Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Българското отчуждение


Recommended Posts

Когато се правят сравнения между периоди от историята на дадена страна, по - точно е те не да бъдат сравнявани само помежду им, а да се взема предвид и времето, в което са се случвали нещата в съответната държава, общото състояние на човечеството или на съответния географски регион по онова време. Нормално е сега различни неща да са по - добре от тогава, техническият прогрес не е спирал, но може би тогава е имало неща, които е щяло да бъде добре да бъдат запазени или поне трансформирани, а не унищожени и отречени. Нещата, за които говорите ги е имало и в други страни. Преди 20 и няколко години, колко хора са ползвали интернет ? Факт е, че на България ще са и нужни години, за да може евентуално да достигне стандарта на живот, който е имала през 80-те години : имам предвид съвременен стандарт съотнесен към днешното време, който да е съотносим на стандарта ни тогава съотнесен към онова време. В списъка за жизнен стандарт сме заемали много по - добро място от сега - сред първите 30 в света сме били. Сега къде са ни селското стопанство, къде ни е производството...тогава и културата, и спортът са ни били по - развити. Ако нещата бяха продължили да се развиват, а не бяха съсипани, сега щеше животът в България да е още по - добър. Факт е, че сега хората са по - оскотели и обезверени отколкото преди.

П.п.: Тогава е имало и идеал, към който да се стремят :"светлото комунистическо бъдеще". А след 1989г. настъпва една безидейност, обърканост, липса на ценности или низки ценности, продължаващо и до днес стопяване на нацията - а сме били почти 9 милиона(положителното е, че виждаме разпространение на духовността и изграждане на гражданско общество).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш право, не всичко е било лошо. Имаше и много хубави неща които би следвало не да се съсипват, а да се ползват като добра основа и да се доразвиват, но за жалост тази мъдрост е била пренебрегната и нещата са преминали в друга крайност по метода на махалото.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Христо, и с Елф. За еволюцията ни със сигурност има смисъл това пълно затриване на предишните постижения и липсата на приемственост откъм миналите "хубави неща" между двата исторически периода, но кога ще видим развръзката...кога ще стане ясно защо е било добро, не се знае още :) Лошото е само това, че всъщност май още не сме доизчистили, и сега малко или много плуваме в посредственост, в едно преходно състояние сме, в мътната плява между двата бряга...с друга терминология, може би сме в чистилището :unsure: И, както стана въпрос в една друга тема, преходните състояния са най-мъчителни именно заради своята неяснота...

Хубаво си е в България, даже много хубаво, но и задачата не ни е от най-лесните :) Или поне самите ние не я оценяваме като лесна и оттам идва психическото бреме - на онова проучване за щастливите народи, нали се сещате, ние пак бяхме се самооценили като по-скоро нещастни... :) Не знам кого питаха тогава (само да не са питали разни българи, борещи се с живота в чужбина точно по време на световната криза :D) и не вярвам много на тия черни статистики, с които ни засипват, но наистина самите ние усещаме, че българския негативизъм си е засилен...дали заради това, че сме черния дроб на света, дали защото сме всъщност едни мърморковци и неблагодарници, не знам (може от всичко да има), но в голяма степен се тровим сами от собствената си токсична атмосфера на песимизъм, отегчение и отчаяние...

А за индивидуализма в българина, за който спомена Диди, точно така е. Това е интересен момент в нашата култура. На теория, по световноизвестната класификация на културните категории на Хофстеде, ние като един сравнително южен народ - като Италия, Испания, арабските страни и т.н. - "би трябвало" да сме колективен тип култура - както са азиатците също. Конкретните проучвания обаче, на практика, показват, че по тази категория ние правим изключение - изключителни индивидуалисти сме...с вече примеси на "трикове" на оцеляване - примерно, бихме в даден и случаи предпочели да сме конформисти, ако това е по-изгодната стратегия да постигнем "индивидуалните" си цели...е, това са обобщения, тенденции...И така, тази наша много специфична разновидност на индивидуализма, с тая наша "мъдрост" - "всяка коза за свой крак", колкото добро, толкова и зло ни носи, поне според мен. От една страна, хубаво е, че не сме се клиширали съвсем да мислим едно и също всичките, да станем страна на лозунги - каквато донякъде е САЩ, от друга страна - трудно свършваме заедно работа. Аз лично (не изключвам да е именно заради това, че спадам към групата на средно-статистическия българин, знам ли :rolleyes:) трудно намирам пълни съмишленици за каквото и да е начинание, не защото по принцип няма хора в моята посока, а защото примерно в детайлите ние всички имаме различни възгледи, които трудно примиряваме...

