лекарства и намалят тревожността си. В това няма нищо лошо, стига в този период те да променят мисленето си. Вие обаче не сте го направил и сега, когато спирате лекарството старото ви непроменено мислене генерира същата онази тревожност, от която сте се спасявали преди година.

За да ме разберете ще го опиша по друг начин.Представете си, че имате кола с автоматична скоростна кутия.Тя има само два педала-газ и спирачка.Нека газта е аналог на вашето тревожно мислене, а спирачката на лекарствата. В началото вие започвате неусетно да подавате все повече газ, мислейки все по –песимистично и тревожно. В един момент това започва да ви плаши и търсите съвет от специалист. Той ви казва, да натиснете спирачка за да спре колата, респективно да пиете лекарства. На пръв поглед съветът е много правилен и резултатът е невероятен-колата е спряла, респективно вие нямате никакви неприятни усещания.Вие сте щастлив мислейки , че проблема е решен. Изчаквате малко-в случая година-две и започвате да отпускате спирачката, само че с учудване виждате как колата, вместо да седи на едно място, започва постепенно по-бавно а после все по бързо да се движи.Тогава отново натискате спирачката, респективно започвате лекарства отново и тя пак спира.Чудите се какво става и решавате да питате тук. Въпросът вие, как да махнете крака си от спирачката без колата да потегли, респективно да спрете лекарствата и се чувствате добре. И аз ви давам възможно най-простият отговор, който би трябвало да ви е дал колегата преди мен- спрете да натискате газта, променете мисленето си , така няма да имате нужда от спирачката/ривотрила/.

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съм съгласен с мнението на д-р Тодор Първанов !!

В началото на годината бях напълно неспособен да ходя на работа .. да излизам и да се срещам с хора ... дори сам със себе си в къщи ми беше трудно да седя .. чуствах се ужасно .. само лоши мисли ми се въртяха в главата депресии .. нервно разтрийство ... не можех да спя ..бях объркан ..старх и паника бяха ме обзели постоянно , всичко ме стряскаше и плашеше ... световъртеж .. всичко беше един голям кошмар ... не знаех какво се случва , защо се случва и как мога да си помогна ... мислех че се побърквам ... след като зпочнах приема на ривотрил .. действието му беше чудотворно ... за около седмица се стабилизирах .. а след още няколко дена вече се чуствах почти нормално .. запонах да ходя на работа отново да се срещам с хора ... върнах се към живота ... всичко беше прекрасно до момента в който си повярвах прекалено много , помислих че всичко е свършило .. прекратих приема на ривотрил ... за мое огромно съжаление точно по същото време се раболях много тежко и това мисля че утежни ситуацията доста ... върнах се в изходна позиция ... 1 месец бях болен затворен в къщи и всичко това което изброих по горе се стовари върху мен с пълна сила ... естествено веднага започнах пак приема на ривотрил ... и така от тогава минаха няколко месеца и сега съм по добре , дори се опитвам да спортувам , да тичам ... но умерено защото в момента в който се натоваря повечко .. отново усешам задух в гърдите и гърлото .. дори понякога започам да кашлям , сърцебиене , стягане и болка във врата и задната част на главата ... световъртеж ... и така ... добрата новина е че вече пия само по 1 четвъртинка от 0.5мг .. което мисля че е нищожно количество ... но пробвах 1 ден не си взех дозичката .. и на следващия ... хммм не се чувствах никак приятно ... мисля постепенно да почна да пропускам .. пъво по 1 прием на седмица .. после по 2 ... и така ... бавно и полека ....

има някой дни в които се чувстван нормално .. някой дни ми се връщат тревожните състояния .. нервност .. напрежение ...страх ... без никаква причина ...

От около 2 месеца започнах да ходя на медитации , да се занимавам с рейки .. ходих и на холотропно дишане ( доста агресивен метод ) и да се срещам с нови интересни и позитивно заредени хора ... гледам филми на тема позитивното мислене .. за духовното израстване .. старая се да прилагам тези неща в ежедневието си ... да мисля позитивно ... да съм благодарен за всичко .. дори и за лошите неща коит ни се случват .. и резултатите са на лице ... наистина се чувствам доста по добре .. и постепенно всичко започва да си идва на мястото ...