Като цяло, обаче, за мен едно нещо е критерий - щом като ние имаме културна или историческа, или не знам си каква бариера да поздравим друг "сънародник" дори в по-малките градове, не говоря за големите, които се развиват под натиска на други фактори - значи има нещо все пак загубено от онази вече просто "митична" българска дружелюбност...и само се умиляваме като чуем, че в еди кое си село всички се познавали и поздравявали...Не казвам, че това ще подобри каквото и да било - в Америка и като те пита всеки втори "как си", никой не очаква да му кажеш как си действително - но това е показател, че сме си отчуждени...Въобще не изключвам себе си - всъщност и аз не поздравявам "непознати" без по-конкретен повод (даване на път, в магазин и т.н. и т.н.)...Затворени сме по-скоро в своя живот...но на това, ако е в прекалено голяма доза, му се вика егоцентризъм.

Когато преди години си писах дипломна работа, една част от нея се въртеше около отношението на българина (обобщен образ) към властта - оказа се, поне има някакви доказателства за това, че българите едновремнно обичат и мразят властта и всичките й атрибути - стремят се към нея и я обичат, ако могат да я имат или ако вече им е предоставена, и я отричат априори ако са под нея и не могат да се доберат до нея - но тихо, знаем за оная преклонена главица...и т.н. т.н И действително, проучванията не на факти (макар че и те говорят, виждаме), но на чисто психологически възприятия, сочат, че "ние, българите" ако сме под властта - не я харесваме, ако сме във власт (каквато и да е тя, ако ще и на локално ниво) - не обичаме тия под нас, не за друго, но от страх да не се върнем на тяхното положение - това са психически закономерности, хората, ако не действат осъзнато, обикновено не харесват това, от което се страхуват или опасяват....Това от една страна говори, че масово има желание и амбиция за лидерство, но от друга - че нито можем да следваме конструктивно, нито можем да водим ефективно...или?

Е, айде, стига съм се вайкала :) дано лека-полека, както ни е завещал Учителя, узреем и да проявим най-хубавите черти на българина, които наистина са много хубави, и да преодолеем отрицателните, които са не по-малко "драматични"..Поздрави на всички и благодаря още един път за участието, хубаво е да чуе човек мнението на своите събратя по съдба :) !

Линк към коментар
Share on other sites

Нормално е сега различни неща да са по - добре от тогава, техническият прогрес не е спирал, но може би тогава е имало неща, които е щяло да бъде добре да бъдат запазени или поне трансформирани, а не унищожени и отречени.

Например кои?

В списъка за жизнен стандарт сме заемали много по - добро място от сега - сред първите 30 в света сме били. Сега къде са ни селското стопанство, къде ни е производството...тогава и културата, и спортът са ни били по - развити.

Сам каза, че не бива да се сравняват различни времена. И това място 30-то е било първо пропаганда и второ относително. Хубаво е, че сме произвеждали много зеленчуци, но в момента този бизнес не е рентабилен. Ако в момента копахме на градината картофа, това нямаше да повиши жизнения стандарт. Що се отнася до имане, преди 30 години само са си мечтали за това, което имаме. Погледни наистина стари списания и погледни какви неща са наричали футористични мебели, транспорт или техника. Бедна им е била фантазията ще заключиш. носталгията е много лъжливо чувство.

Що се отнася до спорта, нормално е да бъдеш шампион да не е наследствено. Все още си имаме олимпийски, световни и европейски шампиони, тук няма място за драма.

Факт е, че сега хората са по - оскотели и обезверени отколкото преди.

Това е много далеч от факт. Мога да ти кажа, че като малко кутре чаках всеки понеделник за да ми донесе дядо 2 тунквани вафли. Чаках ги цяла седмица. Имаше два вида вафли мисля. Имахме черно бял-телевизор, което беше върха на сладоледа. Чаках няколко дена за 2 минути Пинко по него. Бях щастлив летните ваканции, но не от имане. Между впрочем от "аграрна гимнастика" в момента имам трайни травми в гръбнака и двете ходила. Романтичността на селското стопанство е само на картинките.

Линк към коментар
Share on other sites

Например кои?
Не ми се обяснява. Имаш глава, мисли, чети, питай повечко хора. Всъщност мога поне едно да посоча : тогава храните са били по - естествени от сега и съответно по - здравословни. Дори е имало селско стопанство !! Не сме яли македонски и турски домати.

И това място 30-то е било първо пропаганда и второ относително.
27-мо видях в нета. Преди години чух, че един чуждестранен експерт е направил извода, че още не сме достигнали нивото от края на 80-те (като се има предвид висота, а не низина ;)).

Що се отнася до имане, преди 30 години само са си мечтали за това, което имаме.
Както казах, животът се развива. Ако се е било запазило това дето са изградили предците ни, сега България щеше да е среднобогата спокойна европейска страна.

Що се отнася до спорта, нормално е да бъдеш шампион да не е наследствено.
Спортът ни е бил на по - високо ниво, държавата е наливала много повече пари от сега, масовият спорт също е бил на по - високо ниво, хората са спортували повече и са били по - здрави, стресът е бил по - малко, условията за спорт (поне за времето си) са били по - добри, отколкото сега. Още се ползва построеното тогава.

Това е много далеч от факт.
Напротив.

Мога да ти кажа, че като малко кутре чаках всеки понеделник за да ми донесе дядо 2 тунквани вафли. Чаках ги цяла седмица.
Мъченик. :D Поне е можело да ядеш мед - в него се съдържат много полезни елементи.

Между впрочем от "аграрна гимнастика" в момента имам трайни травми в гръбнака и двете ходила.
Но масата от връстниците ти сигурно нямат подобни проблеми. Може би за това са виновни твоите роднини, които са те претоварили ? А какво е здравословното състояние на нацията днес, какво е здравеопазването, какви са перспективите...? Май ще се окажеш по - стар, отколкото си мислех. :D

Както казах, ако са се били запазили/трансформирали някои неща, ако нацията не беше разграбена и развратена, сега българите щяха да са поне двойно по - богати и щастливи. Ако през социализма, физическата активност на младите хора е била такава, каквато е днес, нацията ни сега щеше да е още по - болна...Поне по твое време не е имало разни извратени агресивни детски филмчета, чели сте повече книжки. Знанието най - вече се получава от книгите, а не от интернета (поне при мен е така). Интернетът е много полезен с това, че бързо и лесно се намира информация, но да четеш книги...аз не го правя...Вредно, изморително. Чрез интернет по - лесно може да се намерят интересуващи те заглавия. Днес хората четат по - малко, общата им култура е по - ниска (заради повечето развлечения и грижите за хляба), неграмотността (включително сред циганите, а и оттам проблемите с тях) е по - голяма.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Комунистическата система е построена на друга основа. Сега живеем в друг строй.

По магазините имаше силно ограничен асортимент от стоки, по няколко причини - самото осигуряване на разнообразие товари Партията в разработването им, от друга страна ако има разнообразие - хората ще искат да си ги купят и ще осъзнаят, че заплатите им са малки.

И така се стига до това "тогава имаше всичко". Ми нищо не е имало. Я помислете какво е имало по него време в Западна Европа и какво е имало в България.

Ще дам пример от фотографията. В България по това време стандартни филми бяха руските и немски филми СвеМа и ОРВО. Цветни и черно-бели. Хартията беше главно Фохар, вероятно с връзки - Фома, Фотон и прочие. През 60-е години на Запад пускат хартия с полиетиленова подложка, която е с много по-бърза обработка от баритната хартия. В България по това време има фабрика за фотохартия срещу Киноцентъра, в която работи една американска машина осма употреба, довлачена от Съюза. Но тази фабрика никога не е работила с пластифицирана хартия. Не познавахме и хартията с променлив контраст - карахме си на хартии с фиксирана градация. А на Запад тези хартии с фиксирана градация са отживелица - по него време.

Самите филми ОРВО НП15 и НП22 са емулсии на АГФА от ... преди Втората Световна или малко след. Цветните процеси ОРВОКОЛОР и ОРВОХРОМ, които се използват до началото на 90-е години... са подарени от АГФА на Източна Германия /представете си излагацията да ти подаряват технология, която е морално остаряла, а ти да й се радваш, айййй/. Руснаците пък копираха и си направиха тяхна версия /айай-айййй/. През 1984 година се въвеждат новите процеси за проявяване - в България до промените има ... 2 машини в цяла България, които работят по тези процеси. Вероятно две машини са се падали на някое немско градче с население 100 хил души. Самото обслужване е под всякаква критика.