Надявам се да съм намерил пътя ... и постепенно всички тези неприятни състояния да останат само като един лош спомен ... ще направя всичко възможно в най скоро време да премахна и ривотрила ..

Моля още някой ако може да даде ценен съвет или идея какво още освен начина на мислене можем да променим и да направим .. за да си помогнем .. да излезнем от лапите на тези неприятни състояния и зависимости ...

и каква е методиката на спиране на такива лекарства - изведнъж или постепенно намаляване на приема ...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Повече от 2 години пия Ривотрил. Близо една година го пиех 2х0,25 мг. заедно с антидепресанти. Но вече повече от година го пия 3х1 мг. без нищо друго. Преди 4-5 месеца се опитах да го спра с постепенно намаляване на дозата по лекарско предписание разбира се. Трябваше за около 1 месец да съм го спрял напълно, но като мина това време и останах без него не можах да издържа повече от седмица и пак започнах да го пия. Имам ли някакъв шанс да го спра след този дълъг период на приемане.

Е, сега, защо "някакъв шанс"? Ами те хора приемали години наред наркотици и също успяват да преодолеят зависимостта си, та вие ли?!

За мен 1 месец срок за намаляване и отказване е доста смело и нереалистично лекарско предписание. Според мен логичното е, колкото повече време сте го пили, да приемете, че ще бъде бавно и трудно спирането. Защо не си направите една по-постепенна схема, примерно 1 месец по 2,5 мг, 1 месец по 2 мг, 1 месец по 1,5 и т.н., като не знам как сте ги пили, но сигурно сутрин, обед, вечер, тогава намалявайте винаги обедния прием - т.е 1 сутрин, половин обед, 1 вечер, това ще доведе до по-равномерна денонощна доза. Наблюдавайте се същевременно, добре е да имате минимален дискомфорт при отнемането на дозата, ако дискомфортът е голям, следва да се върнете на старата доза за още известно време. А за да се случи нормално това спиране на дозата, особено важно е да промените мисленето, начина на живот, което всеки път се казва от психотерапевтите тук. Вижте какво е предприел Mnemic. Правете и вие такива неща или други, каквито ви харесват - примерно йога, спорт, разходки, туризъм, релаксиращи масажи, а най-добре самомасажи, и др.п. Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Изчетох темата Антидепресанти при п.р. - с или без тях?! ....

и информацията ми беше изключително полезна ... може да се каже че моята история е подобна ... в следствие на напрегнато ежедневие , стрес .. и проблеми в личния живот години наред .. постепенно психиката и нервната ми система се сринаха ... изпадах в изключително неприятни и непознати за мен състояния ... Всичко в тази тема е обсъдено и обяснено много подробно на достъпен език ... за което искрено балгодаря на д-р Първанов и на Орлин Баев . За първи път получавам смислени и логични отговори на многото въпроси които ме измъчваха и тормозеха ....

Послушах съвета и прочетох също така за адреналина , кортизола и стреса ..и наистина доста от сиптомите ми се препокриват със страничните им ефекти...

Иска ми се да попитам само за още няколко странни мои проблеми които ме притесняват за които до сега не съм намерил отговор ...

За първи път моите здравословни проблеми започнаха да се проявяват преди около 4 г през летните месеци когато температурите са по високи . Никога не бях имал проблеми с топлината или ходене под слънцето ... но тогава започах да получавам световъртежи , дискомфорт , сърцебиене , задух ... същото ми се случва и при рязка промяна на температурите .. например вън е горещо .. влизам в магазин където е по хладно .. и после пак излизам на жегата .. тези симптоми продължават и до днес ... с различен интензитед ... но ми е трудно да ходя на басейн или море .. трябва да стоя под чадър задължително .. иначе имам чувството че ще припадна ...

По принцип обичам да спортувам , не активно но винаги когато имам възможност поне 2 - 3 пъти в седмицата ... бягане .. няколко обиколки на стадиона или фитнес с не много големи натоварвания в залата ...

Проблемът ми е че от известно време изпитвам затруднения да го правя ...още преди около година и половина преди да започнат паник атаките и всички тези ПР започнах да изпитвам странен и неприятен дискомфорт когато реша да се натоваря малко повече .. примерно реша да направя 1 -2 обиколки повече от обикновенно или сложа малко повече килограми на някое упражнение в залата ... усещанията са стягане в гърдите и гърлото , понякога дори се появяват и кашлица и хрипове ,болки и стягане в сърдечната област , сърцебиене , световъртеж и болка (стягане) в задната част на главата и вратът ... познати симптоми .... но чувството не е като при П.А. и в момента които спра натоварването до 5 - 10 мин всичко се оправя .. дори когато ми се наложи да вдигна много тежък кашон за кратко .. пак същата работа ...

Какво се случи тази година : след преодоляване на кризите ми започнах отново да тренирам ...Първоначално бях много зле - имах и моменти в които дори и 50 м не можех да мина ходом без да се задъхам и да ми се разтупка сърцето ... постепенно започнах отново да тичам.. по малко увеличавах натоварванията в залата ... тези симптоми ме преследваха но с упоритост и повече почивка между упражненията нещата се получаваха .. докато накрая почти изчезнаха и можех да си тичам и тренирам спокойно .... после боледувах около месец .. и сега от 2 - 3 месеца се опитвам пак да спортувам .. но тези проблеми продължават да ме тормозят ... едвам правя 2-3 обиколи на стадиона и то през повечето време на ходом ... за залата все още не мога да си помисля защото при по сериозен напън , натоварване ... усещанията се засилват ...

Ходих и пак си правих изследвания на кръв , урина , хормони - всичко е нормално ... в личен план .. като цяло се чувствам добре , намалил съм стреса .. не се натоварвам и ангажирам толкова в работата , в личния ми живот също всичко е спокойно .. избягвам всякакви конфликти , психическо натоварване и стрес ... гледам да си почивам повече .. да не се ядосвам за глупости и усърдно работя върху позитивно мислене и настройка както към себе си така и към всичко което ме заобикаля ...

Надявам се да можете да ми даете някакъв отговор .... защо продължават да ме преследват тези проблеми ...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, по повод ривотрила, имах много преживявания с него. Както пишат по-горе, почнах да го взимам след като изпаднах в депресия и бях неспособна за нищо, нито да работя,нито да гледам семейството и домакинството си. С ровотрила си стъпих на краката за седмица, психиатърката ми каза, че следва да взимам и антидепресант,но аз категорично отказах. Така продължих с ривотрила около 3-4 месеца, но кошмарът започна когато реших да го спра. Започнах да го намалявам,пак по собствена схема. Започнаха страшни психоатаки,задушаване,черни мисли,сърцебиене и депресия отново. Тогава психиатърката ми каза,че не е времето още, изписа ми заместител " хедонин", който постепенно и плавно замести ривотрила без никакъв проблем,мисля, че ми отне месец или два, след това започнах антидепресант и след месец пак постепенно, спрях и хедонина. Сега съм само на антидепресант,но моя случай е сериозен, на друг може да не се наложи и да е необходима само психотерапия. Да спомена,че пия около 8 месеца и флуанксол, като вече го намалих на 1 таблетка вечер. Трябваше да "падна", за да си "стъпя на краката". МОЛЯ НЕ ПРАВЕТЕ КАТО МЕН,МИНАХ ПРЕЗ " АДА"!!! Дано моя урок, предпази други,затова пиша тук.

НЕ СЕ САМОЛЕКУВАЙТЕ, а потърсете ОПИТЕН ПСИХИАТЪР или ПСИХОТЕРАПЕВТ,ако се наложи сменете лекуващия лекар,докато попаднете на подходящия за вас.