Ако искаш да си купиш фотоапарат Зенит - на опашка цяла нощ, че като отворят магазина, да се доредиш.

Хронична липса на стоки - липса на каквито и да е принадлежности към вече закупени стоки, много услуги просто не се предлагат, или се предлагат некачествено. И поради този факт изглежда, че тогава хората са имали всичко. Имало е три модела перални, три модела печки - като си купиш една печка и нямаш мерак за нова, щото нова ... каква!? Днес - печки бол

Да си купиш пералня и телевизор ... и половината електроника се води за "осигурена".

Остава касетофон и фотоапарат.

Днес? - Компютър, принтер, телефон, таблет, телевизор с плазма, уредби... разнообразиеееее всякакво. Не можем да си купим всички стоки в магазина.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз ям български домати ^^

И това място 30-то е било първо пропаганда и второ относително.
27-мо видях в нета. Преди години чух, че един чуждестранен експерт е направил извода, че още не сме достигнали нивото от края на 80-те (като се има предвид висота, а не низина ;)).

Човече, защо вярваш на прогадандни глупости? Някога са промивали мозъците ни, сега... е същото. Виж само част от подзаглавията от една моя тема:

НАЙ-НИСКИ ДАНЪЦИ!

НАЙ-ЕВТИНАТА ХРАНА!

НАЙ-ЕВТИНА ПИЯЧКА И ЦИГАРИ!

НАЙ-ТРЕЗВАТА НАЦИЯ В ЕВРОПА!

ПЪРВИ ПО ПОГЪЛНАТИ ЛЕКАРСТВА! (това не знам дали спада към положителните неща)

НАЙ-ПОСПАЛИВИЯ НАРОД В ЕВРОПА! (е как да не ни завиждат???)

БИЕМ ЕВРОПА И ПО ПРИТЕЖАНИЕ НА ДОМ!

НАЙ-ЕВТИНИТЕ КУРОРТИ!

НАЙ-МАЛКО МИЗЕРИЯ В СВЕТА! НЯМА ГРЕШКА, ТОВА Е ПОЛОЖИТЕЛНА КЛАСАЦИЯ!

Според американското списание „Нюзуик” пък, България е на 38-о място в класацията на 100-те най-добри страни.

НАЙ-КАЧЕСТВЕНИ ЕВРО ФАЛШИФИКАЦИИ ПЕЧАТАНИ В БГ! (това го приемам за комплимент)

Почети я, ако не друго, ще ти бъде забавно m131.gif

Спортът ни е бил на по - високо ниво

Кой те излъга? Шампионските ни резултати сега не стигат и за медал. Погледни статистиката. Може сега държавата да не влага толкова пари в спорта, но си има оправдание - в световна криза сме. Освен това има безброй фитнес зали със стотици хиляди клиенти. Който иска - има къде, при това професионално.

Мъченик. :D Поне е можело да ядеш мед - в него се съдържат много полезни елементи.

Не, не можех. Още ли не ми научи алергиите? Тогава можех да ям кисело мляко. Домашно, овче, с каймак.

Но масата от връстниците ти сигурно нямат подобни проблеми. Може би за това са виновни твоите роднини, които са те претоварили ?

Не са ме натискали, сам се хвърлях. Защото работата на село има едно свойство никога да не свършва. Работния ден е докато е светло, сигурно защото не помниш и режима на тока.

Здравеопазването стана платено, признавам ти го. Циганите не ги карат на сила да учат, признавам ти го. Младите... как да ти кажа, хич не ми изглеждат за оплакване. Охранени са, мислят за забавления, пременени са, имат пари за нощен живот. Това поне е една силно изявена черта при българите - че се грижат добре за децата си, независимо от условията.