Успех.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Mnemic i Intela.Истината е, че МОЖЕТЕ да спрете ривотрила!Говоря от опит, лично аз го пих четири години и бях от твърдо убеден, че ми е невъзможно да го спра и да живея без него:)Но в един момент реших, че не искам повече!Разбира се не е никак лесно, защото тогава се налага да се срещнеш с тревожността, а после и това което стои под нея.Също така физическата зависимост е изключително силна, при мен мисля, че трая най-интензивно в рамките на една седмица, затова че е трудно през това време да се изпълняват задължения да се работи и т.н.Когато правите самото спиране, бъдете сигурни, че ще имате свободно време, можете да се разхождате , физ. упражнения, ритмично дишане и въобще всичко, което да привежда в баланс физическото ви тяло и да хармонизира нервната ви система, защото там се понася най-силния удар..Още нещо, може да ви бъде трудно да спите и да сънувате кошмари, страх и т.н, но НЕ СЕ БЕЗПОКОЙТЕ тези реакции са напълно естествени и ще отминат.Аз лично след това известно време пих и Неолексан преди лягане, който съдържа една аминокиселина отговорна за отделянето на мелатонин - хормона на съня.Но като цяло човек може да мине и без това, разбира се сам си преценя, дали е в състояние да понесе абстиненцията или да я олекоти.

До Intela:3х1 е изключително висока доза, уверявам те, че можеш и с мноооого по-малко.При всички положения не можеш да го спреш за един месец щом си на 3х1.Дай си време.Ако трябва 6 месеца, но всяка седмица сваляй по малко.Например първата седмица свали на 2.5 на три приема, следващата 2.0 на три приема, после 1.5 на три приема... и т.н. бавно и постепенно си намери ритъма, нещата ще се получат:)

Mnemic както казваш 0.5 е нищожно количество, ти направо си го спрял:)))Може бавно да свалиш на 0.25 колкото да те поддържа за да не е рязко спирането.Аз накрая го пиех по 0.125, т.е. чътвъртинка, а щом можеш с толкова значи можеш и без:)

След спирането разбира се ще се наложи да се срещнете с тревожността, страха и т.н., този път без ривотрила.Това е неободимо, може и да не е приятно, но няма как.Ако не можете да го направите сам, свържете с терапевт, ако това ви е възможно.За предпочитане такъв, който е твърдо против приема на подобни вещества:)Инвестирайте време, енергия и усилия в справянето със страховете си.После когато вкусите от свободата ще бъдете благодарни на себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Мнемик, преследват те, защото бягаш от тях. Но те са в сянката ти - където и да отидеш, ще бъдат с теб, докато не осъзнаеш какво искат да ти кажат да промениш в себе си! Дори не са проблеми, а само неутрални сигнали, носещи послание. Послание за допир до несъзнаваните страхове, с които се бориш. Допир и трансформацията им до доверие - в себе си, в живота, в тялото си, в дълбинно доброто в хората, в смисъла на живота ти и разумността на ставащото във всеки един негов миг! Доверие, приемане на грешките и провалите като нормална част от пътя ти, приемане на слабостта - а именно това те прави истински силен!

За спирането на ривотрила. Не може да се каже, че е piece of cake случване... :) Но е задължително случване. Това е дрога - опиат, подходяща за много кратък постоянен прием. Човек може да си носи в джоба таблетка ривотрил за ''зор заман" :) , тоест в момент на екстремна нужда, много рядко, да си помогне с него. Но нищо повече, не и разчитане на хапчето като начин на справяне с тревожността - не е такъв, не е и справяне и решаване на уравнението, което животът ни предлага, а бягане от това решение чрез опиатно дрогиране...

Как се спира - повечето психиатри препоръчват бавна постепенна схема. Има и други мнения. Някои смятат, че бавното спиране е една удължена агония и предпочитат рязкото отнемане на веществото от телесната си система. Само за протокола съм длъжен да кажа, че поддържаното от системата становище е това за постепенното спиране! Всъщност въпросът не е колко плавно се спира, а доколко човек е готов да разчита на собствените си когнитивни стратегии за справяне с тревожността, дали те са ефективни или са вплетени в невротичните му механизми на съпротива, вторична печалба, психични автоматични защити и когнитивни изкривявания. Тоест доколко човекът осъзнава какви уроци му носи този добър подарък от съдбата, строг, но и благ учител - повишената му тревожност! Проблемът при спирането на подобно наркотично вещество от легализиран вид е, че освен с естествената си вътрешна тревожност, сега е нужно да се преодолява и телесната и психична абстинентна тревожност от спирането на дрогата! Дрога, която ако е дълго време приемана, единствено е замазвала реалното осъзнаване и разрешаване на психосоциалните уроци, които човекът е имал да учи!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Искренно благодаря на всички които дадоха съвети как да се справим с този неприятен проблем !!!