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Сега всичко е розово и е наред, а тогава всичко е било лошо ? Тогава не знам да е имало просещи български пенсионери, не знам да са умирали от липса на храна и лекарства. Много повече семейства са можели всяко лято да си позволят почивка на море. Хората са били по - спокойни за своите и на децата си бъднини. Чалгата, от която се оплаквате, не е съществувала. Моралът на хората сигурно е бил поне маааалко по - висок от сегашния. Музиката, която тогава се е слушала, е била по - духовна в сравнение с днешната и българска, и западна. Обществото не е било комерсиализирано, имало е повече човечност (като изключим концлагерите; но некадърното и грабителско антибългарско управление след 1989г. доведе до по - големи жертви). Не всичко тогава е било черно. Димитър Захариев в книгата си "Егология" споделя, че е пресилено онези времена да бъдат наричани "черни". С умиление споделя как той е негов приятел не са имали къде да пренощуват, и една лелка им е предложила. После продължава с нещо от рода на :"Сега това едва ли би могло да се случи". Тогава хората (благодарение и на властта:D) са били по - единни. Сега са се овълчили. Простотията тогава е била по - малко. Здравеопазване и образование безплатни. Безработица - нямало. Въздух : по - чист, градове - по - широки (няма пренаселеност). България и до днес е страна, в която огромна част от хората имат свои домове, а не живеят под наем. Защо трябваше да се разрушават текезесетата, разби се селското стопанство. Както казах, трябвало е да се запази/трансформира доброто от тогава, а не по престъпен начин да се унищожи и окраде.

Линк към коментар
Share on other sites

Това поне е една силно изявена черта при българите - че се грижат добре за децата си, независимо от условията.
Добре е да ти дават пари да пиянстваш и да се дрогираш ?

Преди 1989г. алкохол не е можело да си купиш след определен час. Имало е вечерен час за учениците, който се е спазвал. Заведенията са затваряли рано.

Редактирано.

Кой те излъга? Шампионските ни резултати сега не стигат и за медал. Погледни статистиката. Може сега държавата да не влага толкова пари в спорта, но си има оправдание - в световна криза сме. Освен това има безброй фитнес зали със стотици хиляди клиенти. Който иска - има къде, при това професионално.
Тогава футболът и други спортове са ни били на по - високо ниво. Световната криза не е от 1989г., още преди нея държавата обърна гръб на спорта, за разлика от Турция, където не е социализъм, но това не им пречи да дават здраво рамо на футбола.

Работния ден е докато е светло, сигурно защото не помниш и режима на тока.
Режим на тока е имало за много кратък период от време ! Ако не сме изнасяли ток за Турция, щяло е да ни стига ! Можело е просто да спрем тока на турците. Токът тогава е бил много, ама много по - евтин от сега. В днешно време не спира да му расте цената, след престъпното затваряне на 4-те от ядрените ни реактора.

Циганите не ги карат на сила да учат, признавам ти го.
А трябва !

Относно младите : сегашните млади са по - болнави и зле изглеждащи, отколкото техните родители и деди. Ако се вярва на критиките на по - големите поколения : моралът им също е по - зле. Днешните млади са по - неграмотни от родителите си, с по - ниска обща култура. Нацията загива (патриотизмът и е по - малък, отколкото преди : това може би също допринася; просто се рекламира емиграция, а и обедняването притиска хората да бягат). Били сме почти 9 милиона, сега сме седем.

Здравеопазването не само, че е платено, но е и все по - труднодостъпно и престъпно.

Престъпността е била много по - малка, дисциплината по - голяма. Хората са се движели по - спокойно по улиците, по - спокойно са спяли. Някои дори не са се заключвали (това може би важи повече за дворните врати).

Повече деца са се занимавали с по - градивни занимания, отколкото сега ! Не е имало само пиянстване, седене пред компютъра, гледане на телевизия. Не е имало бум на наркоманията, не са се продавали по улиците наркотици, не е имало насилствен трафик на български момичета.

Имало е повече спортуване, работа за обществото, рисуване, музика, танци.

Наскоро чух някакъв хлапак да казва, че и майка му да го праща до магазина, не би отишъл ей така без нищо (би искало поне левче), та какво остава някой съсед да го помоли.

П.п.: Образованието пред 20 и няколко години е било по - достъпно и качествено. Респектът към учителите е бил по - голям.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Сега всичко е розово и е наред, а тогава всичко е било лошо ? Тогава не знам да е имало просещи български пенсионери, не знам да са умирали от липса на храна и лекарства. Много повече семейства са можели всяко лято да си позволят почивка на море. Хората са били по - спокойни за своите и на децата си бъднини. Чалгата, от която се оплаквате, не е съществувала. Моралът на хората сигурно е бил поне маааалко по - висок от сегашния. Музиката, която тогава се е слушала, е била по - духовна в сравнение с днешната и българска, и западна. Обществото не е било комерсиализирано, имало е повече човечност (като изключим концлагерите; но некадърното и грабителско антибългарско управление след 1989г. доведе до по - големи жертви). Не всичко тогава е било черно. Димитър Захариев в книгата си "Егология" споделя, че е пресилено онези времена да бъдат наричани "черни". С умиление споделя как той е негов приятел не са имали къде да пренощуват, и една лелка им е предложила. После продължава с нещо от рода на :"Сега това едва ли би могло да се случи". Тогава хората (благодарение и на властта :D) са били по - единни. Сега са се овълчили. Простотията тогава е била по - малко. Здравеопазване и образование безплатни. Безработица - нямало. Въздух : по - чист, градове - по - широки (няма пренаселеност). България и до днес е страна, в която огромна част от хората имат свои домове, а не живеят под наем. Защо трябваше да се разрушават текезесетата, разби се селското стопанство. Както казах, трябвало е да се запази/трансформира доброто от тогава, а не по престъпен начин да се унищожи и окраде.

Христо, недей говори на изуст. Прочети ми темата, тя е базирана само на официални източници. Освен това България е на челно място по употреба на лекарства в Европа, за какъв недостиг говориш?

За беднотия не ми говори.

Духовна музика... каква? По радиото въртяха народни песни и руски войни маршове до скъсване. Помня първият уоукмен, който видях. Роднина е бил в чужбина, няма друг начин. Такива неща се третират като упадъчни, западна пропаганда, развращение на младежта. Какво знаеш ти!

Ако имаш Москвич, това значи, че си много гъст на партиен шеф.

Простотията да е била по-малко... не мисля. Само наказанията бяха по-големи. Срам ме е да пиша тук какви изпълнения е имало. Разказвали са ми възрастни хора. Във вестника няма шанс да ги прочетеш, не забравяй, че е имало неприкрита цензура.

Безработица - нямало. Вярно е. Всички бяха насилвани да работят, често за без пари.

Въздуха и сега е чист, като излезеш от големите градове. А доколкото тяхното разширяване, това е било избора на хората, не го изтъквай като недостатък.

Пък колко се е кралоооооооо... малииииии...

ТКЗС-тата бяха разрушени, защото не позволяваха на човек, който работи повече да получи повече. Също и не знаеш заради ТКЗС-тата колко хора са били убити. Имам колежка чийто баща е пребит до смърт защото е имал идеи, при това комунистически. Наложели го с драни кожи, но не уживял. Не можеш да оцениш свободата си, защото си я получил наготово. Ако искаш да си говорим още на тема реалности и митове, да идем в онази тема, която преди време пълнехме.

Линк към коментар
Share on other sites

Освен това България е на челно място по употреба на лекарства в Европа, за какъв недостиг говориш?
Все по - малко хора могат да си позволят скъпи лекарства (а едно време държавата е щяла да те снабди), пенсионерите се лишават от храна заради лекарства или направо не си купуват лекарства. В България цените им са безбожно високи, цените на храните съотнесени към заплатите - също, на услугите - също.

Всички бяха насилвани да работят, често за без пари.
Не са мизерували, почивки са си позволявали.

Имало е и българска музика - естрада.

Аз оценявам свободата, просто се стремя да покажа, че тогава не всичко е било черно и че е щяло да бъде добре някои неща да се запазят/трансформират, както и се стремя да покажа, че не бива днешното ни време да бъде прехвалвано, няма нужда от едностранчивост. Като каза свобода - възможността на масата българи да пътуват става все по - малко, защото българите все повече обедняват. Получава се едно закрепостяване.

Също и не знаеш заради ТКЗС-тата колко хора са били убити. Имам колежка чийто баща е пребит до смърт защото е имал идеи, при това комунистически.
Аз да съм отрекъл, че е имало такива неща ? Сега също могат да те пребият/убият заради друго например, тогава вероятността да пострадаш поради неидеологическа причина е била по - малка. Сега насилието се проявява под други форми. Не съм казал, че харесвам това, че е имало лагери. В СССР също е имало, но в България животът е бил по - добър от там, руснаците са харесвали страната ни повече, отколкото тяхната. Мой прадядо е бил бит, защото е отказвал да влезе в текезесе. Това сме имали производство, всичко е било разбито след промените. Сега сме туристическа страна. Тогава сме предлагали селскостопанска продукция, машини. Сега все повече предлагаме секс и евтин алкохол на западняците. Българите работят на безценица (къде буквално, къде в сравнение със заплатите на запад) на разни западняци, гърци, турци (не само тук, но и в чужбина, макар че на запад им се плаща много повече от тук и са по - доволни от живота си там, отколкото са били доволни в България).