Преди около 2 седмици случайно попаднах на този сайт , и четейки различните теми във форума научих и разбрах повече , от колкото за последните няколко години които прекарах в лутане по доктори и опити да разбера какво и защо се случва с мен и моето тяло !!!

Безкрайни благодарности за всеотдайността на д-р Първанов и на Орлин Баев които с безценните си познания и опит се опитват да помогнат на всеки помолил за помощ !!

:3d_161:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Привет на тук присъсващите на този сайт и форум ! Търсих из нета за хапчетата Ривотрил 0,5 мл-странични ефекти и зависимост и попднах тука !Преди година лежах в болница за дископатия ,от там ме тъпчеха с разни нестероидни лекарства а именно Алмирал -от това получих алергия и обриви на кожата ,изпадах в панически страх,буквално ме дрогираха ,спадаше ми кръвното ,започна да ми се превчуват гласове и да не мога да мръдна в леглото а уж си в болница ,и когато се оплаках на доктора от това лекарство той каза -"Ти не си добре с нервите "-казах му ,че не се чувствам добре и той се смее на срещами !Преди изписване по собствено желание отказах последните две инджекции -бях изпаднала в панически страх да легна и да спя !След като ме изписаха не можех да се възстановя една седмица -тялото ми търсеше Това лекарство Алмирал ,борех се в къщи със страхът и безсънието ,да легна да заспя !Ходих при личната си лекарка от там им обясних положението и те казаха, че съм алергична от нестероидните лекарства,като Аулин ,Нимизил и други подобни  -предложиха ми да ми изпишат някакви успокоителни -аз отказах !Страхът  ме беше натиснал като в менгеме и не позволявах никакви други  хапчета които не знам как ще ми действат !Предложиха ми да отида на психиатър ,аз отказах защото никога не бях ходила на такова лечение.И ми изписаха Деанксит !Взех рецептата и си излезнах , и бях решила твърдо да не ги взимам -но попгрешка в аптекака дадох тази рецепта с деанксита и вместо мехлем за очи :) и ги взех !Започнах да ги пия ,не усетих обликчение ,резултатите се усещат след няколко дена ! Спокоиствие и непокизъм ! Но когато дойдеше вечерта -ставаше зле !Страхът да легна да заспа !Отново отидох при личната лекарка и се реших да взема направление за психиатър ! Отидох и от там ми изписаха пак Деанксит и Ревотрил 0,5 мл да ги пия под схема.Лекарката каза ,че няма зависимост и тези хапчета са ги давали на бебета с припадъци и са много леки и няма зависимост !След месец отидох на проверка като междувременно спрях Деанксита сама ,и тя започна да ми се кара защо сам го спряла,пак започнах да го пия ,за него нее проблем постепенно го спрях мога и без него -но когато не го пиех колегите ме усещаха ,че нещо не ми е добре,бях заедлива и се карах със всички -но все пак го спрях ,не чувствам липсата му !Проблемът ми е за Ривотрил ,че не мога без него все си мисля,че няма да могада заспя и онзи същият срах ще се появи отново !Лекарката каза ,че мога и да не го взимам ,че е грехота ако ми се приспи да не го търся -опитах,но не стана в 2 часа през ноща ставах да пия Ривотрил ,никак не ми харесва това ,че се привиква -и дори се запасявам с хапчета,миналата година бяха го спрели от производство за известно време имаше от 2 мл и взех делях ги на четвартинки !Лятото ходих на почивка в Поморие,чак там го търсиха по аптеките хората и го нямаше !И не знам как ще мога да го оставя !Интересува ме най-вече за страничните ефекти дали от прекаленото взимане на Ривотрил ,започва да капе косата?! Знам че всичко е в главата и не трябва да го взимам -винаги съм се чудила на хора които са взимали разни такива успокоителни !Ежедневието и битовите проблеми понякога също дават отражение за да взимаме тези хапчета но как да ги спрем -когато паниката е по силна от всичко друго ! Затова искам да попитам уважаемите читатели тук КАК -КОГАТО СТРАХЪТ Е МНОГО ГОЛЯМ ?!