Трябва да се гледа по - обективно, а не една или друга епоха са се демонизира или идеализира.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Да си продължа моята приказка-

Едно време идеята е била - малки заплати, но и малко стоки, че да сме доволни, че си купуваме и имаме добър стандарт.

На Запад по това време, а и сега е било другояче - високи заплати, високи цени, много стока - за да се купува, за да се върти икономиката, ти да си изхарчиш всичките пари... и да искаш кредит!

А банките дават кредитите изгодно /за тях/.

Като искаш един кредит, разбираш, че не боли и искаш втори кредит.

Купуваш, консумираш, трупаш - труп-труп-труп... до един ден, в който "труп" спира да бъде частица и се превръща в съществително име.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо, такъв разговор е безпредметен. Имали естрада. Да, ама нямали рап. Разни времена, разни вкусове. Оттам нататък ми цитираш това, което ти навират медиите. Скъп е живота, труден, нам си какъв. Кога не е бил? Кога живота е бил лесен?

Сега има лекарства за $50 000 и операции за $200 000. Вярно е. Преди 50 години не имало такива лекарства, нито операции. Нали разбираш, че единствената разлика е, че сега има шанс за спасение?

За предлагането, предлагаме от каквото се печели. Казах ти, ако искаш копай за картофи, но това няма да ти подобри живота.

И пак повтаряш, че хората не са мизерували. Нека ти кажа аз какво помня от моето детство. Съмва се. Вдига ме аромата на мекици. Изкарват се овцете, хранят се кокошки и прасето. Качват ме на каруцата и след час кандилкане по черни пътища стигаме до лозето. Там е нечовешки пек. Никаква сянка не може да те спаси. На обед почиваме. Сланина, домати, сирене, хляб, мюрдия. Това е. Забавленията са гледане на мравки, ядене на лозови стръкове, едно растение дето му викаме часовниче и се навива, компот (бях го забравил) и минавашия влак в далечината след обед. Книгите в библиотеката не стават за нищо. Като се убият всички от работа слънцето отива ниско. Сечем шума. Час кандилкане да се приберем. Хранене на добитъка, разтоварване, готвене, вечеряне на радио (батериите са скъпи и се пестят, задължителни са само новините в 8 часа). В леглото. Да подчертая само, че откъм имане на земи и добитък сме били, айде да кажем от средната класа. Всичко това обаче е следствие на работохолизмът на дядо и баба. Тези под нас са нямали и това на което съм се радвал.

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Сега има лекарства за $50 000 и операции за $200 000. Вярно е. Преди 50 години не имало такива лекарства, нито операции. Нали разбираш, че единствената разлика е, че сега има шанс за спасение?
Ако България беше днес беше една поне среднобогата и социална държава, каквато можеше да бъде...щеше да ти плати лечението ! Нещо повече, то можеше да се извършва в България и да ти го правят безплатно ! Швеция - безплатно здравеопазване, социалдемократическа страна.

Съмва се. Вдига ме аромата на мекици. Изкарват се овцете, хранят се кокошки и прасето. Качват ме на каруцата и след час кандилкане по черни пътища стигаме до лозето. Там е нечовешки пек. Никаква сянка не може да те спаси. На обед почиваме. Сланина, домати, сирене, хляб, мюрдия. Това е.
- и аз съм имал такива преживявания, макар сигурно много по - рядко от тебъ(пък и телевизия съм гледал след прибирането :D, даже веднъж ми прилоша на къра, но нямаше сериозни последствия от това; е, поне ме оставиха да си почивам :D). Храната е била евтина, народът не е гладувал. Имам вуйна 74-ти набор (тя също е бачкала много кърска и животновъдска работа), но от нейно изказване преди години съм останал с впечатление, че тя смята, че тогава животът е бил по - добър от сега (каза и нещо от рода на :"Не си мисли, че социализмът при нас е бил такъв, какъвто при майка ти и баща ти"). Взе да обяснява какво са имали при тях, което сигурно не е имало през 50-те, 60-те години. По нейно време системата е била в процес на демократизацията, разнообразието си е проправяло път, животът е ставал все по - добър. Днес можеше да сме една богата социална демократична пълна с разнообразие, но имаща и ред, европейска страна.

П.п.: Относно вуйна ми в днешно време. Шие скъпи ризи за износ, една риза струва над 200 долара. Получава сравнително малка заплата от 400 и нещо лева (а би трябвало да и плащат поне две хилядарки например, трохи и дават). Бачка по 12 часа на ден (та дори в събота и неделя и се е случвало да работи - карат ги...), натоварена работа изискваща концентрация, има шефка с кофти характер. През социализма май щеше да и е по - леко. Да не говорим, че има шивачки на минимална заплата, дето или не си получават заплатите навреме (а с месец/месеци закъснение), или дори им дават по - малко от минамалната заплата, затварят ги в някое помещение, когато дойдат хора от инспекцията по труда.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Нали колкото повече човек отрича нещо, толкова повече го носи в себе си. Ворфакс и Емо може да са неосъзнати комунисти. :D

А ти отричаш живота да се е подобрил, значи всъщност си съгласен с нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако България беше днес беше една поне среднобогата и социална държава, каквато можеше да бъде...

Христо, не ме четеш бре! На 38-о място в света сме по жизнен стандарт. Това, че сме "бедни" е просто относително, а ние се сравняваме с най-богатите държави в света захранени и от нашите репарации и от нашият човешки ресурс. Затова писах, че ако се сравним с Африка щяхме пък да сме "богати". Имаме свобода и богат избор, за повече не можем да мечтаем на този етап. Не и в такъв строй. А свободията е криво разбрана свобода. Страничен ефект. Като нямаме култура да възпитаме ценности, Преслава ще е еталон за подрастващите.

Линк към коментар
Share on other sites

А ти отричаш живота да се е подобрил, значи всъщност си съгласен с нас.
Аз признавам подобренията в живота ни , но казвам, че можеше да живеем още по - добре и че някои Важни неща са се влошили, а не са се подобрили. Като говорим за подобрения, не трябва да забравяме, че монетата има две страни...Стремя се към обективност, за разлика от теб. България е една обедняваща страна, българската нация загива. Животът може в различни аспекти да е станал по - добър от онова време...Ами то остава и да не е станал ?! Минали са 20 и кусур години, оставаше в нищо да не се е подобрил. Но тогавашната България съотнесена към тогавашния свят е стояло все по - добре, докато днешната България на фона на днешния свят стои все по - зле.

П.п.: Според официалните статистики, които се изнасят в медиите, ние сме след 60-то място. Поне това помня, може и да греша.

Това, че сме "бедни" е просто относително,
Не просто бедни, а обедняващи, което е по - лошото. Не вървим нагоре. Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Вижте сега, защо съм съгласна с Христо. От онова време хубавото което е останало е един прекрасен, умен, четящ, мечтаещ, интелигентен Ворфакс и подобни нему които списват в Портала и които с удоволствое чета. Защото понеже, обаче в моя малък град не остана почти никой с който да проведа един хубав разговор който да ми напълни душата. Това е то пък на това време му харесвам, че има средство чрез което да ги провеждам тези разговори и да чета тези неща, защото, понеже, обаче иначе нямаше как да се знаем :D. Чао за сега :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

То затова Ворфакс каза, че идеалът на бащите ни бил София Лорен... щото ми е батко!

Комунистче съм, ама за да работи нещо трябва капитал. Хората работят заради финансовата принуда. Грозно, но факт.

През 40-е и 50-е години хората са си ходели на гости често... приятели, компании... срещи.

И като излязла телевизията... спрели да си ходят на гости.

Ако днес все още имахме комунизъм, щяхме да имаме мобифони и да ходим на кафе с мобифона... да чатим в някакъв си наш соц-фейсбук с другарчета от Чехословакия и ГеДеРе...

Линк към коментар
Share on other sites

Китайците как имат достъп до нормален интеренет, като при тях е наложена някаква цензура...но може и да е за добро...

А и не е нужно да имахме социализъм. Да имахме социалдемокрация. И определено естрадата е била по - духовна от чалгата и рапа.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Кичка Бодурова

Богдана Карадочева

Васко Кеца

Братя Аргирови

Росица Кирилова

....

аййИИИИЕЕЕЕЕ

...

По-смешно от българската естрада е само българското кино...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...