Линк към коментар
Share on other sites

Искренно благодаря на всички които дадоха съвети как да се справим с този неприятен проблем !!!

Преди около 2 седмици случайно попаднах на този сайт , и четейки различните теми във форума научих и разбрах повече , от колкото за последните няколко години които прекарах в лутане по доктори и опити да разбера какво и защо се случва с мен и моето тяло !!!

Безкрайни благодарности за всеотдайността на д-р Първанов и на Орлин Баев които с безценните си познания и опит се опитват да помогнат на всеки помолил за помощ !!

:3d_161:

Как може да се свържа с тебе за да поговорим за Ривотрил ?!

Линк към коментар
Share on other sites

Розичке :)
След като специалистите не са помогнали може би просто е дошло времето ти сама да се справиш, като се пребориш със страховете си! Не предизвиквай регресия.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря !От една седмица не съм го взимала ,дори съм го махнала от пред погледа си да не го гледам !Казвам си  "Абе аз от 25 години оставих кафето и цигарите -та Вие ли ще ме тормозите " ?!Дори спя много по спокойно ,но за съжаление ме хванаха болките на дископатията ми и ми изписаха някакви отпускащи  от които ми се вдървява цялото тяло, то го пише и в страничните ефекти ,така ,че повече няма да го взимам ,щях да влизам  в болница но ме плануваха за по късно и така невроложката изписа инжекции от които пак се показа страничен ефект ,бих една и се отказах от другите ,утре нама да взимам и другите хапчета за да не става по лошо ,спада ми кръвното -90 на 60 и става лошо ,започва да ме боли още повече главата !Та си казвам -НЯМА ВИЕ ДА МЕ КОМАНДВАТЕ ! Ще Ви съобщавам до къде съм стигнала с моят инат :) да не взимам тези хапчета Ривотлил ,нека имаме упоритост за да постигнем желаният ефект !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте отново ! По повод моето постижение спрямо РИВОТРИЛ-от един месец вече не го приемам и се чувствам много по-добре ,вярно е че малко трудно заспивам но предпочитам да се боря със сънят отколкото с зависимост от хапчетата !Умах силен косопад ,а сега нямам този проблем още от първата седмица се усети ,че косопада намаля и косата си влезна в нормата !Пише за страничните ефекти още ,че може да се появат петна по лицето , все още леко са там но кожата започна да приема своят си блестящ вид ! Постарах се да не мисля за проблеми и да ми е весело,макар ,че на днешно време животът нее толкова весел ! Макар,че където ходя винаги ги взимам с мен хапчетата ,защото не знам в какви ситоации може да се изпане ---- ЗА ВСЕКИ СЛУЧАЙ ---- но ще се постарая повече никога да не го приемам ,мисля, че нее толкова страшно да не можеш да заспиш , по-страшното е като заспиш и незнаеш дали ще се събудиш !Затова само спокойствие и силна храна !Хайде пак ще пиша :)! Хубав ден и нека не падаме духом а да гледаме напред и нагоре !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Привет на тук присъсващите по темата ! О т април месец не съм взимала -Ривотрил ,за мен това е голямо постижение ,но за жалост се появиха други проблеми ,и ми се струва ,че този медикамен е до известна степен виновен и сега хода по други лекари ,скенери и много други !Но само искам да кажа ,че човек когато иска постига целите си и не трябва да се поттдава на тези така упоиващи вещества !Ривотрил сега събира някъде прах по шкафовете ,забравен от мен и дано не се налага повече  да го използвам !Пожелавам успех на всички !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

Попаднах на този сайт и специално на тази страница след като потърсих информация за страничните ефекти от Ривотрила. Истината е, че не съм привърженичка на медикаментозното лечение, с изключение на крайните лучаи като нтибиотици при тежка настинка, лечение на хормонален дисбаланс и т.н. Но когато става въпрос за психиката на човека там съм изцяло против лекарствата в моя случай! През 1999г. претърпях тежка катастрофа - черепно мозъчна травма, вследствие левостранна спастична хемипареза, 20дни пълна кома след това и повърхностна, счупени ребра, ключица, скъсани очни нерви ... Както и да е! Първата година - година и половина бях в много тежка депресия, стрес заради инвалидността ми, това че не можех да се обслужвам сама в доста работи, белези по лицето (тогава бях 15годишна тийнейджърка), семейни скандали между родителите ми за иизневери.... Та, наложи се да вземам и антидепресанти заедно с лекарствата за парезата и травмата. Вземах по над 20таблетки на ден, а от психиатър . .. Колко пъти ги сменяха, не веднъж черния ми дроб бе като за боклука. От доста години не вземам антидепресанти, понеже косата ми изпопада, зрението ми се увреди и какво ли още не и то специално от Конвулекс, Конвулекс Хроно, Депакин, Депакин Хроно и всички други лекарства имащи техните и подобни съставки. Заради тези неща лежах в Неврологията в София при проф. Янчева, прегледа ме и завеждащия женската психиятрия, всички казаха да забравя за тези лекарсва и за всички, които имат техните и подобни съставки. А сега без мое знание и присъствие майка ми е взела рецепта от личната ми лекарка и ме кара да пия Ривотрил 0,5mg 2x1табл. Вероятността да започна да ги пия е малко вероятна понеже не съм в депресия, години наред вземах лекарсва от психиатър и без нужда само защото майка ми искаше ... Сложни семейни взаимоотношения! Въпросът ми е: Има ли в Ривотрила някоя от съставките на Конвулекс, Конвулекс Хроно, Депакин и Депакин Хроно, или подобни на тях?

Надявам се, че ще ми помогнете да не тровя ненужно организма си! Предварително Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, TheDevilAngel!
Лекарствата, които си изброила, са антиепилептични лекарства. В случая, изброените повишават активността на ГАМК (ГамаАминоМаслена Киселина), която пък е основен инхибиращ невротрансмитер в главния мозък. Така засилват мембранния пермеабилитет за хлорни йони, което намалява невроналната възбудимост.

 

Депакина и Конвулекса са валпроати, използвани за огнищна епилепсия, поведенчески смущения, свързани с епилепсия и др.

 

Ривотрила съдържа клоназепам, който е бензодиазепин. Използва се за всички клинични форми на епилепсия у деца и възрастни, частични гърчове и други.

 

Валпроатите, които си приемала, са засилвали действието на антидепресантите. Техен страничен ефект е и алопецията, за която споменаваш (косата ти е изпопадала).

 

Страничните ефекти на Ривотрила са седация (упояване), мускулна слабост, сънливост, мускулна некоординираност, намаляване на вниманието и др. С други думи, целта е да ти се създаде едно привидно лъжливо спокойствие и успокоение. Странното в случая е защо майка ти иска да постигне това с теб?

На колко си години в момента? Самостоятелна ли си? Защо майка ти взима решения вместо теб какво да приемаш и какво не? Чувстваш ли се напрегната, депресирана, тревожна? Спиш ли добре? Има ли нещо в поведението ти, което да кара майка ти да си мисли, че имаш нужда от такива лекарства? А да не говорим, че е изключително некоректно от страна на личния ти лекар да изписва на зелена рецепта лекарства ПО ПРЕЦЕНКА НА МАЙКА ТИ, а не по преценка на самия лекар или на друг негов колега-специалист. Майка ти знае ли, че Ривотрил не се взима изведнъж в такива дози, а се увеличава дозата постепенно и знае ли каква е максималната допустима доза за твоето състояние (ако изобщо си в състояние, налагащо прием на Ривотрил)?

Линк към коментар
Share on other sites

Започнеш ли веднъж с Ревотрил -трудно можеш да се откажеш !Не ги започвай ,защото наистина има зависимост,косата започва да капе и доколкото си спомням вече на мен не ми действаше за сън ,а точно затова ми бяха изписани за по спокоен сън !Сега си спя съвсем нормално но за жалост се появиха други болежки !Дано повече никога не прибегна кам Ривотрел !

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...